1

اطلاعات تستسترون زیست همسان (Bioidentical Testosterone) جهت هورمون درمانی در مردان ترنس (FTM)

مترجم: سعید.ش

⚠️سلب مسئولیت

اطلاعات این مقاله صرفا به جهت مقاصد آموزشی ارائه گردیده است. نویسنده این مقاله پزشک متخصص نیست ، و این اطلاعات نباید به عنوان توصیه پزشکی در نظر گرفته شود. این اطلاعات «نباید» به عنوان جایگزینی برای مشاوره یا درمان توسط پزشک متخصص مجرب مورد استفاده قرار گیرد. نویسنده این مقاله لیست دارو هایی که در این مقاله ذکر گردیده است را تایید یا رد نمی کند.

🔳مقدمه

هورمون درمانی با استفاده از هورمون های «زیست همسان» اخیرا به موضوعی داغ در رسانه ها تبدیل شده است. در اشخاصی که تستسترون درمانی انجام می دهند ممکن است سوالاتی در این زمینه ایجاد گردد و مایل باشند بدانند که هورمون های زیست همسان چه نوع هورمون هایی هستند ، و این که آیا تستسترونی که ایشان مصرف می کنند از نوع تستسترون زیست همسان است یا خیر.

در این مقاله به تعدادی از پرسش های کلیدی در زمینه هورمون های زیست همسان (به ویژه تستسترون) پرداخته می شود؛ اما نتیجه گیری قطعی در خصوص بهتر بودن ، بدتر بودن ، یا برابر بودن هورمون های زیست همسان نسبت به دارو های «مصنوعی» خارج از اهداف این مقاله است.

🔳تعریف هورمون های زیست همسان (Bioidentical Hormones)

هورمون «زیست همسان» ماده ای است که ساختار شیمیایی آن دقیقا مانند ساختار شیمیایی هورمون طبیعی تولید شده در بدن انسان است. برای مثال فرمول شیمیایی تستسترونی که به طور طبیعی در بدن انسان تولید می شود C19H28O2 ، و ساختار شیمیایی آن به شکل زیر است :

📎تصویر ساختار شیمیایی مولکول تستسترون ضمیمه مقاله شده است.

Tmolecule

تستسترونی که پزشک تجویز می کند در صورتی تستسترون «زیست همسان» محسوب می شود که ساختار شیمیایی آن با ساختار شیمیایی فوق عینا مطابقت داشته باشد. (به یاد داشته باشید اگر چه تصویر فوق تخت بنظر می رسد ، اما مولکول ها در دنیای واقعی سه بعدی هستند. حتی اعمال کوچکترین تغییراتی در ساختار شیمیایی یک مولکول می تواند صورت کلی آن را تغییر دهد و بر توانایی اتصال مولکول به دیگر مولکول ها و انجام وظایف مشخص در بدن اعمال اثر کند.)

🔳هورمون های طبیعی (Natural Hormones) و هورمون های مصنوعی (Synthetic Hormones)

هنگامی که جدیدترین موضوعات در زمینه هورمون درمانی را مطالعه می کنید ، ممکن است نحوه بکار بردن واژه های «طبیعی» و «مصنوعی» را بسیار گیج کننده بیابید. چرا که واژه «زیست همسان» اغلب برابر با واژه «طبیعی» ، و در تضاد با واژه های «مصنوعی» و «ساخته دست بشر» در نظر گرفته می شود. تعمیم هایی از این قبیل کمی گمراه کننده است؛ بمنظور درک بهتر تفاوت های میان انواع مختلف تستسترون ، در این مقاله این تعاریف را با ذکر جزئیات و به طور دقیق بررسی خواهیم نمود.

ابتدا باید اشاره داشت واژه «طبیعی» اغلب برای اشاره به ماده ای که در طبیعت یافت می شود یا چیزی که ساخته دست بشر نیست مورد استفاده قرار می گیرد. در خصوص تستسترون ، فرم «طبیعی» این هورمون در غدد بدن تولید می گردد؛ تصویر ساختار شیمیایی تستسترون طبیعی پیش تر ضمیمه مقاله شده است.

پس از درک واژه «طبیعی» ، لازم است تعریف تستسترون «زیست همسان» را یادآوری نماییم. تستسترون «زیست همسان» به تستسترونی اطلاق می شود که ساختار شیمیایی آن دقیقا مانند ساختار شیمیایی تستسترون «طبیعی» تولید شده در بدن انسان است. بدین معنا که تستسترون «زیست همسان» در سطح مولکولی با تستسترون «طبیعی» مطابقت دارد.

اگر هرگونه اصلاحات و تغییرات شیمیایی بر روی مولکول تستسترون انجام پذیرد (مثلا یک شاخه فرعی یا گروه عاملی به آن افزوده گردد) ، دیگر در تعریف تستسترون «زیست همسان» نمی گنجد. این تستسترون اصلاح شده همان ماده ای است که اغلب با عنوان هورمون «مصنوعی» شناخته می شود؛ ماده ای که اصلاحات و تغییراتی در ساختار شیمیایی فرم طبیعی آن صورت پذیرفته است.

🔻برای مثال ، متیل تستسترون هورمونی «مصنوعی» است که با افزودن گروه متیل (CH3) به موقعیت C-17 alpha مولکول تستسترون ساخته شده است (ناحیه اصلاح شده با دایره قرمز رنگ مشخص شده است).

📎تصویر مولکول متیل تستسترون (C-17 alpha methylated testosterone) ضمیمه مقاله شده است.

c17methylTmolecule

با توجه به مثال فوق ، واژه «مصنوعی» بیانگر شکل متفاوتی از یک هورمون است که در آزمایشگاه ساخته شده است و از لحاظ شیمیایی با هورمون طبیعی تولید شده در بدن انسان تطابق ندارد.

🔰در اینجا توجه به یک نکته حائز اهمیت است که «تمامی» اشکال تستسترون که توسط پزشک تجویز می گردد ، اعم از تستسترون «زیست همسان» یا «مصنوعی» ، همه در آزمایشگاه با بکارگیری ابزار های شیمیایی ساخته می شوند.

اکثریت قریب به اتفاق تستسترون هایی که توسط پزشک تجویز می شود (کرم ، ژل ، فرم تزریقی ، برچسب ، زیرجلدی ، و …) از منابع گیاهی مانند لوبیا سویا (Soybeans) و یم (Yams) استخراج می گردد. لوبیا سویا و یم موادی طبیعی هستند؛ این مواد در شرایط آزمایشگاهی تحت سنتز شیمیایی قرار می گیرند و تستسترون از آنها استخراج می گردد. دارو های تستسترون زیست همسان و غیر زیست همسان هر دو به همین صورت سنتز می گردند.

💠به طور خلاصه ، تمامی دارو های تستسترون ساخته دست بشر هستند و معمولا منشاء گیاهی دارند. ساختار شیمیایی تستسترون «زیست همسان» با ساختار شیمیایی تستسترون «طبیعی» تطابق کامل دارد ، با این حال درست مانند سایر تستسترون های غیر زیست همسان در آزمایشگاه ساخته می شود. با وجود این که تمامی اشکال تستسترون در شرایط آزمایشگاهی سنتز می شوند ، واژه «مصنوعی» معمولا برای اشاره به تستسترون های غیر زیست همسان بکار می رود.

🔳به چه علت کمپانی دارو در ساختار شیمیایی تستسترون طبیعی اصلاحات و تغییراتی ایجاد می نماید ؟

کمپانی دارو به دو دلیل اصلی ممکن است اصلاحات و تغییراتی در ماده ای طبیعی مانند تستسترون ایجاد نماید. اولین دلیل قابلیت و عملکرد دارو است (بدین منظور که بدن انسان با موفقیت قادر به استفاده از دارو باشد) ، و دومین دلیل ثبت دارو به نام کمپانی و سودآوری است.

در خصوص تستسترون ، اکثریت اصلاحات و تغییراتی که به چشم می خورد به دلیل قابلیت و عملکرد تستسترون اعمال گردیده است که در ادامه در این خصوص توضیحات بیشتری ارائه شده است. به موضوع ثبت دارو به نام کمپانی و سودآوری نیز به طور خلاصه در انتهای این بخش از مقاله پرداخته شده است.

در خصوص قابلیت و عملکرد دارو ، گروه مشخصی از اتم ها (به نام «گروه عاملی») به مولکول تستسترون افزوده می شود تا به هورمونی «در دسترس زیست» تبدیل گردد (به این معنا که بدن بتواند آن را جذب و از آن استفاده نماید). بسته به متد تحویل تستسترون به بدن (برای مثال ، تزریق آمپول یا بلعیدن قرص) گروه های عاملی متفاوتی به جهت انجام مقاصد متفاوت افزوده می گردد.

✳️اصلاحات و تغییرات در تستسترون به فرم تزریقی

در خصوص تستسترون به فرم تزریقی ، معمولا گروه عاملی «استر» به مولکول تستسترون افزوده می گردد.

«استر» نام یک ترکیب شیمیایی است که از واکنش بین کربوکسیلیک اسید و الکل تشکیل می گردد. استر های بسیاری قابلیت افزوده شدن به تستسترون را دارند که از آن جمله می توان به سیپیونات ، انانتات ، استات ، پروپیونات ، فنیل پروپیونات ، ایزوکاپروآت ، کاپروآت ، دکانوآت ، و آندکانوآت به عنوان رایج ترین این نوع استر ها اشاره نمود.

📎تصویر ساختار شیمیایی دو استر تستسترون (تستسترون سیپیونات و تستسترون انانتات) ضمیمه مقاله شده است.

twoesters

علت افزودن استر ها به تستسترون ، بهبود انحلال پذیری تستسترون در روغن است؛ بدین ترتیب تستسترون با سرعت کمتری از ناحیه تزریق در جریان خون آزاد می شود.

اگر استر به تستسترون افزوده نگردد ، تستسترون پس از تزریق به سرعت وارد جریان خون می شود. در این صورت باید تستسترون بصورت روزانه با دوز پایین (یا چندین نوبت در روز) تزریق گردد تا سطح تستسترون بدن در محدوده قابل قبول نگاه داشته شود.

نتیجه می گیریم که افزودن استر به تستسترون به فرم تزریقی ، مدیریت رژیم هورمونی را نسبتا آسان می کند ، تعداد تزریقات درون عضلانی مورد نیاز ، و سرعت آزادسازی هورمون در بدن را کاهش می دهد.

پس از ورود استر تستسترون به جریان خون ، گروه استر توسط «آنزیم های استراز» طی پروسه ای به نام «هیدرولیزاسیون» شکسته می شود. پس از حذف گروه استر توسط این نوع آنزیم ها ، تستسترون به فرم «زیست همسان» خود باز می گردد؛ در نهایت تستسترون در دسترس زیست قرار می گیرد و برای انجام فعالیت ها و اعمال تاثیرات مربوطه در بدن آماده می شود.

✳️اصلاحات و تغییرات تستسترون خوراکی

در زمینه مصرف خوراکی ، بمنظور غلبه بر مشکلات ناشی از «اثر عبور اول» ، اصلاحات و تغییراتی در مولکول تستسترون انجام می پذیرد. دارو هایی که به شیوه خوراکی مورد استفاده قرار می گیرند (بلعیده می شوند) در دستگاه گوارش جذب گردیده و از طریق ورید پورتال به کبد راه می یابند. اگر تستسترون زیست همسان به صورت خوراکی مصرف گردد ، بخش کثیری از آن در «عبور اول» از کبد متابولیزه می شود و در نتیجه نمی تواند برای انجام وظایف خود در بدن در دسترس زیست قرار گیرد.

تولید متیل تستسترون یکی از نخستین تلاش هایی بود که در جهت رفع این مسئله انجام پذیرفت (گروه متیل به موقعیت C-17 alpha مولکول تستسترون افزوده گردید). آمادگی بیشتر تستسترون خوراکی جهت تبدیل به تستسترون در دسترس زیست از جمله نتایج مثبت استفاده از متیل تستسترون بود؛ اما از طرفی دیگر مشخص گردید متیل تستسترون فشار بسیاری به کبد وارد می کند و در نتیجه استفاده از آن منجر به مشکلات مرتبط با سلامت می شود. به همین دلیل امروزه به ندرت از متیل تستسترون جهت هورمون درمانی استفاده می گردد ، چرا که اشکال ایمن تر تستسترون موجود است.

جدید ترین پیشرفتی که در زمینه مصرف خوراکی تستسترون انجام شده است ، استفاده از فرم کپسولی تستسترون آندکانوآت می باشد؛ تستسترون آندکانوآت یک استر تستسترون محلول در اولئیک اسید است.

با توجه به این که طراحی کپسول تستسترون آندکانوآت خوراکی به گونه ای است که از طریق روده کوچک جذب سیستم لمفاتیک گردیده (و در نتیجه «عبور اول» از کبد را دوز می زند) ، نسبت به متیل تستسترون فشار کمتری به کبد وارد می کند. بنابراین کپسول تستسترون آندکانوآت خوراکی فرم خوراکی ایمن تر تستسترون محسوب می گردد. (تستسترون آندکانوآت خوراکی در ایالات متحده موجود نیست.)

✳️ثبت دارو به نام خود و سودآوری

دومین دلیلی که علت تلاش یک کمپانی دارو در جهت اصلاح یا تغییر یک ماده طبیعی مانند تستسترون را بیان می کند ، توانایی خلق یک فرمولاسیون منحصر به فرد است به گونه ای که ثبت و عرضه این فرمولاسیون جدید تا مدتی در انحصار این کمپانی دارو قرار داشته باشد.

تستسترون ماده ای است که به طور طبیعی در بدن انسان تولید می گردد؛ بنابراین در صورتی که یک کمپانی دارو تستسترونی ساده با ساختار طبیعی آن را بسازد ، این اجازه را ندارد که آن را به نام خود ثبت کند چرا که فرمول شیمیایی این هورمون را اختراع نکرده است ، بلکه تنها طرح هورمونی را که طبیعت در اختیار ایشان قرار داده است کپی نموده است.

اما در صورتی که یک کمپانی دارو ساختار هورمون را به مدل منحصر به فردی از لحاظ شیمیایی اصلاح نماید ، یا متد منحصر به فردی جهت تحویل هورمون به بدن انسان با خلق فرمولاسیون/سیستمی جدید پدید آورد ، این اجازه را دارد که دارو را به نام خود ثبت کند.

اگر سازمان غذا و دارو (FDA) ایمنی داروی تازه ساخت این کمپانی دارو را تایید کند و ثبت اختراع آنها مورد قبول واقع گردد ، این کمپانی دارو قادر خواهد بود سود حاصل از ساخت دارو را به مدت چندین سال پیش از آن که سایر کمپانی ها بتوانند معادل های ژنریک یا برند های جدید این دارو را بسازند ، منحصرا از آن خود کند.

با وجود این که کمپانی های دارو بدون شک می توانند از اصلاح تستسترون به روش های جدید ، یا با پدید آوردن متد های جدید و منحصر به فرد تحویل دارو به بدن انسان سود ببرند ، حقیقت آن است که بسیاری از متد های صحیح تحویل تستسترون به بدن که امتحان خود را پس داده اند تا به امروزه پدید آمده اند ، و معادل ژنریک و فرم ترکیبی بسیاری از انواع تستسترون با قیمت ارزان موجود است.

برای مثال امروزه استر های تستسترون به فرم تزریقی تحت عنوان برند های مختلف توسط کمپانی های بزرگ داروسازی عرضه می گردد ، اما در عین حال به صورت ژنریک و با فرمول هایی که داروخانه های کوچک ترکیبی تولید می کنند با قیمتی ارزان تر در دسترس است.

کرم ها ، ژل ها ، گلوله های قابل کاشت تستسترون ، و تستسترون دهانی نیز به صورت ژنریک و/یا فرمولاسیون های ترکیبی موجود است. امروزه در زمینه تستسترون درمانی ، مراجعه کننده و پزشک گزینه های متعددی پیش روی خود دارند.

🔳چرا بعضی از اشخاص هورمون های زیست همسان را ترجیح می دهند ؟

طرفداران هورمون های زیست همسان ادعا می کنند که با توجه به این که ساختار شیمیایی این نوع هورمون ها با هورمون هایی که در بدن انسان تولید می شود یکسان است ، بدن این نوع هورمون ها را به گونه ای متابولیزه می کند که بدین منظور طراحی شده است ، بنابراین عوارض جانبی منفی ناشی از هورمون درمانی به حداقل ممکن کاهش می یابد.

بدون شک این تئوری معقول بنظر می رسد ، با این حال مطالعات اندکی به مقایسه هورمون های زیست همسان و غیر زیست همسان پرداخته است ، و در نتیجه داده های موجود کمتر از آن است که بتوان به نتیجه هایی فراگیر در خصوص تفاوت در عوارض جانبی یا تاثیرات [استفاده از هورمون های زیست همسان و غیر زیست همسان] دست یافت.

عوارض جانبی منفی متیل تستسترون خوراکی (نوعی تستسترون غیر زیست همسان) بر کبد نشان داده شده است و در بخش قبلی این مقاله به طور کامل توضیح داده شد. به همین جهت است که امروزه به ندرت متیل تستسترون جهت هورمون درمانی مورد استفاده قرار می گیرد ، چرا که جایگزین های ایمن تری موجود است.

تستسترون های زیست همسان خواه ایمن تر و موثر تر از فرمولاسیون های استر تستسترون باشند ، و خواه عوارض جانبی کمتری از خود نشان دهند ، در هر صورت داده های موجود کمتر از آن است که بتوانیم مقایسه ای انجام دهیم.

از طرفی لازم به یادآوری است زمانی که استر تستسترون وارد جریان خون می شود ، گروه استر مولکول توسط آنزیم شکسته می شود و مولکول تستسترون به حالت آزاد و زیست همسان خود باز می گردد. سپس بدن انسان این تستسترون را درست همانند تستسترون طبیعی متابولیزه می کند.

🔰هر رژیم هورمونی را که انتخاب می کنید همکاری با پزشکتان را ادامه دهید. پزشک بمنظور ارزیابی سطح هورمون ها و سلامت عمومی تان ، آزمایش های خون و سایر آزمایش ها را در فواصل زمانی معینی تجویز خواهد نمود. اگر شما و پزشکتان برای تهیه نسخه دارو های هورمونی تصمیم دارید داروخانه ای ترکیبی را انتخاب نمایید ، حتما داروخانه مشهوری را انتخاب نمایید که از تکنولوژی مناسب و امکانات و تجهیزات مورد نیاز بمنظور آماده سازی ایمن و مناسب دارو هایتان برخوردار باشد.

🔳کدامیک از انواع تستسترون های موجود از نوع تستسترون زیست همسان هستند ؟

درک این موضوع حائز اهمیت است که تستسترون در ایالات متحده یک ماده تحت کنترل کلاس III محسوب می شود و بدون نسخه پزشک عرضه نمی گردد. بنابراین اگر تبلیغات اینترنتی فروش کرم ، قرص ، یا ژل «تستسترون» بدون نیاز به نسخه پزشک مشاهده نمودید ، آگاه باشید که این محصولات حاوی تستسترون نیستند.

علاوه بر این مسئله ، خریداران باید از مکمل های غذایی ، «پروهورمون» ها ، و «پیش ساز هورمون» که ادعای افزایش سطح تستسترون خون دارند نیز آگاه باشند. این قبیل محصولات حاوی تستسترون نیستند ، عملکرد آنها همانند تستسترون تجویز شده توسط پزشک نیست ، و آزمایشی بر روی ایمنی و اثرگذاری این محصولات توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) انجام نشده است.

پس از این که پزشکتان روند تستسترون درمانی شما را عهده دار گردید ، گزینه های متنوعی در زمینه نحوه تجویز هورمون پیش روی پزشکتان است. تزریق درون عضلانی با استفاده از سرنگ رایج ترین متد تستسترون درمانی در مردان ترنس است. از جمله سایر متد های تحویل تستسترون به بدن می توان به سیستم موضعی (استعمال ژل ، کرم ، یا برچسب تستسترون روی پوست)؛ شیوه خوراکی (بلعیدن قرص یا کپسول ، که در ایالات متحده رایج نیست)؛ شیوه زیر زبانی/دهانی (حل شدن قرص زیر زبان یا کنار لثه)؛ یا شیوه کاشت گلوله تستسترون در زیر پوست اشاره نمود.

✳️تستسترون موضعی (Transdermal Testosterone) (جذب دارو از طریق پوست)

به طور کلی اکثریت انواع تستسترون موضعی که توسط پزشک تجویز می گردد (اعم از ژل ها ، کرم ها ، و برچسب های تستسترون) حاوی تستسترون زیست همسان هستند. با توجه به این که تستسترون زیست همسان پس از این که جذب پوست می شود به سرعت فعال می گردد ، باید بصورت روزانه استعمال گردد تا سطح تستسترون بدن در محدوده مناسب حفظ گردد.

محصولات موضعی بسته به نوع فرمولاسیون ممکن است شامل محتویات دیگری بمنظور افزایش شتاب جذب تستسترون از طریق پوست باشند. استعمال بعضی از این محتویات با بروز عوارض جانبی مانند راش و حساسیت پوستی همراه است. تستسترون موضعی تحت عنوان برند های مختلف و همچنین بصورت محصولات ترکیبی موجود است؛ پزشکتان می تواند تستسترون موضعی ترکیبی با دوز اختصاصی مورد نیاز شما تجویز نماید.

✳️تستسترون زیر زبانی/دهانی (Sublingual/Buccal Testosterone)

تستسترون های زیر زبانی و دهانی به جای بلع ، در دهان حل می شوند و عموما محتوی تستسترون زیست همسان هستند. محصولات زیر زبانی در زیر زبان حل می شوند؛ داروخانه های ترکیبی می توانند این محصولات را آماده کنند. روش استفاده از تستسترون دهانی نیز به این صورت است که قرص در کنار لثه ها قرار داده می شود. تستسترون دهانی تحت عنوان برند های مختلف و همچنین بصورت محصولات ترکیبی موجود است.

تستسترون زیر زبانی/دهانی از این جهت با تستسترون خوراکی متفاوت است که مقدار بسیار اندکی از ماده بلعیده می شود و از مشکلات بالقوه کبدی ناشی از «اثر عبور اول» جلوگیری بعمل می آید. با توجه به این که تستسترون زیست همسان به سرعت جذب زیر زبان/دهان می شود ، باید بیش از یک مرتبه در روز استعمال گردد تا سطح تستسترون بدن در محدوده مناسب حفظ گردد.

✳️گلوله زیرجلدی تستسترون (Subcutaneous Testosterone Pellet)

گلوله های زیرجلدی تستسترون از تستسترون زیست همسان و کریستالین ساخته شده اند و زیر پوست کاشته می شوند. این گلوله ها تقریبا به اندازه یک دانه برنج هستند ، و معمولا در ناحیه باسن یا شکم توسط پزشک قرار داده می شوند. تستسترون موجود در گلوله های زیرجلدی بدلیل فرم کریستالین آن به آرامی طی چند هفته تا چند ماه آزاد می گردد.

✳️تستسترون به فرم تزریقی (Injectable Testosterone)

همانگونه که پیش تر توضیح داده شد ، تستسترون به فرم تزریقی اساسا بصورت استر تستسترون تولید می گردد که از آن جمله می توان به تستسترون سیپیونات یا تستسترون انانتات اشاره نمود. با توجه به این که استر تستسترون فرم اصلاح شده و تغییر یافته مولکول تستسترون است ، از لحاظ تکنیکی نباید نوعی تستسترون زیست همسان محسوب گردد. اما پس از آزادسازی استر های تستسترون در جریان خون ، گروه استر توسط «آنزیم استراز» طی پروسه ای به نام «هیدرولیزاسیون» شکسته می شود. پس از حذف گروه استر به واسطه این نوع آنزیم ها ، تستسترون به فرم آزاد و زیست همسان خود باز می گردد؛ در نتیجه تستسترون در دسترس زیست قرار می گیرد و برای انجام فعالیت ها و اعمال تاثیرات مربوطه آماده می شود.

✳️تستسترون خوراکی (Oral Testosterone)

تستسترون زیست همسان هرگز به صورت خوراکی مصرف نمی شود ، چرا که بدلیل «اثر عبور اول» به سرعت توسط کبد غیر فعال می گردد. دو نوع تستسترون خوراکی غیر زیست همسان جهت تستسترون درمانی مورد استفاده قرار می گرفته اند : متیل تستسترون و تستسترون آندکانوآت.

همانگونه که پیش تر ذکر گردید ، متیل تستسترون یکی از قدیمی ترین تستسترون های خوراکی موجود است که ساختار شیمیایی آن با افزودن گروه متیل به موقعیت C-17 alpha مولکول تستسترون تشکیل شده است. مصرف متیل تستسترون بدلیل سمیت بالقوه کبدی توصیه نمی گردد.

تستسترون آندکانوآت مانند متیل تستسترون با افزودن گروه متیل به موقعیت C-17 alpha مولکول تستسترون به دست نیامده است ، بلکه یک استر تستسترون می باشد. با توجه به این که طراحی تستسترون آندکانوآت به گونه ای است که از طریق روده کوچک جذب سیستم لمفاتیک می شود (و لذا «عبور اول» از کبد را دور می زند) ، نسبت به متیل تستسترون فشار کمتری به کبد وارد می کند؛ لذا فرم خوراکی ایمن تر تستسترون محسوب می گردد. تستسترون آندکانوآت خوراکی در ایالات متحده موجود نیست.

🔰اگر در خصوص زیست همسان بودن یا نبودن تستسترونی که پزشکتان تجویز نموده است اطمینان کافی ندارید ، برگه اطلاعات دارویی را بررسی نمایید و فرمول شیمیایی و ساختار شیمیایی دارو را بخوانید. این اطلاعات همراه با دارو در اختیارتان قرار خواهد گرفت.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
http://www.ftmguide.org

Copyright © 2018 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved