1

معرفی تکنیک جدید جراحی کوچک کردن سیب آدم بدون برجای ماندن جای برش در زنان ترنس (MTF) در کشور اسرائیل

مترجم: سعید.ش

یک مرکز پزشکی در کشور اسرائیل عنوان کرده که روند جراحی جدیدی را برای حذف سیب آدم یا کوچک کردن آن پدید آورده است. پس از انجام این روند، هیچ‌گونه اسکاری برجای نمی‌ماند. این روند برای افراد ترنسجندری که متقاضی انجام این عمل جراحی هستند، پیشرفت چشمگیری محسوب می‌شود.

دکتر آوی خفیف حفص (به انگلیسی: Dr. Avi Khafif Hefetz) متخصص جراحی سر و گردن و آنکولوژی (سرطان شناسی) در مرکز A.R.M. مرکز پزشکی Assuta در تل‌آویو، عمل جراحی کوچک کردن غضروف تیروئید که حنجره را دربرگرفته است (و معمولاً آن را با نام سیب آدم می‌شناسیم) را برای دو زن ترنسجندر در ماه می به انجام رسانید. دو نفر دیگر نیز در اوایل ماه جون تحت این عمل جراحی قرار گرفتند. همه عمل‌ها موفقیت‌آمیز بودند.

دکتر حفص می‌گویند که متد مرسومی که برای دسترسی به ناحیه تیروئید صورت می‌گیرد، متد ترانس-سرویکال نام دارد. در این متد، برش جراحی به اندازه حدود 3-4 سانتی‌متر روی گردن ایجاد می‌شود. این متد در بیشتر عمل‌های تیروئیدکتومی (جراحی تخلیه غده تیروئید) جهت درمان سرطان تیروئید به کار می‌رود.

همین متد معمولا برای افرادی که می‌خواهند تحت عمل کوچک کردن سیب آدم قرار گیرند نیز به کار می‌رود. بیشتر این متقاضیان افراد ترنسجندری هستند که می‌خواهند غضروف تیروئیدشان حذف یا تخت شود و سیب آدم‌شان کوچک گردد. دکتر حفص می‌گویند: «اسکار حاصل از جراحی در 80% مراجعه‌کنندگان جلب‌ توجه چندانی نمی‌کند. اما بقیه مراجعه‌کنندگان دچار اسکار هایپرتروفیک یا کلوئیدی می‌شوند – یعنی اسکارهایشان بزرگ و برآمده می‌گردد – که جلب توجه بیشتری می‌کند و کیفیت زندگی آنها را کاهش می‌دهد.»

دکتر حفص طی سال گذشته پنجاه مراجعه‌کننده‌ای را که مشکلات مختلف مربوط به غده تیروئید داشتند، با استفاده از متد جدیدی که متد ترنس-وستیبولار نام گرفته عمل کرده و بخشی از غده یا کل غده تیروئید و پاراتیروئید آنها را تخلیه کرده است. در متد ترنس-وستیبولار به جای این‌که لازم باشد برشی در ناحیه گردن ایجاد شود، فقط برش کوچکی در قسمت داخلی لب ایجاد می‌گردد و جراح از این طریق با برش‌های زیرپوستی به ناحیه تیروئید دسترسی پیدا می‌کند.

دکتر حفص می‌گویند: «ما با خود اندیشیدیم که چرا این روش را برای عمل کوچک کردن سیب آدم در زنان ترنسجندر به‌کار نبریم؟»

دکتر حفص ادامه می‌دهند: «وقتی که تیم جراحی برای نخستین‌بار شروع به استفاده از متد جدید ترانس-وستیبولار کردند، عمل‌های تیروئیدکتومی و کوچک کردن سیب آدم شش – هفت ساعت به طول می‌انجامید؛ اما الآن کار 60 الی 90 دقیقه‌ای تمام می‌شود، و مراجعه‌کننده می‌تواند همان روزی که عمل کرده به خانه‌اش بازگردد.» (دکتر حفص می‌گویند که عمل‌هایی که به روش مرسوم ترانس-سرویکال انجام می‌شوند حدودا یک ساعت به طول می‌انجامند.)

دکتر حفص و تیم ایشان تا به حال عمل کوچک کردن سیب آدم را برای چهار زن ترنسجندر با استفاده از تکنیک جدید انجام داده‌اند. یکی از متقاضیانی که این عمل را در ماه می پشت سر گذاشته، زن ترنسجندر 22 ساله‌ای به نام اورچن الیزاروف (به انگلیسی: Or-Chen Elizarov) است. وی می‌گوید که از موقعی که ده ساله بوده و هنوز روند تطبیق جنسیت خود را سپری نکرده بوده، در جستجوی متدهایی برای برداشتن سیب آدم خود بوده است. وی می‌گوید: «وقتی نتیجه عمل را برای بار اول دیدم، فکر کردم واقعی نیست. کمی طول کشید تا متوجه شدم همه‌چیز عالی پیش رفته است، و این‌که یک قدم به خود واقعی‌ام و کسی که همیشه باید می‌بودم نزدیک‌تر شده‌ام.»

الیزاروف می‌گوید که بهخاطر ظاهر سیب آدم خود سال‌ها از خشونت‌های فیزیکی و کلامی رنج کشیده است. وی می‌گوید که به خاطر این‌که زنی ترنسجندر است نیز با خشونت‌های مشابهی مواجه شده است – حتی با وجود این‌که در تل‌آویو که به عنوان یکی از ال‌جی‌بی‌تی‌دوست‌ترین شهرهای دنیا شناخته می‌شود زندگی می‌کرده است. وی هم‌اکنون در مرکز LGBTQ تل‌آویو فعالیت داوطلبانه دارد.

الیزاروف می‌خواست جراحی کند تا سیب آدمش کوچکتر شود، اما از این می‌ترسید که بعد از عمل دچار اسکاری شود که روی شغلش که رقصنده و مدل بودن است تاثیر منفی بگذارد. وی می‌گوید که روش ترانس-وستیبولار «یکی از مهم‌ترین کشفیاتی است که تا به حال صورت گرفته است، چون وقتی زنی ترنسجندر شب‌هنگام در خیابان قدم می‌زند و به عنوان یک زن در جامعه حضور پیدا می‌کند، مردم معمولاً زیاد مزاحم او نمی‌شوند – تا این‌که سرش را بالا آورد و اسکار روی گردنش آشکار شود و همه به ترنس بودنش پی ببرند.»

دکتر حفص و الیزاروف هردو امیدوارند که این متد جدید در سطح جهانی گسترش یابد. الیزاروف می‌گوید: «امیدوارم این عمل جراحی از میزان خشونت علیه زنان ترنسجندر بکاهد تا مردم زنان ترنس را به عنوان یک زن بشناسند و از نگاه ابزاری به زنان ترنس دست بردارند.»

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://time.com/5603828/transgender-scarless-adams-apple-surgery/

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved