1

دستورالعمل‌های مراقبت پس از جراحی بازسازی نوک سینه در مردان ترنس (FTM) به قلم Dr. Nadia Blanchet

مترجم: سعید.ش

🔹تا موقعی که پانسمان بولستر (پانسمان زردرنگ گل‌کلم شکل) روی نوک سینه‌هایتان قرار دارد، وقتی که حمام می‌روید بالاتنه خود را نشویید و بولستر را خیس نکنید. هر موقع که پانسمان بولستر شما را برداشتم، آنگاه می‌توانید دوش بگیرید و اشکالی ندارد اگر نوک سینه‌هایتان خیس شود، اما دقت داشته باشید که تا 14 روز بعد از عمل آب با فشار نباید روی نوک سینه‌ها بریزد.

🔸بعد از این که پانسمان بولستر شما را برداشتم، تا پنج روز نخست برای مراقبت از زخم فقط از پماد انتی‌بیوتیک (پلی‌سپورین یا باسیتراسین) استفاده می‌کنید و سپس روی ناحیه عمل پانسمان نچسب قرار می‌دهید. بهتر است برای هر طرف از دو پانسمان استفاده کنید. اولین پانسمانی که روی ناحیه عمل می‌گذارید بهتر است سوراخی به اندازه نوک سینه داشته باشد تا نوک سینه به عقب برنگردد و بدشکل بهبود پیدا نکند. دومین پانسمان باعث می‌شود تا پماد با لباس‌تان تماس پیدا نکند. بعد از این‌که استفاده از پمادها را متوقف کردید، به مدت دو ماه از دو پد پرستاری که هر کدام سوراخی در وسط داشته باشند استفاده کنید تا شکل ظاهری نوک سینه‌ها حفظ گردیده و نوک سینه‌ها خیلی کوچک نشوند. بعد از پنج روز، لطفا کرم آکوافور را جایگزین پماد انتی‌بیوتیک کنید‌.

🔹گرافت پوستی همواره به آهستگی بهبود پیدا می‌کند، بنابراین ظاهر گرافت هفته به هفته تغییر خواهد کرد. طی دو الی چهار هفته اول، نوک سینه‌تان پوسته‌پوسته گردیده و احتمالاً ترشحاتی خواهد داشت. در پایان ماه نخست بعد از عمل، احتمالا‌ً نوک سینه‌تان دیگر پوسته‌پوسته نشده و ترشحاتی نخواهد داشت، اما رنگ نوک سینه احتمالاً یکنواخت نخواهد بود. این مسئله به‌ویژه برای افرادی که رنگ نوک سینه‌هایشان تیره‌تر است اتفاق می‌افتد. گرافت نوک سینه‌تان طی دوره‌ای شش‌ماهه به رنگ طبیعی درخواهد آمد. گاهی پیش می‌آید که رنگ گرافت نوک سینه بعضی از افراد بازنمی‌گردد؛ در صورت لزوم، این افراد می توانند به مطب مراجعه نمایند تا نوک سینه‌شان را تتو کنیم. اگر پوستی که برای ساخت نوک سینه‌تان به کار رفته از شکم‌تان برداشته شده است، بدون شک برای رنگ نوک سینه نیاز به تتو خواهید داشت.

🔸گرافت نوک سینه هفته به هفته تغییر می‌کند. اگر سینه‌تان قرمزرنگ شده و قرمزی در سرتاسر سینه در حال گسترش است، یا ترشحات سینه‌تان افزایش پیدا کرده، یا مایعاتی زیر گرافت جمع شده است (مثل حباب یا تاول به نظر می‌آید)، لطفاً هر چه سریع‌تر مرا در جریان بگذارید. صرف‌نظر از این مورد، اگر اطراف گرافت کمی قرمزرنگ است، ترشحات کمی دارید، نوک سینه‌تان پوسته‌پوسته می‌شود و حتی پوسته ضخیم تیره‌رنگی روی خود نوک سینه شکل گرفته است، جای نگرانی نیست و روند بهبودی‌تان دارد سیر طبیعی خود را طی می‌کند.

🔹اگر برای بازسازی نوک سینه‌تان از ران پایتان پوست برداشته شده و برشی روی پای خود دارید، احتمالاً این اذیت‌کننده‌ترین بخش عمل بازسازی نوک سینه‌تان خواهد بود. این برش در شیار کشاله‌ران‌تان زده شده است. چسب پوستی Dermabond روی این برش استعمال گردیده تا از آن حفاظت کند. تا موقعی که درماباند روی برش است، هیچ پمادی روی این ناحیه استعمال نکنید چرا که پماد باعث می‌شود که چسب پیش از بهبود یافتن زخم‌تان سست شود. می‌توانید این زخم را کمی زیر دوش خیس کنید، سپس با حوله‌ای نرم باملایمت خشک کنید. این ناحیه اغلب ترشحاتی خواهد داشت. پانسمان کردن این ناحیه مشکل است. برای برطرف کردن این مشکل می‌توانید پد بهداشتی بالدار بپوشید تا باله‌های آن دور لباس‌زیرتان را گرفته و پد بهداشتی کنار شیار کشاله‌ران قرار گیرد تا ترشحات این ناحیه را جذب خود کند. علاوه بر این روش، بعضی از افراد با پوشیدن لباس‌زیرهای گشاد احساس راحتی می‌کنند یا این‌که تا زمانی که کاملاً بهبود پیدا کنند جوراب‌شلواری می‌پوشند و زیر آن لباس‌زیر بر تن نمی‌کنند. لطفاً تا موقعی که این زخم‌ها رو به بهبودی هستند خود را در وان حمام غوطه‌ور نسازید، چون بخیه‌ها از نوع جذبی هستند و نمی‌خواهم که زودتر از موعد جذب شوند.

🔸اگر برای بازسازی نوک سینه‌تان از شکم‌تان پوست برداشته شده و برشی روی شکم خود دارید، می‌توانید به مدت 72 ساعت پانسمان خشکی روی این ناحیه قرار دهید، و سپس، فقط برای راحتی خودتان این ناحیه را پانسمان کنید.

🔹افراد سیگاری روند بهبودی ضعیفی داشته و بیشتر در معرض عفونت و تخریب و پارگی زخم قرار دارند، بنابراین توصیه می‌شود حداقل یک ماه قبل و بعد از عمل سیگار نکشید.

🔸اگر هرگونه سوال یا نگرانی برایتان پیش آمد، راحت باشید و لطفاً با مطب ما تماس حاصل فرمایید. در ساعات غیراداری و آخر هفته‌ها می‌توانید با شماره 320-8545 تماس بگیرید و با پزشک صحبت کنید. اگر در شرایط اورژانسی قرار گرفته‌اید، هر چه سریع‌تر با شماره 911 تماس بگیرید.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
http://nadiablanchetmd.com

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved