1

پاسخ به پرسش‌های پرتکرار درمورد جراحی متودیوپلاستی در مردان ترنس (FTM)

مترجم: سعید.ش

🔳آیا برای انجام عمل متویوپلاستی لازم است توصیه‌نامه ارائه کنم؟

بله، بیشتر جراحانی که عمل متودیوپلاستی انجام می‌دهند و همینطور کمپانی‌های بیمه از دستورالعمل‌های انجمن تخصصی جهانی بهداشت افراد ترنسجندر (WPATH) پیروی می‌کنند، و بنابراین ارائه دو توصیه‌نامه را الزامی می‌دانند. یکی از توصیه‌نامه‌ها را پزشک مراقبت اولیه (پزشک عمومی) شما می‌تواند بنویسد و توصیه‌نامه دیگر را لازم است یک متخصص سلامت روان بنویسد. (بعضی از کمپانی‌های بیمه ارائه سه توصیه‌نامه را الزامی می‌دانند، یکی از طرف پزشک عمومی، و دو تا از طرف متخصص سلامت روان.)

🔳پس از انجام عمل متودیوپلاستی، سایز آلت تناسلی مردانه‌ام چقدر می‌شود؟

طول متوسط آلت تناسلی مردانه حاصل از متودیوپلاستی 4.6 سانتی‌متر است. دکتر Curtis Crane و جراحان مرکز جراحی ترنسجندر Crane می‌گویند که طول 4-6 سانتی‌متر قابل دستیابی است. اگر برایتان مهم است که آلت تناسلی مردانه‌تان سایز آلت بزرگسال را داشته باشد، به جای متودیوپلاستی بهتر است عمل فالوپلاستی انجام دهید.

🔳آیا روشی هست که با انجام آن بتوانم آلت حاصل از متودیوپلاستی را بزرگتر کنم؟

مردان ترنسجندر سال‌های بسیاری است که از کرم‌ دی‌هیدروتستسترون (DHT) برای بزرگ کردن آلت تناسلی مردانه پیش از عمل متودیوپلاستی بهره می‌جویند، و این روش برایشان تا حدودی موفقیت‌آمیز بوده است. اما در سال‌های اخیر، کرم دی‌هیدروتستسترون (DHT) ناموجود شده است. پزشک جراحی در کشور ایران نیز مطالعه‌ای را درمورد کاربرد موفقیت‌آمیز دستگاه کشش آلت برای افزایش طول آلت تناسلی مردانه حاصل از عمل متودیوپلاستی در سال 2016 منتشر نمودند. دکتر Toby Meltzer، جراحی که در اسکاتسدیل آریزونا و پورتلند اورگن مستقر هستند و عمل متودیوپلاستی انجام می‌دهند، مدت‌های بسیاری است که روش پمپ کردن را قبل از عمل متودیوپلاستی برای افزایش طول آلت توصیه می‌کنند. بعضی از جراح‌ها نیز به مراجعه‌کنندگان خود توصیه می‌کنند که بعد از جراحی متودیوپلاستی آلت خود را پمپ کنند تا آلت‌شان بعد از عمل دچار جمع‌شدگی نشود (آلت‌شان کوتاه نشود).

❇️آیا می‌دانستید؟ پینایل ایمپلنتی مخصوص متودیوپلاستی وجود دارد! این ایمپلنت که ZSI 100 4D نام دارد، توسط کمپانی Zephyr Implants ساخته شده و از دو میله منعطف تشکیل شده است. این دو میله منعطف درون آلت تناسلی مردانه حاصل از متودیوپلاستی قرار می‌گیرند تا هم طول آلت حفظ شود و هم این‌که آلت میزان سختی بیشتری داشته باشد. این ایمپلنت در ایالات متحده موجود نبوده، اما در اروپا و کانادا قابل دستیابی است.

🔳آیا بعد از عمل متودیوپلاستی می‌توانم ایستاده ادرار کنم؟

توانایی ایستاده ادرار کردن بعد از عمل متودیوپلاستی به آناتومی هر فرد بستگی دارد و همیشه ممکن نیست. افرادی که وزن بیشتری دارند اغلب نمی‌توانند بعد از عمل متودیوپلاستی در حالت ایستاده ادرار کنند.

🔳آیا بعد از عمل متودیوپلاستی می‌توانم دخول جنسی انجام دهم؟

دخول جنسی بعد از عمل متودیوپلاستی به‌ندرت ممکن است. بعضی از افراد می‌توانند پوزیشن صحیح را برای دخول جنسی پیدا کنند، اما نمی‌توانند آلت خود را به داخل هل داده یا تا عمق ناحیه تناسلی شریک جنسی خود فرو کنند. اگر این موضوع برایتان مهم است، به جای متودیوپلاستی بهتر است عمل فالوپلاستی انجام دهید.

🔳آیا قبل از عمل متودیوپلاستی لازم است تستسترون درمانی کنم؟

بله، جراح‌ها معمولا لازم می‌دانند که یک – دو سال قبل از عمل متودیوپلاستی تستسترون درمانی کرده باشید تا طول آلت قبل از عمل به بیشینه خود برسد. اگر تصمیم دارید بعد از عمل تستسترون درمانی را متوقف کنید، لازم است بدانید که قدری از طول آلت خود را از دست می‌دهید و بنابراین شاید دیگر نتوانید در حالت ایستاده ادرار کنید.

🔳آیا لازم است قبل از عمل متودیوپلاستی، عمل هیسترکتومی (تخلیه رحم) انجام دهم؟

تنها در صورتی که می‌خواهید عمل واژینکتومی (تخلیه و بستن واژن) همراه با متودیوپلاستی انجام دهید، آن وقت لازم است رحم را نیز تخلیه کنید. (اما هیچ لزومی ندارد تخمدان‌هایتان را تخلیه کنید).

🔳آیا می‌توانم عمل افزایش طول پیشابراه را بدون واژینکتومی انجام دهم؟

اگر بخواهید عمل افزایش طول پیشابراه انجام دهید، بیشتر جراح‌ها لازم می‌دانند که عمل واژینکتومی (تخلیه و بستن واژن) نیز انجام دهید، چون واژینکتومی ریسک بروز فیستول را کاهش می‌دهد. با این حال اگر این خواسته شماست، جراح‌های اندکی نیز هستند که برایتان عمل افزایش طول پیشابراه را بدون واژینکتومی انجام می‌دهند، از جمله دکتر Heidi Wittenberg در سن‌فرنسیسکو، و جراح‌های مرکز جراحی ترنسجندر Crane، دکتر Crane ،Santucci، و Safir. فقط لازم است توجه داشته باشید که این کار ریسک عوارض عمل شما را بالا می‌برد.

🔳آیا می‌توانم همزمان با عمل متودیوپلاستی و اسکروتوپلاستی (ساخت کیسه بیضه)، کاشت ایمپلنت‌های بیضه را نیز انجام دهم؟

خیر، تا وقتی که کیسه بیضه بهبود پیدا نکرده نمی‌توانید کاشت ایمپلنت‌های بیضه را انجام دهید. معمولا کاشت ایمپلنت‌های بیضه پنج – شش ماه بعد از عمل متودیوپلاستی صورت می‌گیرد.

🔳بعد از عمل متودیوپلاستی تا چند وقت لازم است نزدیک جراحم اقامت داشته باشم؟

حائز اهمیت است که اوایل دوره ریکاوری بعد از عمل متودیوپلاستی نزدیک جراح‌تان باشید، بنابراین برنامه اقامت به مدت چهار هفته را داشته باشید.

🔳ریکاوری بعد از عمل متودیوپلاستی به چه صورتی است؟

طی دوره ریکاوری درد متوسط تا شدید خواهید داشت؛ اگر عمل افزایش طول پیشابراه انجام داده باشید به مدت دو الی شش هفته سوند سوپراپیوبیک خواهید داشت؛ تا دو هفته نمی‌توانید کار پشت‌میزنشین انجام دهید و تا چهار هفته نمی‌توانید فعالیت بدنی شدید انجام دهید.

🔳پس از عمل متودیوپلاستی هر چند وقت یکبار با جراحم ملاقات می‌کنم؟

بعد از این‌که از مرکز جراحی مرخص شدید، بسته به این‌که روند بهبودی‌تان چطور پیش برود، تا سه – چهار هفته بعد، جراح‌تان را حداقل هفته‌ای یکبار خواهد دید.

🔳فیستول چیست؟

اگر ادرارتان به جای این‌که از پیشابراه یا سوند سوپراپیوبیک‌تان خارج شود، از جای دیگری خارج می‌شود، به این عارضه فیستول گفته می‌شود. فیستول‌ها معمولا به‌خودی‌خود بهبود پیدا می‌کنند، اما گاهی اوقات نیز به عمل ترمیمی نیاز پیدا می‌کنند. جراح‌ها لازم می‌دانند بین جراحی اصلی متودیوپلاستی و عمل ترمیم فیستول سه تا شش ماه فاصله بیفتد تا طی این مدت بافت‌ها فرصت بهبودی پیدا کنند و تقویت شوند.

🔳عمل تخلیه و بالا کشیدن مونس چیست؟

عمل تخلیه و بالا کشیدن مونس (Mons Resection یا Monsplasty) برای افرادی که پوست اضافی و مونس برجسته‌ای دارند مفید است. مونس به قسمت جلوی استخوان عانه گفته می‌شود. طی عمل مونس‌پلاستی، جراح زیر شکم را برش می‌زند و ناحیه زیرشکم را بالا می‌کشد تا کیسه بیضه و آلت تناسلی مردانه بین پاها قرار نگیرند و درست روبه‌رو قرار گیرند. عمل مونس‌پلاستی را می‌توان همزمان با عمل کاشت ایمپلنت‌های بیضه انجام داد.

🔳چه می‌شود اگر بعد از عمل متودیوپلاستی احساس کنم که به فالوپلاستی نیاز دارم؟ آیا کسی که قبلا متودیوپلاستی کرده می‌تواند فالوپلاستی انجام دهد؟

بله، بعضی از افرادی که قبلا متودیوپلاستی کرده‌اند می‌توانند فالوپلاستی انجام دهند. به این بستگی دارد که عمل اصلی‌تان چگونه انجام گرفته و جراح چه ترجیحاتی دارد.

🔻مطلب مرتبط:

💠فرم رضایت آگاهانه جامع جهت انجام جراحی متودیوپلاستی در مردان ترنس (FTM)
https://helptranscenter.org/2019/06/23/746/

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://www.metoidioplasty.net

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved