1

کدام‌یک از جراحی‌های کوچک کردن سیب آدم یا زنانه‌سازی صدا باید زودتر از دیگری انجام شود؟

مترجم: سعید.ش

متقاضیان جراحی زنانه‌سازی صورت اغلب می‌پرسند که بعد از انجام عمل کوچک کردن سیب آدم، بهتر است که تا چه مدت برای انجام عمل زنانه‌سازی صدا (یا برعکس) دست نگه دارند؟ در این مقاله، کارشناسان ما درمورد مدت زمانی که باید مابین این دو عمل فاصله بیفتد و این که اولویت انجام این جراحی‌ها باید به چه صورتی باشد، توصیه‌هایی را ارائه می‌کنند.

🔻کدام جراحی باید زودتر از دیگری انجام شود؟ جراحی زنانه‌سازی صدا یا جراحی کوچک کردن سیب آدم؟

تیم Facialteam و مرکز صدای Yeson که یکی از پیشگامان سلامت افراد ترنس هستند، گرد هم آمده تا پروتکل و فلسفه مشترکی را درمورد این پرسش پرتکرار که در زمینه عمل زنانه‌سازی صورت مطرح می‌شود تدوین نمایند.

اگر مراجعه‌کننده‌ای علاقه‌مند به انجام عمل‌های زنانه‌سازی صدا و کوچک کردن سیب آدم باشد، بهتر است ابتدا عمل کوچک کردن سیب آدم را انجام دهد. دو دلیل اصلی برای این‌که می‌گوییم بهترین کار این است که عمل زنانه‌سازی صدا بعد از سپری شدن دوره ریکاوری عمل کوچک کردن سیب آدم انجام گیرد وجود دارد:

در ابتدا لازم است نکته مهمی درمورد آناتومی بیان کنیم و در این خصوص شفاف‌سازی نماییم. نای نقشی کلیدی در پروسه‌های حیاتی بدن نظیر تنفس کردن و صحبت کردن ایفا می‌کند. قطر نای مردان معمولا بزرگتر و طول آن نیز بیشتر است. خود نای را هرگز نباید زنانه‌سازی کرد، چرا که این کار ریسک غیر قابل قبول و غیرضروری آسیب به تارهای صوتی یا حتی مشکلات تنفسی را به همراه خواهد داشت. فقط برجسته‌ترین قسمت غضروف تیروئید که روی نای واقع شده به‌طور ایمن اصلاح می‌گردد. این کار باعث می‌شود که سیب آدم بدون دستکاری کردن ساختار نای، تا حد زیادی کوچک شود.

تیم Facialteam قسمت برجسته غضروف تیروئید را با ایجاد برشی دورتر از سیب آدم (روی شیار گردن واقع در زیر چانه) کوچک می‌کنند. این روند از لحاظ آناتومی ایمن بوده، و از بروز اسکار (جای برش) آشکار روی گردن یا چسبندگی بافت اسکار بین غضروف تیروئید و لایه‌های بافتی زیرین جلوگیری به عمل می‌آورد. عمل کوچک کردن سیب آدم، دقت و جزئی‌نگری را می‌طلبد. این عمل با استفاده از ابزار الماس‌نشان صورت می‌گیرد؛ استفاده از این ابزار باعث می‌شود تا غضروف به‌طرز موثری اصلاح شود و هیچ‌گونه آسیب غیرضروری به بافت‌های نرم مجاور نظیر تارهای صوتی ظریف وارد نشود.

خوب حال به عمل کوتاه کردن تارهای صوتی یا همان زنانه‌سازی صدا می‌پردازیم. طی این عمل جراحی، یک/سوم از غشاء و بافت درونی تارهای صوتی مردانه حذف می‌شود، سپس این تارهای صوتی با استفاده از موادی دائمی به‌وسیله ابزارهای میکروسکوپی به‌هم بخیه می‌شوند و بدین‌ترتیب تارهای صوتی مردانه اصلاح گردیده و به تارهای صوتی زنانه شباهت پیدا می‌کنند. عمل‌زنانه سازی صدا بدون هیچ برشی صورت می‌گیرد.

عمل زنانه‌سازی صدا باعث می‌شود تا فرکانس صدای فرد به‌طور طبیعی افزایش پیدا کند و بدین‌ترتیب صدای زنان ترنسجندر به‌صورت دائمی زنانه گردد. کارشناسان مرکز صدای Yeson و تیم Facialteam بر این باورند که اگر بعد از عمل زنانه‌سازی صدا هیچ عمل دیگری روی غضروف تیروئید صورت نگیرد، نتیجه جراحی زنانه‌سازی صدا پایدارتر خواهد بود.

علاوه بر این موضوع، طی عمل زنانه‌سازی صورت لوله‌گذاری دهانی صورت می‌گیرد (یعنی در حین عمل لوله تنفسی برای مراجعه‌کننده قرار داده می‌شود)، که اگر به‌تازگی عمل زنانه‌سازی صدا صورت گرفته باشد، لوله‌گذاری پیچیده و دشوار می‌گردد.

🔻در نتیجه اگر عمل کوچک کردن سیب آدم را پشت سر گذاشته‌اید، حداقل باید سه ماه صبر کنید و بعداً عمل زنانه‌سازی صدا را انجام دهید.

🔳پاسخ به سوالات رایج درمورد عمل کوچک کردن سیب آدم

🔘پرسش: من عمل زنانه‌سازی صدا را پشت سر گذاشته‌ام و الان می‌خواهم عمل کوچک کردن سیب آدم را انجام دهم. اشکالی ندارد؟ چقدر باید صبر کنم تا بتوانم عمل کوچک کردن سیب آدم را انجام دهم؟

نگران نباشید، شما می‌توانید عمل کوچک کردن سیب آدم را نیز انجام دهید، اما حداقل باید به مدت شش ماه صبر کنید.

🔘پرسش: آیا حذف کامل سیب آدم امکان‌پذیر است؟

طی عمل کوچک کردن سیب آدم، برای این‌که نای حفاظت شود، فقط برجسته‌ترین قسمت غضروف تیروئید اصلاح می‌شود. این کار باعث می‌شود تا سیب آدم به اندازه قابل توجهی کوچکتر شود و در عین حال ساختار نای نیز دستکاری نگردد. یادتان باشد که هم مردان و هم زنان سیب آدم دارند، بنابراین حذف کامل سیب آدم نه ضروری است و نه مطلوب.

🔘پرسش: آیا بعد از عمل کوچک کردن سیب آدم، اسکاری برجای می‌ماند؟

تیم Facialteam برجستگی سیب آدم را به نحوی اصلاح می‌کنند که از لحاظ آناتومی ایمن باشد. طی این عمل روی شیار زیر چانه را برش می‌زنند که این کار از بروز اسکار آشکار یا چسبندگی اسکار بین غضروف تیروئید و لایه‌های بافت زیرین جلوگیری می‌کند. حذف سیب آدم از طریق برشی که درست بالا یا پایین برجستگی زده می‌شود امری رایج بوده و با ریسک بالای برجای ماندن اسکار همراه است.

🔘پرسش: آیا می‌شود سیب آدم را بدون عمل جراحی کوچک کرد؟

هیچ روشی به‌‌جز جراحی برای کوچک کردن غضروف تیروئید وجود ندارد. هرچند هنگام انجام تمرینات زنانه‌سازی صدا، می‌شود‌ روی سیب آدم نیز کار کرد تا در موقعیت بالاتری قرار گیرد و کمتر آشکار باشد. برای دستیابی به این هدف اغلب لازم است ماه‌ها به‌صورت روزانه و منظم تمرین کنید و این تمرینات را تحت نظارت گفتاردرمان‌گر واجد شرایط انجام دهید.

🔘پرسش: آیا عمل کوچک کردن سیب آدم روی صدا تاثیر می‌گذارد؟

پس از عمل کوچک کردن سیب آدم، صدا به‌ندرت تغییر پیدا می‌کند. تغییر صدا بعد از عمل کوچک کردن سیب آدم معمولا بدلیل آسیب به تارهای صوتی در حین عمل جراحی یا کوچک کردن بیش از حد و تهاجمی غضروف تیروئید اتفاق می‌افتد. اگر نگران تغییر کردن صدای خود هستید، بهتر است قبل از عمل این موضوع را به‌طور شفاف با پزشک خود در میان بگذارید.

🔰به طور خلاصه:

▪️عمل کوچک کردن سیب آدم را بهتر است قبل از عمل زنانه‌سازی صدا انجام دهید. اما اگر برنامه‌ریزی کرده‌اید که عمل زنانه سازی صدا را اول انجام دهید، لازم است که حداقل به‌ مدت شش ماه صبر کنید و بعداً عمل کوچک کردن سیب آدم را انجام دهید.

▫️طی عمل کوچک کردن سیب آدم، ما از دسترسی مستقیم به غضروف تیروئید اجتناب می‌کنیم (تا اسکار آشکار و نازیبا و چسبندگی به وجود نیاید). ما از ابزار الماس‌نشان استفاده می‌کنیم تا بادقت بتوانیم برجستگی قدامی سیب آدم را حذف کنیم، و همیشه حواس‌مان هست که ناحیه‌ای که تارهای صوتی قرار گرفته‌اند را محافظت کنیم و به آنجا آسیبی نرسانیم.

▪️عمل زنانه‌سازی صدا بدون ایجاد برش‌های پوستی بیرونی (به روش درون‌دهانی) صورت می‌گیرد، بنابراین بعد از هر دو عمل هیچ‌گونه اسکار آشکاری برجای نخواهد ماند.

▫️عمل زنانه‌سازی صدا بهتر است به عنوان آخرین قدم در جهت زنانه‌سازی گردن صورت گیرد تا از کارهای ظریفی که طی این جراحی صورت گرفته محافظت شود، چون اگر بعد از این جراحی، عمل دیگری همچون کوچک کردن سیب آدم با فاصله زمانی کوتاه در همان ناحیه آناتومی صورت گیرد، این احتمال وجود دارد که نتیجه عمل زنانه‌سازی صدا کیفیتی که باید داشته باشد را نداشته باشد.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://facialteam.eu

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved