1

توصیه‌های عمومی ویژه دوره ریکاوری پس از جراحی‌ پایین‌تنه در زنان ترنس (MTF)

مترجم: سعید.ش

🔹خودداری از استعمال سیگار
سیگار کشیدن را حداقل دو ماه قبل از جراحی و طی دوره ریکاوری کنار بگذارید تا عوارض مربوط به جراحی به حداقل ممکن کاهش پیدا کند. سیگار کشیدن خونرسانی و اکسیژن‌رسانی به زخم‌ها را کاهش می‌دهد، در نتیجه از ترمیم زخم‌ها و ساخت سلول جدید جلوگیری بعمل می‌آورد. استعمال تنباکو سطح اکسیژن خون را کاهش می‌دهد و سبب می‌شود تا زخم‌ها دیرتر بهبود پیدا کنند، به خوبی بهبود پیدا نکنند یا عفونی شوند؛ که در نتیجه ظاهر جای برش‌های جراحی بدتر می‌شود و پوست تغییر رنگ پیدا می‌کند.

🔸حفظ تناسب اندام/سلامتی پیش از جراحی
حفظ تناسب اندام/سلامتی پیش از جراحی نقش مهمی در بهبودی بدنتان ایفا می‌کند. سطح سلامتی شما تعیین‌کننده مدت زمانی است که روند بهبودی‌تان به طول می‌انجامد و میزان عوارضی است که با آنها مواجه می‌شوید. قبل از انجام عمل پایین‌تنه، تلاش کنید وزن خود را در محدوده سلامت نگه دارید و از سبک زندگی سالم پیروی کنید.

🔹کفش راحتی
با پوشیدن کفش راحتی مانند دمپایی، صندل یا کفش قایقی دیگر نیازی ندارید برای بستن بند کفش خود خم شوید؛ چرا که این کار به برش‌های جراحی فشار می‌آورد.

🔸کوسن دونات
استفاده از کوسن دونات برای موقعی که می‌خواهید بنشینید، درد و فشاری که روی ناحیه تناسلی می‌افتد را کاهش می‌دهد و از پاره شدن بخیه‌ها و بروز عوارض در ناحیه جراحی جلوگیری به عمل می‌آورد.

🔻توجه: به مدت طولانی ننشینید تا فشار زیادی روی ناحیه تناسلی‌تان نیفتد.

🔹دستمال حمام و صابون/شامپو بدون نیاز به آبکشی
با استفاده از دستمال حمام و صابون/شامپو بدون نیاز به آبکشی می‌توانید بدون تماس مستقیم آب با ناحیه جراحی، پانسمان‌ها و درین‌ها، نظافت خود را رعایت نمایید و به پروسه بهبودی خود کمک کنید.

🔸پد الکلی
با استفاده از پد الکلی می‌توانید طی دوره ریکاوری خون یا مواد اضافه بیرون سوند را پاک کنید و وسائل پزشکی که در اختیار دارید (مثلا قیچی جراحی، فورسپس پزشکی) را قبل و بعد از هر بار استفاده ضدعفونی کنید. توصیه می‌شود که لوله سوند، کیسه سوند، و انتهای لوله سوند را با پد الکلی تمیز کنید تا کمتر در معرض ابتلا به عفونت ادراری قرار گیرید. مثلا وقتی که می‌خواهید کیسه روزانه سوند خود را با کیسه شبانه تعویض کنید، حتما تمامی لوله‌ها و اتصالات سوند را قبل از جدا کردن آنها از یکدیگر و قبل از اتصال مجدد آنها به یکدیگر با پد الکلی تمیز کنید.

🔹نی تاشو
استفاده از نی تاشو طی دوره ریکاوری برای نوشیدن مایعات و مصرف داروها پس از عمل جراحی، فشار روی برش‌های جراحی را کاهش می‌دهد.

🔸پاک‌کننده زخم
با استفاده از پاک‌کننده زخم می‌توانید زخم‌هایتان (از جمله جایی که سوند از بدن‌تان خارج شده، البته اگر سوند سوپراپیوبیک دارید) را تمیز کنید تا در اثر رطوبت موجود، باکتری در ناحیه زخم رشد نکند و زخم‌ها عفونی نشوند.

🔹گاز
روی ناحیه‌ای که سوند از بدن‌تان خارج شده گازی قرار می‌دهند. اگر سوند سوپراپیوبیک دارید، ناحیه‌ای که سوند از بدن‌تان خارج شده را با پد گاز پوشانیده و گازها را با نوار چسب پزشکی سر جای خود نگه دارید. حتما روزانه ناحیه‌ای که سوند از بدن‌تان خارج شده را با پاک‌کننده زخم و سالین تمیز کنید تا دچار عفونت نشوید. این کار مزیت‌های دیگری هم دارد، از جمله این‌که باعث می‌شود تا ترشحات این ناحیه جذب گاز شود، این ناحیه خشک نگه داشته شود، سوند در جای خود خیلی جا‌به‌جا نشود، و ریسک عفونت به حداقل برسد.

🔸نوار چسب پزشکی/نگه‌دارنده لوله سوند
از نوار چسب پزشکی/نگه‌دارنده لوله سوند برای نگه‌داشتن سوند استفاده کنید تا سوند کشیده نشود یا تصادفا از جای خود خارج نگردد و متعاقباً به مثانه آسیبی نرسد.

🔹نوار/ورقه/روغن/کرم سیلیکنی جهت ترمیم اسکار
استفاده از نوار/ورقه/روغن/کرم سیلیکنی از برجسته شدن اسکار پس از جراحی جلوگیری می‌کند. استفاده از این محصولات برای افراد بسیاری که جراحی پایین‌تنه را پشت سر گذاشته‌اند، نتیجه‌بخش بوده است.

🔻توجه: ضروری است که اسکارها را پس از بهبودی آنها ماساژ دهید. ماساژ اسکارهایی که بهبود یافته‌اند سبب افزایش خونرسانی و افزایش انعطاف‌پذیری بافت اطراف ناحیه جراحی می‌شود.

🔸شورت توری مخصوص
شورت توری مخصوص نوعی شورت سبک و چندبار/یکبارمصرف است که منافذی برای جریان یافتن هوا به ناحیه تناسلی/جراحی دارد. پوشیدن این شورت مخصوص از مرطوب شدن بیش از حد ناحیه عمل، زخم‌ها، بروز عفونت ادراری، و سوختگی ناحیه تناسلی و کشاله‌ران (در اثر پدهای بهداشتی بزرگسال و دیگر لباس‌زیرها) جلوگیری می‌کند. وقتی شورت توری مخصوص می‌پوشید، از پد بهداشتی نیز استفاده کنید تا ترشحات ناحیه عمل از شورت به بیرون نشت نکند.

🔹ملحفه جاذب
ملحفه‌های جاذب را می‌توانید روی تخت خواب و وسائل خانه‌تان بکشید تا اگر از ناحیه عمل‌تان ترشحاتی خارج شد آن را به خود جذب کند، خون خشک شده گرافت پوستی را به خود بگیرد، و شانس ورود آلودگی‌های موجود روی تخت خواب/وسائل خانه به زخم‌ها را کاهش دهد. استفاده از ملحفه جاذب برای موقعی که می‌خواهید مراحل مراقبت از زخم را انجام دهید و همینطور موقعی که نشسته/خوابیده‌اید مفید است.

🔸پد بی‌اختیاری بانوان (از حمله نواربهداشتی‌های نازک)/پوشک بزرگسالان
برای جذب ادرار (چکه کردن ادرار بعد از عمل، نشت ادرار از اطراف سوند یا ناشی از اسپاسم مثانه) و ترشحات برش‌های جراحی عمل پایین‌تنه می‌توانید از پد بی‌اختیاری بانوان (از جمله نواربهداشتی‌های نازک)/پوشک بزرگسالان استفاده کنید.

🔹مدی‌هانی (محصولات عسل)
از محصولات مدی‌هانی می‌توانید برای درمان عوارض شایع زخم نظیر فیستول بهره جویید. افرادی که عمل پایین‌تنه خود را پشت سر گذاشته‌اند و همینطور جراحانی که‌ عمل تطبیق جنسیت انجام می‌دهند قویاً توصیه می‌کنند که عوارض مربوط به زخم جراحی را با استفاده از محصولی طبیعی درمان کنید.

🔸رعایت بهداشت دست‌ها
برای کاهش احتمال عفونت، بهداشت دست‌هایتان را به‌خوبی رعایت کنید. قبل و بعد از مراقبت از زخم و تماس با ناحیه جراحی، دست‌های خود را بشویید، از صابون استفاده کنید، دست‌هایتان را 15-20 ثانیه بمالید، ناخن‌هایتان را تمیز کنید، دست‌هایتان را آب‌کشی و خشک کنید، و در آخر شیر آب را با دستمال کاغذی بگیرید و ببندید.

🔻توجه: ناخن مصنوعی یا لاک ناخن از جمله آلاینده‌ها محسوب گردیده و ریسک عفونت را بالا می‌برند.

🔹اسپاسم مثانه
اگر از سوند استفاده می‌کنید، احتمال دارد که دچار اسپاسم مثانه شوید. برای جلوگیری از بروز اسپاسم مثانه یا کاهش علائم آن، اگر پزشک‌تان دارویی بدین‌منظور تجویز کرده است، در صورت لزوم می‌توانید داروی درمان اسپاسم مثانه را مصرف نمایید. اگر داروی درمان اسپاسم مثانه در اختیار ندارید، از پزشک خود درخواست کنید که این دارو را برایتان تجویز نمایند. اگر دارویی که برای درمان اسپاسم مثانه‌تان تجویز شده ناکارآمد است، پزشک‌تان را در جریان این مسئله قرار دهید و از او راهکار بخواهید یا این که تلاش کنید از مصرف غذاهای ادویه‌دار، نوشیدنی‌های گازدار، اسیدی، و مرکبات که باعث تحریک مثانه می‌شوند خودداری کنید. مثلا از مصرف فلفل، نوشابه گازدار، شکلات، ترشی‌جات و شوری‌جات، و مرکبات مثل پرتقال خودداری کنید. اگر این روش‌ها را امتحان کردید و هنوز هم دچار اسپاسم مثانه بودید و بهتر نشدید، پزشک خود را فوراً در جریان بگذارید تا شما را از لحاظ ابتلا به عفونت ادراری ارزیابی نمایند.

🔸مراقبت از سوند
مراقبت از سوند طی دوره ریکاوری ضروری است. حواستان باشد که لوله سوند دچار پیچ‌خوردگی و خمیدگی نشود تا راه جریان ادرار مسدود نگردد و دچار اسپاسم مثانه نشوید. بعلاوه اطمینان حاصل کنید که کیسه سوندتان پایین‌تر از سطح مثانه‌تان قرار داشته باشد تا ادرار به سمت مثانه بازنگردد و شما را در معرض خطر ابتلا به عفونت ادراری قرار ندهد.

🔻توجه: اگر کیسه سوند پایی دارید، این کیسه را هر دو – سه ساعت یکبار تخلیه کنید تا وزن ادرار، لوله سوند را به طرف پایین نکشد.

🔹دشواری در خروج ادرار
ممکن است دچار دشواری‌هایی در خروج ادرار به واسطه سوند شوید. عامل این مسئله ممکن است کیسه/لوله سوند باشد. اگر به‌خاطر فشاری که از طرف سوند احساس می‌کنید یا به‌خاطر این‌که دچار اسپاسم مثانه شده‌اید کم‌کم دارید احساس ناراحتی می‌کنید، لوله سوندتان را بررسی کنید و ببینید که آیا ادرار زیادی در لوله به دام افتاده است یا نه. اگر ادرار جمع شده است، کیسه سوندتان را روی زمین صاف قرار دهید. توجه: پیش از این‌که کیسه سوندتان را روی زمین قرار دهید، ابتدا آن را درون کیسه تمیزی قرار دهید. بعد از این که کیسه سوندتان را روی زمین قرار دادید، پیچ و خم‌های لوله سوندتان را باز کنید تا لوله کاملاً مستقیم شود و ادرار کم‌کم تخلیه و مکش شده و به درون کیسه سوند بریزد. با انجام این کار، ناراحتی/اسپاسم مثانه‌تان برطرف می‌شود.

🔸عفونت
پس از جراحی احتمال بروز عفونت همیشه وجود دارد. حائز اهمیت است که حواستان به علائم قرمزی، حساسیت نسبت به درد، حرارت، بوی نامطبوع، و/یا ترشح (مثلا ترشح چرک از برش‌های جراحی) باشد. اگر هر یک از علائم عفونت را مشاهده کردید، فورا به پزشک‌تان اطلاع دهید تا دستورالعمل‌های مراقبت بیشتری در اختیارتان بگذارند یا جهت درمان این مسئله اقداماتی انجام دهند.

🔹خشک نگه داشتن ناحیه تناسلی
ناحیه تناسلی‌تان را تا جای ممکن خشک نگه دارید تا دچار عفونت نشوید. وقتی روی تخت دراز کشیده‌اید، ناحیه تناسلی‌تان را در معرض هوای آزاد قرار دهید.

🔸استحمام
هر موقع که پزشک‌تان اجازه دهد، می‌توانید استحمام کنید. حائز اهمیت است که همه قسمت‌های ناحیه تناسلی از جمله لب‌های بزرگ/کوچک را بادقت تمیز کنید. حتماً صابون را از روی ناحیه تناسلی و زخم‌هایتان کاملاً آبکشی کنید.

🔹دوش واژینال
انجام دوش واژینال به طور منظم (حتی موقعی که گرافت کاملاً بهبود پیدا کرده) باعث می‌شد تا داخل کانال واژن تمیز بماند.

🔻توجه: پیش از انجام دوش واژینال، ابتدا مثانه‌تان را تخلیه کنید و دست‌های خود را بشویید. موقعی که می‌خواهید سر دوش واژینال را درون واژن خود قرار دهید، حواستان باشد که دوش واژینال را تا بیش از 3 اینچ (7.62 سانتی‌متر) درون واژن خود فرو نبرید.

حائز اهمیت است که پس از دوش واژینال، ناحیه تناسلی خود را با حوله تمیز یا دستمال حمام یکبارمصرف بزرگسالان از سمت جلو به عقب پاک کنید، دست‌های خود را بشویید، مخزن دوش را اگر یکبارمصرف نیست و همینطور سر دوش واژینال را با آب روان بشویید و به‌دقت آب‌کشی کنید. مخزن دوش واژینال را در مکان خشک و پاکیزه‌ای قرار دهید تا خشک شود.

🔻توجه: وقتی که زخم‌هایتان هنوز رو به بهبودی هستند، حائز اهمیت است که بعد از دوش واژینال، ناحیه تناسلی خود را حداقل به مدت 15 دقیقه در معرض هوای آزاد قرار دهید.

🔸دیلاته کردن واژن
دیلاته کردن واژن مهم‌ترین اقدامی است که طی دوره ریکاوری انجام می‌دهید. دیلاته کردن واژن باعث می‌شود تا واژن‌تان باز بماند و عمق آن حفظ گردد. هر چقدر هم که دیلاته کردن واژن دردناک باشد، هیچ‌وقت دست از دیلاته کردن برندارید چون نتیجه‌اش می‌شود بسته شدن کانال واژن‌تان. برای دیلاته کردن واژن وقت بگذارید و صبور باشید.

🔻توجه: همیشه وسائل دیلاته خود را تمیز نگه دارید. موقعی که دارید واژن خود را دیلاته می‌کنید، روی حسی که درون واژن خود احساس می‌کنید اتکا کنید، چون لب‌های بزرگ ناحیه تناسلی‌تان متورم هستند و وقتی ورم آنها فروکش کند و از ضخامت آنها کاسته شود، اینگونه به نظر می‌رسد که کمی از عمق واژن خود را از دست داده‌اید، درحالی‌که چنین نیست. لازم نیست دیلاتورتان را علامت‌گذاری کنید چون این کار متد معتبری برای اندازه‌گیری عمق واژن نیست.

موقعی که مسافرت می‌کنید، مثلا سفر هوایی در پیش دارید، حتما همیشه دیلاتورهایتان را سر دست بگذارید، مثلا می‌توانید آنها را در کیف خود قرار دهید. به این صورت هر موقع که لازم شود می‌توانید واژن خود را دیلاته کنید.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://www.transrecoverysupply.com

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved