1

اطلاعات تکنیک فالوپلاستی فیبیولا (استخوان نازک‌نی ساق پا) جهت ساخت آلت تناسلی مردانه در مردان ترنس (FTM)

مترجم: سعید.ش

دکتر سیدوف (به انگلیسی: Dr. Sadove) و همکاران ایشان اولین تیم جراحی بودند که در سال 1992 از فلپ آزاد فیبیولا در عمل فالوپلاستی استفاده کردند. فالوپلاستی فلپ آزاد فیبیولا (FFF) جایگزین خوبی برای فالوپلاستی ساعد دست بوده و مناسب افرادی است که نمی‌خواهند اسکاری روی ساعد دست خود داشته باشند. فالوپلاستی فیبیولا مزایای متعددی دارد، از جمله:

➖اسکار (جای برش) حاصل از جراحی کمتر در معرض دید قرار دارد؛

➖به دلیل استفاده از استخوان فیبیولا، آلت تناسلی مردانه حاصل از این تکنیک به‌طور طبیعی سفت و سخت است؛

➖عروق خونی متصل به فلپ طول کافی دارند.

🔹حس: جراح عصب پوستی سورال جانبی را همراه با فلپ برمی‌دارد و پس از اتصال عصب فلپ، حس لامسه در بخش خلفی آلت تناسلی مردانه (و گاهی هم در بخش تحتانی آلت) ایجاد می‌گردد. جراح عصب پوستی سورال جانبی که همراه با فلپ برداشته است را به یکی از دو‌ عصب دورسال کلیتوریس متصل می‌کند. بعضی از افراد ادعا می‌کنند‌ که در آلت تناسلی مردانه‌شان حس جنسی ایجاد شده است، اما چنین نتیجه‌ای بعد از این عمل انتظار نمی‌رود، و به همین دلیل طی این عمل جراحی آن یکی عصب دورسال کلیتوریس و خود کلیتوریس دست نخورده رها می‌شود تا حس جنسی مردان ترنس پس از این عمل حفظ گردد.

🔸میزان سختی: به طور کلی، آلت تناسلی مردانه حاصل از فالوپلاستی سختی لازم را برای دخول جنسی ندارد و برای ایجاد سختی لازم است کاشت پینایل ایمپلنت صورت گیرد. دکتر سیدوف با الهام از استخوانی که در آلت تناسلی مردانه بعضی از حیوانات همچون سگ وجود دارد، فالوپلاستی با استفاده از فلپ استخوانی-پوستی فیبیولا را ابداع نمود. استخوان فیبیولایی که طی این عمل برداشته می‌شود، به استخوان سمفیز پوبیس پیوند زده می‌شود و در جایگاه خود محکم می‌گردد.

وضعیت این فلپ استخوان‌دار و کاملا واسکولاریزه شده (یعنی عروق خونی در همه‌جای آن به‌خوبی رشد یافته است) بعد از گذشت یک سال از عمل جراحی مطلوب گزارش شده است. این عمل با ریسک بازجذب، خمیدگی و شکستگی استخوانی که از بدن خود فرد برداشته شده و به جای دیگری از بدن پیوند زده شده همراه است. علاوه بر این موضوع، آلت تناسلی مردانه حاصل از این تکنیک همیشه سخت است و پنهان کردن آن دشوار، که خود این مسئله ممکن است سبب دستپاچگی فرد شود.

🔹ظاهر و زیبایی: معمولا لازم است عمل دیگری جهت کاهش قطر آلت تناسلی مردانه صورت گیرد. عمل گلنزپلاستی (ساخت کلاهک) نیز توصیه می‌شود که بعدا انجام گیرد. در صورتی که فرد متفاضی مایل باشد، جراح می‌تواند کلیتوریس را دفن کند. روی پوست آلت تناسلی مردانه مو رشد می‌کند، لذا متقاضی برای زیباتر شدن نتیجه عمل بهتر است این موها را اصلاح کند.

🔸نقص عملکردی ناحیه اهداکننده: بعضی از افراد گزارش کرده‌اند که بعد از انجام این عمل، موقعی که روی یک پا می‌ایستند دچار ناپایداری مچ پا می‌شوند و وقتی که می‌دوند نیز در ناحیه اهداکننده و بخش میانی دیستال تیبیا احساس ناراحتی می‌کنند.

🔻جراح‌هایی که تکنیک فالوپلاستی فیبیولا انجام می‌دهند:

Dr. Daniel Freet – هیوستن، تگزاس
Dr. Kamol (تایلند)
Dr. Schaaf (آلمان)
Dr. Şengezer (ترکیه)

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://www.phallo.net

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved