IMG_7769

ویدیو جراحی تخلیه و مردانه‌سازی سینه به روش برش دبل در مردان ترنس (FTM) در کشور کانادا

مترجم: سعید.ش

⚠️توجه: ویدیو حاوی صحنه‌های جراحی در اتاق عمل است.

جراحی تخلیه و مردانه‌سازی سینه به روش برش دبل مناسب افرادی است که سینه‌های بزرگ یا آویزان داشته و یا این که سینه‌هایشان پوست اضافی دارد. این روند جراحی مزایایی دارد، از جمله این‌که جراح می‌تواند سایز نوک سینه، موقعیت مکانی نوک سینه، و محل اسکار جراحی را با دقت بیشتری تعیین کند. تنها نقطه‌ضعف این روند، اسکار حاصل از جراحی است.

طی روند برش دبل، جراح دو برش افقی روی سینه فرد ایجاد می‌کند و پوست اضافی و بافت پستان را از این طریق تخلیه می‌کند؛ یک برش زیر سینه و یک برش بالاتر از نوک سینه. جراح پس از اتمام کار، هر دو برش را به‌هم می‌آورد و بدین‌ترتیب فقط یک خط اسکار برجای می‌ماند.

جراح هاله و نوک سینه را برمی‌دارد، آنها را کوچک می‌کند و مجدداً روی سینه فرد در موقعیت مکانی مناسب قرار می‌دهد. سپس روی نوک سینه‌ها اسفنج‌های جراحی قرار می‌دهد که به‌مدت حداقل 8 روز از آنها محافظت می‌کند.

جراح برش‌ها را با نوار چسب جراحی می‌پوشاند. این را می‌توانید مثل روال عادی با آب و صابون بشویید. در واقع کل سینه را به جز گرافت‌ها می‌توانید خیس کنید. گرافت‌ها باید خشک بمانند. بعد از این که حدود 8 روز بعد از جراحی، اسفنج‌هایی که روی گرافت‌ها قرار داده شده بود برداشته شد، می‌توانید با احتیاط دوش بگیرید.

همانطور که در ویدیو مشاهده می‌کنید، در عکس‌های مربوط به قبل از عمل، افتادگی سینه، پوست اضافی، و تاثیرات مردانه‌سازی تستسترون مشهود است. این مراجعه‌کننده کاندیدای مناسبی برای جراحی تخلیه و مردانه سینه به روش برش دبل همراه با گرافت آزاد نیپل (نوک سینه) است.

جراح پیش از عمل، سینه فرد متقاضی را علامت‌گذاری نموده و در اتاق عمل مجدداً علامت‌گذاری‌ها را بررسی می‌کند. هدف این است که اسکاری که بعد از عمل برجای می‌ماند، تا جای ممکن به صورت افقی زده شود. جراح محلول تومسنت را به سینه فرد متقاضی و نواحی که قرار است لیپوساکشن شود تزریق می‌کند تا در حین عمل خونریزی کمتری صورت گیرد.

جراح هاله و نوک سینه فرد متقاضی را با حلقه‌ای 23 میلی‌متری علامت‌گذاری می‌کند، سپس آن را برمی‌دارد. گرافت به گونه‌ای برداشته می‌شود که کمترین میزان بافت زیر آن باقی بماند؛ این کار باعث می‌شود تا شانس زنده ماندن گرافت در بستر جدیدش به حداکثر برسد.

جراح کناره‌های عضله سینه‌ای بزرگ را لیپوساکشن می‌کند تا سینه فرم بهتری به خود بگیرد. لبه برش‌های سینه را نیز لیپوساکشن می‌کنند تا دچار بدشکلی نگردیده و حالت نامنظم پیدا نکند. جراح توجه ویژه‌ای به لیپوساکشن کناره‌های سینه می‌کند تا از بروز گوشواره بعد از عمل جلوگیری به عمل آید.

سپس جراح روی خطوطی که علامت‌گذاری کرده بود برش می‌زند و تلاش می‌کند تا با تشخیص صفحه جداکننده چربی زیرپوستی از فاشیای سطحی پستان، بافت سینه را یکدست و یکنواخت تخلیه کند. آخرین مرحله جراحی نیز، جداسازی بافت پستان از عضله سینه‌ای بزرگ است. جراح فاشیای عضله سینه و چربی کمی که به آن چسبیده است را نگه می‌دارد و تخلیه نمی‌کند. جراح نمونه بافت پستان که تخلیه گردید نیز علامت‌گذاری می‌کند و به آزمایشگاه می‌فرستد.

جراح در پایان برش‌های جراحی را به‌هم می‌آورد و با بخیه‌های جذبی آنها را به‌هم بخیه می‌کند. سپس گرافت هاله و نوک سینه که در ابتدای جراحی برداشته بود را در موقعیت مکانی مناسب روی سینه قرار می‌دهد. قرارگیری هاله و نوک سینه طبق علامت‌گذاری‌هایی انجام می‌گیرد که پیش از عمل موقعی که بیمار به هوش بوده صورت گرفته است. جراح علامت‌گذاری‌ها را مجدداً بررسی می‌کند تا نوک سینه‌ها به صورت متقارن روی سینه قرار گیرند. معمولا مرز پایینی نوک سینه 5 میلیمتر بالاتر از برش افقی و 10 تا 12 سانتی‌متر دورتر از خط وسط جناق سینه – بسته به میزان عریض بودن سینه فرد – قرار می‌گیرد.

جراح پس از بررسی کردن علامت‌گذاری‌ها، پوست سینه را در قسمتی که می‌خواهد گرافت هاله و نوک سینه را قرار دهد برمی‌دارد، سپس گرافت را روی این ناحیه قرار داده و آن را با بخیه‌های جذبی در جای خود بخیه می‌کند. جراح روی برش جراحی، چسب پانسمان ساده‌ای به نام اتوکلاو می‌چسباند و برای روی گرافت هاله و نوک سینه نیز از پانسمان جلونت و فوم همراه با پانسمان بولستر استفاده می‌کند.

مراجعه‌کننده باید تا شش هفته بعد از عمل روی همه این پانسمان‌ها جلیقه‌گنی بپوشد.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://youtu.be/9OYzlkDvtJM

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved