IMG_7821

پاسخ به پرسش‌های پرتکرار درمورد جراحی فالوپلاستی به قلم پزشکان مرکز مراقبت از بهداشت ترنسجندر دانشگاه جانز هاپکینز

مترجم: سعید.ش

⚠️توجه: این مقاله حاوی تصاویر بزرگسال است.
NSFW: Please note that surgical images for educational purposes are included and may be inappropriate for some people.

🔳فالوپلاستی چیست؟

فالوپلاستی نوعی روند جراحی است که طی آن آلت تناسلی مردانه‌ای ساخته می‌شود. فالوپلاستی روندی چند مرحله‌ای است که روندهای مختلفی را دربرمی‌گیرد؛ از جمله این روندها می‌توان به ساخت آلت تناسلی مردانه، افزایش طول پیشابراه برای این که فرد بتواند ایستاده ادرار کند، ساخت کلاهک آلت تناسلی مردانه، ساخت کیسه بیضه، تخلیه واژن، و کاشت پینایل ایمپلنت و پروتز بیضه اشاره نمود. لازم به ذکر است که تعداد جراحی‌هایی که طی روند فالوپلاستی صورت می‌گیرد برای هر فرد متقاضی منحصربه‌فرد اوست و ممکن است بعضی/تمام عمل‌های جراحی که ذکر گردید را شامل بشود یا نشود.

🔳آیا فالوپلاستی انواع مختلفی دارد؟

سه نوع فلپ پوستی اصلی وجود دارد که جراح می‌تواند برای ساخت آلت تناسلی مردانه از هر کدام استفاده نماید، اما نتیجه جراحی هر سه تکنیک مشابه است. این تکنیک‌ها عبارت‌اند از: فلپ آزاد شعاعی ساعد دست (فالوپلاستی ساعد دست)، فلپ قدامی‌جانبی ران پا (فالوپلاستی ران پا)، و فلپ عضلانی‌جلدی ماهیچه پشتی بزرگ (فالوپلاستی عضله‌کمر). هر یک از این تکنیک‌ها مزایا و معایب مخصوص به خود را دارند.

🔳ناحیه اهداکننده چگونه تعیین می‌شود؟

فاکتورهای تعیین‌کننده ناحیه اهداکننده عبارت‌اند از: سلامتی و الگوی توزیع چربی در بدن فرد، عملکرد عصبی، خونرسانی، و اهداف و نتیجه دلخواه فرد از انجام جراحی.

🔳فالوپلاستی ساعد دست (RFFF) چیست؟

طی جراحی فالوپلاستی ساعد دست، جراح پوست، چربی، عصب‌ها، سرخرگ و سیاهرگ را از مچ دست تا نیمه‌های ساعد دست برمی‌دارد و با آنها آلت تناسلی مردانه‌ای درست می‌کند. جراح فلپ را معمولا از دست غیرغالب برمی‌دارد تا عملکرد دست غالب تحت‌تاثیر جراحی قرار نگیرد و بعد از عمل بهتر بتوانید دوره ریکاوری را سپری کنید. جراح در جلسه مشاوره پیش از عمل، تست آلن روی ساعد دست‌تان انجام می‌دهد تا وضعیت خونرسانی به ساعد دست و دست‌تان را بسنجد.

🔳فالوپلاستی ران پا (ALT) چیست؟

طی جراحی فالوپلاستی ران پا، جراح پوست، چربی، عصب‌ها، سرخرگ و سیاهرگ را از ران پا برمی‌دارد و با آنها آلت تناسلی مردانه‌ای درست می‌کند. از شما می‌خواهیم که سی‌تی‌اسکن سه‌بعدی مخصوصی را انجام دهید تا بتوانیم وضعیت خونرسانی پاهایتان را بررسی کنیم و پای مناسب‌تر برای ساخت آلت را تعیین کنیم.

🔳فالوپلاستی عضله‌کمر (MLD) چیست؟

طی جراحی فالوپلاستی عضله‌کمر، جراح پوست، چربی، عصب‌ها، سرخرگ و سیاهرگ را از کمر برمی‌دارد و با آنها آلت تناسلی مردانه‌ای درست می‌کند. جراح از شما می‌خواهد که سی‌تی‌اسکن مخصوصی را انجام دهید تا بتواند وضعیت خونرسانی به ناحیه اهداکننده را بررسی نماید.

🔳تعیین مراحل جراحی به چه صورت انجام می‌گیرد؟

بسته به این که تصمیم دارید از کدام قسمت بدن‌تان برای ساخت آلت تناسلی مردانه استفاده کنیم، شیوه تعیین مراحل جراحی متفاوت است.

🔹فالوپلاستی ساعد دست: در عمل فالوپلاستی ساعد دست، ساخت آلت تناسلی مردانه در مرحله اول جراحی صورت می‌گیرد، سپس پس از گذشت 3 الی 5 هفته از مرحله اول عمل، عمل دیگری برای برداشت گرافت پوستی صورت می‌گیرد. مرحله دوم جراحی نیز تقریبا‌ 5-6 ماه بعد انجام می‌شود، و طی این مرحله عمل افزایش طول پیشابراه (برای این‌که فرد بتواند ایستاده ادرار کند)، ساخت کیسه بیضه، تخلیه واژن و … صورت می‌گیرد. مرحله سوم جراحی نیز 12 ماه بعد از اولین مرحله جراحی صورت می‌گیرد و طی این مرحله، عمل کاشت پروتز بیضه و پینایل ایمپلنت انجام می‌شود تا فرد بتواند آلت خود را در حالت نعوظ قرار دهد.

🔹فالوپلاستی ران پا/عضله‌کمر: فقط مرحله اول این تکنیک‌ها با تکنیک فوق متفاوت است. طی مرحله اول، فلپ از ناحیه اهداکننده برداشته می‌شود و ناحیه اهداکننده بلافاصله با گرافت پوستی پوشانیده می‌شود. مرحله دوم و سوم این تکنیک‌ها مشابه تکنیک فالوپلاستی ساعد دست است.

phalloplasty-1
Source: https://www.hopkinsmedicine.org
phalloplasty-2
Source: https://www.hopkinsmedicine.org
phalloplasty-3
Source: https://www.hopkinsmedicine.org

🔳آیا موقع تعیین مراحل جراحی فالوپلاستی و برنامه‌ریزی روند جراحی، از من نیز نظری خواسته می شود؟

شما و تیم پزشکی باهم درمورد تعیین مراحل جراحی فالوپلاستی و برنامه‌ریزی روند جراحی تصمیم‌گیری می‌کنید. صحبت در این باره و برنامه‌ریزی عمومی طی اولین جلسه ملاقات پیش از عمل صورت می‌گیرد. در جلسات ملاقات بعدی با تیم جراحی که پیش از عمل برگزار می‌گردد نیز، برنامه‌ریزی جراحی به تصویب می‌رسد.

🔳چه موقع باید عمل هیسترکتومی (تخلیه رحم) خود را انجام دهم؟

اگر مایل به انجام عمل هیسترکتومی هستید، می‌توانید این عمل را در مرحله صفرم و قبل از مراحل جراحی فالوپلاستی انجام دهید.

🔳آیا انجام عمل واژینکتومی (تخلیه و بستن واژن) الزامی است؟

خیر، هیچ اجباری به انجام عمل واژینکتومی وجود ندارد. برنامه جراحی به طور اختصاصی برای هر مراجعه‌کننده تعیین می گردد. ما با فرد متقاضی درمورد هر روندی که قرار است به انجام برسد گفتگویی دقیق خواهیم داشت.

🔳چه موقع عمل واژینکتومی را انجام می‌دهید؟

اگر قرار بر این باشد که عمل واژینکتومی نیز صورت گیرد، این عمل را معمولا طی مرحله دوم جراحی فالوپلاستی انجام می‌دهیم.

🔳افزایش طول پیشابراه به چه معناست؟

اگر مایل به انجام عمل افزایش طول پیشابراه هستید، ما طول پیشابراه فعلی بدن‌تان را افزایش می‌دهیم تا بتوانید از طریق آلت تناسلی مردانه خود ادرار کنید و ادرارتان از سر آلت خارج گردد. بدین‌منظور، پیشابراه فعلی بدن‌تان را به پیشابراه جدیدی که داخل بدنه آلت تناسلی مردانه ساخته‌ایم متصل می‌کنیم. عمل افزایش طول پیشابراه انتخاب همه مراجعه‌کنندگان نیست، اما اگر می‌خواهید ایستاده ادرار کنید، ضروری است که این عمل را نیز انجام دهید. توجه به این نکته نیز حائز اهمیت است که اگر تصمیم گرفتید که در مرحله اول عمل فالوپلاستی، عمل افزایش طول پیشابراه را انجام ندهید، بعدها هم دیگر نمی‌توانید این عمل را انجام دهید.

🔳عوارض جراحی افزایش طول پیشابراه کدام‌اند؟

رایج‌ترین عوارض عمل افزایش طول پیشابراه عبارت‌اند از: تنگی پیشابراه (به این صورت که بعضی از قسمت‌های پیشابراه باریک و تنگ می‌شود)، فیستول (به این صورت که راه ارتباطی بین پیشابراه و جای دیگری از بدن به وجود می‌آید)، و دیورتیکولوم (به این صورت که قسمت‌هایی از پیشابراه دچار بیرون‌زدگی‌های کیسه‌مانندی می‌شود).

🔳آیا پس از مرحله اول جراحی سوند خواهم داشت؟

تا موقعی که در بیمارستان بستری هستید، حداقل به‌مدت پنج روز، سوندی در پیشابراه فعلی‌تان خواهید داشت. وقتی که آماده ترخیص از بیمارستان شدید، سوندتان را در بیمارستان خارج می‌کنیم. بعد از مرحله اول جراحی معمولاً همراه با سوند به خانه نمی‌روید.

🔳آیا پس از مرحله دوم جراحی سوند خواهم داشت؟

اگر تصمیم به انجام عمل افزایش طول پیشابراه نداشته باشید، در اتاق عمل برایتان سوند فولی قرار می‌دهیم و پیش از این که از بیمارستان مرخص شوید آن را برایتان خارج می‌کنیم. اما اگر تصمیم به انجام عمل افزایش طول پیشابراه داشته باشید، همراه با سوند فولی که در پیشابراه جدیدتان قرار داده و سر آن را مسدود کرده‌ایم به خانه می‌روید. در صورت انجام عمل افزایش طول پیشابراه، علاوه بر سوند فولی، سوند سوپراپیوبیک نیز خواهید داشت.

🔳سوند سوپراپیوبیک چیست؟

سوند سوپراپیوبیک لوله‌ای است که زیر شکم (زیر ناف) قرار گرفته و از این طریق ادرار را از مثانه خارج می‌کند. بسته به روند بهبودی و ریکاوری بعد از عمل، سوند سوپراپیوبیک را تا 4-5 هفته خواهید داشت.

🔳چه موقع سوند سوپراپیوبیک را خارج می‌کنید؟

پیش از این‌که سوند سوپراپیوبیک را خارج سازیم، حدود 4 هفته بعد از عمل، ارولوژیستی برایتان تست رتروگرید یوریتروگرام انجام می‌دهد، بدین‌صورت که رنگی را از طریق پیشابراه جدید وارد مثانه‌تان می‌کند و سپس عکس رادیوگرافی از شما می‌گیرد تا ببیند که آیا پیشابراه باز بوده و آماده برای دفع ادرار است یا این‌که خیر. پس از این‌که تست رتروگرید یوریتروگرام انجام شد، سوند سوپراپیوبیک‌تان را مسدود می‌کنیم و به شما اجازه می‌دهیم که از طریق پیشابراه جدیدتان ادرار کنید. اگر بعد از چند روز همه‌چیز خوب پیش رفت، سوند سوپراپیوبیک‌تان را خارج می‌سازیم.

🔳آیا آلت تناسلی مردانه‌ام در حالت نعوظ قرار می‌گیرد؟

در مرحله سوم جراحی، ارولوژیست می‌تواند کاشت پینایل ایمپلنت را برایتان انجام دهد تا بتوانید آلت تناسلی مردانه خود را در حالت نعوظ قرار دهید.

🔳آیا آلت تناسلی مردانه‌ام کارایی دارد؟

کارایی آلت تناسلی مردانه به برنامه جراحی‌تان بستگی دارد. اگر برایتان مهم است که ادرارتان از سر آلت تناسلی مردانه‌تان خارج گردد، عمل افزایش طول پیشابراه را برایتان انجام می‌دهیم. اگر حس آلت برایتان از همه‌چیز مهم تر است، ما تمرکز خود را روی ناحیه اهداکننده‌ای می‌گذاریم که عصب‌های خوبی دارد. اگر رابطه دخول جنسی مهم‌ترین فاکتور شماست، و مایلید که بتوانید آلت تناسلی مردانه‌تان را در حالت نعوظ قرار دهید، عمل کاشت پینایل ایمپلنت را نیز برایتان انجام می‌دهیم.

🔳آیا لازم است حذف مو انجام دهم؟

بله، پیش از عمل جراحی لازم است پروسه حذف مو را به پایان برسانید. بهتر است پیش از شرکت در جلسه مشاوره با تیم جراحی – که طی آن قرار است ناحیه اهداکننده را انتخاب کنید، اقدام به حذف مو نکنید. طی جلسه مشاوره اول، الگویی برای حذف مو در اختیارتان می‌گذاریم. این الگو را می‌توانید به متخصص حذف مو ارائه دهید تا ایشان بهتر بتوانند پروسه حذف مو را انجام دهند.

🔳اگر روی ناحیه اهداکننده انتخابی‌ام تتو داشته باشم چه می‌شود؟

اگر ناحیه اهداکننده خونرسانی و عملکرد عصبی خوبی داشته باشد، حتی اگر تتویی روی این ناحیه باشد نیز می‌توانیم از این ناحیه برای ساخت آلت تناسلی مردانه استفاده کنیم.

🔳اتصال عصب به چه معناست؟ آیا شما نیز این کار را انجام می‌دهید؟

ما اتصال عصب را نیز انجام می‌دهیم. اتصال عصب این‌گونه است که عصب‌های موجود در ناحیه اهداکننده (مثلا ساعد دست) را برمی‌داریم، و آنها را به عصب‌های ناحیه لگنی متصل می‌کنیم. به این صورت حس در آلت تناسلی مردانه‌تان ایجاد می‌شود.

🔳پس از مرحله اول جراحی چه نوع حس و احساسی در آلت تناسلی مردانه‌ام خواهم داشت؟

روند بهبود حس آلت برای هر فردی با فرد دیگر متفاوت است. گاهی باززایی عصبی از سه هفته بعد از عمل آغاز می‌گردد، گاهی نیز مدت بیشتری به طول می‌انجامد. گاهی تا یکسال یا حتی بیشتر زمان می‌برد تا حس در آلت ایجاد شود. ما نمی‌توانیم ایجاد حس در آلت را تضمین کنیم. وقتی عصب‌ها شروع به باززایی می‌کنند و اتصالات قوی‌تری برقرار می‌کنند، احساسی مثل جرقه را تجربه خواهید کرد. حس سوزن‌سوزن شدنی که در آلت خود احساس می‌کنید، به‌مرور زمان برطرف می‌شود.

🔳ناحیه اهداکننده چه تاثیری روی حس آلت بعد از جراحی دارد؟

کیفیت عصب‌های نواحی اهداکننده مختلف باهم متفاوت است. ناحیه اهداکننده ساعد دست بیشترین تعداد عصب‌های موجود برای اتصال عصب‌ها را دارد و اگر هدف اصلی‌تان ایجاد حس در آلت است، ساعد دست در این زمینه بهترین گزینه است. ناحیه اهداکننده ران پا بیشترین تنوع را دارد، اما تعداد عصب‌های موجود در این ناحیه کمتر است. عصب فلپ عضله‌کمر از نوع عصب حرکتی است، به این معنا که بعد از عمل شاید هیچ حسی در آلت تناسلی مردانه‌تان ایجاد نشود.

🔳دفن کردن کلیتوریس به چه معناست؟

جراح می‌تواند کلیتوریس را در پایه آلت تناسلی مردانه قرار دهد تا حس آلت در این ناحیه افزایش پیدا کند. این روند معمولا طی مرحله دوم جراحی انجام می‌پذیرد.

🔳آیا پس از عمل فالوپلاستی می‌توانم به ارگاسم برسم؟

پس از عمل فالوپلاستی می‌توانید به ارگاسم برسید، به‌خصوص اگر هدف اصلی‌تان حفظ حس آلت است. توجه به این نکته حائز اهمیت است که وقتی به ارگاسم می‌رسید، مایع منی از آلت تناسلی مردانه‌تان خارج نمی‌شود.

🔳سایز و محل قرارگیری آلت تناسلی مردانه چگونه تعیین می‌گردد؟

سایز آلت تناسلی مردانه به بدن خودتان بستگی دارد. افراد لاغراندامی که چربی کمتری در ناحیه دست یا پای خود دارند، آلت تناسلی مردانه‌ای با قطر کمتر خواهند داشت. و همینطور برعکس، افرادی که بدن‌شان چربی بیشتری دارد، آلت تناسلی مردانه قطورتری خواهند داشت.

طول آلت تناسلی مردانه به ناحیه اهداکننده بستگی دارد، اما معمولا حدود 5-6 اینچ (12.7 – 15.24 سانتی‌متر) می‌شود. پس از مرحله اول جراحی، با فروکش کردن ورم و جا افتادن بافت در مکان جدید خود، ممکن است سایز آلت تناسلی مردانه‌تان کاهش پیدا کند.

🔳سایز و محل قرارگیری کیسه بیضه به چه بستگی دارد؟

سایز کیسه بیضه به خود فرد و مقدار پوستی که پیش از عمل فالوپلاستی در ناحیه تناسلی موجود است بستگی دارد. هر چه بافت ناحیه تناسلی بیشتر باشد، سایز کیسه بیضه نیز بزرگتر خواهد بود و متعاقباً پروتزهای بیضه بزرگتری نیز در کیسه بیضه کاشته می‌شود.

🔳ساخت کیسه بیضه را با چه تکنیکی انجام می‌دهید؟

در این مرکز تکنیک VY اسکروتوپلاستی انجام می‌گیرد.

🔳از چه نوع پروتز بیضه‌ای استفاده می‌کنید؟

در حال حاضر از پروتزهای بیضه ART استفاده می‌کنیم که مورد تایید سازمان غذا و داروی امریکا (FDA) است. گزینه‌های بسیاری وجود دارد، اما متاسفانه فقط تعداد کمی از آنها مورد تایید FDA هستند و به همین دلیل دست ما بسته است.

🔳آیا لازم است لوازم پزشکی خاصی تهیه کنم؟

خیر، لازم نیست لوازم پزشکی خاصی تهیه کنید. بیمارستان همه لوازمی که نیاز دارید را در اختیارتان قرار می‌دهد، و ما با کمپانی بیمه‌تان هماهنگ می‌کنیم تا لوازم بیشتری برایتان بفرستند و امکانات مراقبت بهداشتی در خانه را برایتان فراهم آورند.

🔳پس از جراحی تا چه مدت باید در شهر اقامت داشته باشم؟

پس از مرحله اول جراحی فالوپلاستی، از شما می‌خواهیم که به مدت 6-8 هفته در شهری که جراحی کرده‌اید اقامت داشته باشید. پس از مرحله دوم جراحی، لازم است حداقل به‌مدت 5-6 هفته در شهری که جراحی کرده‌اید اقامت داشته باشید. پس از مرحله سوم جراحی نیز تنها کافی است به‌مدت 7-10 روز در شهری که جراحی کرده‌اید اقامت داشته باشید. اقامت‌تان باید به‌گونه‌ای باشد که اگر دچار عارضه‌ای شدید، راحت بتوانید خود را به کلینیک یا بیمارستان برسانید – بهتر است نهایتاً در فاصله 90دقیقه‌ای این مرکز اقامت داشته باشید. مددکار ما منابع لازم را به شما معرفی می‌کند، و با شما همکاری می‌کند تا مطمئن شود که برای تجربه عالی بعد از عمل، هر آن‌چه که لازم دارید را در اختیار داشته باشید.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://www.hopkinsmedicine.org

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved