ffs-surgery

پاسخ به پرسش‌های پرتکرار درمورد جراحی‌های زنانه‌سازی صورت به قلم پزشکان مرکز مراقبت از بهداشت ترنسجندر دانشگاه جانز هاپکینز

مترجم: سعید.ش

🔳جراحی زنانه‌سازی صورت چیست؟

جراحی زنانه‌سازی صورت به مجموعه جراحی‌هایی گفته می‌شود که هدف از انجام آنها، همخوانی بیشتر چهره فرد با جنسیت اوست.

🔳جراحی زنانه‌سازی صورت از چه عمل‌هایی تشکیل شده است؟

ما هم روش‌های جراحی را انجام می‌دهیم و هم روش‌های غیرجراحی را. جراحی‌های زنانه‌سازی صورتی که در این مرکز انجام می‌پذیرند، دربرگیرنده مواردی است که در ادامه ذکر شده است، اما محدود به این موارد نمی‌شود:

🔹بوتاکس/فیلر
🔸فرم‌دهی به پیشانی
🔹فرم‌دهی به گونه
🔸فرم‌دهی به بینی/بازسازی تیغه بینی
🔹فرم‌دهی به فک
🔸فرم‌دهی به چانه
🔹بزرگ کردن لب
🔸برداشتن سیب آدم

🔳چگونه متوجه شوم که کدام عمل جراحی بهترین گزینه برای من است؟

برنامه‌ریزی جراحی به اهدافی که شما از انجام عمل جراحی دارید بستگی دارد. فقط شما هستید که می‌توانید انتخاب کنید که مایلید چه قسمت‌هایی از صورت‌تان را به واسطه جراحی اصلاح کنید. نیازی نیست که فقط یک عمل جراحی را انتخاب کنید؛ در بیشتر مواقع برای رسیدن به اهداف‌تان لازم است چندین روند و مداخله پزشکی انجام دهید. وقتی که دارید همراه با جراح‌تان برنامه جراحی خود را می‌چینید، می‌توانید درمورد اهداف و اولویت‌هایتان نیز گفتگویی باهم داشته باشید.

🔳آیا می شود کل عمل‌های جراحی را در یک مرحله انجام داد؟

با توجه به ایمنی فرد متقاضی و همینطور محدودیت‌های بیمه، ارجحیت با انجام عمل‌های جراحی طی چندمرحله است. به این صورت ما می‌توانیم اهداف جراحی را اولویت‌بندی کنیم، و برنامه را براساس بهبودی و ریکاوری فرد تنظیم کنیم. ایمن‌ترین روش برای شما همین روش است، تا مجبور نشوید به‌مدت طولانی تحت بیهوشی عمومی قرار گیرید.

🔳جراحی زنانه‌سازی صورت چه مدت به طول می‌انجامد؟

مدت زمان جراحی زنانه‌سازی صورت به نوع عملی که می‌خواهید انجام دهید بستگی دارد. هر چه عمل جراحی پیچیده‌تر باشد، مدت زمان بیشتری نیز به طول می‌انجامد.

🔳آیا نیاز است قبل از عمل تصویربرداری انجام دهم؟

بله. همه متقاضیان جراحی زنانه‌سازی صورت لازم است که سی‌تی‌اسکن سه‌بعدی از صورت انجام دهند تا ما بتوانیم استخوان‌ها را ارزیابی کنیم و مدل های سه‌بعدی طبق اهداف جراحی ایجاد نماییم. پیش از جراحی اسکن بافت نرم انجام خواهید داد، و پس از جراحی نیز تصویربرداری خواهید داشت.

سی‌تی‌اسکن سه‌بعدی را حتما یا باید در مرکز سرپایی جانز هاپکینز یا در مرکز Green Spring جانز هاپکینز انجام دهید.

🔳آیا بعد از عمل لازم است در بیمارستان بستری شوم؟

پس از انجام بیشتر جراحی‌ها لازم است 23 ساعتی را در بیمارستان بستری باشید تا مطمئن شویم که همه‌چیز بعد از عمل به خوبی در حال بهبودی است.

🔳چه موقع نیاز است ملاقات فالوآپ (پیگیری) انجام دهم؟

بستگی به روند(ها)یی دارد که انجام داده‌اید. بیشتر ملاقات های بعد از عمل طی 5 روز نخست بعد از عمل صورت می‌گیرد. تاریخ ملاقات پیش از این که از بیمارستان مرخص شوید تعیین می‌گردد.

🔳آیا بعد از جراحی درد بسیار زیادی خواهم داشت؟

تا چند روز اول بعد از عمل تاحدودی احساس ناراحتی خواهید داشت، اما معمولا 4-5 روز که از عمل بگذرد، دردتان تسکین پیدا می‌کند و می‌توانید با رعایت محدودیت‌هایی به فعالیت‌های طبیعی خود بپردازید.

🔳آیا پس از جراحی می‌توانم دوش بگیرم؟

طی چند روز نخست بعد از عمل نباید دوش بگیرید و فقط می‌توانید بقیه قسمت‌های بدن‌تان را با استحمام اسفنجی تمیز کنید. بعد از این‌که در اولین جلسه ملاقات پس از جراحی شرکت کردید، می‌توانید دوش بگیرید. حائز اهمیت است که موقعی که می‌خواهید حمام کنید از صابون غیرمعطر استفاده کنید و ناحیه جراحی را هرگز در معرض جریان مستقیم آب قرار ندهید.

🔳پس از جراحی کوچک کردن سیب آدم، چه کارهایی را باید در جهت مراقبت از ناحیه جراحی انجام دهم؟

روی گردن‌تان برشی خواهید داشت که با بخیه‌های غیرجذبی بخیه شده است. این بخیه‌ها را حدودا 10 روز بعد از عمل می‌کشیم. برش جراحی و بخیه‌ها را بهتر است با تکه گاز و نوار چسب تمیزی مثل تگادرم بپوشانید. این پانسمان را تا روزی که اولین ملاقات بعد از جراحی‌تان برگزار می‌شود برندارید.

🔳آیا پس از جراحی کوچک کردن سیب آدم می‌توانم موهای گردنم را اصلاح کنم؟

بهتر است ناحیه عمل را به مدت حداقل 4 هفته اصلاح نکنید تا پوست و برش جراحی‌تان فرصت بهبودی پیدا کند. بسیار حائز اهمیت است که روی قسمت‌هایی که بخیه دارید تیغ نکشید، چون تیغ اصلاح باعث می‌شود که بخیه‌ها بسیار زودتر از موعد از جای خود خارج گردیده و زخم‌تان باز شود.

🔳پس از جراحی فرم‌دهی به فک، چه کارهایی را باید در جهت مراقبت از ناحیه جراحی انجام دهم؟

طی جراحی فرم‌دهی به فک، برشی داخل دهان ایجاد می‌کنیم و آن را با بخیه‌های جذبی بخیه می‌کنیم. لازم است تا چند هفته پس از جراحی، دهان خود را با دهان‌شویه مخصوصی که برایتان تجویز می‌کنیم بشویید.

همچنین لازم است تا چند هفته پس از جراحی، پانسمان فشرده‌ساز مخصوصی را نیز به دور فک خود بپوشید. طی عمل جراحی این پانسمان را برایتان قرار می‌دهیم.

🔳آیا پس از جراحی فرم‌دهی به فک می‌توانم صحبت کنم؟

بله. پس از جراحی فرم‌دهی به فک بهتر است صحبت کنید، اما توصیه می‌شود که بیش از حد این کار را انجام ندهید. توصیه می‌شود صحبت کنید، اما فقط تا حدی که تحمل دارید.

🔳آیا پس از جراحی فرم‌دهی به فک باید از رژیم غذایی مخصوصی پیروی کنم؟

پس از جراحی فرم‌دهی به فک بهتر است تا 3-4 روز غذاهای نرم مصرف کنید، چون دهان‌تان درد دارد و برایتان سخت است که بخواهید غذاهای جامد مصرف کنید. اگر احساس می‌کنید که به اندازه کافی غذا نمی‌خورید، می‌توانید علاوه بر غذای مصرفی‌تان از شیک‌های مغذی مثل برند Ensure استفاده کنید. هر موقع که احساس کردید می‌توانید غذاهای جامد مصرف کنید، کم‌کم شروع کنید و غذاهای جامد را نیز وارد برنامه غذایی‌تان کنید. تا یک – دو هفته بعد از عمل بهتر است نوشیدنی‌های داغ مثل چای یا قهوه ننوشید تا برش جراحی‌تان فرصت بهبودی پیدا کند.

🔳اگر پس از جراحی فرم‌دهی به فک سرفه/عطسه کنم، چه اتفاقی می‌افتد؟

وحشت نکنید. سرفه یا عطسه کردن بعد از عمل فرم‌دهی به فک مسئله‌ای طبیعی بوده و تاثیری روی ناحیه جراحی نمی‌گذارد.

🔳پس از جراحی بازسازی پیشانی، چه کارهایی را باید در جهت مراقبت از ناحیه جراحی انجام دهم؟

طی عمل بازسازی پیشانی، برشی سرتاسری روی سرتان از این گوش تا آن گوش زده می‌شود. این برش را بعد از پایان جراحی با بخیه‌های استاپل به‌هم می‌آوریم. بخیه‌های استاپل را تقریبا 2 هفته بعد از عمل می‌کشیم.

🔳آیا پس از جراحی بازسازی پیشانی درین خواهم داشت؟

اگر عمل بازسازی پیشانی را انجام دهید، تا موقعی که در بیمارستان بستری هستید درین خواهید داشت. پیش از این‌که از بیمارستان مرخص شوید، این درین را برایتان خارج می‌کنیم.

🔳آیا می توانم عمل بالا کشیدن ابرو را همزمان با جراحی بازسازی پیشانی انجام دهم؟

بله. می‌توانیم همزمان با عمل بازسازی پیشانی، عمل بالا کشیدن ابرو را نیز برایتان انجام دهیم و ابروهایتان را به موقعیت مطلوب‌تری جابه‌جا کنیم.

🔳پس از جراحی کوچک کردن بینی، چه کارهایی را باید در جهت مراقبت از ناحیه جراحی انجام دهم؟

پس از جراحی کوچک کردن بینی، هم آتل داخلی بینی خواهید داشت و هم آتل خارجی بینی. چند عدد بخیه نیز قسمت پایین بینی خود خواهید داشت. کل این پانسمان‌ها را تا حدود یک هفته بعد از عمل با خود خواهید داشت.

🔳آیا پس از جراحی بینی، صورتم ورم دارد و زیر چشم‌هایم کبود است؟

طبیعی است که پس از جراحی بینی، ورم و کبودی بسیاری زیر چشم‌هایتان داشته باشید. پس از گذشت 4-6 هفته، ورم و کبودی کمتر جلب توجه می‌کند.

🔳اگر پس از جراحی بینی عطسه کنم، چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر پس از عمل بینی خواستید عطسه کنید، حائز اهمیت است که با دهان باز عطسه کنید. اگر احیانا با دهان بسته عطسه کردید، وحشت نکنید. اطمینان حاصل کنید که آتل‌های بینی در جایگاه خود باشند و سست نشده باشند.

🔳گرافت چربی چیست؟

طی روند گرافت چربی، چربی را از یک قسمت بدن خودتان (معمولاً از ناحیه شکم) برمی‌داریم و به صورت‌تان تزریق می‌کنیم تا قسمت‌هایی که حالت فرورفته پیدا کرده را پر کنیم.

🔳آیا گرافت چربی همان لیپوساکشن است؟

پروسه گرافت چربی مشابه با لیپوساکشن است، اما طی پروسه گرافت چربی، ما به اندازه‌ای چربی برمی‌داریم که بتوانیم نواحی مورد نیاز روی صورت‌تان را با آن پُر کنیم – و مقدار چربی که برمی‌داریم به اندازه‌ای نیست که تفاوت عمده‌ای را در بدن‌تان ایجاد کند.

🔳برای کدام قسمت از صورتم می‌توانم تزریق بوتاکس/فیلر انجام دهم؟

برای دستیابی به نتیجه مطلوب، می‌توانیم تزریق بوتاکس را برای قسمت‌های مختلفی از جمله عضلات فک، دور چشم‌ها، لب و … انجام دهیم. لطفاً توجه داشته باشید که کمپانی‌های بیمه معمولا این خدمات را پوشش نمی‌دهند، و محدوده هزینه‌های این خدمات معمولا از 1500$ تا 3500$ است بسته به این‌که می‌خواهید در کدام قسمت تزریق کنید؛ اما این تزریقات را می‌توانید به‌سادگی در کلینیک انجام دهید. مدت زمان ماندگاری تزریق نیز برای هر فرد متفاوت است و به نوع محصولی که استفاده می‌کنیم نیز بستگی دارد؛ معمولا ماندگاری این روش حدود شش الی دوازده ماه یا حتی بیشتر است.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://www.hopkinsmedicine.org

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved