IMG_7701

انیمیشن آموزش نحوه مراقبت از سوند سوپراپیوبیک

مترجم: سعید.ش

لطفاً پیش از این که اقدام به تخلیه کیسه ادرار یا پاکسازی سوند خود کنید، این ویدیو را تا به انتها تماشا کنید. در این ویدیو، نحوه تخلیه کردن کیسه ادراری که به سوند سوپراپیوبیک‌تان متصل است و همینطور نحوه تمیز کردن سوند را به شما آموزش می‌دهیم.

سوند سوپراپیوبیک لوله‌ای باریک است که از طریق برش کوچکی که زیر شکم‌تان ایجاد شده است، از مثانه‌تان خارج گردیده و به کیسه ادرار متصل شده است. این سوند به کمک حبابی پُر از آب در جای خود محکم قرار گرفته و از مثانه خارج نمی‌شود. مراقبت از سوند سوپراپیوبیک مراحل مختلفی دارد، از جمله تخلیه کردن کیسه ادرار و پاکسازی برشی که برای ورود سوند به بدن ایجاد شده است.

برای این‌که بتوانید سوند سوپراپیوبیک خود را تخلیه کنید، به پارچه یا دستمال کاغذی تمیز برای پاک کردن ترشحات اطراف سوند، دستکش یکبار مصرف و سطل زباله نیاز دارید. حتما کیسه جمع‌آوری ادرار را پایین‌تر از سطح لگن خود قرار دهید تا سوند بتواند ادرارتان را از مثانه تخلیه و مکش کند و به درون کیسه بریزد.

🔹گام اول: دست‌های خود را با آب و صابون بشویید و سپس خشک کنید؛

🔸گام دوم: دستکش‌های یکبار مصرف را بپوشید؛

🔹گام سوم: کیسه جمع‌آوری ادرار را از زیر روی دستشویی بگیرید؛

🔸گام چهارم: دریچه درین را باز کنید تا ادراری که در کیسه جمع شده شروع به تخلیه شدن کند؛

🔹گام پنجم: دریچه را ببندید؛

🔸گام ششم: دستکش‌های یکبار مصرف خود را درآورید و در سطل زباله بیاندازید؛

🔹گام هفتم: دست‌های خود را با آب و صابون بشویید و سپس خشک کنید.

حالا می‌توانید مراحل پاکسازی سوندتان را انجام دهید. برای انجام این کار به یک کیسه پلاستیکی، سطل زباله، حوله تمیز، دستمال کاغذی تمیز، سواب پنبه یا توپ پنبه‌ای، دستکش یکبارمصرف، گاز پانسمان 4″×4″، و نوار چسب پانسمان نیاز دارید.

🔻توجه: وقتی که دارید سوندتان را تمیز می‌کنید، حواس‌تان باشد که لوله سوند را نکشید.

🔹گام اول: دست‌های خود را با آب و صابون بشویید و سپس خشک کنید؛

🔸گام دوم: دستکش‌های یکبار مصرف را بپوشید؛

🔹گام سوم: همه پانسمان‌های قبلی که روی برش سوندتان قرار داده شده بود را باملایمت بردارید. پانسمان‌های قبلی را در کیسه پلاستیکی بگذارید و در سطل زباله بیاندازید؛

🔸گام چهارم: دستکش‌های یکبارمصرف خود را درآورید و در سطل زباله بیاندازید؛

🔹گام پنجم: مجدداً دست‌های خود را با آب و صابون بشویید و سپس خشک کنید؛

🔸گام ششم: دستکش‌های یکبارمصرف را بپوشید؛

🔹گام هفتم: پوست دور برش‌تان را با استفاده از حوله و آب‌صابون گرم بشویید. پوست‌تان را با استفاده از دستمال کاغذی تمیز کاملاً خشک کنید؛

🔸گام هشتم: حدود 4 اینچ (~ 10.16 سانتی‌متر) از ابتدای لوله سوندتان را از جایی که وارد پوست‌تان شده با استفاده از سواب پنبه یا توپ پنبه‌ای و آب‌صابون گرم بشویید. ابتدا سمت برش‌تان را بشویید و سپس روند پاکسازی را به سمت خارج از بدن‌تان ادامه دهید. به هیچ عنوان روند پاکسازی را سمت از بیرون از بدن به سمت برش انجام ندهید؛

🔹گام نهم: گاز پانسمان 4″×4″ تازه‌ای را روی برش و اطراف لوله سوند قرار دهید. با استفاده از چسب پانسمان، گاز را در جای خود نگه دارید.

سوند سوپراپیوبیک‌تان را حداقل روزی یکبار تمیز کنید. اگر درمورد سوند سوپراپیوبیک‌تان هر گونه سوالی داشتید، با جراح‌تان تماس بگیرید.

🔻با جراح‌تان تماس بگیرید اگر:

▪️دچار لرز شده‌اید و درجه حرارت بدن‌تان 101 درجه فارنهایت (~ 38 درجه سلسیوس) یا بالاتر است؛

▫️مثانه‌تان پر شده اما ادرارتان به داخل کیسه تخلیه نمی‌شود؛

▪️برش‌تان خونریزی می‌کند یا متورم شده است؛

▫️ادرار از اطراف سوندتان نشت می‌کند؛

▪️ادرارتان ابری‌شکل است و بوی تعفن دارد؛

▫️درون ادرارتان شن یا سنگ مشاهده می‌کنید؛

▪️درون ادرارتان خون به رنگ قرمز روشن مشاهده می‌کنید (البته طبیعی است که بعد از جراحی، کمی خون در ادرارتان باشد یا ادرارتان مایل به صورتی باشد).

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://youtu.be/Xc108kOQFh8

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved