1

مطالعه‌ای در زمینه جراحی فالوپلاستی همراه با افزایش طول پیشابراه با استفاده از فلپ واسکولاریزه عضله پیازی‌اسفنجی حاصل از جراحی واژینکتومی در مردان ترنس (FTM)

مترجم: سعید.ش

فالوپلاستی همراه با افزایش طول پیشابراه یکی از عمل‌های جراحی انتخابی ویژه افراد ترنسجندر زن به مردی است که مایلند آلت تناسلی مردانه‌ای زیبا و توانایی ایستاده ادرار کردن را داشته باشند. این عمل با عوارضی از جمله تنگی و فیستول پیشابراه همراه است. عمل افزایش طول پیشابراه را می‌توان با استفاده از فلپ لب‌های کوچک ناحیه تناسلی که با لایه‌های واسکولاریزه بافت وستیبولار احاطه گردیده به انجام رساند. بافت وستیبولار محصول جراحی واژینکتومی (تخلیه و بستن واژن) بوده که همزمان با عمل فالوپلاستی صورت می‌گیرد. اما انجام عمل واژینکتومی شرط لازم برای انجام عمل فالوپلاستی نیست و بعضی از افراد ترجیح می‌دهند واژن خود را نگه دارند. در چنین شرایطی، دیگر نمی‌شود از لایه‌های بیشتر بافت واسکولاریزه وستیبولار برای پوشش پیشابراه استفاده نمود. این مطالعه به بررسی تاثیراتی که انجام عمل واژینکتومی و به کار بردن لایه‌های بیشتر بافت واسکولاریزه وستیبولار روی نرخ عوارض عمل فالوپلاستی دارد می‌پردازد.

◾️روش‌ها

مطالعه گذشته‌نگری در یک مرکز روی 224 نفر که عمل فالوپلاستی همراه با افزایش طول پیشابراه انجام داده بودند صورت گرفت. افراد به دو گروه «آنهایی که واژینکتومی کرده‌اند» و «آنهایی که واژن خود را نگه داشته‌اند» دسته‌بندی شدند.

◾️نتایج

از 224 نفری که عمل فالوپلاستی کامل را پشت سر گذاشته بودند، 215 نفر واژینکتومی کردند و 9 نفر واژن خود را نگه داشتند. عوارض مربوط به پیشابراه در 27% از افرادی که واژینکتومی کرده بودند و در 67% از افرادی که واژن خود را نگه داشته بودند رخ داد. انجام عمل واژینکتومی سبب کاهش بروز عارضه تنگی و فیستول پیشابراه گردید. عوارض غیرمرتبط به پیشابراه نیز در 15% از افرادی که واژینکتومی کرده بودند رخ داد که از لحاظ آماری قابل توجه نیست.

◾️نتیجه‌گیری

عمل واژینکتومی ریسک بروز تنگی و فیستول مجرای ادرار را به میزان چشمگیری کاهش می‌دهد، بیشتر به‌خاطر این‌که پس از عمل واژینکتومی این امکان به وجود می‌آید که پیشابراه ساخته شده از فلپ لب‌های کوچک ناحیه تناسلی با بافت واسکولاریزه وستیبولار احاطه گردد.

🔻این مطالعه توسط پزشکان متعددی به اسامی زیر صورت گرفته و در اکتبر 2017 انتشار یافته است.

Massie, Jonathan P. M.D.; Morrison, Shane D. M.D., M.S.; Wilson, Stelios C. M.D.; Crane, Curtis N. M.D.; Chen, Mang L. M.D.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://doi.org/10.1097/PRS.0000000000003697

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved