شایعات تخلیه سینه

12 باور نادرست رایج درمورد جراحی تخلیه و مردانه‌سازی سینه

نویسنده: سعید.ش

🔻فایل پی‌دی‌اف این مقاله را از طریق لینک زیر دانلود نمایید.

شایعات تخلیه سینه

آیا فرد ترنسی هستید که تصمیم دارید عمل تخلیه و مردانه‌سازی سینه را پشت سر بگذارید؟ آیا درمورد عمل بالاتنه اطلاعاتی کسب کرده‌اید، اما از درست یا غلط بودن آنها مطمئن نیستید؟ آیا اطلاعات ضد و نقیض بسیاری درمورد مستکتومی مردانه‌سازی شنیده‌اید؟

در این مقاله قصد داریم به 12 مورد از رایج‌ترین شایعاتی که در جامعه ترنس ایران پیرامون عمل تخلیه و مردانه‌سازی سینه‌ها شکل گرفته بپردازیم. پس اگر می‌خواهید باورهای نادرست رایج در این زمینه را بشناسید و با آگاهی کامل‌تری در مسیر ترنزیشن خود گام بردارید، با ما همراه باشید.

❌🔳باور نادرست 1. تستسترون‌تراپی سینه‌ها را به میزان چشمگیری کوچک می‌کند

بعضی از افراد ترنسی که سینه‌های کوچکی ندارند یا سینه‌هایشان پوست اضافی دارد، به امید این‌که بتوانند عمل بالاتنه خود را به روش برش دورهاله انجام دهند، چند ماه قبل از عمل شروع به تستسترون‌تراپی می‌کنند تا سایز سینه‌هایشان کاهش پیدا‌ کند و کاندیدای مناسبی برای انجام عمل بالاتنه به روش برش دورهاله شوند.

یکی از تاثیرات هورمون تستسترون، توزیع مجدد چربی بدن است. تستسترون تا حدودی چربی‌های سینه را کاهش می‌دهد، اما غدد داخل پستان را کوچک نکرده و در نتیجه تاثیر چشمگیری روی سایز سینه نمی‌گذارد. علاوه بر این موضوع، تستسترون پوست آویزان‌شده سینه را نیز جمع نمی‌کند. بنابراین از تستسترون انتظار نداشته باشید که سینه‌هایتان را به میزان چشمگیری کوچک و جمع‌وجور کند، چون اگر این‌گونه بود، بسیاری از افراد ترنس دیگر عمل بالاتنه انجام نمی‌دادند‌ و به تستسترون‌تراپی بسنده می‌کردند!

در حالت کلی نیز، تستسترون‌تراپی پیشنیاز عمل بالاتنه محسوب نمی‌شود، اما اگر تستسترون‌تراپی کنید و همراه با آن تمرینات پرورش عضلات سینه را نیز انجام دهید، کار فرم‌دهی به سینه‌تان را برای جراح‌تان راحت‌تر می‌کنید. اما در کل بهتر است صرفاً به این امید که بتوانید سینه‌های بزرگ خود را به اندازه چشمگیری کوچک نموده و کاندیدای مناسبی برای انجام عمل بالاتنه به روش برش دورهاله شوید، سراغ تستسترون نروید.

❌🔳باور نادرست 2. اگر بعد از عمل تخلیه سینه هورمون مصرف نکنم، سینه‌هایم دوباره رشد می‌کنند

این مورد نیز یکی دیگر از باورهای نادرست رایج در جامعه ترنس ایران است. همیشه یادتان باشد، سینه‌ای که تخلیه شد، دیگر دوباره رشد نمی‌کند! اگر بعد از عمل بالاتنه اصلاً تستسترون مصرف نکنید و حتی عمل تخلیه غدد جنسی (تخمدان‌ها) را انجام ندهید نیز، سینه‌هایتان دوباره رشد نخواهند کرد!

بنابراین اگر صرفاً به‌خاطر نگرانی از رشد مجدد سینه‌ها می‌خواهید تستسترون‌تراپی انجام دهید، خیالتان راحت باشد که بدون تستسترون‌تراپی نیز سینه‌هایتان دوباره رشد نخواهند کرد. فقط کافی است وزن خود را در محدوده سلامتی نگه دارید و بیش از اندازه اضافه‌وزن پیدا نکنید، چون در این صورت سایز سینه‌تان بعد از عمل در اثر تجمع چربی افزایش پیدا خواهد کرد.

❌🔳باور نادرست 3. عمل تخلیه سینه به روش برش دورهاله بسیار بهتر از روش برش دبل است

واقعیت این است که هیچ‌یک از تکنیک‌های جراحی بالاتنه برتری «مطلقی» نسبت به یکدیگر ندارند، و در حقیقت این شرایط، خواسته‌ها و اولویت‌های شماست که یکی از این تکنیک‌ها را به تکنیک برتری برای شخص شما تبدیل می‌کند. هر یک از تکنیک‌های جراحی مزایا و معایب منحصربه‌فردی دارند و بهتر یا بدتر از دیگری محسوب نمی‌شوند. یادتان باشد اگر عمل بالاتنه به روش برش دورهاله/دبل برای فرد الف بهترین گزینه بوده است، معنایش این نیست که قرار است همین تکنیک برای شخص شما نیز بهترین گزینه باشد. بنابراین بهترین تکنیک جراحی با توجه به خواسته‌ها، اولویت‌ها، و شرایط شخص شما تعیین می‌گردد. جهت کسب اطلاعات بیشتر درمورد روش‌های انتخاب بهترین تکنیک جراحی تخلیه و مردانه‌سازی سینه، این مقاله را مطالعه نمایید.

❌🔳باور نادرست 4. نتیجه نهایی عمل تخلیه سینه تمام و کمال وابسته به مهارت جراح است

درست است که مهارت و تجربه جراح روی نتیجه نهایی عمل تخلیه سینه تاثیر بسزایی دارد، اما نباید از نقش مهمی که فردی که عمل شده در این زمینه ایفا می‌کند غافل شد.

بعضی از افراد ترنس بعد از عمل بالاتنه، از دستورالعمل‌های مراقبت بعد از عمل پیروی نمی‌کنند، سبک زندگی ناسالمی را دنبال می‌کنند، در مراقبت از ناحیه عمل خود کوشا نیستند، از نقش برخی عادت‌های ناسالم (مثل سیگار کشیدن) و برخی بیماری‌های زمینه‌ای (مثل دیابت) روی پروسه بهبودی خود آگاه نیستند، و همین مسائل سبب می‌شود تا نتیجه جراحی باکیفیت خود را اصطلاحاً خراب کنند.

فردی که بعد از عملش از جای برش خود به‌خوبی نگه‌داری نمی‌کند، مثلاً از اصول مراقبت از اسکار آگاه نیست، وزنه سنگین بلند می‌کند، زودتر از شش ماه بعد از عمل ورزش بدنسازی را شروع می‌کند، یا دست‌های خود را می‌کشد، طبیعی است که دچار برجستگی، کشیدگی یا پهن شدگی اسکار (جای برش) جراحی ‌شود. اگر این فرد عمل خود را به روش برش دورهاله انجام داده باشد نیز، طبیعی است که به دلیل سهل‌انگاری‌اش، یک نوار اسکار پهن و کشیده‌شده دور هاله سینه‌اش شکل ‌گیرد و سایز هاله سینه‌‌اش را بسیار بزرگتر از آنچه که هست جلوه دهد.

فردی که بعد از عمل بهداشت را رعایت نمی‌کند، مرتب پانسمان خود را عوض نمی‌کند، داروهای آنتی‌بیوتیک تجویز شده توسط پزشک خود را سر وقت مصرف نمی‌کند، سیگار می‌کشد، یا بیماری‌های زمینه (از جمله دیابت) خود را زیر نظر پزشک کنترل نمی‌کند، طبیعی است که بعد از عمل دچار عفونت جای برش جراحی یا نکروز (مرگ بافت) هاله و نوک سینه‌اش (در روش برش دبل) شود.

فردی که از دستورالعمل‌های مراقبت بعد از عمل که جراحش توصیه کرده پیروی نمی‌کند، درمورد اصول مراقبت قبل و بعد از عمل تخلیه سینه و اصول مراقبت از اسکار جراحی از منابع معتبر مطالعه نمی‌کند، و سایر افراد ترنسی که عمل کرده‌اند را بهترین منبع برای پرسش سوالات مربوط به مراقبت از ناحیه عملش می‌داند، طبیعی است که در مراقبت از عملش خطا کند و با مشکلات یا عوارض ناخواسته مواجه شود.

بنابراین واقعیت این است که نتیجه نهایی عمل تخلیه و مردانه‌سازی سینه، حاصل همکاری مشترک جراح و فردی است که عمل شده است. جراح موظف است عمل جراحی فرد متقاضی را به بهترین شکل ممکن و مطابق با استانداردهای روز دنیا انجام دهد، دستورالعمل‌های مراقبت قبل و بعد از عمل را در اختیار مراجعه‌کننده‌اش قرار دهد، و تمامی سوالات و نگرانی‌های وی را پاسخگو باشد. و متعاقباً، مراجعه‌کننده نیز موظف است که از دستورالعمل‌های توصیه شده توسط پزشک خود پیروی کند، اگر سوالی برایش پیش آمد از جراح خود بپرسد، و منابع معتبر را مطالعه کند تا بتواند بهترین نتیجه را از عمل جراحی خود بگیرد.

❌🔳باور نادرست 5. حس جنسی نوک سینه بعد از عمل تخلیه سینه کاملاً حفظ می‌شود

حفظ حس جنسی نوک سینه به نوع تکنیک جراحی بستگی دارد. اگر عمل خود را به روشی انجام دهید که هاله و نوک سینه طی عمل کاملاً جدا شود (مثل روش برش دبل)، حس جنسی نوک سینه‌تان کاملاً از بین می‌رود. اما اگر عمل خود را به روشی انجام دهید که هاله و نوک سینه طی عمل متصل به بدن باقی بماند (مثل روش برش سوراخ‌کلید، برش دورهاله، برش دهان‌ماهی، برش آب‌نبات چوبی، و برش سوراخ‌دکمه)، شاید حس جنسی نوک سینه‌تان مثل قبل از عمل حفظ شود، شاید نسبت به قبل از عمل کاهش پیدا کند، و شاید هم به طور کامل از بین برود. بنابراین هیچ تضمینی در کار نیست.

❌🔳باور نادرست 6. بستن و پنهان کردن سینه‌ها با بایندر (سینه‌بند) قبل از عمل، ریسک ابتلا به سرطان سینه را افزایش می‌دهد

واقعیت این است که شواهد و مدارکی وجود ندارد که نشان دهد پوشیدن بایندر (سینه‌بند) ریسک ابتلا به سرطان سینه را افزایش می‌دهد. با این حال پوشیدن بایندر ریسک‌های دیگری دارد که لازم است از آنها آگاه باشید، از جمله حساسیت پوستی، تنگی نفس، و مسائل مربوط به جریان یافتن مایع لنف، به‌خصوص اگر بایندر را خیلی سفت و محکم ببندید. بهتر است موقع خواب بایندر (سینه‌بند) را از تن خود خارج کنید تا قفسه سینه‌تان فضای کافی برای نفس کشیدن پیدا کند. و بهتر است تا جای ممکن سینه‌های خود را با بانداژ نبندید، و از بایندرهای استاندارد استفاده کنید.

❌🔳باور نادرست 7. ریسک ابتلا به سرطان سینه با انجام عمل تخلیه سینه از بین می‌رود

واقعیت این است که افراد ترنسی که عمل بالاتنه (مستکتومی) را پشت سر گذاشته‌اند نیز، همچنان در معرض ریسک ابتلا به سرطان سینه قرار دارند، چون بعد از عمل همچنان مقداری از بافت سینه برجای می‌ماند. هر چه بعد از جراحی‌ بافت بیشتری بر جای بماند، ریسک ابتلا به سرطان سینه نیز بالاتر است (چون مقدار بافت باقی‌مانده بیشتر است). مدارکی از مردان ترنسی که عمل بالاتنه را پشت سر گذاشته و مبتلا به سرطان سینه شده‌اند در دست است. اگر عمل بالاتنه را پشت سر گذاشته‌اید، سینه جدیدتان را بهتر بشناسید و اگر متوجه هرگونه تغییر یا علامتی شدید با پزشک‌تان صحبت کنید.

در حال حاضر هیچ توصیه شفافی در زمینه غربالگری منظم سرطان سینه ویژه افراد ترنسی که عمل بالاتنه را پشت سر گذاشته‌اند وجود ندارد. بنابراین بهترین کار این است که درمورد ریسک‌های فردی و بهترین گزینه غربالگری مناسب خودتان با پزشک خود صحبت کنید.

❌🔳باور نادرست 8. همه مردان ترنس عمل بالاتنه را انجام می‌دهند

واقعیت این است که افراد ترنس بسیار متنوع هستند و نیازها و خواسته‌های متفاوتی دارند.

بعضی از افراد ترنس احساس ملال جنسیتی می‌کنند، یعنی به دلیل ناهمخوانی جنسیت خود با جنسیتی که در بدو تولد به آنها نسبت داده شده احساس ناراحتی و پریشانی می‌کنند؛ بعضی از افراد ترنس هم احساس ملال جنسیتی نمی‌کنند.

بعضی از افراد ترنسی که احساس ملال جنسیتی می‌کنند، صرفاً احساس ملال اجتماعی می‌کنند، یعنی از این‌که نمی‌توانند با جنسیت صحیح خود در جامعه حضور پیدا کنند، احساس ناراحتی می‌کنند؛ بعضی از افراد ترنس هم علاوه بر ملال اجتماعی، احساس ملال جسمی هم می‌کنند – یعنی به دلیل ناهمخوانی بدن‌شان با تصویری که از بدن حقیقی خود در ذهن دارند، احساس ناراحتی و پریشانی می‌کنند.

بعضی از افراد ترنسی که احساس ملال جسمی می‌کنند، ممکن است فقط به هورمون‌تراپی بسنده کنند و نیازی به جراحی در خود احساس نکنند؛ بعضی از افراد ترنسی که احساس ملال جسمی می‌کنند نیز ممکن است علاوه بر هورمون‌تراپی، به یک یا چند عمل جراحی نیاز داشته باشند.

بنابراین این‌گونه نیست که بتوانیم بگوییم «همه مردان ترنس نیاز به انجام عمل تخلیه سینه دارند». جامعه ترنس آنقدر متنوع است که نمی‌توان هیچ کلیشه‌ای را به کل آن نسبت داد! نسبت دادن کلیشه‌ها به جامعه ترنس مساوی است با خاموش کردن صدای بسیاری از افراد ترنس و فراهم کردن مقدمات نفرت‌پراکنی و طرد کردن افراد ترنسی که در این کلیشه‌های ساختگی نمی‌گنجند!

جراحی کردن یا نکردن، ملال جنسیتی داشتن یا نداشتن، طبق کلیشه‌های جنسیتی رفتار کردن یا نکردن و … هیچ فرد ترنسی را «ترنس‌تر» از بقیه نمی‌کند و او را در دسته‌ای مجزا یا گروهی خاص قرار نمی‌دهد.

از آن گذشته، هدف از طی کردن پروسه ترنزیشن توسط افرادی که به این پروسه نیاز دارند، دستیابی به آرامش درونی و شادمانی جنسیتی‌ است. پروسه ترنزیشن مسابقه‌ای نیست که هر چه کسی بیشتر در آن جلو برود، امتیاز بیشتری بگیرد! گاهی عملی که برای یک فرد ترنس جنبه حیاتی دارد، برای فرد ترنس دیگری کاملاً غیرضروری محسوب می‌شود. و واقعیت این است که هویت همه افراد ترنس، چه پروسه ترنزیشن را بگذرانند چه نگذرانند، چه عمل بالاتنه انجام دهند چه ندهند، معتبر و محترم است.

❌🔳باور نادرست 9. افراد غیرباینری عمل بالاتنه را انجام نمی‌دهند

افراد غیرباینری نیز ممکن است احساس ملال جنسیتی داشته یا نداشته باشند، و برای دستیابی به شادمانی جنسیتی، ممکن است تصمیم بگیرند عمل بالاتنه انجام بدهند یا ندهند. بعضی از افراد غیرباینری عمل بالاتنه انجام نمی‌دهند، بعضی سینه‌های خود را تخلیه و مردانه‌سازی نمی‌کنند و صرفاً تحت عمل کوچک کردن سینه قرار می‌گیرند، بعضی ترجیح می‌دهند عمل بالاتنه خود را به گونه‌ای انجام دهند که شکل برش‌های جراحی حالت غیرباینری داشته باشد (مثل برش دهان‌ماهی یا آب‌نبات چوبی)، و بعضی دیگر نیز ترجیح می‌دهند هاله و نوک سینه خود را کاملاً حذف کنند. بنابراین تصمیم نهایی با خود فرد است که عمل بالاتنه انجام بدهد یا ندهد، و اگر بله، عمل خود را به چه شیوه‌ای انجام بدهد.

❌🔳باور نادرست 10. مردان ترنس نیازی به نگه داشتن سینه‌های خود ندارند، چون نمی‌خواهند مثل یک زن به فرزند خود شیر بدهند

همانطور که در توضیحات باور نادرست شماره 8 نیز بیان گردید، جامعه ترنس جامعه‌ای بسیار متنوع بوده و افراد ترنس نیز با یکدیگر متفاوت هستند و نیازهای متفاوتی هم دارند.

بعضی از افراد ترنس نسبت به سینه‌های خود احساس ملال جنسیتی نموده و تصمیم می‌گیرند آنها را تخلیه و مردانه‌سازی کنند. اما مردان ترنسی هم هستند که نسبت به سینه‌هایشان احساس ناراحتی نمی‌کنند و قصد جراحی کردن آنها را ندارند.

واقعیت این است که عمل کردن یا نکردن سینه‌ها، کسی را «ترنس‌تر» از دیگران نمی‌کند. سینه/پستان یکی از اعضای بدن انسان است و به‌خودی‌خود جنسیت خاصی ندارد؛ این ما هستیم که با تبعیت کردن از برساخت‌های اجتماعی، می‌آییم به اشتباه فرم خاصی از این عضو از بدن را به «زنان» نسبت می‌دهیم!

نه «سینه/پستان» به‌خودی‌خود عضوی «جنسیت‌دار» است و نه شیردهی شدن امری منتسب به جنسیتی خاص! بعضی از زنان سیسجندر (غیرترنس) به دلایل مختلفی پستان‌های خود را تخلیه کرده‌اند یا توان شیردهی ندارند، اما این باعث نمی‌شود که از زن بودن ساقط شوند! بعضی از مردان ترنس نیز سینه/پستان دارند یا تصمیم ندارند سینه‌های خود را تخلیه کنند، و این هم باعث نمی‌شود که از مرد بودن ساقط شوند!

اعضای بدن تعیین‌کننده هویت انسان‌ها نیستند که بگوییم اوه این یکی سینه برآمده‌ای دارد پس زن است، و آن یکی سینه‌اش را تخلیه و تخت کرده پس مرد است!

ضمناً، همه افراد ترنسی که تصمیم می‌گیرند عمل بالاتنه انجام ندهند، قصد شیردهی ندارند! بسیاری از افرادی که عمل بالاتنه انجام نمی‌دهند، یا سینه‌های بسیار کوچکی داشته و نیازی به انجام این عمل نمی‌بینند، یا مایل‌اند حس جنسی نوک سینه‌های خود را حفظ کنند، یا اصلاً سینه‌های خود را به همان صورتی که هست دوست دارند و آنها را کاملا «مردانه» می‌دانند و دلشان نمی‌خواهد جراحی‌شان کنند!

بعضی از مردان ترنس نیز ترجیح می‌دهند سینه‌های خود را نگه دارند تا به فرزند خود شیر بدهند. دلیلش این است که عمل تخلیه و مردانه‌سازی، شانس شیردهی را کاهش داده یا حتی به صفر می‌رساند. درست است که بعضی از افراد گفته‌اند که بعد از انجام بعضی از انواع عمل‌های بالاتنه قادر به شیردهی بوده‌اند، با این حال بدون شک نمی‌شود روی چنین تجربیاتی حساب باز کرد. اگر عمل بالاتنه به روش‌هایی به‌جز عمل تهاجمی کوچک کردن پستان یا روش سوراخ‌دکمه/T معکوس انجام گیرد، بدون شک شانس شیردهی به طور کامل از بین می‌رود.

و همانطور که پیش‌تر گفته شد، شیردهی به فرزند تعیین‌کننده جنسیت افراد نیست. شیردهی امری فیزیولوژیکی است که برای بسیاری از افرادی که سینه/پستان دارند امکان‌پذیر است، صرف‌نظر از این‌که چه جنس/جنسیتی داشته باشد!

و در حالت کلی نیز، نسبت دادن کلیشه به جامعه ترنس کار درستی نیست و به ظلم و تبعیض علیه افراد ترنس دامن می‌زند. همه افراد ترنس باید بتوانند به دور از فشارهای اجتماعی و ترس از مورد قضاوت قرار گرفتن، حق اختیار بر بدن خویش داشته باشند و آزادانه تصمیم بگیرند که برای رسیدن به شادمانی جنسیتی چه اقداماتی انجام بدهند یا ندهند. و هویت افراد ترنس – صرف‌نظر از این‌که چه اقداماتی را طی پروسه ترنزیشن خود انجام می‌دهند یا نمی‌دهند – معتبر و مورد احترام است.

❌🔳باور نادرست 11. عمل تخلیه سینه تمام مشکلات زندگی مرا برطرف می‌کند

بعضی از افراد ترنس با خود فکر می‌کنند که اگر عمل کنند، به‌صورت اتوماتیک در خانواده و جامعه با جنسیت صحیح خود مورد پذیرش قرار می‌گیرند، دیدی که نسبت به بدن خود دارند به میزان چشمگیری بهبود یافته، مشکلات جنسی‌شان برطرف گردیده، افسردگی‌ها و مشکلات زندگی‌شان محو شده، و اصطلاحاً زندگی‌شان از این رو به آن رو می‌شود. چنین انتظاراتی از عمل واقع‌بینانه نیست.

شاید بتوان گفت مهم‌ترین مهارتی که پیش از قدم گذاشتن در مسیر ترنزیشن پزشکی لازم است در خودتان ایجاد کنید، مهارت واقع‌بین بودن است.

🔻واقع‌بین بودن یعنی این‌که بدانید:

🔹انجام عمل جراحی شما را به آدم دیگری تبدیل نمی‌کند؛

🔸انجام عمل جراحی مشکلات جنسی شما را تمام و کمال برطرف نمی‌کند؛

🔹اگر به‌تازگی خودتان را به عنوان فردی ترنس هویت‌یابی کرده‌اید، لازم است برای انجام اقدامات پزشکی کمی دست نگه دارید و به خودتان زمان بدهید؛

🔸پیش از تصمیم‌گیری برای انجام عمل جراحی، لازم است نگاه واقع‌بینانه‌ای نسبت به شرایط محیطی پیرامون‌تان داشته باشید؛ و

🔹لازم است تصور کلی اما واقع‌بینانه‌ای از نتیجه عمل‌های جراحی داشته باشید.

بنابراین پیش از انجام هر عملی لازم است واقع‌بین باشید، مزایا و معایب عمل‌های جراحی را به‌خوبی بشناسید، و از عمل انتظاراتی مبتنی بر واقعیت داشته باشید.

❌🔳باور نادرست 12. افراد ترنسی که عمل تخلیه سینه را پشت سر گذاشته‌اند، بهترین منبع برای پرسش سوالات مربوط به این عمل محسوب می‌شوند

همیشه یادتان باشد، دوستان ترنس شما صرفاً به خاطر تجربیاتی که در مسیر جراحی کسب کرده‌اند، منبع معتبری برای کسب اطلاعات علمی و پزشکی و پاسخگویی به سوالات علمی شما محسوب نمی‌شوند.

چه بسا شایعات غیرعلمی و بی‌اساسی که از طریق افراد ترنسی که هورمون‌تراپی یا عمل کرده‌اند در جامعه ترنس رواج یافته و می‌یابد؛ این اطلاعات غلط سرنوشت و تصمیمات افراد ناآگاه دیگری را که برای کسب اطلاعات به این افراد رجوع می‌کنند، تحت‌تاثیر قرار داده و می‌دهد.

می‌توان گفت اکثریت قریب به اتفاق باورهای نادرستی که در این مقاله ذکر گردید نیز، شایعاتی هستند که توسط افراد ترنس ناآگاه که اتفاقاً تجربه هورمون‌تراپی و عمل بالاتنه را نیز داشته‌اند، دهان به دهان نقل گردیده و در جامعه ترنس شیوع یافته‌اند.

بنابراین، همواره به منابع و مراجع معتبر رجوع کنید و اطلاعات خود را از منابع معتبر کسب کنید. درست است که می‌توانید برای انتخاب پزشک جراح با دوستان ترنس‌تان مشورت کنید، نتیجه جراحی آنها را ببینید، و تجربیات جراحی‌شان را بشنوید. اما مسائل علمی و پزشکی، شناخت تکنیک‌های مختلف جراحی، آگاهی از ریسک‌های شناخته‌شده و احتمالی جراحی، آگاهی از شیوه مراقبت از زخم‌ها و برش‌های جراحی و … موضوعاتی هستند که لازم است با مراجعه به منابع معتبر علمی یا پرسش از جراح یا افراد آگاه درمورد آنها اطلاعات صحیح را کسب نمایید.

🔰به عنوان نکته پایانی مقاله؛ همیشه تلاش کنید برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد مسائل علمی و پزشکی مربوط به عمل‌های جراحی، علاوه بر این‌که از پزشکتان سوال می‌پرسید، منابع علمی و معتبر در این زمینه را نیز مطالعه کنید. جهت کسب اطلاعات کامل درمورد روش‌ها و تکنیک‌های مختلف عمل تخلیه و مردانه‌سازی سینه، عوارض عمل، دستورالعمل‌های مراقبت قبل و بعد از عمل و مسائل دیگر مربوط به این زمینه، می‌توانید به دسته «عمل تخلیه سینه» در وبسایت هلپ‌ترنس‌سنتر مراجعه نموده و مطالب مدنظرتان را مطالعه نمایید. پروسه ترنزیشن مؤثر، ایمن، و نتیجه‌بخشی را برایتان آرزومندیم.

🔻فایل پی‌دی‌اف این مقاله را از طریق لینک زیر دانلود نمایید.

شایعات تخلیه سینه

نویسنده: سعید.ش
🌐منبع: هلپ‌ترنس‌سنتر – شبکه اطلاع‌رسانی ترنسجندر و ترنزیشن
https://helptranscenter.org

Copyright © 2021 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ‌ترنس‌سنتر – شبکه اطلاع‌رسانی ترنسجندر و ترنزیشن All Rights Reserved.