IMG_7827

پاسخ به پرسش‌های پرتکرار درمورد جراحی واژینوپلاستی به قلم پزشکان مرکز مراقبت از بهداشت ترنسجندر دانشگاه جانز هاپکینز

مترجم: سعید.ش

⚠️توجه: این مقاله حاوی تصاویر بزرگسال است.
NSFW: Please note that surgical images for educational purposes are included and may be inappropriate for some people.

🔳واژینوپلاستی چیست؟

واژینوپلاستی نوعی روند جراحی است که طی آن واژنی ساخته می‌شود. طی روند جراحی واژینوپلاستی، آلت تناسلی مردانه و همینطور بیضه‌ها و کیسه بیضه تخلیه می‌گردد، البته اگر متقاضی از قبل عمل ارکیکتومی را انجام نداده باشد. طی عمل واژینوپلاستی، جراح با استفاده از بافت فعلی ناحیه تناسلی، برای فرد متقاضی کانال واژن و ناحیه تناسلی بیرونی (لب‌های ناحیه تناسلی) را می سازد. جراح برای ساخت کانال واژن از پوست آلت تناسلی مردانه و پوست کیسه بیضه بهره می‌جوید. گاهی لازم است که جراح گرافت پوستی دیگری نیز از شکم یا ران پای متقاضی بردارد تا بتواند کانال واژن را با عمق کامل خلق کند.

🔳از روی چه چیزی مشخص می‌شود که آیا به گرافت پوستی بیشتری نیاز است یا خیر؟

بسته به این‌که ناحیه تناسلی فعلی چه مقدار پوست داشته باشد، گاهی برداشت گرافت پوستی ضرورت پیدا می‌کند.

🔳روند جراحی واژینوپلاستی چندمرحله‌ای است؟

واژینوپلاستی معمولا روندی یک مرحله‌ای است. می‌توان جراحی‌های ترمیمی را نیز برای بهبود ظاهر نتیجه عمل انجام داد، اما عمل‌های ترمیمی معمولا تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرند.

vaginoplasty-1
Source: https://www.hopkinsmedicine.org
vaginoplasty-2
Source: https://www.hopkinsmedicine.org
vaginoplasty-3
Source: https://www.hopkinsmedicine.org
vaginoplasty-4
Source: https://www.hopkinsmedicine.org

🔳عمل جراحی چه مدت به طول می‌انجامد؟

بیشتر جراحی‌ها 7 الی 10 ساعت به طول می‌انجامند.

🔳دوره ریکاوری بعد از عمل چه مدت به طول می‌انجامد؟

دوره ریکاوری به طور متوسط 6 الی 8 هفته به طول می‌انجامد. روند ریکاوری برای هر فردی با فرد دیگر متفاوت است، اما اگر رعایت بهداشت در خانه و مراقبت بعد از عمل را جدی بگیرید، سریع‌تر بهبود پیدا می‌کنید.

🔳آیا ناحیه تناسلی حاصل از جراحی واژینوپلاستی کارایی دارد؟

بله. 12 هفته بعد از عمل می‌توانید از طریق واژن خود رابطه دخول جنسی برقرار کنید. بعلاوه، کلیتوریس نیز حس جنسی دارد.

🔳بعد از عمل چه موقع می‌توانم انواع دیگر رابطه جنسی را تجربه کنم؟

تا 12 هفته بعد از عمل هیچگونه رابطه جنسی نباید برقرار کنید. اگر طی دوره ریکاوری فعالیت جنسی داشته باشید، روند ترمیم زخم تان آهسته گردیده و دچار عوارض مختلفی می‌شوید.

🔳چه مدت طول می‌کشد تا حس جنسی‌ام بازگردد؟

روند بهبود حس ناحیه تناسلی برای هر فردی با فرد دیگر متفاوت است. گاهی باززایی عصبی از سه هفته بعد از عمل آغاز می‌گردد. گاهی تا یک‌سال یا حتی بیشتر زمان می‌برد تا حس در ناحیه تناسلی ایجاد شود. ما نمی‌توانیم ایجاد حس در ناحیه تناسلی را تضمین کنیم. وقتی عصب‌ها شروع به باززایی می‌کنند و اتصالات قوی‌تری برقرار می‌کنند، احساسی مثل جرقه را تجربه خواهید کرد. حس سوزن‌سوزن شدنی که در ناحیه تناسلی خود احساس می‌کنید، به‌مرور زمان برطرف می‌شود.

🔳اگر پیش از جراحی واژینوپلاستی، جراحی تخلیه بیضه را پشت سر گذاشته باشم، چه تاثیری روی جراحی واژینوپلاستی‌ام می‌گذارد؟

بعضی از متقاضیان جراحی واژینوپلاستی، پیش از انجام این عمل، عمل تخلیه بیضه (ارکیکتومی) را پشت سر گذاشته‌اند؛ لازم به ذکر است که این کار به هیچ وجه ضروری نیست. انجام عمل ارکیکتومی پیش از عمل واژینوپلاستی احتمال این‌که برداشت گرافت پوستی ضرورت پیدا کند را بالا می‌برد.

🔳آیا لازم است حذف مو انجام دهم؟ چه موقع باید شروع کنم؟

بله، لازم است پیش از جراحی واژینوپلاستی اقدام به حذف مو نمایید. طی جلسه مشاوره اول، الگویی از نواحی که لازم است موهای آن را حذف کنید در اختیارتان می‌گذاریم. به شما توصیه می‌کنیم که هر چه زودتر پروسه حذف مو را آغاز کنید، چون این پروسه به طور میانگین سه الی شش ماه به طول می‌انجامد.

🔳میانگین عمق واژن بعد از عمل چقدر است؟

عمق واژن به مقدار پوست ناحیه تناسلی بستگی دارد. مقدار پوست ناحیه تناسلی متقاضیان مختلف باهم متفاوت است، و برای بعضی از متقاضیان نیز لازم است گرافت پوستی برداشته شود. میانگین عمق واژن بین 4 الی 6 اینچ (10.16 الی 15.24 سانتی‌متر) است.

🔳چه مدت در بیمارستان بستری خواهم بود؟

بعد از عمل واژینوپلاستی تقریباً 5-6 روز در بیمارستان بستری خواهید بود. طی این مدت، بیشتر وقت خود را در بستر می‌گذرانید. هر چه به تاریخ ترخیص از بیمارستان نزدیک‌تر می‌شوید، کم‌کم می‌توانید بنشینید و قدم بزنید.

🔳آیا بعد از عمل سوند خواهم داشت؟

تا موقعی که در بیمارستان بستری هستید، سوند فولی در پیشابراه‌تان خواهید داشت. پیش از این‌که از بیمارستان مرخص شوید، سوند را برایتان خارج می‌کنیم.

🔳آیا بعد از عمل درین خواهم داشت؟

بله، در اتاق عمل برایتان درین می‌گذاریم. پیش از این‌که از بیمارستان مرخص شوید، درین را برایتان خارج می‌کنیم.

🔳دیلاته به چه معناست؟

دیلاته به معنای قرار دادن دیلاتور پزشکی درون واژن است تا کانال واژن باز بماند. بیمارستان ست دیلاتور را برای کمپانی بیمه‌تان صورت‌حساب می‌کند و دیلاتورها را در اختیارتان قرار می‌دهد.

🔳چه کسی دیلاته کردن را به من آموزش می دهد؟

در آخرین روزی که در بیمارستان هستید، یکی از اعضای تیم بالینی نحوه دیلاته کردن را به شما نشان می‌دهد. دیلاته کردن برای نخستین‌بار اغلب تجربه پریشان‌کننده‌ای است، اما تیم ما پروسه دیلاته کردن را براساس میزان راحتی شما پیش می‌برند و اطمینان حاصل می‌کنند که این پروسه به‌خوبی و باملایمت پیش برود.

🔳هر چند وقت یک‌بار باید دیلاته کنم؟

طی چند هفته نخست بعد از عمل، لازم است دوبار در روز به‌مدت حداقل 15 دقیقه دیلاته کنید. بسیار حائز اهمیت است که پروسه دیلاته کردن را ادامه دهید، به‌خصوص اوایل دوره ریکاوری بعد از عمل، چون در غیر این صورت عمق و قطر واژن‌تان را از دست می‌دهید.

🔳از کدام سایز دیلاتور باید استفاده کنم؟

پروسه دیلاته را با دیلاتور کوچک نارنجی‌رنگ که کوچک‌ترین دیلاتور موجود در پک دیلاتور است آغاز می‌کنید. به استفاده از این دیلاتور ادامه می‌دهید تا وقتی که تیم مراقبتی دستورالعمل جدیدی را به شما ارائه دهند.

🔳آیا دیلاته کردن دردناک است؟

دیلاته کردن نباید پروسه دردناکی باشد. با شروع پروسه ممکن است احساس ناراحتی کنید، تا وقتی که بهترین زوایا و تکنیک‌هایی که منحصر به فرد بدن خودتان است را فراگیرید. اگر موقع دیلاته کردن احساس درد شدید می‌کنید، حائز اهمیت است که کار را متوقف کنید، از دیلاتور دیگری استفاده کنید، و وضعیت بدنی خود را تغییر دهید تا دردتان تسکین پیدا کند. همچنین حائز اهمیت است که وقتی می‌خواهید دیلاته کنید، حتما از روان‌کننده استفاده کنید.

🔳پس از جراحی واژینوپلاستی چگونه باید بهداشت خود را رعایت کنم؟

پس از گذشت هشت روز از عمل واژینوپلاستی، پروسه دوش واژینال را آغاز می‌کنید. برای دوش واژینال باید از محصولی بدون بو استفاده کنید. بهتر است هفته‌ای یک – دو بار، یا گاهی بیشتر (بسته به این‌که میزان ترشحات واژن‌تان چقدر است) دوش واژینال انجام دهید. اگر ترشحات واژینال‌تان زیاد است، می‌توانید بیشتر دوش واژینال انجام دهید.

همچنین بسیار حائز اهمیت است که ناحیه تناسلی بیرونی خود را خشک نگه دارید. اگر ناحیه تناسلی‌تان بسیار قرمزرنگ و خیس به نظر می‌رسد و مثل موقعی شده که به‌مدت طولانی در وان حمام نشسته‌اید، لازم است روی خشک نگه داشتن این ناحیه تمرکز کنید. می‌توانید پد جاذبی را بین لب‌های ناحیه تناسلی‌تان قرار دهید تا رطوبت اضافی را به خود جذب کند.

🔳آیا بعد از عمل می‌توانم دوش بگیرم؟

بله. بسیار حائز اهمیت است که ناحیه عمل را تمیز نگه دارید تا دچار عفونت نشوید. می‌توانید ناحیه عمل را با آب و صابون باملایمت بشویید. هرگز روی ناحیه عمل محکم دست نکشید و اجازه ندهید جریان آب با فشار به این ناحیه برخورد کند.

🔳آیا دستشویی رفتن بعد از عمل واژینوپلاستی متفاوت است؟

توجه به این نکته حائز اهمیت است که تا آخر عمرتان هر موقع که می‌خواهید با دستمال بهداشتی ناحیه تناسلی‌تان را تمیز کنید یا که می‌خواهید ناحیه تناسلی‌تان را بشویید، همیشه ناحیه تناسلی‌تان را از جلو به عقب تمیز کنید. به این صورت واژن‌تان تمیز می‌ماند و آلودگی ناحیه معقد به این ناحیه منتقل نمی‌شود، در نتیجه دچار عفونت نمی‌شوید. علاوه بر این موضوع، ممکن است «پخش شدن ادرار» را تجربه کنید – که مسئله‌ای شایع است. شما را طی دوره ریکاوری به یکی از همکاران‌مان در دپارتمان فیزیوتراپی ارجاع می‌دهیم تا ایشان روی تقویت عضلات کف لگنی شما کار کنند و این مسئله نیز به‌مرور زمان بهبود پیدا کند.

🔳پس از جراحی واژینوپلاستی تا چه مدت باید در شهر اقامت داشته باشم؟

پس از این که از بیمارستان مرخص شدید، از شما می‌خواهیم که به مدت حداقل چهار هفته در شهری که جراحی کرده‌اید اقامت داشته باشید. بعد از عمل هفته‌ای یک‌بار و دو هفته‌ای یک‌بار ملاقات‌هایی خواهید داشت تا روند بهبودی‌تان مورد بررسی قرار گیرد. همچنین حائز اهمیت است که نزدیک این مرکز اقامت داشته باشید تا اگر دچار مشکلی شدید، سریع بتوانید با ما در تماس باشید.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://www.hopkinsmedicine.org

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved