1

مطالعه‌ای در زمینه تاثیرات پیش‌گسترش ناحیه اهداکننده پیش از جراحی فالوپلاستی در مردان ترنس (FTM)

مترجم: سعید.ش

جراحی فالوپلاستی یکی از جراحی‌های تطبیق جنسیت ناحیه تناسلی در افراد ترنس‌مردانه است. طی عمل فالوپلاستی، فلپ‌های فاشیوکوتانئوس از بدن خود فرد برداشته می‌شود. این کار باعث موربیدیتی و شکل‌گیری اسکار بیش از حد در ناحیه اهداکننده می‌شود. روش پیش‌گسترش فلپ برای آسان‌تر بسته شدن زخم و کاهش اسکار به کار می‌رفته است، اما تاثیرات این روش در زمینه عمل فالوپلاستی مشخص نیست. هدف این مطالعه، سنجش ایمنی و اثرگذاری روش پیش‌گسترش پیش از جراحی فالوپلاستی است.

◾️روش‌ها

از افراد ترنس‌مردانه‌ای که از دسامبر 2006 تا جولای 2014 در این انستیتو تحت عمل فالوپلاستی قرار گرفته بودند دعوت به عمل آمد تا در این مطالعه شرکت کنند. پیشینه متقاضیان برای دسترسی به اطلاعات جمعیت‌شناسی و عوارض مربوط به اکسپندر (بسط دهنده) مورد بررسی قرار گرفت. نتایج مربوط به اسکار ناحیه اهداکننده (مقیاس سنجش اسکار، سایز اسکار، رضایت فرد) در کلینیک سرپایی مورد سنجش قرار گرفت و مقایسه‌ای بین افراد ترنس‌مردانه‌ای که روش پیش‌گسترش را انجام داده بودند با افراد ترنس‌مردانه‌ای که این روش را انجام نداده بودند به عمل آمد.

◾️نتایج

از 33 فرد ترنس‌مردانه‌ای که تحت عمل فالوپلاستی قرار گرفته بودند، 17 نفر روش پیش‌گسترش را پشت سر گذاشته بودند. این افراد عمل فالوپلاستی ساعد دست، ران پا، یا ترکیبی از هر دو تکنیک را پشت سر گذاشته بودند. در مجموع، 34 بسط دهنده بافت در ساعت دست (برای 12 نفر) و در ران پا (برای 22 نفر) قرار گرفته بود. 18 عدد از 34 بسط دهنده بافتی که مورد استفاده قرار گرفته بود (یعنی 13 نفر از 17 فرد ترنس‌مردانه‌ای که روش پیش‌گسترش را انجام داده بودند) دچار عوارض شدند. هفت جراحی ترمیمی به‌خاطر پس زدن بسط دهنده (2 مورد)، عفونت (2 مورد)، نقص عملکرد پورت بسط دهنده (2 مورد)، و نشت کردن بسط دهنده (1 مورد) صورت گرفت. 16 فرد ترنس‌مردانه برای سنجش اسکار به کلینیک ما مراجعه نمودند (8 نفر از آنها روش پیش‌گسترش را انجام داده بودند و 8 نفر دیگر این روش را انجام نداده بودند). از 13 ناحیه اهداکننده‌ای که پیش‌گسترش شده بود، 4 ناحیه اهداکننده (31%) بدون نیاز به فلپ دیگری بسته شد. وقتی که زخم بدون نیاز به فلپ دیگری بسته شد، سایز اسکاری که شکل گرفت نیز کمتر بود، اما در حالت کلی سایز اسکار، کیفیت اسکار و رضایت از اسکار تفاوت چشمگیری بین دو گروه نداشت.

◾️نتیجه‌گیری

پیش‌گسترش ناحیه اهداکننده پیش از عمل فالوپلاستی با نرخ بالای عوارض مربوط به بسط دهنده و ناکارآمدی بسط دهنده همراه است. ناحیه اهداکننده در کمتر از یک/سوم افرادی که روش پیش گسترش را انجام داده بودند بدون نیاز به فلپ دیگری بسته شد. بسته شدن ناحیه اهداکننده بدون نیاز به فلپ دیگر باعث می‌شود تا اسکار کوچکتری برجای مانده و رضایت متقاضی بیشتر باشد؛ اما ما به این نتیجه دست یافتیم که مزایای احتمالی روش پیش‌گسترش به ریسک بالای عوارض و عدم‌ موفقیت این روش نمی‌ارزد.

🔻این مطالعه توسط پزشکان متعددی به اسامی زیر صورت گرفته و در جون 2019 انتشار یافته است.

Lian Elfering; Wouter van der Sluis; Mark-Bram Bouman; Marlon Buncamper; Tim van de Grift; Birgit Lissenberg-Witte; Esther Middelkoop; Margriet Mullender.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://doi.org/10.1097/SAP.0000000000001968

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved