1

معرفی تکنیک جدید ساخت و ترمیم واژن با استفاده از پوست ماهی در زنان ترنس (MTF) در کشور برزیل

مترجم: سعید.ش

پزشکان موفق شدند برای نخستین‌بار برای زن ترنسی که جراحی تغییرجنس بی‌کیفیتی را پشت سر گذاشته و دچار تحلیل رفتن و بسته شدن واژن شده بود، واژنی با استفاده از پوست ماهی تیلاپیا خلق کنند.

طبق گفته جراح‌ها، میجو (به انگلیسی: Majo) زن ترنس 35 ساله‌ای است که به لطف پوست این جاندار دریایی توانسته شانس داشتن «زندگی جنسی مناسب» و افزایش اعتمادبه‌نفس مثبت را از آن خود کند.

طی این روند بسیار پیچیده که نئوواژینوپلاستی (به معنای واژینوپلاستی جدید) نام گرفته است، پزشکان پوست ماهی آب‌ شیرین را به دور قالب لوله‌مانندی از جنس اکریلیک پیچیدند تا حالتی شبیه به پروتز بیولوژیکی به خود بگیرد، سپس طی عملی سه‌ ساعته که در تاریخ 23 آپریل 2019 انجام گرفت، از پوست ماهی برای بازسازی کانال واژن و افزایش عمق آن بهره جستند.

طی این پروسه، پزشکان از دو قالب مجزا در ساخت واژن جدید استفاده کردند. این پزشکان قالب اول را که پوست ماهی به دور آن پیچیده شده بود، بیش از شش روز درون واژن قرار دادند. پوست ماهی که از پیش استریلیزه و بوزدایی شده بود در تماس با بدن فرد سبب افزایش رشد سلولی شد. پوست ماهی سرشار از کلاژن نوع یک است که روند بهبودی را تسریع می‌کند. پوست ماهی مثل پوست انسان محکم، قوی و دارای خاصیت ارتجاعی است.

طی روندی که صورت گرفت، پوست ماهی تیلاپیا به دیواره‌های واژن چسبید، آنها را پوشاند و نقش سلول‌های بنیادی را ایفا کرد، سپس جذب بدن شد و به بافت سلولی مشابه با واژن مادرزاد مبدل گشت.

قالب دوم از جنس سیلیکن ساخته شده بود و به شکل یک «تامپون خیلی بزرگ» بود. طراحی این قالب به گونه‌ای بود که باید تا شش ماه درون واژن قرار می‌گرفت تا از به‌هم آمدن دیواره‌های واژن جلوگیری کند.

پروفسور لئوناردو بزیرا (به انگلیسی: Prof. Leonardo Bezerra) در گفتگو با FocusOn News فرمودند: «ما موفق شدیم واژنی با عمق و ضخامت طبیعی درست کنیم، طی این روند طول واژن را افزایش دادیم و فرد متقاضی نیز بسیار عالی بهبود یافته است. ایشان می‌توانند به‌راحتی راه بروند، هیچ دردی ندارند، و به طور طبیعی ادرار می‌کنند. چند ماه دیگر نیز می‌توانند دخول جنسی داشته باشند.»

بعد از سپری شدن این مدت، متقاضی می‌تواند هر موقع که بخواهد قالب دوم را نیز خارج سازد.

این پروسه پیشرفت فوق‌العاده‌ای در صنعت جراحی دستگاه تناسلی زنان محسوب گردیده و مورد ستایش واقع شده است. در این تکنیک جدید از پوست جانداری آبزی که همیشه دور انداخته می‌شده است، برای مقابله با مشکلات حساس بهره‌گیری شده و به عنوان جایگزینی برای کشت بافت انسانی معرفی گشته است.

زن ترنسی که تحت این عمل جراحی قرار گرفته بود، در گفتگو با FocusOn News بیان داشته است که 20 سال پیش وقتی در دوره نوجوانی متوجه شده که زنی در بدن مردانه است، با حمایت خانواده‌اش تصمیم می‌گیرد که روند تطبیق جنسیت را پشت سر بگذارد.

میجو می‌گوید: «من چهارمین نفری بودم که در سال 1999 در کشور برزیل، این عمل جراحی را پشت سر گذاشتم. اما بعد از ده سال دچار استنوزیس واژنی (کاهش عمق واژن) شدم. دهانه واژنم شروع کرد به تنگ شدن و کانال واژنم بسته شد.»

🔰عملی سه ساعته

میجو از ناراحتی و درد مزمن رنج می‌برد و به مدت 12 سال نتوانسته بود با شریک زندگی‌اش رابطه جنسی برقرار کند و رابطه‌اش به طلاق منجر شده بود.

پروفسور بزیرا از سه سال پیش که این تکنیک را پدید آورده، تا به الان ده زن غیرترنسی را که واژن و رحم‌شان رشد ناقصی داشته یا فاقد واژن و رحم بوده‌اند را باموفقیت درمان کرده است.

🔻در این ویدیو تکنیک بازسازی واژن با استفاده از پوست ماهی به نمایش درآمده است. متقاضی این عمل زن سیسجندر (غیرترنس) هفده ساله‌ای است که از سندرم مایر روکیتانسکی کوستر-هاسر (رشد ناقص یا فقدان واژن یا رحم) رنج می‌برد.

⚠️توجه: ویدیو حاوی صحنه‌های جراحی در اتاق عمل است.

پروفسور بزیرا می‌گویند که مسدود شدن کانال واژن بین زنان ترنسی که عمل تغییرجنس را پشت سر گذاشته‌اند مسئله شایعی است. ایشان توضیح می‌دهند: «طی روند مرسوم واژینوپلاستی، بیشتر قسمت‌های درونی آلت تناسلی مردانه تخلیه می‌گردد و پوست آلت تناسلی مردانه در فضای ایجاد شده بین پیشابراه و مقعد قرار داده می‌شود. یعنی قسمت داخل کانال واژن از پوست بیرونی آلت تناسلی مردانه درست می‌شود. اما با توجه به این‌که این افراد هورمون درمانی انجام می‌داده‌اند تا صفات زنانه در بدن‌شان پدید آید، آلت تناسلی مردانه و بیضه آنها نیز در اثر هورمون درمانی دچار آتروفی (تحلیل‌رفتگی) می‌شود، و سایز آلت تناسلی مردانه‌شان نیز بدلیل از دست دادن بافت تحلیل می‌رود. معنایش این است که واژن این افراد نیز عمق کمتری خواهد داشت.»

پیش از این‌که عمل جراحی صورت گیرد، تیم پزشکی متوجه شدند جراحی که عمل اصلی این فرد متقاضی را انجام داده بدلیل بی‌تجربگی علاوه بر باریک بودن کانال واژن، نواقص دیگری را نیز برجای گذاشته است. در ناحیه واژن این فرد بقایای جسم غاری و بافت نعوظی نیز به چشم می‌خورد.

پروفسور بزیرا فرمودند: «بقایای بافت مربوط به آلت تناسلی مردانه میزان تنگی کانال واژن را تشدید کرده و منجر به بدتر شدن علائم شده بود.»

برداشتن گرافت پوستی از قسمت‌های دیگر بدن (معمولا برداشتن روده) رایج‌ترین متدی است که برای برطرف کردن این مسئله و افزایش عمق و قطر کانال واژن صورت می‌گیرد. این نوع جراحی تهاجمی بوده، طولانی است و اسکار (جای برش) روی بدن فرد برجای می‌گذارد.

پروفسور بزیرا فرمودند: «یکی از مزایای عالی تکنیکی که ما پدید آورده‌ایم این است که روندی کم‌تهاجم بوده و هیچ‌گونه برشی روی شکم متقاضی برجای نمی‌گذارد.»

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://nypost.com/2019/05/16/transgender-woman-gets-new-vagina-made-from-fish-skin/

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved