1

چگونه پزشک هورمون و غدد مجرب و آشنا به مسائل ترنس را تشخیص دهیم؟

نویسنده: سعید.ش

یافتن پزشک فوق تخصص هورمون و غددی که در زمینه هورمون درمانی افراد ترنس، دانش و مهارت کافی داشته باشد کار آسانی نیست. در ادامه چند نکته برای تشخیص پزشک هورمون و غدد مجرب و آشنا به مسائل ترنس عنوان شده است که با توجه کردن به هر یک از این نکات می‌توانید در انتخاب پزشک هورمون و غدد خود هوشیارتر باشید.

🔳1. پزشک هورمون و غدد آشنا به مسائل ترنس مراجعه‌کنندگان خویش را محترم می‌شمارد

پزشک هورمون و غدد آشنا به مسائل ترنس، در زمینه مسائل مربوط به جنسیت، هویت جنسیتی، ابراز جنسیتی، ملال جنسیتی و … دانش کافی دارد، مراجعه‌کنندگان خویش را از بدو ورود به مطب محترم می‌شمارد و اطمینان حاصل می‌کند که مراجعه‌کنندگان با نام و ضمیر صحیح خطاب شوند و حریم شخصی و خصوصی آنها محترم شمرده شود.

در صورتی که مدارک شناسایی مراجعه‌کننده مغایر با جنسیت حقیقی او باشد، پزشک واجد شرایط می‌تواند با آزمایشگاه نزدیک به مطب تماس گرفته و از ایشان بخواهد که محدوده مرجع نتیجه آزمایش را طبق جنسیت حقیقی فرد بنویسند و مراجعه‌کننده را با نام حقیقی‌اش خطاب کنند.

🔳2. پزشک هورمون و غدد مجرب و آشنا به مسائل ترنس برای مراجعه‌کنندگان خویش وقت می‌گذارد

آیا تا به حال برایتان پیش آمده که به مطب پزشکی مراجعه نمایید و پس از ساعت‌ها انتظار کشیدن برای ملاقات با پزشک، جلسه ملاقات‌تان به سرعت و در عرض کمتر از ده دقیقه به پایان برسد و حتی فرصت نکنید پرسش‌ها و نگرانی‌هایتان را مطرح نمایید؟

هورمون درمانی افراد ترنس مبحث دقیق و حساسی است. پزشک هورمون و غدد مجرب در این زمینه، لازم است برای مراجعه‌کنندگان خویش وقت بگذارد، تمامی پرسش‌ها و نگرانی‌های آنها را پاسخگو باشد، وضعیت پیشرفت روند هورمون درمانی مراجعه‌کنندگان خویش را بررسی نموده و از سلامت آنها اطمینان حاصل کند.

🔳3. پزشک هورمون و غدد آشنا به مسائل ترنس با مراجعه‌کنندگان خویش مشورت می‌کند

هورمون درمانی افراد ترنس به گونه‌ای نیست که صرفا پزشک تجویز کند و مراجعه‌کننده هیچ نقشی در روند هورمون درمانی خویش نداشته باشد، و اینگونه هم نیست که مراجعه‌کننده اختیار روند هورمون درمانی را تمام و کمال به دست گرفته و هر دارویی را که خود صلاح می‌داند، حتی اگر برایش مضر باشد، از پزشک درخواست کند و پزشک نیز به درخواست او پاسخ مثبت دهد.

هورمون درمانی افراد ترنس تعامل دوطرفه بین پزشک و مراجعه‌کننده را می‌طلبد.

پزشک هورمون و غدد آشنا به مسائل ترنس با در نظر داشتن اهداف مراجعه‌کننده از شروع هورمون درمانی، وضعیت سلامتی، اجتماعی و اقتصادی فرد، پیشینه خانوادگی، ریسک فاکتورها، بیماری‌های زمینه‌ای و موارد مهم دیگر، مراجعه‌کننده را از کلیات و جزئیات روش‌های هورمون درمانی موجود آگاه می‌کند و با مشورت با مراجعه‌کننده، بهترین روش هورمون درمانی را برمی‌گزیند.

وظیفه پزشک، آگاه کردن مراجعه‌کننده از مسیر پیش رو است تا مراجعه‌کننده بتواند با دیدِ باز در تصمیم‌گیری برای روند هورمون درمانی خود نقشی فعال داشته باشد.

🔳4. پزشک هورمون و غدد آشنا به مسائل ترنس پیش از شروع روند هورمون درمانی ابتدا وضعیت مراجعه‌کنندگان خویش را می‌سنجد

پزشک هورمون و غدد آشنا به مسائل ترنس پیش از شروع هورمون درمانی ابتدا وضعیت مراجعه‌کنندگان خود را از لحاظ سلامت جسمی، روانی، پیشینه خانوادگی و ریسک فاکتورها می‌سنجد، آزمایش‌های لازم (از جمله آزمون‌های غربالگری لازم) را تجویز نموده و معاینات بدنی لازم را انجام می‌دهد.

اگر مراجعه‌کننده قبلا به‌صورت خودسرانه هورمون درمانی می‌کرده است، پزشک از جزئیات روند هورمون درمانی ایشان آگاهی می‌یابد، تلاش می‌کند تا داروهای کم‌ضررتر را جایگزین داروهای مصرفی مراجعه‌کننده نموده و آزمایش‌ها و معاینات بدنی لازم را برای ارزیابی وضعیت سلامتی و پیشرفت روند هورمون درمانی تجویز نماید.

اگر مراجعه‌کننده قبلا تحت‌نظر پزشک دیگری هورمون درمانی می‌کرده است، پزشک با رضایت مراجعه‌کننده پرونده پزشکی او را بررسی می‌کند و روند هورمون درمانی را طبق استاندارد در پیش می‌گیرد.

اگر مراجعه‌کننده مایل به انجام عمل جراحی باشد، در صورت لزوم پزشک هورمون و غدد می‌تواند با پزشکان جراح در تماس باشد. همچنین پزشک می‌تواند مراجعه‌کننده را برای تزریق داروهای هورمونی به مرکز مربوطه ارجاع دهد تا یا تزریق توسط پرستار آشنا به مسائل ترنس صورت پذیرد، یا این‌که روش صحیح تزریق داروهای هورمونی توسط پرستار آشنا به مسائل ترنس به مراجعه‌کننده یا همراهان ایشان آموزش داده شود.

🔳5. پزشک هورمون و غدد آشنا به مسائل ترنس پیش از شروع روند هورمون درمانی ابتدا از دانش و آگاهی مراجعه‌کنندگان خویش اطمینان حاصل می‌کند

پزشک هورمون و غدد آشنا به مسائل ترنس لازم است از اهداف مراجعه‌کننده برای شروع هورمون درمانی آگاهی داشته باشد، درمورد تاثیرات داروهای هورمونی و عوارض جانبی احتمالی هر کدام با مراجعه‌کننده گفتگو کند، به پرسش‌ها و نگرانی‌های مراجعه‌کننده پاسخ دهد، و اطمینان حاصل کند که مراجعه‌کننده انتظارات واقع‌بینانه‌ و درک شفافی از روند هورمون درمانی و مسائل مربوط به آن داشته باشد.

پزشک هورمون و غدد آشنا به مسائل ترنس لازم است نقشه کلی مسیر هورمون درمانی را برای مراجعه‌کننده خویش مشخص نماید، پروتکل هورمون درمانی را برای مراجعه‌کننده خویش شرح دهد، و وی را از آن‌چه که در انتظارش است باخبر سازد.

گاهی شرایط جسمی مراجعه‌کننده به گونه‌ای است که منع مصرف مطلق داروهای هورمونی دارد؛ در چنین شرایطی پزشک هورمون و غدد مجرب باید روش‌های جایگزین هورمون درمانی را به مراجعه‌کننده خویش معرفی کند و در صورت لزوم با معرفی مراجعه‌کننده به مراکز مربوطه، وی را در مسیر تطبیق جنسیت یاری دهد.

گاهی شرایط اجتماعی مراجعه‌کننده به گونه‌ای است که امکان شروع هورمون درمانی را ندارد. به عنوان مثال، ممکن است مراجعه‌کننده فردی دانش‌آموز، دانشجو، کارمند اداره و … باشد و امکان آشکارسازی در محیط تحصیل و کار خود را نداشته باشد. پزشک آشنا به مسائل ترنس موظف است مراجعه‌کننده را قبل از شروع هورمون درمانی از تمامی پیامدهای اجتماعی روند درمان، تاثیرات و عوارض داروها، مدت زمانی که طول می‌کشد تا تاثیرات هورمون درمانی ایجاد شود، و مسائل مهم دیگر آگاه سازد تا مراجعه‌کننده بتواند با آگاهی کامل و دیدِ باز درمورد شرایط خویش تصمیم‌گیری نماید.

گاهی شرایط اقتصادی مراجعه‌کننده به گونه‌ای است که امکان تهیه داروهای هورمونی یا انجام آزمایش‌های ضروری را ندارد. پزشک آشنا به مسائل ترنس در چنین شرایطی گزینه‌های مختلف را بررسی می‌کند، در صورت امکان وی را به گروه‌های حمایتی متشکل از افراد ترنس ارجاع داده و مراجعه‌کننده خویش را در تصمیم‌گیری آگاهانه برای شروع روند درمان یاری می‌دهد.

بسیار مهم است که پزشکان هورمون و غدد پیش از شروع روند هورمون درمانی درمورد گزینه‌های حفظ توانایی باروری و فرزندآوری با مراجعه‌کنندگان خویش گفتگو کنند و در صورت لزوم، آنها را به مراکز مربوطه ارجاع دهند.

پزشک مجرب و آشنا با مسائل ترنس، فرم رضایت آگاهانه‌ای در اختیار مراجعه‌کننده خود قرار می‌دهد و پیش از شروع روند هورمون درمانی از او رضایت و تعهد قانونی می‌گیرد. مراجعه‌کننده این حق را دارد که فرم رضایت آگاهانه را پیش از امضا به‌طور کامل بخواند و تمامی سوالات و نگرانی‌های خود را از پزشک مربوطه جویا شود. برای مراجعه‌کنندگانی که زیر سن قانونی هستند یا توانایی اعلام رضایت آگاهانه ندارند، والدین یا سرپرست قانونی آنها می‌تواند مسئولیت امضای فرم رضایت را برعهده گیرد.

🔳6. پزشک هورمون و غدد آشنا به مسائل ترنس در زمینه هورمون درمانی افراد ترنس مطالعه می‌کند

برای این‌که پزشکی واجد شرایط هورمون درمانی افراد ترنس شناخته شود، لازم است مطالعاتی را مشخصاً در زمینه هورمون درمانی افراد ترنس انجام داده باشد و از جزئیات روند درمان مطلع باشد. پزشک واجد شرایط لازم است از پروتکل‌های روز هورمون درمانی افراد ترنس آگاه باشد، با مطالعه مستمر در این زمینه دانش خود را به‌روز نگه دارد، مقالات علمی انتشار یافته در این زمینه را مطالعه نموده، و با دیگر همکاران خویش به بحث و تبادل‌نظر بپردازد.

این‌که پزشکی صرفاً مراجعه‌کنندگان بسیاری از افراد ترنس داشته باشند، دلیل بر این نیست که حتما مطالعات دقیقی نیز در این زمینه داشته یا با اصول و استانداردهای هورمون درمانی افراد ترنس کاملاً آشنا است.

پزشک خوب باید با مسائل افراد ترنس کاملاً آشنا باشد و این آشنایی صرفاً با تعداد زیاد مراجعه‌کنندگان ترنس و آزمون و خطا کردن روی افراد بدست نمی‌آید. البته در اهمیت کسب تجربه شکی نیست، اما کسب تجربه بدون مطالعه قبلی و بدون به‌روز نگه داشتن اطلاعات و صرفاً با آزمون و خطا کردن روی مراجعه‌کنندگان، پزشک را در زمینه مشخص هورمون درمانی افراد ترنس ماهر و مجرب نمی‌کند.

پزشک باید مدت زمانی را که طول می‌کشد تا تاثیرات هورمون درمانی خود را نشان دهند بداند، عوارض کوتاه‌مدت و بلندمدت هورمون درمانی را بشناسد و از روش درمان آن‌ها آگاه باشد، روش‌های مختلف تجویز هورمون را بشناسد، از نحوه شکستن دوز داروهای هورمونی آگاه باشد، تفاوت هورمون درمانی در افرادی که تخلیه غدد جنسی انجام داده و نداده‌اند را بداند، از نحوه انجام هورمون درمانی برای افرادی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند آگاه باشد، نیازهای افراد ترنس، غیرباینری و جنسیت نامنطبق را بشناسد و به خواسته‌های مراجعه‌کنندگان خویش توجه کند.

پزشک خوب باید طبق منابع علمی و معتبر به مراجعه‌کنندگان خویش توصیه نموده، و با شایعات غیرعلمی و بی‌اساس مقابله کند. پزشک خوب لازم است از مسائل مختلف افراد ترنس آگاهی داشته و در صورت لزوم، مراجعه‌کننده خویش را به مراکز یا متخصصان مربوطه ارجاع دهد.

🔻به عنوان جمع‌بندی؛ پزشک هورمون و غدد، واجد شرایط تجویز هورمون برای افراد ترنس محسوب «نمی‌شود» اگر:

➖برای مراجعه‌کنندگان خویش‌ وقت نمی‌گذارد و به پرسش‌ها و نگرانی‌های آنها اهمیت نمی‌دهد؛

➖هویت جنسیتی مراجعه‌کننده را محترم نمی‌شمارد و وی را با نام یا ضمیر اشتباه خطاب می‌کند؛

➖از جزئیات روند هورمون درمانی افراد ترنس آگاه نیست و تجربه‌ای که دارد را صرفا با آزمون و خطا کردن روی افراد مختلف بدست آورده است؛

➖از پروتکل‌های روز هورمون درمانی افراد ترنس آگاه نیست، دانشی منسوخ یا قدیمی دارد، یا به شایعات و مسائل غیرعلمی و سلیقه‌ای دامن می‌زند؛

➖به آگاهی مراجعه‌کننده از روند هورمون درمانی، تغییرات برگشت‌پذیر و برگشت‌ناپذیر حاصل از هورمون درمانی، ریسک‌ها، عوارض و سایر مسائل مهم مربوط به روند هورمون درمانی اهمیتی نمی‌دهد؛

➖موقع تجویز داروها و شروع روند هورمون درمانی، وضعیت اجتماعی و اقتصادی فرد را درنظر نمی‌گیرد؛

➖به خواسته‌ها و دیدگاه‌های مراجعه‌کننده اهمیتی نداده و روند هورمون درمانی را طبق سلیقه خویش و بدون مشورت با مراجعه‌کننده پیش می‌برد؛

➖وضعیت مراجعه‌کننده خویش را به‌درستی بررسی نمی‌کند، آزمایش‌های لازم را به‌درستی تجویز نمی‌کند (به این صورت که یا کمتر از حد لازم یا بیشتر از حد لازم آزمایش تجویز می‌کند)، برای مراجعه‌کننده خویش داروهای غیرضروری تجویز می‌کند، پیگیر روند هورمون درمانی مراجعه‌کننده خویش نبوده و در ارائه راه حل برای درمان عوارض جانبی پیش آمده ناتوان است.

💠وظیفه افراد ترنسی که در جستجوی پزشک هورمون و غدد واجد شرایط هستند چیست؟

بسيار حائز اهميت است که پيش از مراجعه به پزشک، ابتدا درمورد روند صحيح هورمون درمانى افراد ترنس و پروتكل‌هاى درمانى مورد تاييدی كه امروزه در مراكز معتبر جهان جهت هورمون درمانى افراد ترنس به‌كار برده مى‌شود اطلاعات و آگاهى كافى كسب نماييد.

وقتی با آگاهى و اطلاعات صحيح و كافى قبلى به پزشک مراجعه می‌کنید، بسیار بهتر می‌توانید عملكرد پزشک و روند هورمون درمانى تجویز شده را از جنبه‌هاى مختلف ارزيابى نماييد، توصيه‌ها و مواردى را كه پزشک مطرح مى‌كنند به چالش بكشيد، و بدین‌صورت پزشک واجد شرايط، مجرب و آشنا به مسائل ترنس را از پزشكان ديگر تمييز بدهيد، و در نهايت روند هورمون درمانى خود را به گونه‌اى موثر و ايمن تحت‌نظر پزشک واجد شرايط ادامه دهيد.

اگر افراد ترنس با آگاهی و اطلاعات صحیح قبلی به پزشک مراجعه نمایند، نه تنها بسیار بهتر می‌توانند پزشک مجرب و آشنا به مسائل ترنس را تشخیص دهند و از موثر و ایمن بودن روند هورمون درمانی خویش اطمینان حاصل کنند، بلکه سطح بالای اطلاعات خود را به پزشک نشان می‌دهند و به‌طور غیرمستقیم، تاثیر مثبتی در بهبود شرایط جامعه به نفع افراد ترنس می‌گذارند. وقتی پزشکان می‌بینند که مراجعه‌کنندگان‌شان از مسائل مربوط به خود آگاه هستند، مطالعه می‌کنند و به سلامتی خود اهمیت می‌دهند، آنها نیز تشویق می‌شوند تا در زمینه مسائل مربوط به افراد ترنس سطح دانش و میزان مطالعات خود را بالاتر برده و تلاش کنند تا پاسخگوی نیازهای قشر آگاه ترنس باشند.

🔰بنابراین یکی از روش‌های بسیار مهم برای بهبود شرایط جامعه، این است که هر فرد ترنسی از خودش شروع کند و سطح آگاهی و اطلاعات خویش را با مطالعه منابع علمی و معتبر بالا ببرد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مسائل علمی و پزشکی، لازم است به منابع علمی و معتبر رجوع شود و به هر منبعی نمی‌توان اعتماد داشت. افراد ترنسی که تجربه هورمون درمانی دارند، ضرورتاً منبع اطلاعات معتبر برای سایر افراد ترنس محسوب نمی‌شوند. چه بسا شایعات بی‌اساس و توصیه‌های غیرعلمی که از طریق نشر تجربیات و توصیه‌های افراد ترنسی که اطلاعات چندانی در زمینه هورمون درمانی نداشته و خود آنها نیز به دیده‌ها و شنیده‌های غیرعلمی دیگران اکتفا کرده‌اند، منتشر شده و می‌شود.

همچنین لازم به ذکر است که تنظیم دوز هورمون کار دقیق و حساسی است، برای هر فردی با فرد دیگر کاملاً متفاوت است، و به گونه‌ای نیست که شما بتوانید خودسرانه و یا براساس نسخه پزشکی دوستان‌تان انجامش دهید؛ حتی هر پزشک فوق تخصص هورمون و غددی نیز صلاحیّت انجام این کار را ندارد. هورمون درمانی اینگونه نیست که اگر دوزی از یک دارو برای چند نفر از دوستان‌تان مناسب بوده و نتیجه خاصی گرفته‌اند، برای شما نیز مناسب باشد و همان نتیجه را بگیرید. هیچ دو فرد ترنسی را پیدا نمی‌کنید که با پیروی از رژیم هورمونی کاملاً یکسان، نتیجه کاملاً یکسانی گرفته باشند!

تنظیم دوز هورمون و شیوه هورمون درمانی برای هر فرد ترنس با فرد ترنس دیگر متفاوت است، و هر فردی به تناسب شرایط و ترجیحات خود و با مشورت با پزشک لازم است روند هورمون درمانی مناسب خود را انجام دهد. تنظیم دوز هورمون‌ها فقط براساس نتیجه آزمایش خون صورت نمی‌گیرد و علاوه بر نتیجه آزمایش خون، ارزیابی بالینی نیز ضروری است. بنابراین بهتر است بهانه «همه پزشک‌ها همین داروها را تجویز می‌کنند» را کنار گذاشته و با توجه به توصیه‌های عنوان شده در این مقاله، در جستجوی پزشکان هورمون و غدد مجرب و آشنا به مسائل ترنس باشید.

به عنوان توصیه پایانی؛ جهت هورمون درمانی صحیح و به حداقل رساندن عوارض جانبی، توصیه می‌شود پروتکل‌های هورمون درمانی روز دنیا را مطالعه نمایید و با داشتن اطلاعات صحیح و کافی در این زمینه، در جستجوی پزشک غدد مجرب و آگاه به مسائل ترنس باشید. حداقل مزیتی که هورمون درمانی تحت نظارت پزشک غدد می‌تواند داشته باشد، این است که خیال‌تان از بابت سلامت جسمی‌تان راحت می‌شود و از بروز عوارض جانبی خطرناک جلوگیری می‌گردد. بسیار مهم است که به پزشکی مراجعه نمایید که برایتان وقت می‌گذارد و مراحل لازم را یکی پس از دیگری به انجام می‌رساند.

🔻مقالات متنوع درمورد هورمون درمانی مردانه‌سازی و زنانه‌سازی، پروتکل‌های هورمون درمانی روز دنیا، فرم‌های رضایت آگاهانه و اطلاعات مهم دیگر را می‌توانید در وبسایت هلپ ترنس سنتر به آدرس زیر مطالعه نمایید.

🔹دسته «هورمون درمانی FTM»
https://goo.gl/bXmyQ6

🔹دسته «هورمون درمانی MTF»
https://goo.gl/XyNXqL

نویسنده: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved