IMG_7850

پاسخ به پرسش‌های پرتکرار درمورد جراحی تخلیه و مردانه‌سازی سینه به قلم پزشکان مرکز مراقبت از بهداشت ترنسجندر دانشگاه جانز هاپکینز

مترجم: سعید.ش

🔳جراحی مردانه‌سازی سینه/مستکتومی دوطرفه چیست؟

طی جراحی تخلیه و مردانه‌سازی سینه، جراح بیشتر بافت پستان را تخلیه می‌کند، نوک سینه را کوچکتر می‌کند، و نوک سینه را به مکان طبیعی‌تری انتقال می‌دهد.

🔳روش جراحی برش دبل (Double Incision) چیست؟

روش جراحی برش دبل به این صورت است که جراح برای تخلیه بافت سینه دو برش بزرگ سمت راست و چپ سینه‌تان ایجاد می‌کند، به گونه‌ای که این برش‌ها در راستای خط طبیعی عضلات پکتورال‌تان قرار گیرند، و به‌مرور زمان و با رشد عضلات پکتورال، زیر سایه این عضلات پنهان شوند. هر چه سینه قبل از عمل بافت بیشتری داشته باشد، برش بزرگتر خواهد بود.

🔳روش جراحی سوراخ‌کلید (Keyhole) چیست؟

روش جراحی سوراخ‌کلید به این صورت است که جراح برش‌های جراحی را دور نوک سینه ایجاد می‌کند، نوک سینه را کوچکتر می‌کند و بافت اضافی را از طریق این برش بسیار کوچک تخلیه می‌کند. فاکتورهای متعددی مشخص می‌کند که چه کسی کاندیدای مناسبی برای هریک از تکنیک‌های جراحی است و چه کسی نیست؛ در این زمینه می‌توانید طی جلسه مشاوره جراحی با جراح و تیم جراحی گفتگو نمایید.

🔳گوشواره (Dog ears) به چه معناست؟

گوشواره به پوست اضافه‌ای گفته می‌شود که از قسمت انتهای برش‌های جراحی حالت بیرون زده پیدا می‌کند. گوشواره ممکن است به‌مرور زمان بخوابد و کمتر جلب توجه کند. پیروی از رژیم غذایی سالم و انجام ورزش نیز به‌مرور زمان از برجستگی گوشواره می‌کاهد.

🔳عمل تخلیه و مردانه‌سازی سینه چه مدت به طول می‌انجامد؟

عمل تخلیه و مردانه‌سازی سینه معمولا سه الی پنج ساعت به طول می‌انجامد.

🔳آیا بعد از جراحی درد بسیار زیادی خواهم داشت؟

تا چند روز اول بعد از عمل تاحدودی احساس ناراحتی خواهید داشت، اما معمولا 4-5 روز که از عمل بگذرد، دردتان تسکین پیدا می‌کند و می‌توانید به بیشتر فعالیت‌های طبیعی خود بپردازید؛ اما حائز اهمیت است که به محدودیت‌های فعالیتی که در دستورالعمل‌های مراقبت بعد از عمل‌تان نوشته شده پایبند باشید؛ این دستورالعمل‌ها را قبل از انجام عمل جراحی یا موقعی که می‌خواهید از بیمارستان مرخص شوید در اختیارتان قرار می‌دهیم.

🔳بعد از جراحی موقعی که می‌خواهم از بیمارستان مرخص شوم چه نوع پانسمان‌هایی خواهم داشت؟

بعد از جراحی موقعی که می‌خواهید به خانه بروید، پانسمان استری‌استریپ (نوار چسب‌های باریک) روی خط برش‌تان خواهید داشت و روی آنها نیز پانسمان تمیز و بزرگ Band-Aid – به نام تگادرم – خواهید داشت. روی نوک سینه‌هایتان نیز پانسمان بولستر قرار می‌دهیم. پانسمان بولستر نیز دربرگیرنده توپ پنبه‌ای آغشته به روغن معدنی بوده که در گاز زردرنگی به نام زیروفرم پیچیده شده است. بسیار حائز اهمیت است که پیش از موقعی که با دکترتان در کلینیک ملاقات می‌کنید، بولستر و پانسمان را از روی نوک سینه‌هایتان برندارید.

🔳آیا بعد از عمل درین خواهم داشت؟

بله، شما همراه با دو درین که در دو طرف سینه‌تان قرار گرفته به خانه خواهید رفت. از شما می‌خواهیم که این درین‌ها را تخلیه کنید و هر 12 ساعت یک‌بار، مقدار مایعاتی که از طریق آنها تخلیه گردیده را ثبت نمایید و این کار را تا 7 الی 10 روز بعد از عمل یا تا موقعی که درین‌هایتان را خارج کنیم انجام دهید.

🔳درین‌هایم را چگونه تخلیه کنم؟

تخلیه کردن درین‌ها ظاهراً مسئولیت پریشان‌کننده‌ای است، اما اگر از کسی کمک بگیرید به‌سادگی قابل انجام است. موقعی که می‌خواهید شروع به تخلیه کردن درین‌هایتان کنید، اولین گام این است که تمام مایعاتی که در لوله درین به دام افتاده‌اند را تخلیه کنید. بدین‌منظور، فرد دیگری باید قسمت بالای لوله درین را بگیرد و فشار دهد و با دست دیگرش تمام مایعاتی که در لوله درین به دام افتاده‌اند را به سمت حباب جمع‌آوری مایعات براند؛ حائز اهمیت است که قسمت بالای لوله درین را حتما با دست بگیرید تا وقتی که دارید لوله درین را تخلیه می‌کنید، لوله از پوست‌تان کشیده و خارج نگردد.

وقتی که مایعات به دام افتاده در لوله درین را تخلیه نمودید، قسمت مکش‌کننده حباب را باز کنید و حباب را از لوله درین جدا کنید. مقدار مایعاتی که داخل حباب جمع شده را اندازه‌گیری کنید. موقعی که می‌خواهید درین را به حالت اولش آماده کنید، درپوش قسمت مکش‌کننده را بگذارید، حباب را فشار دهید و کل هوایی که در آن است را خارج سازید، سپس حباب را دوباره به لوله درین متصل کنید. جزئیات بیشتر در دستورالعمل‌های مراقبت بعد از عمل‌تان موجود است.

🔳آیا لازم است بعد از عمل جلیقه گنی بپوشم؟

بله، بعد از عمل جلیقه گنی به تن می‌کنید. در اتاق عمل این جلیقه گنی را به تن شما می‌کنیم. بسیار حائز اهمیت است که این جلیقه گنی را 24 ساعته به تن داشته باشید تا بعد از عمل دچار خونریزی نشوید و مایعات در ناحیه عمل‌تان جمع نشود.

🔳آیا پس از جراحی می‌توانم دوش بگیرم؟

اگر برایتان مقدور است، بهتر است فقط پایین‌تنه خود را بشویید. تا پیش از اولین جلسه ملاقات بعد از عمل‌تان، بالاتنه خود را فقط می‌توانید با استحمام اسفنجی تمیز کنید.

🔳بعد از عمل چه محدودیت‌هایی خواهم داشت؟

تا چهار هفته بعد از عمل اجازه ندارید دست‌هایتان را بیشتر از زاویه 90 درجه از بدن‌تان فاصله داده یا بالای سرتان ببرید. طی این چهار هفته نمی‌توانید اشیاء سنگین‌تر از 5 پوند (~ 2.26 کیلوگرم) را بکشید، هل دهید یا بلند کنید. اگر این توصیه‌ها را رعایت نمایید، اسکارتان به‌خوبی بهبود پیدا می‌کند و کشیده یا بزرگتر از اینی که هست نمی‌شود.

🔳چه موقع می‌توانم اسکاردرمانی را آغاز کنم؟

اسکاردرمانی را تقریبا 8 هفته بعد از عمل می‌توانید آغاز کنید. می‌توانید با ماساژ اسکار شروع کنید، به این صورت که با استفاده از کره شی یا کره کاکائو اسکارتان را باملایمت ماساژ دهید. می‌توانید از فشاردرمانی نیز بهره جویید، به این صورت که روی اسکارهایتان نوار پانسمانی قرار دهید تا آنها را تخت نگه دارد. اگر احساس می‌کنید که لازم است مراقبت بیشتری از اسکارتان به عمل آورید نیز، می‌توانید از کرم‌هایی چون مدرما یا ژل‌های بر پایه سیلیکن استفاده کنید.

یادتان باشد که تا 18 ماه به طول می‌انجامد تا اسکار کاملا بالغ و محو شود.

🔳آیا بعد از عمل نیازی به فالوآپ (پیگیری) بلندمدت هست؟

در صورت لزوم به‌مدت 6 تا 12 ماه بعد از عمل، پیگیری‌های لازم از طریق مطب ما به عمل خواهد آمد. تعداد جلسات پیگیری بعد از عمل تا حد زیادی به روند ریکاوری و بهبودی شما بستگی دارد. حائز اهمیت است که به خصوص طی سه هفته نخست بعد از عمل، اگر هر گونه نگرانی برایتان پیش آمد، با ما تماس بگیرید و دست‌اندرکاران بالینی ما را در جریان بگذارید.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://www.hopkinsmedicine.org

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved