IMG_7601

چگونه برای فردی که ملال جنسیتی دارد دوست خوبی باشیم؟

مترجم: سعید.ش

اگر دوست‌تان ملال جنسیتی دارد، طبیعتاً می‌خواهید که وی را در هر شرایطی حمایت کنید، اما با توجه به این‌که خود شما ملال جنسیتی را تا به حال تجربه نکرده‌اید، احتمالا درکی از تمامی جزئیات آن نخواهید داشت. اصلی‌ترین چیزهایی که باید به یاد داشته باشید این است که همیشه دوست‌تان را با جنسیت واقعی‌اش مورد خطاب قرار دهید و ضمائر وی را به کار ببرید (یعنی همان جنسیت/ضمائری را به کار ببرید که خود او ترجیح می‌دهد)، از او سوالات محترمانه‌ای بپرسید و به اندیشه‌هایش گوش فرا دهید، و دیگر این‌که راز نگه‌دار اطلاعاتی باشید که او به انتخاب خودش با شما در میان می‌گذارد.

aid164367-v4-900px-Be-a-Good-Friend-to-Someone-with-Gender-Dysphoria-Step-1

🔳1. به دوست‌تان گوش سپارید

اگر فردی سیسجندر هستید (یعنی خود را با همان جنسیتی که در بدو تولد به شما نسبت داده شده هویت‌یابی می‌کنید)، احتمالاً تخصصی در زمینه مسائلی که دوست‌تان با آنها مواجه است ندارید. همیشه برای گوش سپردن به کشمکش‌های او آماده باشید. ملال جنسیتی برای هر فردی به شیوه‌ای متفاوت است، بنابراین بهترین راه برای کسب اطلاعات درمورد شرایط دوست‌تان این است که این مسائل را مستقیماً از زبان خود او بشنوید.

aid164367-v4-900px-Be-a-Good-Friend-to-Someone-with-Gender-Dysphoria-Step-2

🔳2. از موقعیت اجتناب نکنید

اگر ملال جنسیتی دوست‌تان را به کل نادیده بگیرید، احتمالا اسباب ناامیدی یا ناراحتی وی را فراهم می‌آورید. ملال جنسیتی نقش بزرگی در زندگی و خود واقعی بسیاری از افراد ایفا می‌کند. شاید شما بتوانید آن را به‌سادگی نادیده بگیرید، اما دوست‌تان در بیشتر مواقع قادر به نادیده گرفتن آن نیست.

3

🔳3. متوجه این موضوع باشید که هرچند نباید از گفتگو درمورد ملال جنسیتی به کل اجتناب کنید، از طرفی نباید هم مدام در این باره صحبت کنید

اینگونه رفتار نکنید که گویا تمامی وجود دوست‌تان در ترنس بودنش خلاصه می‌شود. شاید جنسیت او متفاوت با جنسیتی باشد که شما می‌پنداشته‌اید، اما او هنوز همان کسی است که همیشه بوده است. به هم‌صحبتی با دوست‌تان به صورتی عادی و طبیعی ادامه دهید.

aid164367-v4-900px-Be-a-Good-Friend-to-Someone-with-Gender-Dysphoria-Step-4

🔳4. از دوست‌تان بپرسید که چه ضمائری را ترجیح می‌دهد

زنان ترنس (افرادی که با جسم منتسب به مردان متولد شده‌اند و خود را زن هویت‌یابی می‌کنند) معمولاً ضمائر مخصوص زنان را ترجیح می‌دهند، و مردان ترنس (افرادی که با جسم منتسب به زنان متولد شده‌اند و خود را مرد هویت‌یابی می‌کنند) نیز معمولاً ضمائر مخصوص مردان را. گاهی بعضی از افراد نیز ضمائر مخصوص اشاره به جمع (آنها/ایشان) و ضمائر جدید (ضمائری به جز این سه مورد که ذکر گردید) را ترجیح می‌دهند. از دوست‌تان بپرسید که چه موقع باید او را با ضمائر صحیحش خطاب کنید، چون ممکن است دوست‌تان در بعضی مکان‌ها به عنوان ترنس آشکارسازی نکرده باشد. هرچند که نسبت دادن جنسیت اشتباه به دوست‌تان حس بدی را به شما منتقل می‌کند، با این حال گاهی لازم است این کار را انجام دهید تا برخلاف میل دوست‌تان ترنس بودن او را برای دیگران آشکار نکنید.

aid164367-v4-900px-Be-a-Good-Friend-to-Someone-with-Gender-Dysphoria-Step-5

🔳5. از دوست‌تان به روشی که تاییدکننده جنسیت وی باشد تعریف و تمجید کنید

اگر دوست ترنس‌زنانه‌تان تاپ جذابی بر تن کرده یا در آن روز بسیار زیبا شده است، به او بگویید که چه «زیبا» یا «خوشگل» شده است. اگر دوست‌تان ترنس‌مردانه است، می‌توانید هر چند وقت یکبار او را «جنتلمن» یا «خوشتیپ» صدا کنید؛ این کار باعث می‌شود تا ملال جنسیتی وی کاهش یافته و مشکلات مربوط به عزت نفس او بهبود پیدا کند. بیش از حد روی ظاهر دوست‌تان تمرکز نکنید، چون اینگونه به نظر می‌رسد که گویا دارید خود را مجبور به این کار می‌کنید، که در نتیجه برای هر دوی شما ناخوشآیند خواهد شد.

aid164367-v4-900px-Be-a-Good-Friend-to-Someone-with-Gender-Dysphoria-Step-6

🔳6. با دوست‌تان همان‌گونه رفتار کنید که با بقیه افرادی که جنسیتی مانند او دارند رفتار می‌کنید

اگر میهمانی شبانه دخترانه ترتیب داده‌اید، دوست زن ترنس خود را نیز دعوت کنید؛ برعکس این را می‌توانید برای دوست مرد ترنس خود نیز انجام دهید. اگر از بقیه دوست‌های مونث خود می‌خواهید که درمورد عشق به شما توصیه‌هایی کنند، از دوست ترنس زن‌تان نیز همین را بخواهید – شاید حتی بهتر باشد که با خنده چیزی کلی بگویید، مثلا «خوب، حالا شما دخترها می‌توانید به من کمک کنید که بدانم وقتی دوست دخترم می‌گوید … منظورش چیست؟» با این کار به دوست ترنس‌تان بیش از آنچه که فکرش را می‌کنید کمک می‌کنید.

aid164367-v4-900px-Be-a-Good-Friend-to-Someone-with-Gender-Dysphoria-Step-7

🔳7. از دوست ترنس‌تان درخواست‌های کوچکی کنید که مخصوص افرادی‌ست که جنسیتی مشابه با او دارند

اگر دوست‌تان زنی ترنس است، از او بخواهید که اگر مایل است برای تمیز کردن چیزی یا برای خرید لوازم دخترانه شما را یاری دهد. اگر مرد هستید، از دوست زن ترنس‌تان به خاطر مهارتی که در مسائل دخترانه دارد تعریف و تمجید کنید. اگر [زنی هستید که] با یک مرد ترنس بیرون رفته‌اید، از او بخواهید که وسائل سنگین شما را با خود حمل کند، اگر درب را برایتان نگه داشت لبخند بزنید و از او تشکر کنید، از او بخواهید که هیزم‌ها را بیاورد، و کارهایی از این قبیل. تعریف و تمجیدهای کوچکی که مرتبط با جنسیت فرد می‌شوند و همینطور این انتظارات کوچک تاثیرات عمیقی را برجای گذاشته و به فرد ترنس کمک می‌کنند تا احساس پذیرفته شدن کند. «بوچ می‌تواند این وسیله را از قفسه بالایی پایین بیاورد، او واقعاً قوی است. هی بوچ، می‌توانی منقل خوراک‌پزی را پایین بیاوری تا کباب درست کنیم؟» به این صورت. البته بهتر است زیاده‌روی نکنید و همان‌گونه که با بقیه افرادی که هم‌سن و هم‌جنسیت دوست شما هستند رفتار می‌کنید، با او نیز رفتار کنید.

«عزیزم، امکانش هست لطفاً گل‌ها را مرتب کنی؟ چون می‌دانم که سلیقه خوبی داری.» همین برخوردهای جنسیتی کوچک در ذهن بیشتر افراد برای همیشه باقی می‌ماند. این کارها برای افرادی که سال‌هاست به خاطر پذیرفته نشدن خود واقعی‌شان توسط دیگران سوخته‌اند، مثل ریختن آبی خوش در دل کویری خشک است. تعجب نکنید که گهگاهی بسیار بیشتر از لطف کوچک‌تان مورد قدردانی قرار بگیرید، و معنایش این است که کاری که انجام داده‌اید برای دوست‌تان معنای بزرگی داشته است.

aid164367-v4-900px-Be-a-Good-Friend-to-Someone-with-Gender-Dysphoria-Step-8

🔳8. به دوست‌تان کمک کنید تا بتواند از سرویس بهداشتی مخصوص همجنس‌های خود استفاده کند

اگر هم‌جنسیت دوست‌تان هستید، قبل از دوست‌تان به سرویس بهداشتی وارد شوید و ببینید آیا کسی آنجا هست یا نه، سپس به دوست‌تان اشاره کنید که وارد سرویس بهداشتی شود، سپس حواس‌تان به دوست‌تان باشد و مراقبش باشید. با این کار، لطف بزرگی در حق دوست ترنس‌تان می‌کنید. بیشتر افرادی که در پروسه تطبیق جنسیت هستند، خیلی سخت می‌توانند سرویس بهداشتی را پیدا کنند که بتوانند از آن استفاده کنند. افراد ترنس در بعضی از مراحل تطبیق جنسیت ممکن است به هر سرویس بهداشتی که مراجعه کنند، با دردسرهایی مواجه شوند. وقتی برای بیرون رفتن برنامه‌ریزی می‌کنید، ببینید در چه جاهایی سرویس بهداشتی تک‌اتاقه‌ای وجود دارد که همه افراد با هر جنسیتی بتوانند از آن استفاده کنند. در بعضی جاها دستشویی‌های تک‌اتاقه‌ای جدا از دستشویی‌های مردانه یا زنانه برای افرادی که ناتوانی جسمی دارند فراهم گردیده است. اگر شما به عنوان یک دوست زودتر چنین دستشویی‌هایی را پیدا کنید، به دوست ترنس‌تان کمک بزرگی می‌کنید تا موقع جستجو احساس خجالت و دستپاچگی نکند.

🔰توصیه‌ها

▪️گهگاهی دوست‌تان را در آغوش بگیرید؛ افرادی که ملال جنسیتی دارند اغلب با مشکلات مربوط به عزت نفس نیز دست و پنجه نرم می‌کنند. شاید باور نکنید اگر بدانید که چه تعداد از آدم‌ها از لمس کردن افراد ترنس هراس دارند.

▫️اجازه ندهید که دوست‌تان بیش از حد و به طرزی ناسالم به شما وابسته شود. با افراد دیگری که با افراد ترنس مهربان بوده و پذیرای آنها هستند نیز معاشرت داشته باشید. می‌توانید دوست ترنس‌تان را به افراد مورد اعتماد دیگری نیز معرفی کنید تا هم کمکی دائمی و بلندمدت به او کرده باشید و هم این که دایره دوستان خود را بزرگ‌تر کرده باشید.

▪️ترنس بودن دوست‌تان را با هیچ‌کس درمیان نگذارید؛ اگر دوست‌تان خودش می‌خواهد که این موضوع را به دیگران بگوید هیچ اشکالی ندارد، اما این وظیفه شما نیست که به جای دوست‌تان آشکارسازی کنید. با اجتناب از آشکارسازی به جای دوست‌تان حافظ امنیت فیزیکی او نیز می‌شوید. موضوع ترنس بودن دوست‌تان را حتی برای دوستان دیگرتان که فکر می‌کنید پذیرا و دوست‌دار دوست ترنس‌تان هستند نیز آشکار نکنید – ابتدا و پیش از هر کاری با دوست ترنس‌تان صحبت کنید و درمورد همه مسائلی که براساس آنها فکر می‌کنید که می‌شود به دوست جدیدی اعتماد کرد توضیح دهید. مثلاً می‌توانید بگویید که: «کسی را می‌شناسم که در زمینه مسائل مربوط به LGBT فعالیت می‌کند و یکبار در یکی از ملاقات‌ها سخنرانی مهربانانه‌ای درمورد این که چگونه مردم باید با افراد ترنسجندر محترمانه برخورد کنند ارائه نمود. فکر می‌کنم تو با او خیلی خوب کنار می‌آیی، یا حداقل مشکلی در این زمینه با او نخواهی داشت. مایل هستی با او ملاقات کنی؟ اگر بله، دوست داری من اول در این باره به او بگویم که قبل از ملاقات نظر او را هم بدانی؟»

▫️هویت‌یابی دوست‌تان را زیر سوال نبرید. این یکی از بدترین کارهایی است که می‌توانید انجام دهید. همچنین، این حقیقت را که دوست ترنس‌تان با بدنش کاملاً راحت نیست به او یادآوری نکنید.

🔻هشدارها

▪️اطراف شما افراد ترنسجندر بسیاری وجود دارند. وقتی در جامعه هستید، توجه مردم را به ترنس بودن دوست‌تان جلب نکنید، مگر این‌که خود او چنین خواسته‌ای داشته باشد.

▫️هیچ‌وقت بیش از اندازه درباره تجربیاتی که دوست‌تان به عنوان فردی ترنس دارد صحبت نکنید.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://wikihow.com/Be-a-Good-Friend-to-Someone-with-Gender-Dysphoria

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved