1

توصیه‌های عمومی ویژه دوره ریکاوری پس از جراحی‌های تغییرجنس در ترنس‌های مرد (FTM) و زن (MTF)

مترجم: سعید.ش

🔹رژیم غذایی سالم
پیروی از رژیم غذایی سالم قبل و بعد از جراحی ضروری است. غذایی که مصرف می‌کنید روی طول دوره ریکاوری و سرعت بهبود زخمهایتان تاثیر می‌گذارد. آب فراوان بنوشید و بدن خود را آب‌رسانی کنید. همچنین از رژیم غذایی متعادل متشکل از میوه‌جات، سبزیجات، کربوهیدرات‌های ساده و پیچیده پیروی کنید تا بدنتان نیروی خود را طی عمل جراحی و دوره ریکاوری حفظ کند.

🔸رژیم غذایی کم‌سدیم
قبل و بعد از جراحی از رژیم غذایی کم‌سدیم (کم‌نمک) پیروی کنید تا ورم پس از جراحی کاهش پیدا کند و دوره ریکاوری سریعتر سپری شود. مصرف مواد غذایی مملوء از سدیم سبب احتباس مایعات مازاد در بدن، و در نتیجه ورم بیشتر ناحیه جراحی طی دوره ریکاوری خواهد شد.

🔹خروج از رختخواب، ایستادن یا پیاده‌روی
خروج از رختخواب، ایستادن یا پیاده‌روی در مسافت‌های کوتاه (مثلا راه رفتن تا دستشویی) پس از بهبودی سبب کاهش ورم، جلوگیری از شکل‌گیری لخته خون در پاها و تسکین درد می‌شود. توجه داشته باشید فقط تا جایی که می‌توانید تحمل کنید پیاده‌روی کنید.

🔸پیشگیری از ایجاد حالت تهوع و استفراغ
از حالت تهوع و استفراغ که در اثر عوارض جانبی ناخواسته داروهای بیهوشی و مسکن پس از ترخیص از بیمارستان بروز می‌کند پیشگیری کنید. یکی از روش‌های پیشگیری از حالت تهوع و استفراغ این است که پس از جراحی اجازه ندهید بدنتان دهیدراته (کم‌آب) شود و حتما آب فراوان یا نوشیدنی‌های حاوی الکترولیت بنوشید. به محض این که علائم حالت تهوع و استفراغ را احساس کردید، به کادر مراقبت بیمارستان گزارش دهید تا فورا برایتان داروهای ضدتهوع تجویز کنند و برای پس از ترخیص از بیمارستان نیز این داروها را در اختیار داشته باشید؛ بدین ترتیب دوره ریکاوری برایتان آسان‌تر سپری می‌شود و کمتر دچار حالت تهوع می‌شوید.

همچنین نوشیدن شربت زنجبیلی یا مصرف غذاهای حاوی زنجبیل معده را آرام و تهوع را به‌طور طبیعی برطرف می‌کند. از مصرف غذاهای سنگین، چرب و پرادویه خودداری کنید تا حالت تهوع و استفراغ کاهش یابد. همچنین سریع ننشینید و باشتاب از تخت خود خارج نشوید. می‌توانید از رایحه‌درمانی برای جایگزین کردن بوهای ناخواسته‌ای که حالت تهوع شما را تشدید می‌کنند، با عطرهای تسکین‌دهنده‌ای مانند عطر زنجبیل ارگانیک، نعناع یا روغن‌های نعنایی بهره جویید.

🔹جلوگیری از ایجاد یبوست
پس از جراحی احتمال دارد در اثر مصرف داروهای مسکن مخدر (اوپیویدها) دچار یبوست شوید. با مصرف مواد غذایی پرفیبری مانند غلات کامل، میوه‌جات و سبزیجات، و اجتناب از مصرف غذاهای فراوری شده از ایجاد یبوست جلوگیری کنید. اگر یبوست با پیروی از رژیم غذایی پرفیبر برطرف نگردید، می‌توانید از داروی بدون نسخه لاگزاتیو یا انواع ملین‌ها بهره جویید.

🔸تسکین درد
برای این که دوره ریکاوری را سریعتر و با درد کمتری پشت سر بگذارید، ضروری است که درد پس از جراحی را تسکین ببخشید. حائز اهمیت است که داروهای مسکنی که پزشکتان تجویز کرده یا داروهای مسکن بدون نسخه را طبق توصیه پزشکتان مصرف کنید. صرف نظر از این که درد برایتان تحمل پذیر است یا خیر، برای این که طی دوره ریکاوری استرس و فشار به بدنتان وارد نشود، حائز اهمیت است که دردتان را تسکین ببخشید تا سریعتر بهبود پیدا کنید. اگر پس از مصرف داروهای مسکن مخدر (اوپیویدها) دچار عوارض جانبی ناخواسته می‌شوید، جهت برطرف شدن این عوارض یا پیشگیری از بدتر شدن آنها، داروهای مسکن مخدر را با معده خالی مصرف نکنید.

🔹مکمل‌ها و ویتامین‌های هومیوپاتیک
مصرف مکمل‌ها و ویتامین‌های هومیوپاتیک سیستم ایمنی بدنتان را تقویت می‌کند، پروسه بهبودی را سرعت می‌بخشد، و احتمال بروز عوارض را کاهش می‌دهد. به عنوان مثال، مصرف آرنیکا یا بروملین، التهاب و کبودی پس از جراحی را کاهش می‌دهد. پیش از مصرف هر نوع مکمل بدون نسخه‌ای، حتما با پزشکتان مشورت کنید.

🔸وازلین/محصولات ترمیم اسکار
از وازلین/محصولات ترمیم اسکار برای نرم و تخت شدن اسکارهای برآمده و جلوگیری از شکل‌گیری بافت اسکار پس از جراحی استفاده کنید. اسکارهای برآمده را با روغن، کرم، ژل، یا پمادهایی مانند وازلین ماساژ دهید تا بافت اسکار شکسته شده و نرم و تخت شود. پیش از انجام روش‌های مراقبت از اسکار حتما با پزشکتان مشورت کنید.

🔹ماساژ اسکار
ضروری است که اسکارهای حاصل از جراحی پایین‌تنه یا بالاتنه را پس از بهبودی آنها ماساژ دهید. ماساژ اسکارهایی که بهبود یافته‌اند سبب افزایش خونرسانی و افزایش انعطاف‌پذیری بافت اطراف ناحیه جراحی می‌شود.

🔸کمپرس سرد/گرم
اگر دچار تب شده‌اید، می‌توانید کمپرس سرد را روی سر خود قرار دهید تا دمای بدنتان موقتا کاهش پیدا کند. قرار دادن کمپرس سرد/گرم روی ناحیه جراحی نیز از میزان ناراحتی بدن می‌کاهد و ورم، کبودی و درد را تسکین می‌بخشد. پیش از این که کمپرس را روی ناحیه جراحی قرار دهید، اطمینان حاصل کنید که ناحیه جراحی با پانسمان، گاز، لباس یا پارچه‌ای نازک پوشیده شده باشد تا پانسمان ناحیه جراحی رطوبت به خود نگیرد و ناحیه جراحی بیش از حد گرم/سرد نشود. اگر دچار تب شده‌اید فورا به جراحتان اطلاع دهید، و پیش از استفاده از کمپرس سرد/گرم از پزشکتان کسب اجازه کنید.

🔹گاز
پس از جراحی می‌توانید از گاز برای جذب ترشحات، خشک نگه‌داشتن ناحیه جراحی و محافظت از آن استفاده کنید تا ریسک عفونت به حداقل برسد.

🔸نوار چسب پزشکی/نگهدارنده لوله سوند
از نوار چسب پزشکی/نگهدارنده لوله سوند برای نگه‌داشتن سوند پس از جراحی پایین‌تنه یا نگه‌داشتن درین پس از جراحی بالاتنه استفاده کنید تا درین و سوند کشیده نشود یا تصادفا از جای خود خارج نگردد. استفاده از این محصولات سبب می‌شود تا سوند ادراری بیرون کشیده نشود و متعاقبا به مثانه آسیب نرسد.

🔹مسافرت پس از جراحی
برای بعضی از افراد، مسافرت در دوره ریکاوری پس از جراحی اجتناب ناپذیر است. برای کاهش ناراحتی در حین مسافرت، بار سبک داشته باشید و از بلند کردن اشیاء سنگین خودداری کنید. در صورت لزوم می‌توانید بالشت مسافرتی یا کوسن دونات همراه خود داشته باشید. حتما داروهای مسکن و دیگر داروهای ضروری مانند آنتی‌بیوتیک‌ها، لوازم ریکاوری، و شماره تماس پزشک خود را همیشه در دسترس‌ قرار دهید.

🔸استراحت/خواب
استراحت کردن/خوابیدن طی چندین روز نخست دوره ریکاوری جنبه حیاتی دارد، چرا که استرس را کاهش می‌دهد و تاثیر داروها را به حداکثر می‌رساند. حتی اگر احساس خستگی نمی‌کنید نیز، آرامش داشتن و خوابیدن به بهبود بدنتان کمک می‌کند. هر موقع کم‌کم احساس بهتری پیدا کردید و پزشکتان نیز موافق بود، می‌توانید فعالیت‌های سبکی که ضربان قلب یا شدت تنفس‌تان را بالا نمی‌برند را به‌تدریج از سر بگیرید.

🔹خودداری از بلند کردن اشیاء سنگین/ورزش شدید
تا چند هفته بیشتر از بازه زمانی که جراحتان توصیه کرده، از بلند کردن اشیاء سنگین/ورزش شدید خودداری کنید؛ بدین ترتیب شانس آسیب‌رسانی به بدنتان، بدتر شدن ظاهر اسکارها، و بروز عوارض را کاهش می‌دهید.

🔸خودداری از استعمال سیگار و نوشیدن الکل
پس از جراحی از استعمال سیگار و نوشیدن الکل خودداری کنید. سیگار کشیدن خونرسانی به مویرگ‌های پوست را کاهش می‌دهد و منجر به بروز عوارض ترمیم زخم می‌شود. الکل عروق خونی را گشاد می‌کند و ریسک خونریزی پس از جراحی را افزایش می‌دهد.

🔹رعایت بهداشت دست‌ها
برای کاهش احتمال بروز عفونت، بهداشت دست‌هایتان را به‌خوبی رعایت کنید. قبل و بعد از مراقبت از زخم و تماس با ناحیه جراحی، دست‌های خود را بشویید، از صابون استفاده کنید، دست‌هایتان را 15-20 ثانیه بمالید، ناخن‌هایتان را تمیز کنید، دست‌هایتان را آب‌کشی و خشک کنید، و در آخر شیر آب را با دستمال کاغذی بگیرید و ببندید.

🔸بهترین شیوه مراقبت از زخم
برای این که از زخم جراحی به بهترین شکل مراقبت کنید و به بهبودی خود بیشترین کمک را بکنید، بسیار مهم است که زخم جراحی را تمیز و خشک نگه دارید و از جمع شدن رطوبت در این ناحیه و بروز عفونت جلوگیری کنید.

🔹عفونت
پس از جراحی احتمال بروز عفونت همیشه وجود دارد. حائز اهمیت است که حواستان به علائم قرمزی، حساسیت نسبت به درد، حرارت، بوی نامطبوع، و/یا ترشح (مثلا ترشح چرک از برش‌های جراحی) باشد. اگر هر یک از علائم عفونت را مشاهده کردید، فورا به پزشکتان اطلاع دهید تا دستورالعمل‌های مراقبت بیشتری در اختیارتان بگذارد یا جهت درمان این مسئله اقداماتی انجام دهد.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://www.transrecoverysupply.com

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved