1

بیست نکته مهمی که هر فرد ترنسجندری باید درمورد توانایی باروری و فرزندآوری بداند

مترجم: سعید.ش

🔻فایل پی‌دی‌اف مقاله بیست نکته مهمی که هر فرد ترنسجندری باید درمورد توانایی باروری و فرزندآوری بداند را می‌توانید از طریق لینک زیر دانلود نمایید.

باروری در افراد ترنسجندر

شاید در حال حاضر اصلا به فکر بچه‌دار شدن نباشید؛ اما اگر فکر می‌کنید که شاید در آینده بخواهید فرزندانی داشته باشید که با شما نسبت ژنتیکی داشته باشند، این مقاله برای شماست. در ادامه نکاتی ذکر گردیده که دانستن آنها برای هر فرد ترنسجندری لازم است.

در مقالاتی که قبلا در وبسایت بازفید منتشر شده است، نکاتی درمورد توانایی باروری ارائه شده و به مباحثی مثل این‌که سیگار کشیدن به کیفیت تخمک‌ها آسیب می‌زند، و مشکلات باروری هم برای مردان اتفاق می‌افتد و هم برای زنان پرداخته شده است. در این مقالات تمرکز روی مشکلاتی بوده که بیشتر اختصاصی افراد سیسجندر هستند (افرادی که خود را با جنسیتی که در بدو تولد به آنها نسبت داده شده هویت‌یابی می‌کنند). البته که این مسائل برای افراد ترنسجندر نیز اتفاق می‌افتد، اما توصیه‌ها و حقایقی که در این مقالات عنوان شده کمتر شامل حال افراد ترنسجندر می‌شود.

این مقاله به طور اختصاصی ویژه افراد ترنسجندر نوشته شده است. در این مقاله به موضوعات متعددی پرداخته شده که هر فرد ترنسجندری لازم است از آنها آگاهی داشته باشد، به‌خصوص وقتی مسائلی چون باروری، بارداری، و داشتن فرزندانی که با والد خود نسبت ژنتیکی داشته باشند مطرح می‌شود.

قبل از این‌که به اصل مطلب بپردازیم، ابتدا لازم است اشاره کنیم که طبق بازخوردهایی که از جانب متخصصان دریافت نموده‌ایم، در این مقاله به سه نوع ترنزیشن (مراحل تغییر، تطبیق جنسیت) به شرح زیر اشاره می‌کنیم:

▪️1. ترنزیشن اجتماعی: به معنای گذراندن مراحل تغییر اجتماعی و شیوه حضور در اجتماع است.

▪️2. ترنزیشن پزشکی: به معنای مصرف داروهای هورمونی و داروهای دیگر به منظور تطبیق هر چه بیشتر جسم با جنسیت درونی فرد است.

▪️3. ترنزیشن جراحی: به معنای انجام یک یا چند عمل جراحی مختلف است که به منظور تطبیق هر چه بیشتر جسم با جنسیت درونی فرد صورت می‌گیرد.

وبسایت بازفید لایف برای نوشتن این مقاله با سه متخصص مجرب گفتگو نموده است:

🔻جونو عابدین-ملیور (به انگلیسی: Juno Obedin-Maliver, M.D., M.P.H) پزشک زنان و زایمان و پژوهشگر دانشگاه کالیفرنیا در سن‌فرنسیسکو، و عضو اصلی گروه تحقیقاتی پزشکی آموزشی لزبین، گی، بایسکشوال، و ترنسجندر (LGBT MERG) در استنفورد.

🔻دین منکین (به انگلیسی: Dane Menkin, M.S.N., C.R.N.P.) پرستار خانواده و مدیر عملیات بالینی مرکز Mazzoni Family و Community Medicine در فیلادلفیا، پنسیلوانیا. منکین تخمین می‌زند که تا به حال بیش از 50 مورد لقاح درون رحمی (IUI) برای افراد ترنسجندر و پارتنرهایشان که در تلاش برای فرزندآوری بوده‌اند انجام داده است.

🔻کورتنی فینلیسن (به انگلیسی: Courtney Finlayson, M.D.) پزشک غدد درون‌ریز اطفال در بیمارستان کودکان Ann & Robert H. Lurie در شیکاگو.

حال بیاییم به نکاتی که این سه متخصص ارائه کرده‌اند بپردازیم.

🔳1. به زبان ساده، برای این‌که بچه‌ای شکل بگیرد به اسپرم، تخمک، و رحمی که جنین بتواند در آن رشد کند نیازمندیم

هر کدام از این موارد می‌تواند از خود شما باشد، یا از پارتنرتان، یا از فردی اهداکننده. تنها چیزی که مهم است، این است که اسپرم به تخمک برسد، و جنینی که بارور شده درون رحم کاشته شود و رشد کند. حال این‌که چطور و کجا این اتفاق جادویی بیفتد به شرایط و برنامه‌ریزی بستگی دارد.

🔳2. مسائلی که روی توانایی باروری افراد سیسجندر (غیرترنس) تاثیر می‌گذارد، روی توانایی باروری افراد ترنسجندر نیز تاثیر می‌گذارد

اگر شما تخمدان دارید، با بالا رفتن سن‌تان احتمالش است که مثل زنان سیسجندر تعداد تخمک‌ها و تخمک‌های سالم‌تان کاهش پیدا کند. اضافه‌وزن داشتن، چاق بودن، یا کمبودوزن داشتن همه روی توانایی باروری شما تاثیر منفی می‌گذارند. اگر پیشینه ابتلا به عفونت‌های قابل انتقال جنسی داشته‌اید نیز، احتمالا دچار اسکار لوله‌های فالوپ شده‌اید و این مسئله ریسک سقط جنین یا بارداری خارج رحمی را در شما افزایش می‌دهد. استعمال ماریجوانا روی کیفیت اسپرم اثر منفی می‌گذارد، و واریکوسل بیضه‌ها نیز شما را (موقتا) نابارور می‌سازد. و مسائل خیلی بیشتری نیز مطرح است.

🔳3. حتی اگر ترنزیشن پزشکی یا جراحی انجام داده‌اید نیز، ممکن است هنوز بتوانید فرزندانی که با شما نسبت ژنتیکی داشته باشند را داشته باشید. و اگر روش‌های پیشگیری از بارداری را رعایت نکنید، ممکن است به صورت تصادفی باردار شوید

دکتر عابدین-ملیور می‌گویند: «بیشتر افراد ترنسجندر عمل‌های جراحی را که آنها را نابارور بسازد و توانایی داشتن فرزندانی که با آنها نسبت ژنتیکی داشته باشند را از آنها سلب کند انجام نمی‌دهند.» البته بعضی از جراحی‌ها توانایی باروری فرد را کاملا از بین می‌برند و یعنی دیگر این فرد بعد از این عمل‌ها هیچگونه دسترسی به تخمک، اسپرم، یا رحم خود نخواهد داشت. بعضی از مراحل تغییر پزشکی نیز بالقوه تاثیراتی منفی روی کیفیت یا زیست‌پذیری تخمک‌ها و اسپرم‌ها می‌گذارند. اما احتمال این‌که بتوانید بچه‌دار شوید (چه با خواسته خود و چه به صورت تصادفی) وجود دارد. و به همین دلیل بهتر است که در این زمینه اطلاعات بیشتری داشته باشید تا بتوانید گزینه‌هایی را که درمورد توانایی باروری پیش رویتان قرار دارد، بهتر و عالی‌تر مدیریت کنید.

دکتر عابدین-ملیور می‌گویند: «به عقیده من هر فردی بهتر است درمورد باروری بیاندیشد، چه بخواهد بچه‌دار شود چه نخواهد، و چه بخواهد فرزندانی که نسبت ژنتیکی با او دارند را داشته باشد و چه نخواهد. افراد ترنس نیز از این قاعده مستثنی نیستند.»

🔳4. رک و راست بگوییم، اگر رحم، لوله‌های فالوپ، و تخمدان‌های خود را نگه داشته‌اید، احتمال این‌که بتوانید باردار شوید وجود دارد، حتی اگر تستسترون درمانی می‌کنید

خیلی رایج نیست، اما به هر حال اتفاق می‌افتد. منکین می‌گوید: «شما اولین مردی نخواهید بود که به صورت تصادفی باردار شده است. اگر روابط جنسی‌تان به گونه‌ای است که احتمال بارداری‌تان وجود دارد، لازم است برای جلوگیری از بارداری به متدهای پیشگیری از بارداری بیاندیشید.»

🔳5. لازم به ذکر است که ترنس بودن شما یا پارتنرتان ضرورتا به معنای نابارور بودن شما نیست، و نباید اینگونه تصور کنید که چون ترنس هستید پس برای بچه‌دار شدن حتما لازم است به تکنولوژی‌های پیشرفته باروری متوسل شوید

تکنولوژی‌های پیشرفته باروری مثل لقاح درون‌آزمایشگاهی (IVF) گاهی بسیار هزینه‌بر هستند و انجام‌شان اغلب ضرورتی ندارد. منکین می‌گوید: «طبق تجربیاتم، مراجعه‌کنندگانی که با آنها کار کردم مشکل ناباروری نداشتند. مسئله آنها بیشتر مربوط به عدم دسترسی به اسپرم، یا عدم دسترسی به رحم و تخمک می‌شد، نه ناباروری.»

🔳6. مراجعی وجود دارند که برای جستجوی مراقبت پزشکی مناسب افراد ترنس به شما کمک می‌کنند

دکتر عابدین-ملیور مرجع Trans Birth را پیشنهاد می‌کنند. این مرجع در اصل یک دایرکتوری است که هدف آن فراهم ساختن راه ارتباطی افراد ترنس* و جنسیت نامنطبق و خانواده‌هایشان با ماماها، متخصصان زنان و زایمان، و همراه زائو است که با روی گشاده به جامعه ما خدمت می‌کنند. ایشان انجمن تخصصی جهانی بهداشت افراد ترنسجندر (WPATH) را نیز به عنوان مرجعی دیگر پیشنهاد می‌کنند.

منکین می‌گویند که انجمن پزشکی گی و لزبین، فهرست قابل جستجویی از نام پزشکان ارائه نموده و یکی از ویژگی‌هایش این است که پزشکان را طبق موقعیت جغرافیایی آنها دسته‌بندی کرده است. ایشان می‌گویند که اگر کارتان با این وبسایت راه نیفتاد، می‌توانید به مراکز بزرگ مراقبت بهداشتی از افراد LGBT در ایالات متحده مراجعه کنید و از آنها بخواهید که پزشکان ترنس‌دوست حاضر در منطقه محل سکونت‌تان را به شما معرفی کنند. بعضی از این مراکز مهم عبارت‌اند از:

Mazzoni Center
Callen-Lorde Community Health Center
Howard Brown
Lyon-Martin Health Services

🔳7. پیش از این‌که مراحل تغییر پزشکی را آغاز کنید، پزشکان به شما توصیه می‌کنند که هر کاری که لازم است برای حفظ توانایی باروری خود انجام دهید

البته که شما بهتر از هر کس دیگری می‌دانید که برای الان و بعدا چه می‌خواهید، اما حتی اگر کمی دل‌تان می‌خواهد فرزندانی داشته باشید که نسبت ژنتیکی با شما داشته باشند، لازم است قبل از شروع ترنزیشن پزشکی (هورمون درمانی) اقدام به ذخیره اسپرم یا فریز تخمک نمایید. دکتر عابدین-ملیور می‌گویند: «همه پزشکان توصیه می‌کنند که قبل از شروع هورمون درمانی، ابتدا هر اقدامی که لازم است برای حفظ توانایی باروری صورت گیرد. منطقی که در پس این توصیه نهفته است، این است که ما نمی‌دانیم تستسترون در بلندمدت چه تاثیراتی روی تخمک و تخمک‌گذاری می‌گذارد.» البته بارها اتفاق افتاده که مردان ترنس پس از چند سال تستسترون درمانی باردار شده‌اند. دکتر عابدین-ملیور در این باره می‌گویند: «اما من به افرادی که می‌دانم دوست دارند بچه داشته باشند به‌هیچ‌وجه توصیه نمی‌کنم که روی این قضیه حساب باز کنند.»

ایشان ادامه می‌دهند: «برای زنان ترنس نیز استروژن روی اسپرماتوژنسیس تاثیر می‌گذارد. اگر می‌پرسید که آیا زنان ترنسی بوده اند که بعد از مدت‌ها استروژن درمانی، هورمون درمانی خود را متوقف ساخته و توانسته باشند اسپرم تولید کنند؟ به شما پاسخ می‌دهم که بله. اما خیلی طول می‌کشد تا بیضه‌ها توانایی خود را بازیابند، و ما اصلا مطمئن نیستیم که بیضه‌ها دوباره قادر به تولید اسپرم باشند. هیچ تضمینی در کار نیست.»

منکین موافق است و می‌گوید: «به عقیده من فوق‌العاده مهم است که زنان ترنس قبل از شروع این پروسه واقعا به ذخیره کردن اسپرم‌های خود بیاندیشند. شاید ذخیره کردن اسپرم در شرایط کنونی برایتان خیلی اهمیت نداشته باشد و سبب ناراحتی شما شود یا احساسات منفی برایتان ایجاد کند. واقعا سخت است که زنان ترنس به یک پزشک، به من، مراجعه می‌کنند و بسیار هیجان زده هستند و آماده به شروع هورمون درمانی و مسدودکننده‌های هورمونی، آن‌گاه به ایشان می‌گوییم که چطور است تاریخ شروع روند هورمون درمانی را دو هفته به تعویق بیاندازیم تا شما بروید اسپرم‌هایتان را ذخیره کنید؟ مطمئنا این آخرین چیزی است که مایلند از زبان یک پزشک بشنوند. این برای افراد جوان واقعا سخت است. معمولا اصلا به این چیزها فکر نمی‌کنند و هیچ برنامه‌ای برای انجامش ندارند. اما شما فقط همین یک فرصت را در اختیار دارید. وقتی شروع به مصرف مسدودکننده‌های هورمونی و استروژن کردید، احتمالش است که تاثیر بسیاری روی اسپرم‌هایتان بگذارد.

🔳8. اگر علاقه‌مند هستید که روزی فرزندانی داشته باشید که با شما نسبت ژنتیکی داشته باشند، بزرگترین موانعی که بر سر راه شماست موانع اجتماعی هستند، نه موانع پزشکی و جراحی

دکتر عابدین-ملیور می‌گویند: «می‌دانم زمان بسیار زیادی لازم است تا بتوانی خانواده و عزیزانت را متوجه کنی که داشتن شریک زندگی برایت چه معنایی دارد. افراد ترنس حتی اگر هورمون درمانی را شروع نکرده باشند نیز، مجبورند وقت و انرژی بسیار زیادی را صرف این پروسه‌ها کنند. مسیر یافتن شریک زندگی و جلب حمایت خانواده، زندگی افراد ترنس را به تاخیر می‌اندازد. به همین دلیل بعضی از افراد ترنس در زمینه باروری با موانع مربوط به سن رو‌به‌رو می‌شوند، چون با مسائل دیگری در زندگی خود دست و پنجه نرم می‌کرده‌اند. مشکلات افراد ترنس به‌سان هرم سلسله‌مراتب نیازهای مزلو است – اگر با مسائلی چون نیاز به تامین امنیت، خوراک، سرپناه مواجه هستید، مشخص است که برنامه‌ریزی برای بچه‌دار شدن جایگاهی بین اولویت‌هایتان ندارد. تاثیر سن بر توانایی باروری یک واقعیت است، واقعیتی برای همه انسان‌هاست. اما وقتی مسائل مربوط به تطبیق جنسیت نیز با آن همراه می‌شوند، چالش‌ها و سختی‌های کار نیز بیشتر می‌شود.»

تاثیر سن بر توانایی باروری به این حقیقت اشاره دارد که کمیت و کیفیت تخمک‌ها با بالا رفتن سن کاهش پیدا می‌کند. زنان سیسجندر هتروسکشوال (غیرترنس دگرجنسگرا) در سن 30 سالگی معمولا هر ماه فقط 20% شانس بارداری دارند؛ و وقتی به سن 40 سالگی می‌رسند، شانس بارداری آنها به 5% کاهش می‌یابد. متخصصان باروری سن 35 سالگی را نقطه شتاب روند کاهش توانایی باروری می‌دانند.

🔳9. در ادامه نکته قبلی لازم به ذکر است که دسترسی به خدمات پزشکی همواره آسان نیست

دکتر عابدین-ملیور می‌گویند: «ما می‌دانیم که متاسفانه افراد ترنسجندر در مراکز پزشکی و درمانی با تبعیض‌های فراوانی مواجه می‌شوند. اگر موضوعاتی مثل باردار شدن، فهم ترجیحات شخصی، نوع سوالاتی که پرسیده می‌شود را در نظر بگیریم، می‌بینیم که افراد ترنسجندر بسیار بیشتر از افراد سیسجندر با محدودیت و مانع روبه‌رو هستند، که همین مسئله اقدامات پزشکی و درمانی آنها (حتی انجام منظم آزمایش خون‌شان) را به تاخیر می‌اندازد. فرض کنیم شما فرد مسئولیت‌پذیری باشید و بخواهید پیش از بارداری با پزشک مشورت نمایید و ببینید که برای موفقیت‌آمیز بودن بارداری چه کارهایی را بهتر است انجام بدهید یا ندهید؛ بعد منشی مطب، شما را با جنسیت اشتباه خطاب کند، شما را با ضمائر اشتباه خطاب کند، فرد دیگری که در اتاق انتظار نشسته چیزی بگوید که هویت شما را زیر سوال ببرد، خوب معلوم است که شما بدون این‌که به مرحله ملاقات دکتر برسید مطب را ترک می‌کنید، و اینجاست که می‌گوییم اقدامات پزشکی و درمانی افراد ترنس به تاخیر می‌افتد. این مسائل حتی بدون این‌که هورمون درمانی یا جراحی صورت گرفته باشد رخ می‌دهد. مثالی که بیان کردم تجربه زنده افرادی است که به عنوان فردی جنسیت‌نامنطبق یا جنسیت‌گسترده دارند روی این سیاره زندگی می‌کنند.»

🔳10. کودکان و نوجوانان ترنس، اگر بلافاصله بعد از مصرف داروهای سرکوب‌کننده بلوغ، هورمون درمانی جایگزین را آغاز کنند، بدون شک نابارور خواهند شد

ابتدا لازم است سناریویی را به عنوان نمونه درمورد مسائلی که کودکان ترنس با آنها مواجه هستند توصیف نماییم:

دکتر فینلیسن می‌گویند: «معمولا کودکان جنسیت نامنطبق در سن سه یا چهار سالگی در این باره صحبت می‌کنند. آنها در سنین خیلی پایین، با اصرار و پافشاری در این باره سخن می‌گویند، و از این‌که در بدن اشتباهی قرار دارند بسیار ناراحتند.»

ایشان ادامه می‌دهند: «وقتی کودک جنسیت نامنطبق به سن بلوغ می‌رسد، ممکن است دچار ملال جنسیتی شود – ملال جنسیتی به احساس ناراحتی شدید و آسیب‌زایی گفته می‌شود که در اثر تغییراتی که در بدن کودک به وجود می‌آید پدیدار می‌گردد.» اینگونه نیست که همه نوجوانان جنسیت نامنطبق، ملال جنسیتی را تجربه کنند. اما بعضی از این نوجوانان ممکن است دچار ملال جنسیتی شوند. دکتر فینلیسن می‌گویند که دستورالعمل‌های جامعه غدد درون‌ریز پیشنهاد می‌کند که کودک در این مرحله شروع به مصرف داروهای سرکوب‌کننده بلوغ نماید.

دکتر فینلیسن می‌گویند: «اگر بخواهیم به صورت کلی بیان کنیم، داروی سرکوب‌کننده بلوغ دارویی بسیار ایمن بوده و به منظور توقف بلوغ مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر خود فرد یک سال بعد از مصرف سرکوب‌کننده‌های بلوغ تصمیم گرفت که روند بلوغ طبیعی خود را طی کند، بسیار هم خوب – تاثیر این داروها برگشت‌پذیر است، و به عقیده ما در بلندمدت هیچ آسیبی نمی‌رسانند.»

پزشکان داروهای سرکوب‌کننده بلوغ را در این مرحله تجویز می‌کنند چون به کودکان کمک می‌کند تا وقت بیشتری در اختیار داشته باشند و بتوانند به چیزی که واقعا می‌خواهند پی ببرند، بدون این‌که آسیب احتمالی یا استرس ناشی از تغییرات سریع بدن‌شان را تجربه کنند و بدن‌شان از هویت جنسیتی‌شان فاصله بسیاری بگیرد.

اما یکی دیگر از دلایلی که پزشکان داروهای سرکوب‌کننده بلوغ را تجویز می‌کنند، این است که این داروها به کودکان کمک می‌کنند تا در آینده دیگر لازم نباشد تحت عمل جراحی قرار گیرند. مثلا پسران ترنس به لطف داروهای سرکوب‌کننده بلوغ، رشد پستان‌ها را هرگز تجربه نمی‌کنند و بنابراین دیگر لازم نیست در آینده تحت عمل جراحی تخلیه هر دو سینه قرار گیرند.

دکتر فینلیسن می‌گویند: «نوجوانان بعد از چند سال مصرف داروهای سرکوب‌کننده بلوغ و با کمک تیم بهداشت روان تصمیم می‌گیرند که هورمون درمانی جایگزین را شروع کنند یا نه، بسته به این‌که تشخیص دهند راهی که انتخاب کرده‌اند راه درستی برایشان بوده یا نه.»

اینجاست که مسائل مربوط به باروری جلوه می‌کنند:

دکتر فینلیسن می‌گویند: «وقتی فردی به بلوغ می‌رسد، سلول‌های جنسی – که قرار است به تخمک یا اسپرم تبدیل شوند – بالغ می‌شوند. برای این‌که این سلول‌ها به مرحله بلوغ برسند، لازم است بدن دوره بلوغ طبیعی خود را طی کند. اگر ما از اتفاق افتادن بلوغ جلوگیری کنیم، سلول‌های جنسی موجود در غدد جنسی (تخمدان‌ها یا بیضه‌ها) به مرحله بلوغ نمی‌رسند. بنابراین افرادی که هیچ‌موقع دوره بلوغ طبیعی بدن خود را سپری نکرده‌اند، هیچ سلول جنسی برای باروری نخواهند داشت.»

به عبارت دیگر، اگر نوجوانان ترنس بلافاصه بعد از دوره مصرف سرکوب‌کننده‌های بلوغ، هورمون درمانی جایگزین را آغاز کنند، هیچ‌موقع دوره بلوغ طبیعی بدن خود را سپری نمی‌کنند و در آینده نابارور خواهند بود.

🔳11. اگر نوجوانان ترنس می‌خواهند توانایی باروری خود را حفظ کنند، لازم است مصرف داروهای سرکوب کننده بلوغ را متوقف کنند تا بلوغ طبیعی بدن‌شان اتفاق بیفتد، سپس اقدام به ذخیره اسپرم یا تخمک‌های خود نمایند. اما گفتنش آسان‌تر از انجام دادنش است

دکتر فینلیسن می‌گویند: «تنها روش برای حفظ توانایی باروری این است که بلوغ طبیعی بدن اتفاق بیفتد، فریز اسپرم یا تخمک صورت گیرد، و سپس ترنزیشن پزشکی (هورمون درمانی جایگزین) آغاز گردد. اما این اغلب تصمیم آسانی نیست، و موضوعی نیست که بسیاری از کودکان ترنس به آن بیاندیشند. ما کودکانی را می‌بینیم که از ملال جنسیتی رنج می‌برند، 10، 11، 12 ساله هستند و دوره بلوغ آنها آغاز گشته است، به ما مراجعه می‌کنند و از تغییرات بدن‌شان ناراحت هستند و می‌خواهند هر چه زودتر مصرف داروهای سرکوب‌کننده بلوغ را آغاز نمایند. این‌که در این شرایط بخواهیم با این کودکان درمورد باروری گفتگو کنیم یک طرف قضیه است، و این‌که با یک بچه ده‌ ساله بخواهیم درمورد باروری صحبت کنیم و از او انتظار داشته باشیم که موضوع را درک کرده و این چیزها را مدنظر قرار دهد طرف دیگر قضیه است؛ واقعا کار سختی است. پدر و مادرها بیشتر به فکر این مسائل هستند، اما باید در نظر داشت که روش جمع‌آوری اسپرم از زنان ترنس کم‌سن‌وسال، به‌خصوص در این شرایط بحرانی، به‌طرز باورنکردنی آسیب‌زاست.

🔳12. اگر شخصا می‌خواهید باردار شوید، بهتر است پیش از اقدام به بارداری ابتدا هورمون درمانی را متوقف کنید

برای این که شانس بارداری داشته باشید لازم است تخمک‌گذاری کنید. اگر مرد ترنسی هستید که تصمیم گرفته‌اید کودکی را در رحم خود حمل کنید، با توقف هورمون درمانی شانس بالاتری برای بارداری خواهید داشت.

مجددا لازم به ذکر است که پزشکان توصیه می‌کنند قبل از شروع ترنزیشن پزشکی (هورمون درمانی جایگزین) تخمک‌هایتان را ذخیره کنید – اما این گفته بدین معنا نیست که شما نمی‌توانید «به طور طبیعی» و بدون استفاده از تکنولوژی باروری باردار شوید، حتی اگر چندین سال هورمون درمانی کرده باشید.

🔳13. اگر در تلاش برای بارداری هستید، قطعا برایتان مفید است که از مراحل تخمک‌گذاری خود آگاهی داشته باشید

منکین می‌گویند: می‌توانید درجه حرارت بدن خود را صبح‌هنگام اندازه‌گیری کنید، مخاط دهانه رحم خود را بررسی کنید، و این پروسه را تا چند ماه ادامه دهید تا اطلاعاتی از گذشته خود در اختیار داشته باشید و بتوانید به آن نگاهی بیاندازید و وضعیت طبیعی خود را تشخیص دهید. این موضوع حائز اهمیت است چرا که اگر از اسپرم اهدایی استفاده کنید، لازم است بهترین و ایده‌آل‌ترین زمان ممکن برای استفاده از آن را بدانید تا شانس موفقیت‌ باردار شدن‌تان افزایش پیدا کند.

منکین کتاب «توانایی باروری خود را مدیریت کنیم» (به انگلیسی: Taking Charge of Your Fertility) را به عنوان راهنمایی عالی جهت یادگیری شیوه تعیین روز دقیق تخمک‌گذاری توصیه می‌کنند و هشدار می‌دهند که این کتاب ویژه افراد ترنس نوشته نشده است و شاید خواندن آن برای مردان ترنس چندان آسان نباشد، و این‌که متن و ادبیات این کتاب پیچیده است.

🔳14. اگر فرد ترنس بارداری هستید، فوق‌العاده مهم است که پزشکان آشنا با شیوه مراقبت از افراد ترنس را بشناسید و در کنار خود داشته باشید – و آسان‌ترین و احتمالا بهترین روش این است که قبل از زایمان پزشکان خوب را بیابید

منکین می‌گویند که بسیاری از مردان ترنسی که می‌شناسد، به خاطر ترس از قضاوت شدن یا چون به دلیل تعصب برخی افراد در بیمارستان از آنها مراقبتی با کیفیت مناسب به عمل نمی‌آید، ترجیح می‌دهند به جای بیمارستان در خانه زایمان کنند. اما منکین زایمان خانگی را توصیه نمی‌کند و می‌گوید: «مهم‌ترین دلیل برای این‌که می‌گویم نباید زایمان را در خانه انجام دهید این است که اگر احیانا در حین زایمان مشکلی پیش آمد و مجبور شدید خود را به بیمارستان برسانید، متاسفانه ناچارا باید با پزشکان بی‌ملاحظه بخش اورژانس دست و پنجه نرم کنید. یکی از مردانی که مراجعه‌کننده من بود همین کار را انجام داد، و برایش واقعا سخت بود و واقعا زجر کشید، و متاسفانه بی‌تفاوتی‌ها و بی‌ملاحظگی‌های بسیاری را متحمل شد.»

منکین پیشنهاد می‌کند که همان اوایل دوره بارداری در جستجوی ماما و همراه زائو باشید تا طی دوره بارداری و همینطور موقع زایمان فردی حامی در کنار خود داشته باشید (معمولا ماماها و همراه زائوها به عنوان افرادی «پذیرای فرهنگ‌های مختلف» شناخته می‌شوند؛ در نتیجه می‌توانند به شما کمک کنند و کل این پروسه را برایتان آسان‌تر کنند). اگر نمی‌توانید یک ماما یا همراه زائو پیدا کنید یا از پس هزینه‌های آن برنمی‌آیید، با پزشکی که مراقبت شما را بر عهده دارد صحبت کنید.

منکین می‌گوید: «فردی که وظیفه مراقبت از شما را برعهده دارد می‌تواند مرجعی خوب و حامی و مدافع شما باشد.» این پزشکان لازم است با افراد بسیاری تماس بگیرند تا ببینند چه مراجعی برای شما می‌توانند بیابند، اما اشکالی ندارد که از آنها درخواست کمک کنید.

🔳15. اگر از اسپرم اهدایی استفاده می‌کنید، بهتر است بدانید که شانس موفقیت اسپرم تازه بالاتر از اسپرم منجمد است

منکین می‌گویند که آمارها نشان می‌دهد که شانس بارداری در هر مرتبه تلاش با استفاده از اسپرم‌های منجمد پایین‌تر است.

🔳16. اگر قرار است از فردی اهداکننده تخمک/اسپرم بگیرید، قبل از شروع کار لازم است مراحل قانونی را طی کنید تا بعدا دچار مشکلات قانونی نشوید

منکین می‌گویند که اگر می‌خواهید قبل از شروع کار قراردادی رسمی و قانونی ببندید، لازم است به صورت شفاف در این قرارداد نقش فرد اهداکننده را در زندگی فرزند آینده‌تان قید کنید. در این قرارداد باید وضعیت حق تأمین مالی کودک، توافق برای دیدار کودک، حضانت کودک و موارد دیگر را برای اهداکنندگان مشخص نموده و از آنها تعهد بگیرید تا بعدا دچار مشکلات قانونی نشوید.

🔳17. اگر تصمیم دارید اسپرم خریداری کنید، لازم است بدانید که اسپرم‌های اهدایی انواع مختلفی دارند

منکین می‌گویند: «یک روش هست به نام لقاح درون‌رحمی اسپرم یا همان IUI. این روش کمی پیچیده است، چون با توجه به این‌که محیط رحم محیطی استریل است، نمی‌شود منی را مستقیما به داخل رحم وارد کرد، و خوب می‌دانیم که منی استریل نیست. بنابراین ابتدا لازم است که منی را «شستشو» دهیم. سپس پزشک پروسه IUI را با منی شسته شده انجام می‌دهد و در بهترین روز ماه، اسپرم را به وسیله کاتتر درون رحم قرار می‌دهد. روند IUI به صورت سرپایی انجام می‌شود. بعد از این‌که اسپرم را به درون رحم تزریق کردند، به مدت پنج الی ده دقیقه بی‌حرکت می‌مانید، و سپس مرخص می‌شوید و می‌روید که به کارهای روزمره‌تان برسید.» منکین پرستاری است که روش IUI را برای زوج‌هایی که می‌خواهند از این روش بچه‌دار شوند انجام می‌دهد.

منکین می‌گویند: «روش دیگری هم هست به نام لقاح درون‌سرویکس (دهانه رحم) اسپرم یا ICI. در این روش از اسپرم شسته نشده استفاده می‌شود. روش کار به این صورت است که اسپرم ICI را به داخل یک سرنگ می‌کشید، سرنگ را درون خود قرار می‌دهید و محتویات آن را آنجا خارج می‌کنید، و سپس چند دقیقه دراز می‌کشید. این روش توجه بعضی از زوج‌ها را به خود جلب می‌کند، چون می‌توانند این کار را در خلوت و با آرامش و راحتی در خانه خود انجام دهند.»

منکین می‌گویند: «اما اینجا نکته‌ای است که توجه به آن خالی از لطف نیست. اسپرم ICI خیلی ارزان‌تر از اسپرم IUI است، چون شسته نشده است. اما اسپرم منجمدی که به حالت مایع درآمده اصلا خوب حرکت نمی‌کند. به همین دلیل من قویا توصیه می‌کنم که روش ICI را با اسپرم منجمد انجام ندهید. چون شانس بارداری در هر سیکل پایین است، و شما چیزی حدود 800 تا 1000 دلار امریکا برای اسپرم منجمد ICI پرداخت می‌کنید. اگر نتیجه ندهد، هم هزینه‌ای که کردید هدر رفته و هم چیزی جز دل‌شکستگی عایدتان نمی‌شود. من قویا توصیه می‌کنم که جنبه رمانتیک و حس خوب این روش را رها کنید، چون عملا روش خوب و موفقیت‌آمیزی نیست. اگر می‌خواهید از اسپرم منجمد استفاده کنید، بهتر است به جای ICI، از روش IUI بهره جویید.»

🔳18. اگر یک دوست یا عضو خانواده شریک زندگی‌تان می‌خواهد اسپرم تازه به شما اهدا کند، به احتمال زیاد نتیجه همانی خواهد شد که انتظارش را دارید

منکین می‌گویند: «اولین قدم این است که مطمئن شوید شما (یا شریک زندگی‌تان) تخمک‌گذاری می‌کنید. وقتی شروع به تخمک‌گذاری کردید، فرصت مناسبی است که فرد اهداکننده به شما اسپرم تازه اهدا کند. موقعی که با زوج‌ها کار می‌کنم، یک سرنگ سه میلی‌لیتری در اختیار آنها قرار می‌دهم و به آنها می‌گویم که این هم یک کاپ پلاستیکی استریل مخصوص جمع‌آوری نمونه ادرار است (البته به جای آن می‌توانید از کاسه کوچک تمیز نیز استفاده کنید). رابطه جنسی پروسه تمیزی نیست. بنابراین فرد اهداکننده منی خود را درون این کاپ می‌ریزد، سپس شما منی را به درون سرنگ می‌کشید، سرنگ را درون خود قرار می‌دهید، محتویات سرنگ را آنجا خارج می‌کنید، و سپس دراز می‌کشید. بعد 24 ساعت بعد مجددا همین کار را تکرار می‌کنید. سپس دو هفته صبر می‌کنید تا ببینید آیا نتیجه مثبت بوده است یا خیر.

🔳19. اگر شما و شریک جنسی‌تان برای دریافت اسپرم اهدایی روی یک دوست یا عضو خانواده حساب باز کرده‌اید، منکین پیشنهاد می‌کند که اول از هر چیز این دوست یا عضو خانواده‌تان را نزد یک متخصص ببرید تا با ایشان گفتگو کند

منکین می‌گوید که علاوه بر این‌که فرد اهداکننده از لحاظ ابتلا به عفونت‌های قابل انتقال جنسی مورد بررسی قرار می‌گیرد، شرایط و چیزهایی که در انتظارش است کاملا به او تفهیم می شود. ایشان می‌گویند: «به نظر من ایده خوبی است که فرد دیگری به جز زوج با فرد اهداکننده درمورد ریسک و همینطور نقشی که ایفا می‌کند صحبت کند و مطمئن شود که او نقش خود را به خوبی متوجه شده است.»

🔳20. اگر به مدت یک سال (یا به مدت شش ماه، اگر فرد حامل تخمک بیش از 35 سال سن دارد) برای بارداری اقدام کردید و هر بار ناموفق بوده، بهتر است با یک متخصص باروری ملاقات کنید – و هم تخمک را بررسی کنید و هم اسپرم را

بچه‌دار شدن معمولا به این راحتی که فکر می‌کنید نیست. همانطور که بالاتر هم ذکر شد، زوج‌های سیسجندر هتروسکشوال (غیرترنس دگرجنسگرا) نیز وقتی خانم سی ساله است در هر ماه حدود 20% شانس بارداری دارند. بنابراین کاملا طبیعی است که چند ماه تلاش کنید و نتیجه‌ای نگیرید. پزشکان به زوج‌ها توصیه می‌کنند که اگر فرد حامل تخمک زیر 35 سال است، یک سال برای بارداری تلاش کنند؛ و اگر فرد حامل تخمک بالای 35 سال است، شش ماه برای بارداری تلاش کنند. اگر طی این مدت نتیجه‌ای حاصل نشد، آنگاه به متخصص رجوع کنند.

منکین می‌گوید که وقتی با زوج‌ها کار می‌کند، محدوده‌ای که تعیین می‌کند شش مرتبه IUI است و اگر نتیجه‌ای حاصل نشد، به زوج توصیه می‌کند تا به یک متخصص مراجعه نموده و مورد آزمایش و بررسی قرار گیرند.

ایشان می‌گویند که اگر تصمیم دارید که به یک متخصص باروری مراجعه کنید، بهتر است بدانید که مشکلات ناباروری اغلب به یک مورد (یا ترکیبی از چند مورد) از بین سه فاکتور مختلف 1) مشکلات مربوط به تخمک، 2) مشکلات مربوط به لوله‌های فالوپ، یا 3) مشکلات مربوط به اسپرم مربوط می‌شوند. اگر برای باردار شدن مشکل دارید، اینگونه تصور نکنید که حتما مشکل از تخمک یا تخمک‌گذاری است – اگر از همان اول اسپرم را چک کنید، فکر می‌کنم هزینه و زمان بسیاری را می‌توانید برای خود پس‌انداز کنید.

🔻جهت مطالعه بیشتر:

🔹پرسش و پاسخ – روش‌های باروری و فرزندآوری در ترنس های مرد (FTM) و زن (MTF)
https://helptranscenter.org/2016/04/16/649/

🔸پاسخ به پرسش‌های مهم و پرتکرار در خصوص روش‌ها و انتخاب‌های ممکن جهت حفظ توانایی باروری و داشتن فرزند ژنتیکی در ترنسجندرهای مرد (FTM) و زن (MTF) توسط Dr. Samuel Pang
https://helptranscenter.org/2017/10/08/243/

🔹روش باوری ساخت اسپرم از مغز استخوان با شکست مواجه شد
https://helptranscenter.org/2015/11/15/181/

🔸آیا مردان می‌توانند باردار ‌شوند؟
https://helptranscenter.org/2019/07/05/791/

🔹پاسخ به چند پرسش پرتکرار درمورد بارداری مردان ترنس (FTM)
https://helptranscenter.org/2019/09/01/864/

🔸شش سوالی که نباید از افراد ترنسجندر باردار بپرسید
https://helptranscenter.org/2019/09/02/866/

🔻فایل پی‌دی‌اف مقاله بیست نکته مهمی که هر فرد ترنسجندری باید درمورد توانایی باروری و فرزندآوری بداند را می‌توانید از طریق لینک زیر دانلود نمایید.

باروری در افراد ترنسجندر

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://www.buzzfeed.com/carolynkylstra/transgender-fertility

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved