1

هفت نکتۀ مهم درمورد روش صحیح ارزیابی تجربیات و تصاویر جراحی و تصمیم‌گیری آگاهانه جهت انجام جراحی

نویسنده: سعید.ش

یکی از منابع مهمی که به متقاضیان عمل‌های جراحی تغییرجنس کمک می‌کند تا دید واقع‌بینانه‌تری نسبت به نتیجه جراحی بدست آورده و بهتر بتوانند پزشک جراح مدنظر خود را انتخاب نمایند، تصاویر و تجربیات جراحی افرادی است که عمل جراحی خود را پشت سر گذاشته‌اند. اهمیت تجربیات و تصاویر جراحی بر کسی پوشیده نیست، اما برای ارزیابی هر چه بهتر تصاویر و تجربیات و تصمیم‌گیری آگاهانه جهت انجام جراحی لازم است به نکات مهمی توجه داشته باشید. در این مقاله به هفت مورد از مهم‌ترین نکاتی که لازم است موقع بررسی تجربیات و تصاویر جراحی مدنظر داشته باشید می‌پردازیم.

🔳✅نکته اول. در هنگام بررسی تصاویر جراحی، به تفاوت تیپ بدنی افراد توجه کافی داشته باشید

یکی از نکات مهمی که موقع بررسی تصاویر و تجربیات جراحی باید به آن توجه داشته باشید، این است که نتیجه جراحی هر فردی منحصربه‌فرد اوست. افراد مختلف تیپ بدنی متفاوتی باهم دارند و این موضوع روی نتیجه جراحی آنها تاثیر می‌گذارد. بنابراین اگر جراحی مجرب یافته اید که نمونه عمل‌های بسیار عالی از خود به اشتراک گذاشته است، همیشه باید این نکته را در نظر داشته باشید که نتیجه عمل شما ضرورتاً مثل و مانند نمونه عمل‌های ایشان نخواهد شد. بهترین کار این است که به نتیجه جراحی افرادی دقت کنید که تیپ بدنی مشابه شما دارند تا بتوانید پیش از انجام جراحی، تصوری کلی از نتیجه جراحی خود بدست آورید.

به عنوان مثال؛ زن ترنسی که متقاضی عمل واژینوپلاستی به روش پوستی است، لازم است بداند که اگر آلت تناسلی منتسب به مردان وی پوست کافی نداشته باشد، بعد از عمل یا عمق واژن وی کوتاه‌تر خواهد بود یا لازم است برای افزایش عمق واژن از گرافت پوستی یا روده‌ای بهره جوید. یا به عنوان مثال نتیجه جراحی واژینوپلاستی زن ترنسی که پوست جمع‌وجور و کشسانی داشته و تیپ بدنی لاغراندامی دارد از لحاظ زیبایی با نتیجه جراحی زن ترنسی که پوست آویزان و غیرکشسان داشته یا اضافه وزن دارد یکسان نخواهد بود. جهت کسب اطلاعات بیشتر درمورد جراحی واژینوپلاستی مقاله مرتبط را در اینجا مطالعه نمایید.

این موضوع برای جراحی بزرگ کردن پستان در زنان ترنس نیز صادق است. نتیجه جراحی بزرگ کردن پستان در زنان ترنسی که پستان‌هایشان در اثر هورمون درمانی رشد خوبی داشته است با نتیجه جراحی زنان ترنسی که فرصت کافی به رشد پستان‌های خود نداده‌اند یکسان نخواهد بود. تیپ بدنی افراد نقش بسیار مهمی در ظاهر نتیجه نهایی جراحی ایفا می‌کند. اگر برایتان مقدور است، بهترین کار این است که هم تصاویر قبل از عمل بزرگ کردن پستان را مشاهده نمایید و هم تصاویر بعد از عمل را، تا بتوانید ارزیابی و مقایسه بهتری از نتیجه عمل داشته باشید.

در مردان ترنس نیز؛ افرادی که متقاضی عمل تخلیه و مردانه‌سازی سینه هستند لازم است موقع انتخاب تکنیک جراحی به تیپ بدنی خود توجه کافی داشته باشند. بعضی از تکنیک‌های جراحی فقط مناسب بعضی از افراد با تیپ بدنی مشخص بوده و مناسب سایر افراد نیستند. واضح است که برای مثال نتیجه عمل فردی که سینه‌های کوچک با پوست کشسان و بدون افتادگی دارد و عمل خود را به روش برش دورهاله انجام می‌دهد با نتیجه عمل فرد دیگری که سینه‌های بزرگتر داشته و کمی افتادگی سینه دارد و عمل خود را به روش برش دورهاله انجام می‌دهد یکسان نخواهد بود. اگر برایتان مقدور است، بهترین کار این است که هم تصاویر قبل از عمل تخلیه و مردانه‌سازی سینه را مشاهده نمایید و هم تصاویر بعد از عمل را، تا بتوانید ارزیابی و مقایسه بهتری از نتیجه عمل داشته باشید.

مردان ترنسی که متقاضی عمل متودیوپلاستی هستند نیز باید توجه داشته باشند که اگر کلیتوریس آنها به‌خوبی رشد نکرده یا اضافه‌وزن دارند، شاید بعد از عمل نتوانند ایستاده ادرار کنند. در حالت کلی، نتیجه عمل افرادی که بافت و چربی کمتری در ناحیه تناسلی خود دارند، پوست کشسانی دارند، و کلیتوریس آنها به خوبی رشد کرده، هم از لحاظ زیبایی و هم از لحاظ عملکردی بهتر از سایر افراد خواهد بود. اگر برایتان مقدور است، بهترین کار این است که هم تصاویر قبل از عمل متودیوپلاستی را مشاهده نمایید و هم تصاویر بعد از عمل را، تا بتوانید ارزیابی و مقایسه بهتری از نتیجه عمل داشته باشید. جهت کسب اطلاعات بیشتر درمورد جراحی متودیوپلاستی مقاله مرتبط را در اینجا مطالعه نمایید.

مردان ترنسی که متقاضی عمل فالوپلاستی هستند نیز باید به این نکته توجه کافی داشته باشند که گاهی اوقات تکنیکی که برای فردی نتیجه‌ای عالی داشته، بدلیل تفاوت تیپ بدنی برای فرد دیگر نتیجه مطلوبی نخواهد داشت. مثلا ران پای بعضی از افراد چربی زیادی دارد و اگر فالوپلاستی خود را به روش فلپ ران پا انجام دهند، آلت تناسلی مردانه قطوری خواهند داشت که لازم است طی چند مرحله از قطر آن بکاهند. بهترین کار این است که هم تصاویر مربوط به ناحیه تناسلی را مشاهده نمایید و هم تصاویر مربوط به ناحیه اهداکننده را، تا بتوانید ارزیابی دقیق‌تری از نتیجه عمل داشته باشید. جهت کسب اطلاعات بیشتر درمورد جراحی فالوپلاستی مقاله مرتبط را در اینجا مطالعه نمایید.

بنابراین بسیار حائز اهمیت است که وقتی نتیجه جراحی عمل‌های مختلف را بررسی می‌کنید، به تفاوت تیپ بدنی افراد نیز توجه داشته باشید و بیشتر به دنبال تصاویر جراحی افراد هم‌تیپ خودتان باشید. یادتان باشد نتیجه جراحی هیچ دو نفری که توسط یک جراح عمل کرده باشند، مثل و مانند هم نخواهد شد.

🔳✅نکته دوم. تصاویر را طی دوره‌های مختلف بهبودی بررسی نمایید

یکی دیگر از نکات مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که هم تصاویر بلافاصله بعد از عمل را ببینید تا دید واقع‌بینانه‌تری نسبت به نتیجه عمل در اوایل دوره ریکاوری بدست آورید، و هم تصاویر چند ماه تا چند سال بعد از عمل را ببینید تا نسبت به روند ریکاوری و بهبود نتیجه جراحی، کاهش ورم و کبودی و بهبود زیبایی ناحیه عمل تصور بهتری داشته باشید.

همچنین یادتان باشد که هم تصاویر قدیمی‌تر مربوط به جراح را ببینید و هم تصاویر جدیدتر را. گاهی جراح‌های مختلف به‌مرور زمان روی تکنیک‌های خود کار می‌کنند و نتیجه جراحی خود را بهبود می‌بخشند. بنابراین بهتر است هر دو دسته تصاویر قدیمی و جدید را ببینید و آنها را باهم مقایسه کنید تا بهتر بتوانید برای انتخاب جراح تصمیم‌گیری نمایید.

گاهی اوقات نیز به دلیل ناآگاهی فرد از شیوه مراقبت از نتیجه جراحی بعد از عمل، عوارضی بروز می‌کند که زیبایی یا عملکرد نتیجه جراحی را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. مثلا بعضی از افرادی که در مراقبت از اسکار (جای برش) حاصل از جراحی خود سهل‌انگاری می‌کنند، ممکن است به‌مرور زمان دچار اسکارهای برجسته هایپرتروفیک یا کلوئیدی شوند که زیبایی نتیجه جراحی آنها را تحت‌تاثیر قرار دهد. بنابراین بسیار مهم است که تصاویر متعددی از نتیجه جراحی در دوره‌های مختلف بهبودی مشاهده نمایید و به تغییرات ناحیه عمل توجه کافی داشته باشید. البته نباید اینگونه بپندارید که کل مسائل پیش آمده بعد از عمل به دلیل سهل‌انگاری فردی که عمل کرده رخ داده است! گاهی اوقات جراح اطلاعات کافی در زمینه مراقبت‌های بعد از عمل در اختیار مراجعه‌کننده نمی‌گذارد، گاهی بعد از عمل عوارضی پیش می‌آید بطوریکه مراجعه‌کننده امکان مراقبت صحیح از ناحیه عمل را نمی‌یابد. در کل لازم است دیدی واقع‌بینانه نسبت به نتیجه عمل و روند بهبودی داشته باشید.

حتما تصاویر نتیجه جراحی را از زوایای مختلف ببینید. گاهی اوقات تصاویر به دلیل نورپردازی محیط، زاویه عکس گرفتن، خطای دید و … همه جنبه‌های نتیجه عمل را آنگونه که هست نشان نمی‌دهند. بنابراین بسیار بهتر است که تصاویر نتیجه جراحی را از زوایای مختلف (حالت ایستاده از روبه‌رو، حالت ایستاده از پهلو، زاویه سه‌رخ، با پای باز از روبه‌رو، از زیر و از بالا) بررسی کنید تا دید همه‌جانبه‌ای نسبت به نتیجه عمل بدست آورید.

🔳✅نکته سوم. در هنگام مطالعه تجربیات جراحی، یادتان باشد که سطح توقع و انتظارات افراد مختلف باهم متفاوت است

گاهی اوقات فرد «الف» از نتیجه جراحی خود راضی و خوشحال است، اما اگر همان نتیجه جراحی متعلق به فرد «ب» باشد، اسباب نارضایتی و حتی پشیمانی را برای وی به همراه خواهد داشت. رضایت یا نارضایتی از نتیجه جراحی به عوامل مختلفی بستگی دارد که یکی از این عوامل، سطح توقع و انتظارات فرد است. موقعی که تجربیات جراحی را مطالعه می‌کنید، همواره این نکته را نیز درنظر داشته باشید.

توصیه می‌شود به تجربیات جراحی کوتاه و خلاصه‌ای که بیشتر تمرکز آنها روی نکات مثبت بوده و بدون عکس نتیجه عمل منتشر می‌شود اتکا نکنید. تجربیات جراحی بهتر است همراه با عکس باشند، تا بتوانید از روی تصاویر و براساس سطح توقع و انتظارات خودتان ارزیابی بهتری از عملکرد جراح داشته باشید. تجربیات جراحی بدون عکس (به‌خصوص اگر خلاصه و کوتاه باشد) صرفاً بازتاب‌دهنده دیدگاه‌ها و سطح توقعات خود فرد هستند، و ممکن است سطح توقع و دیدگاه وی با شما کاملاً متفاوت باشد؛ به همین دلیل معمولا منبع خوبی برای ارزیابی عملکرد جراح محسوب نمی‌شوند.

یک تجربه جراحی خوب و کمک‌کننده به گونه‌ای است که در وهله اول توسط فردی آگاه و واقع‌بین نوشته شده باشد، دیدی همه‌جانبه را نسبت به مسائل مختلف ابراز نموده باشد، هم به نکات مثبت پرداخته باشد و هم به نکات منفی، صادقانه و واقع‌بینانه مسائل مختلف را بیان نموده باشد، جامع بوده و جزئیات را نیز پوشش داده باشد، و چه بهتر که همراه با تصاویری از زوایای مختلف باشد.

🔳✅نکته چهارم. تصاویر و تجربیات جراحی پزشکان دیگر را نیز بررسی نمایید

برای این‌که بتوانید در انتخاب پزشک جراح بهتر تصمیم‌گیری نمایید، لازم است علاوه بر بررسی تجربیات و تصاویر نتیجه جراحی مربوط به پزشک مدنظرتان، تجربیات و تصاویر نتیجه جراحی پزشکان دیگر را نیز بررسی نمایید تا دید واقع‌بینانه‌تری نسبت به نتیجه عمل و همینطور مهارت و مسئولیت‌پذیری جراح مدنظرتان بدست آورید.

به زنان ترنسی که متقاضی عمل واژینوپلاستی هستند توصیه می‌شود که علاوه بر تصاویر نتیجه جراحی واژینوپلاستی، تصاویر متعددی از ناحیه تناسلی زنان غیرترنس را نیز مشاهده نمایند تا دید واقع‌بینانه‌ای نسبت به ناحیه تناسلی منتسب به زنان بدست آورند.

🔳✅نکته پنجم. در هنگام بررسی تجربیات و تصاویر جراحی، واقع‌بین باشید!

هر جراحی هم تجربیات مثبت دارد و هم تجربیات منفی. برای این‌که بتوانید پزشک جراح مدنظر خود را آگاهانه انتخاب نمایید، لازم است به تجربیات مثبت و منفی توأمان توجه داشته باشید. گاهی اوقات بعضی از افراد ترنسی که مایل هستند عمل ناحیه تناسلی خود را در کشور ایران انجام دهند، به دلیل اضطرابی طبیعی که قبل از عمل دارند و روایت‌های متعددی که از عدم تجربه و مهارت کافی جراحان مختلف در ایران شنیده‌اند، تلاش می‌کنند تا بیشتر روی تجربیات مثبت و خوشبینانه جراحی‌های ایران و تجربیات منفی جراحی‌های خارج از ایران تمرکز کنند تا بلکه پیش از عمل از لحاظ روانی به خود اثبات کنند که شرایط عمل ناحیه تناسلی در ایران عالی بوده و شرایط عمل ناحیه تناسلی در خارج از ایران بد است. این نگاه واقع‌بینانه نبوده و تصمیم‌گیری بر این اساس از نوع تصمیم‌گیری آگاهانه محسوب نمی‌شود.

همانطور که توضیح دادیم، هر جراحی هم تجربیات مثبت دارد و هم تجربیات منفی. اما لازم است دقت داشته باشید که چند درصد از مراجعه‌کنندگان وی راضی هستند و چند درصد ناراضی. تفاوت است بین جراحی که بخش عمده مراجعه‌کنندگان وی از نتیجه عمل خود رضایت دارند، با جراحی که بخش عمده مراجعه‌کنندگان وی از نتیجه جراحی خود ناراضی هستند. «واقع‌بین» بودن یعنی شرایط را به همان صورتی که هست ببینیم و تلاشی در جهت درک واقعیت داشته باشیم، نه این‌که برای کاهش استرس و اضطراب خود واقعیت را آنگونه که خود می‌خواهیم دگرگون جلوه دهیم.

واقع بین بودن به شما کمک می‌کند تا با دید باز پیش بروید، انتظارات واقع‌بینانه‌ای از نتیجه جراحی و عوارض بعد از عمل داشته باشید، و بعد از عمل آمادگی روانی لازم برای رویارویی با مسائل مختلفی که احتمال دارد پیش آید را داشته باشید. واقع‌بین بودن سبب می‌شود تا هم نکات مثبت را ببینید و هم نکات منفی را، و بتوانید بهترین انتخابی را که مناسب شخص شما و شرایط زندگی‌تان است با دید باز و آمادگی کامل داشته باشید.

🔳✅نکته ششم. برای انتخاب نهایی جراح، به تعداد محدودی عکس و تجربه جراحی یا دیده‌ها و شنیده‌های دیگران اکتفا نکنید

همانطور که بالاتر نیز توضیح دادیم، سطح توقع و انتظارات افراد مختلف از نتیجه عمل باهم متفاوت است. بعضی از افراد ترنسی که مایل هستند در کشور ایران عمل ناحیه تناسلی خود را انجام دهند، همین که ظاهر ناحیه تناسلی‌شان از حالت سابق خود خارج شود برایشان راضی‌کننده است. بعضی از افراد ترنس اهمیتی به حس جنسی نداده و شرایط زندگی‌شان به گونه‌ای است که موقع عمل جراحی فاکتورهای دیگری را مدنظر خود قرار می‌دهند. بعضی از زنان ترنسی که عمل واژینوپلاستی خود را در ایران انجام می‌دهند اهمیتی به عمق واژن نمی‌دهند و فقط زیبایی ناحیه تناسلی و حفظ حس جنسی برایشان مهم است. بعضی از مردان ترنسی که عمل فالوپلاستی خود را در ایران انجام می‌دهند توانایی ایستاده ادرار کردن برایشان مهم نیست.

گاهی نتیجه جراحی برای فرد «الف» کاملاً رضایت‌بخش و مطابق انتظارات و توقعات اوست، گاهی همان نتیجه جراحی برای فرد «ب» سبب نارضایتی و پشیمانی است. گاهی بعضی از افراد به حداقل‌ها هم راضی هستند، گاهی بعضی از افراد نتیجه جراحی استاندارد و با زیبایی و عملکرد مناسب می‌خواهند. گاهی فردی به جراحی مراجعه می‌کند که بخش عمده مراجعه‌کنندگانش ناراضی هستند، اما نتیجه عمل او خوب از آب درمی‌آید. گاهی فردی به جراحی مراجعه می‌کند که بخش عمده مراجعه‌کنندگانش راضی هستند، اما نتیجه عمل او بد از آب درمی‌آید.

گاهی بعضی از افراد ترنسی که عمل ناحیه تناسلی خود را در ایران انجام می‌دهند، نتیجه عمل خود را با نتیجه عمل جراح‌های دیگر به‌خصوص جراح‌های خارج از ایران مقایسه نموده و درمورد نکات مثبت جراحی‌های کشور ایران و نکات منفی جراحی‌های خارج از ایران اغراق می‌کنند تا از لحاظ روانی به خود و دیگران اثبات کنند که بهترین انتخاب را داشته‌اند و نتیجه عمل آنها بهتر از این نمی‌شود، و اینگونه به آرامشی روانی رسیده و تحمل مقابله با سختی‌های بعد از عمل را پیدا می‌کنند.

بنابراین بسیار مهم است که پیش از انتخاب پزشک، حداقل 50 نمونه عکس از نتیجه جراحی که توسط پزشک مدنظرتان انجام شده را بررسی نمایید، تجربیات افراد مختلف را بشنوید، هم به نکات مثبت توجه کنید و هم به نکات منفی، بیشتر به دنبال تجربیات جراحی کامل و با ذکر جزئیات و همراه با عکس باشید و به تجربیات خلاصه و کوتاهی که دید همه‌جانبه‌ای نداشته و با عکس واضحی همراه نیستند اتکا نکنید. بسیار بهتر است که مراجعه‌کنندگان جراح مدنظر خود را از نزدیک ملاقات نمایید و تجربیات آنها را حضوری بشنوید و در صورتی که مایل باشند، نتیجه عمل آنها را از نزدیک ببینید. می‌توانید از پزشک جراح مدنظرتان درخواست کنید که نمونه عمل‌های مختلف خود را به شما نشان دهد و نام و شماره تماس حداقل 10 نفر از مراجعه‌کنندگانی را که عمل خود را توسط ایشان انجام داده‌اند – در صورت تمایل و رضایت آنها – در اختیار شما قرار دهد. می‌توانید در اتاق انتظار با مراجعه‌کنندگان جراح مدنظرتان گفتگو کنید و تجربیات آنها را نیز بشنوید.

به‌طورکلی هر چه تجربیات و تصاویر بیشتری را بررسی کنید، بهتر و واقع‌بینانه‌تر می‌توانید پزشک جراح مدنظر خود را انتخاب نمایید. دیده‌ها و شنیده‌های دیگران همواره منبع موثقی برای ارزیابی نتیجه عمل یک جراح محسوب نمی‌شوند. چه بسا افراد ترنسی که روی تعریف و تمجیدهای سایر افراد ترنس از یک پزشک جراح حساب باز کرده، تن به عمل جراحی داده و بدلیل کیفیت نامناسب جراحی یا بی‌مسئولیتی پزشک از عمل خود پشیمان شده‌اند.

اضطراب قبل از عمل کاملاً طبیعی است، اما اگر واقع‌بینانه پیش بروید و تمام جوانب را تا جایی که برایتان مقدور است بسنجید، آنگاه خیال‌تان راحت‌تر است و آمادگی روانی لازم برای رویارویی با مسائل مختلف بعد از عمل را خواهید داشت.

🔳✅نکته هفتم. از اهمیت تصاویر و تجربیات جراحی مربوط به پزشکان خارج از ایران غافل نشوید

هدف از اشتراک تجربیات و تصاویر جراحی مربوط به خارج از ایران، صرفاً انتخاب جراح در خارج از ایران نیست.

تجربیات جراحی مربوط به خارج از ایران، حاوی نکات بسیارمهم و ارزشمندی هستند که معمولاً کمتر پزشکی به آنها اشاره می‌کند و در کمتر مقاله‌ای یافت می‌شوند. افرادی که از این نکات مهم آگاهی پیدا می‌کنند، بسیار بهتر و آگاهانه‌تر می‌توانند تکنیک جراحی خود را انتخاب کنند و در مسیر انجام جراحی مدنظرشان با اطمینان بیشتری گام بردارند، و هیچ فرقی نمی‌کند در کدام کشور و توسط کدام پزشک بخواهند عمل جراحی خود را انجام دهند، چرا که «مسیر یکی است.»

تجربیات جراحی مربوط به خارج از ایران حاوی نکات مهمی درمورد جدیدترین تکنیک‌های روز دنیا، اطلاعاتی درمورد شیوه تجزیه و تحلیل و تصمیم‌گیری درمورد انتخاب یا عدم انتخاب تکنیک‌های جراحی مختلف، اطلاعاتی درمورد مزایا و معایب هر تکنیک، عوارض جراحی، رضایت و نارضایتی براساس سطح توقع و ملاک‌های هر فرد، و مسائل بسیارمهم دیگری هستند که آگاهی از آنها برای تصمیم‌گیری آگاهانه هر فردی که می‌خواهد توسط هر پزشکی در هر کشوری جراحی کند لازم است. اهمیت تجربیات جراحی به هیچ عنوان کمتر از اهمیت مقالات علمی در این زمینه نیست.

افرادی که مقالات علمی و تجربیات جراحی را مطالعه می‌کنند و نکات آن را درمی‌یابند، با آگاهی بیشتری به پزشک جراح مدنظرشان در ایران یا در هر کشور دیگری مراجعه می‌کنند و می‌توانند بهتر و موثرتر با پزشک جراح مدنظرشان به تبادل علم و اطلاعات بپردازند. می‌توانند حتی چنین کیفیتی را از جراح مدنظرشان درخواست کنند. وقتی سطح اطلاعات مراجعه‌کنندگان یک پزشک از تکنیک‌های مختلفی که در کشورهای مختلف انجام می‌شود بالا باشد، پزشکان جراح نیز متوجه سطح بالای آگاهی مراجعه‌کنندگان خود شده و تلاش می‌کنند کیفیت کار و خدمات خود را بالاتر ببرند.

🔰به عنوان نکته پایانی؛ پیش از عمل تا جایی که می‌توانید تلاش کنید تا دید واقع بینانه‌ای نسبت به عمل جراحی، تصاویر و تجربیات جراحی داشته باشید. موقع ارزیابی تصاویر و تجربیات جراحی، همیشه تیپ بدنی فرد، روند بهبودی وی، سطح انتظارات و توقعات، و استانداردهای جهانی عمل جراحی را مدنظر داشته باشید. یادتان باشد اگر فردی از نتیجه عمل خود کاملاً راضی باشد، بدین معنا نیست که قرار است تمام مراجعه‌کنندگان جراح وی از نتیجه عمل خود کاملاً راضی باشند، و برعکس. ببینید چند درصد از مراجعه‌کنندگان راضی هستند و چند درصد ناراضی. شما قرار است طبق ملاک‌ها و انتظارات خودتان جراحی کنید، نه طبق ملاک‌ها و انتظارات دیگران. به دیده‌ها و‌ شنیده‌ها اکتفا نکنید. و بدانید که هیچ تفاوتی ندارد که در کدام کشور، کدام بیمارستان، توسط کدام پزشک و با چه هزینه‌ای جراحی می‌کنید، چرا که شما همواره شایسته نتیجه‌ای عالی، زیبا و دارای عملکرد، و طبق استانداردهای جهانی هستید.

نویسنده: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved