1

اطلاعات جراحی بازسازی نوک سینه پس از جراحی تخلیه و مردانه‌سازی سینه در مردان ترنس (FTM)

مترجم: سعید.ش

جراحی بازسازی نوک سینه نام عملی جراحی است که طی آن جراح نوک سینه فرد را ترمیم می‌کند. بعضی از افرادی که بعد از جراحی تخلیه و مردانه‌سازی سینه، نوک سینه آنها از بین رفته است یا از همان ابتدا ترجیح داده‌اند هاله و نوک سینه نداشته باشند، می‌توانند تحت عمل بازسازی نوک سینه قرار بگیرند. انتخاب کاملاً با خود فرد است. در این مقاله به تکنیک‌های مختلف جراحی بازسازی نوک سینه، آمادگی برای انجام جراحی، و آنچه که باید طی دوره ریکاوری انتظارش را داشته باشید می‌پردازیم. همچنین درمورد عوارض جانبی احتمالی و مشکلات بعد از عمل نیز توضیحاتی ارائه می‌کنیم.

🔳تکنیک‌های مختلف جراحی بازسازی نوک سینه

جراح طی عمل بازسازی نوک سینه، پوستی از خود سینه یا از جای دیگری از بدن را برای بازسازی نوک سینه مورد استفاده قرار می‌دهد. جراح تلاش می‌کند تا نوک سینه را به گونه‌ای درآوَرَد که با سایز، شکل، و رنگ نوک سینه طبیعی مطابقت داشته باشد. افرادی که متقاضی این عمل جراحی هستند می‌توانند با پزشک خود درمورد هزینه‌ها و مزایای این عمل گفتگو کنند.

عمل بازسازی نوک سینه به روش‌های مختلفی انجام می‌پذیرد. جراح با در نظر داشتن وضعیت مراجعه‌کننده و ترجیحات شخصی وی، بهترین روش را به مراجعه‌کننده پیشنهاد می‌کند. متدهای عمل بازسازی نوک سینه عبارت‌اند از:

💠بازسازی نوک سینه با استفاده از فلپ پوستی

جراح طی این روش، فلپ‌های پوستی کوچکی را از دور ناحیه‌ای که قرار است نوک سینه را آنجا بازسازی کند بلند می‌کند، سپس این فلپ‌های پوستی را تاه و به هم بخیه می‌کند به‌طوریکه بالاتر از سطح پوست اطراف قرار گیرند و برجستگی پدید آورند. این برجستگی همان نوک سینه جدید است.

طبق مقاله‌ای که در سال 2015 انتشار یافته است، نوک سینه‌ای که با استفاده از تکنیک فلپ پوستی بازسازی شده باشد به‌مرور زمان کوچک شده و تخت می‌گردد. البته این مسئله آسیبی را متوجه فرد نمی‌کند، اما متقاضی این روش لازم است جراحی ترمیمی دیگری برای رفع این مسئله انجام دهد.

💠بازسازی نوک سینه با استفاده از گرافت پوستی

جراح طی این روش، تکه پوست کوچکی از قسمت دیگری از بدن – مثلا قسمت داخلی ران پا، شکم یا باسن – برمی‌دارد و با آن هاله سینه درست می‌کند. بسته به این‌که چقدر بافت پوست موجود باشد، جراح ممکن است بتواند نوک سینه را نیز از پوست سینه درست کند. این روند جراحی مناسب افرادی است که بافت پوست سینه‌شان به اندازه‌ای نیست که بتوان با استفاده از آن هم نوک سینه را درست کرد و هم هاله سینه را.

طبق مطالعه‌ای که در سال 2018 انتظار یافته است، نتیجه حاصل از تکنیک گرافت پوستی بهترین تطابق رنگ و بافت را با نوک سینه طبیعی دارد. نوک سینه حاصل از این روش نیز مثل روش فلپ پوستی به‌مرور زمان کوچک شده و تخت می‌گردد.

💠تتو پزشکی

افرادی که جراحی بازسازی نوک سینه را پشت سر می‌گذارند، بعد از بهبودی می‌توانند به انتخاب خود نوک سینه خود را تتو پزشکی کنند تا طبیعی‌تر به نظر برسد. فرد متقاضی می‌تواند هاله‌ای رنگی را نیز به دور نوک سینه خود تتو کند.

روش دیگر نیز اینگونه است که افراد متقاضی به انتخاب خود عمل بازسازی نوک سینه را انجام ندهند و به جای آن هاله و نوک سینه را مستقیماً روی سینه خود تتو کنند. تکنیک‌های تتو نوک سینه اخیرا پیشرفت‌های بسیاری داشته است. به عنوان مثال، تتو سه‌بعدی را در نظر بگیرید که به کمک این روش می‌توان نوک سینه را به گونه‌ای سایه زد و طراحی کرد که برجسته به نظر برسد.

🔳آمادگی برای جراحی بازسازی نوک سینه

پزشک از فرد متقاضی می‌خواهد که شب قبل از عمل هیچ‌گونه خوردنی یا آشامیدنی مصرف نکند، و تا چند روز قبل از عمل نیز مصرف داروهای مشخصی را متوقف نماید. اگرچه گاهی اوقات جراح می‌تواند این عمل را با بیحسی موضعی سینه نیز به انجام برساند.

🔳دوره ریکاوری بعد از عمل

🔹بعد از عمل نباید از صابون‌هایی که حاوی مواد شیمایی قوی هستند استفاده کنید.

🔸وقتی نوک سینه در حال بهبودی است، ممکن است کمی برجسته‌تر از حالت طبیعی به نظر رسد. به‌مرور زمان از برجستگی نوک سینه کمی کاسته می‌شود. همچنین ممکن است در دوره بهبودی کمی حساسیت نسبت به درد در نوک سینه‌هایتان احساس کنید.

🔹بعد از عمل می‌توانید از محافظ پلاستیکی نوک سینه برای حفاظت از نوک سینه‌های جدیدتان در برابر آسیب استفاده کنید. جراح یا پرستار درمورد این‌که تا چه مدت باید بانداژ داشته باشید، چگونه از نوک سینه‌هایتان مراقبت نموده و نظافت آنها‌ را رعایت نمایید، و این‌که چه موقع برای معاینه بعد از عمل به مطب رجوع کنید، اطلاعات مشخصی را در اختیارتان قرار خواهند داد.

🔸طی دوره ریکاوری نباید برای تمیز کردن نوک سینه‌ها از صابون‌هایی که حاوی مواد شیمایی قوی هستند استفاده کنید. برای جلوگیری از عفونت می‌توانید پماد انتی‌بیوتیک روی نوک سینه‌هایتان استعمال کنید. اگرچه همیشه بهترین کار این است که پیش از مصرف هر نوع دارو یا پماد جدیدی، ابتدا با یک پزشک مشورت نمایید.

🔳عوارض جانبی جراحی

جامعه سرطان امریکا، عوارض احتمالی که در ادامه ذکر گردیده است را برای عمل بازسازی نوک سینه برشمرده است:

➖خونریزی
➖ورم ناشی از جمع شدن مایعات در سینه
➖عفونت ناحیه عمل
➖احساس خستگی

🔳عوارض و مشکلات بعد از عمل

بعد از عمل بازسازی نوک سینه عوارضی هرچند نادر ممکن است رخ دهد. این عوارض عبارت‌اند از:

➖تخت شدن یا کوچک شدن نوک سینه
➖تغییراتی در شکل ظاهری سینه یا نوک سینه
➖از بین رفتن حس سینه یا نوک سینه
➖تغییراتی در شکل ظاهری یا حس دست
➖نکروز (مرگ) یا تخریب بافت
➖پاک شدن رنگ تتو نوک سینه

🔰جمع‌بندی

طی عمل جراحی بازسازی نوک سینه، جراح هاله و نوک سینه‌ای روی سینه فرد متقاضی ایجاد می‌کند. این روند مناسب افرادی است که بعد از عمل تخلیه و مردانه‌سازی سینه، هاله و نوک سینه خود را به دلایل مختلفی از جمله نکروز (مرگ بافت) از دست داده‌اند. جراح برای بازسازی هاله و نوک سینه می‌تواند از پوست سینه، ران پا، شکم، یا باسن استفاده کند. نوک سینه حاصل از این عمل ممکن است به‌مرور زمان کوچکتر شده یا این‌که تخت گردد. اگر این اتفاق افتاد، فرد متقاضی می‌تواند به انتخاب خود عمل ترمیمی مجددی برای بازسازی مجدد نوک سینه انجام دهد.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://www.medicalnewstoday.com

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved