1

فرم رضایت آگاهانه پیش از شروع روند ممانعت از پیشروی دوران بلوغ در کودکان و نوجوانان ترنسجندر و جنسیت نامنطبق

مترجم: سعید.ش

ممانعت از پیشروی یا به تعلیق درآوردن دوران بلوغ با مزایا، معایب و ریسک‌هایی همراه است. لطفا ریسک‌ها و تاثیرات احتمالی را که در ادامه ذکر گردیده است مطالعه نمایید. حائز اهمیت است که قبل از این‌که به شروع روند ممانعت از پیشروی یا به تعلیق درآوردن دوران بلوغ فرزندتان رضایت دهید، تمام اطلاعاتی که در این مقاله ذکر شده است را مطالعه و درک نمایید.

اطلاعاتی که در ادامه آمده است را بادقت مطالعه نمایید. هر سوالی که درمورد روند درمان دارید از پزشکانی که روند درمانی فرزندتان را عهده‌دار هستند بپرسید. هر موقع که احساس راحتی کردید و مزایایی که داروهای سرکوب‌کننده بلوغ برای فرزندتان به ارمغان می‌آورد را درک نمودید، در صورت تمایل می‌توانید رضایت‌نامه را امضا کنید تا روند درمان فرزندتان را آغاز کنیم.

روش اصلی به تعلیق درآوردن تغییرات بدنی حاصل از دوران بلوغ، مسدود کردن سیگنال‌هایی است که از مغز به ارگان‌های تولیدکننده هورمون‌های جنسی استروژن و تستسترون ارسال می‌گردد. استروژن توسط تخمدان‌ها تولید می‌شود و تستسترون توسط بیضه‌ها.

این داروها را عموماً با نام سرکوب‌کننده‌های بلوغ می‌شناسیم. پزشک این داروها را برای مصرف روزانه، ماهانه، یا هر سه ماه یکبار تجویز می‌کند. این داروها هم برای افرادی که با جسم منتسب به مردان متولد شده‌اند جوابگو هستند و هم برای افرادی که با جسم منتسب به زنان متولد شده‌اند. اگر فردی با تفاوت رشد و نمو جنسی متولد شده باشد (یعنی اینترسکس یا بیناجنسی باشد)، لازم است به یک متخصص (پزشک هورمون و غدد) رجوع کند تا ایشان روند هورمون درمانی تطبیق جنسیت وی را با توجه به نیازهای پزشکی ویژه وی تنظیم نمایند. فرزندتان می‌تواند مصرف داروهای سرکوب‌کننده بلوغ را بلافاصله بعد از این که تغییرات جسمی بلوغ در بدنش مشهود گردید آغاز نماید. اگر مطمئن نیستید که چطور این تغییرات را تشخیص دهید یا چه چیزی را نظارت کنید، لطفا با پزشک درمورد نحوه تشخیص این تغییرات اولیه گفتگو کنید.

پزشک برای بعضی از کودکان ترنس‌زنانه، داروهای بیشتری جهت ممانعت از تاثیرات هورمون تستسترون تجویز می‌کند. رایج‌ترین دارویی که بدین‌منظور تجویز می‌گردد اسپیرونولاکتون است. اسپیرونولاکتون گزینه مناسبی برای همه کودکان ترنس‌زنانه محسوب نمی‌گردد. با پزشکی که روند درمان فرزندتان را عهده‌دار است درمورد همه گزینه‌های درمانی موجود گفتگو نمایید.

این مرکز بهداشتی، سال‌ها تجربه در زمینه درمان افراد جنسیت متنوع و انتشار دستورالعمل‌های پزشکی و مورد تایید در زمینه هورمون درمانی تطبیق جنسیت را در کارنامه خود دارد. با ادامه پژوهش‌ها در زمینه هورمون درمانی، اطلاعات بیشتری درمورد ایمنی و فواید هورمون درمانی جهت تسکین ملال یا ناهمخوانی جنسیتی کسب می‌کنیم. با این حال، هنوز تاثیرات بلندمدت استروژن درمانی مادام‌العمر از لحاظ علم پزشکی به طور کامل درک نگردیده است.

اطلاعاتی که در ادامه ذکر شده است را مطالعه نمایید و هر موقع مطمئن شدید که اطلاعات ذکر شده در هر بخش را متوجه شده‌اید و پاسخ همه سوالاتی که داشتید را به صورت کامل دریافت کرده‌اید، آن‌گاه در مکان مشخص شده ابتدای هر بخش تیک بزنید.

🔳تاثیرات داروهای سرکوب‌کننده بلوغ

▪️داروهای سرکوب‌کننده بلوغ جهت به تعلیق درآوردن موقتی دوران بلوغ یا ممانعت از پیدایش تغییرات جسمی مربوط به دوران بلوغ به مصرف می‌رسند.

▫️تاثیر داروهای سرکوب‌کننده بلوغ بعد از چندین ماه خود را نشان می‌دهد. هیچ‌کس نمی‌تواند پیش‌بینی کند که بدن فرزند من با چه سرعتی (سریع یا آهسته) به داروها پاسخ می‌دهد.

▪️این درمان براساس دستورالعمل‌های پزشکی و پژوهش‌های کنونی بنا شده است. سال‌های بسیاری است که این داروها جهت درمان نوجوانان جنسیت متنوع تجویز می‌شده‌اند. روند درمان طبق توصیه پزشکان متخصصی که تجربه مدیریت هورمون‌ها و دوران بلوغ را داشته‌اند (پزشکان هورمون و غدد) صورت می‌گیرد. دستورالعمل‌های مربوط به تجویز این نوع داروها برای نوجوانان جنسیت متنوعی که نیاز به تاخیر در پیدایش تغییرات جسمی دوره بلوغ خود دارند، توسط جامعه غدد درون‌ریز و انجمن پزشکان هورمون و غدد بالینی امریکا منتشر شده است. با این حال، داروهای سرکوب‌کننده بلوغ بدین‌منظور مورد تایید قرار نگرفته‌اند.

▫️تاثیر این داروها در زمینه ممانعت از بلوغ دائمی نیست. اگر فرزندم مصرف این داروها را متوقف کند، تغییرات مربوط به بلوغ دوباره از سر گرفته می‌شود.

▪️تا موقعی که فرزندم در حال مصرف این نوع داروها است، بدنش هورمون‌های بلوغ (مثل تستسترون یا استروژن) را ترشح نمی‌کند. این باعث می‌شود تا رشد جسمی فرزندم «به حالت تعلیق» درآید. هر چند که ممکن است این داروها از بروز کل تغییرات جسمی دوران بلوغ، مثل افزایش قد، جلوگیری نکنند.

▫️مصرف این داروها باعث می‌شود تا فرزندم در آینده دیگر نیازی به انجام جراحی‌های تطبیق جنسیت و سایر اقدامات درمانی (مثلا عمل تخلیه سینه یا بزرگ کردن سینه، جراحی صورت، الکترولیز) نداشته باشد، که اگر از تغییرات مربوط به دوران بلوغ جلوگیری نشود، فرزندم در آینده احتمالا مجبور می‌شود که تا جای ممکن اقدامات پزشکی برای اصلاح تغییرات پیش آمده انجام دهد.

▪️کودکانی که با جسم منتسب به مردان متولد شده و خود را زن یا زنانه می‌دانند می‌توانند به جای مصرف داروهای سرکوب‌کننده بلوغ، داروی اسپیرونولاکتون را مصرف نمایند تا تاثیرات تستسترون روی رشد و نمو بدن‌شان متوقف گردیده یا کاهش یابد. درمورد گزینه‌های موجود با پزشکی که روند درمان فرزندتان را عهده‌دار است گفتگو کنید.

▫️استرس ناشی از جنسیت متنوع بودن، طرد از جامعه و مورد قضاوت قرار گرفتن، و نیاز به مصرف هر نوع دارویی سبب افزایش پریشانی، اضطراب، افسردگی، یا دیگر بیماری‌های روانی در فرزندم می‌شود.

▪️من، فرزندم و خانواده‌ام می‌توانیم برای کاهش استرس و بهبود یا حفظ توانایی کنار آمدن با مشکلات روزمره زندگی و درمان‌های پزشکی، از خدمات حمایت از سلامت روان بهره جوییم. توصیه می‌شود که درمورد مزایای انجام این کار و توصیه‌های مربوط به درمان فردی و خانوادگی با پزشک گفتگو نمایید.

—— (علامت تایید) پزشکی که روند درمان فرزندم را عهده‌دار است یا یکی از اعضای تیم پزشکی، به سوالاتی که درمورد تاثیرات داروهای تجویزی جهت ممانعت از دوران بلوغ برایم پیش آمده بود پاسخ دادند.

🔳ریسک‌های احتمالی داروهای سرکوب‌کننده بلوغ

▪️این داروها سال‌هاست که برای کودکانی که مسائل پزشکی دیگری دارند به طور ایمن تجویز می‌گردد. با این حال عوارض جانبی بلندمدت و ایمنی این داروها به طور کامل درک نشده است.

▫️فرزندم تا موقعی که در حال مصرف این داروهاست، ممکن است افزایش قد داشته یا نداشته باشد. ممانعت از دوران بلوغ ممکن است از جهش رشدی جلوگیری نموده و بر تراکم استخوانی بیافزاید. نوجوانانی که در حال مصرف داروهای سرکوب‌کننده بلوغ هستند نیز افزایش قد را تجربه می‌کنند، اما روند افزایش قد آنها به سرعت دوران بلوغ نخواهد بود. پژوهشی که صورت گرفته نشان می‌دهد که تاخیری که در تراکم استخوانی ایجاد شده عموماً بعد از شروع دوباره دوران بلوغ یا تجویز هورمون‌های تطبیق‌دهنده جنسیت جبران می‌شود.

▪️این داروها باعث می‌شوند تا فرزندم به بلوغ نرسد. بقیه افراد ممکن است متوجه این موضوع شوند، به خصوص که فرزندم سن و سالش بالا می‌رود اما به اندازه هم سن و سال‌هایش رشد نمی‌کند.

▫️ممانعت از به بلوغ رسیدن باعث می‌شود تا فرزندم اسپرم یا تخمک‌های بارور نیز نداشته باشد. یعنی اگر فرزندم بخواهد در آینده فرزند بیولوژیکی خودش را داشته باشد (و بارور شود)، لازم است مصرف داروهای سرکوب‌کننده بلوغ را متوقف نموده و دوران بلوغ بیولوژیکی خود را تکمیل کند. معنایش این است که طی این دوره، فرزندم صفات ثانویه جنسی مربوط به جنس بدو تولد خود را نیز بدست می‌آورد. این پروسه چندین سال به طول می‌انجامد و هیچ تضمینی در کار نیست که فرزندم بتواند توانایی باروری خود را بازیابد. همچنین ممکن است لازم شود جراحی‌ها یا سایر اقدامات درمانی دیگری برای جبران تاثیراتی که طی دوره بلوغ بیولوژیکال پدید آمده صورت گیرد (مثلا عمل تخلیه سینه، الکترولیز، جراحی‌های صورت).

—— (علامت تایید) پزشکی که روند درمان فرزندم را عهده‌دار است یا یکی از اعضای تیم پزشکی، به سوالاتی که درمورد خطرات احتمالی داروهای تجویزی جهت ممانعت از دوران بلوغ برایم پیش آمده بود پاسخ دادند.

🔰شما متوجه هستید که:

🔹برای حمایت از فرزندم موقعی که دارد داروهای سرکوب‌کننده بلوغ را طبق نسخه پزشک مصرف می‌کند، موافقت می‌کنم که اگر فرزندم دچار هر گونه مشکل یا عوارضی شد یا از این داروها ناراضی بود، پزشکی که عهده‌دار روند درمان فرزندم است را در جریان بگذارم.

🔸مصرف این داروها جهت ممانعت از دوران بلوغ تایید نشده است. می‌دانم که معنایش این است که سازمان غذا و داروی امریکا، مصرف این داروها را مشخصاً برای این مسئله تایید نکرده است. می دانم که این داروها براساس قضاوت و تجربه پزشکانی که عهده‌دار روند درمان فرزندم هستند و همینطور براساس دستورالعمل‌های جامعه غدد درون‌ریز اطفال، جامعه غدد درون‌ریز، و انجمن پزشکان هورمون و غدد امریکا تجویز می‌شود.

🔹فرزندم حق انتخاب دارد که هر موقع که بخواهد بتواند مصرف این داروها را متوقف کند. می‌دانم که اگر فرزندم ترجیح داد که مصرف داروهای سرکوب‌کننده بلوغ را متوقف کند، ما باید با کمک پزشکی که عهده‌دار روند درمان فرزندم است برنامه ایمنی برای توقف مصرف این داروها تدارک ببینیم. من متوجه هستم که بعضی از اشکال دارویی مثل داروهای قابل کاشت یا تزریقات در حجم زیاد به گونه‌ای هستند که نمی‌شود بلافاصله مصرف آنها را متوقف نمود؛ این داروها به‌تدریج جذب بدن می‌شوند و میزان آنها به طور طبیعی کاهش یافته و در نهایت به اتمام می‌رسند.

🔰شما موافقت می‌کنید که:

🔹برنامه‌ریزی کنید و فرزندتان را برای چکاپ‌های دوره‌ای لازم به مطب پزشک بیاورید تا پزشک مطمئن شود که بدن فرزندتان نسبت به داروهای تجویز شده به درستی پاسخ می‌دهد.

🔸پزشک را درمورد هر نوع دارو، ویتامین، مکمل، یا مواد دیگری که فرزندتان مصرف می‌کند در جریان بگذارید.

🔹اگر فرزندتان تصمیم گرفت که روند ممانعت از دوران طبیعی بلوغ خویش را متوقف کند، با پزشکی که روند درمان فرزندتان را عهده‌دار است مشورت نمایید و برنامه ایمنی برای توقف مصرف این داروها تدارک ببینید.

🔸همه سوالات و نگرانی‌هایی که درمورد روند درمان ممانعت از بلوغ دارید؛ نگرانی‌هایی که درمورد تطبیق یافتن فرزندتان با محیط اجتماعی و پروسه تطبیق جنسیت او دارید؛ تغییراتی که در خانواده، مدرسه، یا حلقه حامیان فرزندتان به وجود آمده، چه مثبت و چه منفی را مطرح نمایید.

🔻با امضای این فرم موافقت می‌کنید که:

➖پزشکی که روند درمان فرزندم را عهده‌دار است درمورد تاثیرات و خطرات احتمالی داروهای سرکوب‌کننده بلوغ، و روش‌های درمانی جایگزین مناسب یا ممکن با من گفتگو نموده است.

➖من متوجه هستم که این روش درمانی در حال حاضر مورد تایید سازمان غذا و داروی امریکا نیست.

➖من اطلاعاتی که بالاتر ذکر گردید، از جمله تاثیرات و خطرات احتمالی شناخته شده این داروها را مطالعه کرده‌ام. می‌دانم که ممکن است در بلندمدت تاثیرات یا خطرات احتمالی ناشناخته‌ای اتفاق افتد.

➖من این فرصت را داشته‌ام که با پزشکی که روند درمان فرزندم را عهده‌دار است درمورد گزینه‌های درمانی گفتگو کنم.

➖پاسخ همه سوالاتی که داشتم را تمام و کمال دریافت کرده‌ام.

➖من اطلاعات کافی دارم به‌طوری‌که می‌توانم رضایت آگاهانه خود را به منظور شروع تجویز داروهای سرکوب‌کننده بلوغ برای فرزندم اعلام بدارم یا از این کار ممانعت به عمل آورم.


با امضا کردن این فرم، اذعان می‌کنید که شما و فرزندتان از اطلاعات و دانش کافی برای اعلام رضایت آگاهانه جهت شروع روند ممانعت از پیشروی دوران بلوغ برخوردار هستید و اطلاعاتی را که پزشک در اختیارتان گذاشته متوجه شده‌اید. با توجه به این اطلاعات (یک گزینه را انتخاب کنید):

—— ترجیح می‌دهم فرزندم به نام … روند پزشکی ممانعت از دوران بلوغ را آغاز کند.

—— ترجیح می‌دهم فرزندم به نام … روند پزشکی ممانعت از دوران بلوغ را آغاز نکند.

🔻مطلب مرتبط:

💠راهنمای جامع مراقبت از بهداشت روانی و جسمی کودکان جنسیت نامنطبق و نوجوانان ترنسجندر
https://helptranscenter.org/2019/05/05/685/

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://fenwayhealth.org

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved