1

چگونه حامی افراد ای‌جندر Agender (بی‌جنسیت) باشیم؟

مترجم: سعید.ش

ای‌جندر (بی‌جنسیت) به فردی گفته می‌شود که خود را با هیچ جنسیتی هویت‌یابی نمی‌کند. اگر فردی بگوید ای‌جندر است، حائز اهمیت است که این موضوع را محترم شمارید. در ادامه چند روش ذکر کردیده که با انجام آنها می‌توانید حامی افراد ای‌جندر باشید.

1

✳️1. ضمائر را محترم شمارید

بعضی از افراد ای‌جندر ترجیح می‌دهند با ضمائر مخصوص مردان یا زنان خطاب شوند، اما بعضی دیگر ضمائر اشاره به جمع یا دیگر ضمائر غیرباینری را ترجیح می‌دهند. حتی اگر این ضمائر برایتان عجیب به نظر می‌رسد، یادتان باشد که برای آنها اهمیت دارد، و لذا بهتر است افراد ای‌جندر را با ضمائر صحیح‌شان خطاب کنید.

🔹اگر نمی‌دانید ضمیری را چگونه تلفظ یا ادا کنید، مؤدبانه بپرسید. «البته که ضمائر صحیح را برای خطاب کردن شما به کار می‌برم! فقط می‌شود لطفا حرف‌به‌حرف ضمیر را ادا کنید تا با شیوه نوشتن آن آشنا شوم؟»

🔸در صورت لزوم، ضمیر صحیح را آنقدر تمرین کنید تا بتوانید آن را به درستی به کار ببرید. وقتی تنها و در حال رانندگی، شستن ظروف، در اتاق خواب‌تان و … هستید می‌توانید تمرین کنید‌.

🔹اگر اشتباه کردید، خود را اصلاح کنید و از آن بگذرید. «او – ببخشید، ایشان داشتند می‌گفتند که …» لازم نیست اشتباه خود را آنقدر بزرگ کنید که توجه دیگران را نیز به آن جلب کنید.

2

✳️2. برای اشاره به افراد ای‌جندر کمتر از ادبیات جنسیتی استفاده کنید

در صورتی که خود افراد ای‌جندر درخواست کرده باشند، فقط ادبیاتی را که به طور معمول برای مردان یا زنان استفاده می‌شود برای اشاره به آنها به کار ببرید. یادتان باشد اگر افراد ای‌جندر از ادبیات جنسیتی استفاده کنند نیز همچنان ای‌جندر هستند.

3

✳️3. ابراز جنسیتی آنها را محترم شمارید

اگر افراد ای‌جندر ظاهری مردانه یا زنانه داشته باشند به این معنا نیست که مرد یا زن هستند. افراد ای‌جندر ممکن است با پوشش مخصوص به جنسیتی مشخص در جامعه حضور پیدا کنند، یا حتی پوششی آندروجین‌گونه داشته باشند، اما همچنان ای‌جندر هستند.

4

✳️4. درباره افراد ای‌جندر کمی مطالعه کنید

در اینترنت جستجو کنید، مقالاتی که افراد ای‌جندر نوشته‌اند را بخوانید، و آنچه که این افراد می‌خواهند بدانید را بیاموزید. با این کار احساس آنها را بهتر درک می‌کنید و از بیان جملاتی ناخواسته اجتناب می‌ورزید.

5

✳️5. به آنها گوش فرا دهید

افراد ای‌جندر گاهی ممکن است زندگی سختی داشته باشند، مثلا خانواده‌ای غیرحامی داشته باشند، مرتبا با جنسیت اشتباه خطاب شوند، درک نشوند، و غیره. به کشمکش‌های این افراد گوش سپارید و نشان دهید که اهمیت می‌دهید؛ بدین صورت آنها را یاری دهید. مطمئن باشید قدردان لطف شما خواهند بود.

6

✳️6. با افراد ای‌جندر درست مانند هر انسان دیگری برخورد کنید

افراد ای‌جندر انسان هستند. آدم فضایی نیستند که از سیاره دیگری آمده باشند. آرامش خود را حفظ کنید و فردیت آنها را بشناسید. تنها کافی است که مهربان و بادرک باشید.

🔰توصیه‌ها

▪️از افراد ای‌جندر حمایت کنید و دربرابر هرگونه رفتار توهین‌آمیزی از آنها دفاع کنید.

▫️یادتان باشد اگر افراد ای‌جندر ظاهری مردانه، زنانه، یا آندروجین‌گونه داشته باشند هم، همچنان ای‌جندر هستند. اینگونه نیست که هر فرد ای‌جندری ظاهری خنثی‌جنسیتی را برای خویش برگزیند.

▪️اگر افراد ای‌جندر بنا به هر دلیلی نتوانند تطبیق جنسیت دهند نیز، همیشه و در همه حال حامی آنها باشید!

▫️به جای افراد ای‌جندر آشکارسازی نکنید، مگر این که خودشان اجازه این کار را به شما داده باشند. اگر افراد ای‌جندر سر صحبت را درمورد ای‌جندر بودن‌شان باز نکردند، شما هم بهتر است این کار را نکنید.

🔻هشدارها

▪️هویت‌های افراد ای‌جندر نیز مانند هویت‌های هر فرد دیگری مهم هستند! افراد ای‌جندر «تافته جدا بافته» نیستند.

▫️افراد ای‌جندر را فقط به همان صورتی که از شما خواسته‌اند خطاب کنید و هرگز آنها را چیز دیگری خطاب نکنید.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://www.wikihow.com/Be-Supportive-of-Agender-People

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved