1

چگونه خلاف کلیشه‌های جنسیتی در جامعه حضور پیدا کنیم؟

مترجم: سعید.ش

جنسیت به سادگی چیزهایی که افراد طبق جنسی که متولد شده‌اند از خود بروز می‌دهند نیست. افراد نقش‌های جنسیتی مرتبط با جنسی که در بدو تولد به آنها نسبت داده شده را به‌مرور زمان و از سنین کودکی می‌آموزند. بعضی از افراد از این هنجارهای جنسیتی پیروی می‌کنند، اما بعضی دیگر ترجیح می‌دهند خلاف این هنجارها و کلیشه‌ها رفتار کنند؛ نه به این معنا که نقش‌های جنسیتی مربوط به جنس دیگر را ایفا کنند، بلکه با طیف کلیشه‌های زنانگی و مردانگی بازی می‌کنند و آنها را در هم ترکیب می‌سازند. می‌توانید طبق استایل شخصی خود به کسب تجربه درمورد جنسیت بپردازید و چیزهای مختلف را امتحان کنید، یا می‌توانید در کازپلی مثل شخصیت مورد علاقه‌تان لباس بپوشید و برای خودتان ظاهری درست کنید که منحصر به فرد شما بوده و همزمان نشان‌دهنده استایل شخصی و باورهای سیاسی شما است.

🔳بخش اول. خلاف کلیشه‌های جنسیتی مربوط به ظاهر عمل کردن

1

✳️1. خلاف کلیشه‌های جنسیتی لباس بپوشید

هدف از این کار ضرورتا این نیست که ظاهرتان را آنقدر تغییر دهید که افرادی که شما را نمی‌شناسند فکر کنند کاملا مرد یا کاملا زن هستید. اگر می‌خواهید خلاف کلیشه‌های جنسیتی لباس بپوشید، لازم است کلیشه‌های مردانگی و زنانگی را همزمان از خود بروز دهید. فردی که با موفقیت خلاف کلیشه‌های جنسیتی رفتار می‌کند، ظاهرش به گونه‌ای است که افراد غریبه را به شک وا می‌دارد چون کسی نمی‌تواند با یک نگاه جنس وی را از روی ظاهرش تشخیص دهد.

🔹اگر می‌خواهید خلاف کلیشه‌های جنسیتی لباس بپوشید، می‌توانید مثلا اگر مرد هستید لباس زنانه بپوشید و اگر زن هستید کت و شلوار مردانه به تن کنید.

🔸می‌توانید لباس‌های مردانه و زنانه را باهم به تن کنید. مثلا می‌توانید پیراهن مردانه و کراوات را با دامن زنانه بپوشید.

2

✳️2. موهایتان را طبق مدلی نامعمول برای جنس بدو تولدتان درست کنید

مثلا اگر زن هستید می‌توانید موهایتان را بسیار کوتاه (مدل باز کات) کنید، یا اگر مرد هستید می‌توانید موهایتان بلند بگذارید تا از شانه‌هایتان پایین‌تر آیند. هم می‌توانید با کوتاه کردن موهایتان خلاف کلیشه‌های جنسیتی رفتار کنید و هم می‌توانید فقط مدل موهایتان را تغییر دهید.

🔹بعضی از آرایشگرها به خوبی می‌توانند مدل موهای مرسوم مردان و زنان مثل مدل موی پیکسی (نامرتب) را درآورند. اگر می‌خواهید با کلیشه‌های جنسیتی بازی کنید، می‌توانید به این آرایشگرها مراجعه کنید و برای بازی کردن با کلیشه‌های مردانگی و زنانگی، تغییرات ساده‌ای به مدل موی خود بدهید.

3

✳️3. از لوازم تزئینی غافل نشوید

مقابله با کلیشه‌های جنسیتی گاهی بسیار سرگرم‌کننده است. اگر می‌خواهید خلاف کلیشه‌های جنسیتی در جامعه حضور پیدا کنید، به‌عنوان روشی کلاسیک می‌توانید مثلا لباس زنانه را با کمربند چرمی پهن و چکمه جنگی بپوشید، یا مثلا لباسی که منتسب به مردان است را با زیورآلات زنانه بر تن کنید.

🔹کفش‌هایی بپوشید که افراد همجنس‌تان معمولا نمی‌پوشند. واضح‌ترین مثال مردی است که کفش پاشنه‌بلند پوشیده است.

🔸اگر مرد هستید، می‌توانید گیره موی تزئینی زنانه را نیز امتحان کنید.

4

✳️4. پوشش‌های متنوعی را امتحان کنید

اگر خود را مرد می‌دانید و می‌خواهید کلیشه‌های جنسیتی منتسب به مردان را در هم شکنید، می‌توانید آرایش کنید. اگر خود را زن می‌دانید و می‌خواهید کلیشه‌های جنسیتی منتسب به زنان را به بازی بگیرید، می‌توانید اجازه دهید که موهای بدن‌تان (مثلا موهای پاها، زیربغل، یا صورت) رشد کند و بلند شود.

🔹رشد موی صورت برای فردی که ظاهر زنانه‌ای برای خویش درست کرده، کلیشه‌های جنسیتی را به خوبی در هم ترکیب می سازد.

🔸به شیوه‌های بسیار مختلفی می‌توان از آرایش بهره جست. بسیاری از افراد به طور مرسوم خط چشم می‌کشند، رژلب و رژگونه می‌زنند تا اجزای صورت‌شان بیشتر جلوه کند. اما شما می‌توانید در صورت تمایل آرایش را به روش‌های کاملا غیرمرسومی به کار گیرید. می‌توانید آرایش ملایم کنید یا این که کل صورت‌تان را گریم کنید!

🔳بخش دوم. تغییر رفتارهای جنسیتی

1

✳️1. سرگرمی‌هایی که معمولا منتسب به جنس دیگر است را انجام دهید

رفتارهای ما به شیوه‌های مختلفی تحت تاثیر انتظارات جنسیتی شکل گرفته‌اند. همانطور که ظاهرتان را تغییر می‌دهید، می‌توانید این رفتارها را نیز تغییر دهید. کارهای مورد علاقه و سرگرمی‌هایی را که مختص جنسیتی هستند که با جنس شما همراستا نیست انجام دهید.

🔹شاید همیشه دل‌تان می‌خواسته در ورزشی شرکت کنید که بیشتر افرادی که همجنس شما هستند در آن شرکت نداشته‌اند. از طریق اینترنت در جستجوی تیم‌هایی باشید که اجازه بازی به شما بدهند، یا این‌که چند تا از دوستان خود را جمع کنید و باهم‌دیگر ورزش مورد علاقه‌تان را انجام دهید.

🔸در کلاسی شرکت کنید که همیشه دل‌تان می‌خواسته در آن شرکت کنید اما به خاطر جنس‌تان نتوانسته‌اید. مثلا می‌توانید در کلاس آموزش نجاری، آموزش خیاطی، یا آموزش رباتیک شرکت کنید.

2

✳️2. نقش‌های جنسیتی را در روابط‌تان تغییر دهید

اگر می‌خواهید خلاف کلیشه‌هایی جنسیتی رفتار کنید، لازم است علاوه بر این‌که ظاهر و پوشش خود را تغییر می‌دهید، تغییراتی در طرز ارتباط خود با دیگران نیز ایجاد کنید. برای این‌که ارتباطات جنسیتی را تغییر دهید، لازم است که ابتدا از جنسیتی بودن ارتباطات و روابط کنونی خود آگاه باشید. هر موقع متوجه شدید که کلیشه‌های جنسیتی چه طور راه خود را به روابط‌تان باز کرده‌اند، می‌توانید شروع کنید و آنها را تغییر دهید.

🔹مثلا شاید کارهای روزمره مربوط به خانه را طبق کلیشه‌های جنسیتی انجام می‌داده‌اید. سعی کنید چیزی را امتحان کنید که طبیعتا در کلیشه‌های جنسیتی منتسب به جنس‌تان نمی‌گنجد، مثلا می‌توانید ظرف‌ها را بشویید، ماشین را تعمیر کنید، یا خرید خواروبار را به عهده گیرید.

🔸می‌توانید روش ارتباط خود با دیگران را نیز تغییر دهید. مثلا اگر زن هستید و همیشه وقتی به میهمانی‌هایی خانوادگی می‌رفتید فقط با زنان دیگر نشست و برخاست داشتید، می‌توانید از این به بعد وقت بیشتری را با مردان عضو خانواده‌تان نیز سپری کنید.

🔹ممکن است تا به حال نیز کارهایی را انجام می‌داده‌اید که به طور مرسوم با جنس‌تان همراستا نبوده است. معنایش این است که تا به حال نیز داشته‌اید کلیشه‌های جنسیتی را در هم می‌شکسته‌اید بدون این‌که خودتان آگاه باشید!

3

✳️3. به کاری مشغول شوید که شغل متعارفی برای جنس شما نیست

شما می‌توانید در سطح بسیار بالاتری خلاف کلیشه‌های جنسیتی در جامعه حضور پیدا کنید و به کارهایی مشغول شوید که معمولا منتسب به جنس شما نیست. شاید به انجام رساندن این مرحله دشوار باشد، چون موانعی بر سر راه اشتغال به کارهای نامتعارف وجود دارد، اما به‌مرور زمان موانع موجود ضعیف و ضعیف‌تر می‌شوند.

🔹ممکن است زنی باشید که مایل است به شغل نجاری اشتغال داشته باشد. اگر به شغل نجاری مشغول شوید، نه تنها انتظارات جنسیتی را که براساس جنس از شما انتظار می‌رفته در هم می‌شکنید، بلکه انتظارات جنسیتی شکل گرفته در این زمینه را نیز دگرگون می‌سازید.

🔳بخش سوم. خلاف کلیشه‌های جنسیتی کاراکترهای مختلف عمل کردن

1

✳️1. کاراکتری را برای کازپلی انتخاب کنید

گاهی وقتی نقش فرد دیگری را ایفا می‌کنید، راحت‌تر می‌توانید با جنسیت بازی کنید. می‌توانید از چهارچوب درونی خود پا فراتر بگذارید و هویت‌های دیگری را نیز کشف و تجربه کنید. افرادی که از‌ کازپلی لذت می‌برند مرتب کلیشه‌های جنسیتی را در هم می‌شکنند. واژه کازپلی (به انگلیسی: Cosplay) به معنی پوشیدن لباس یک کاراکتر تخیلی است.

🔹اولین قدم این است که کاراکتری را که دوست دارید بدون توجه به جنسش انتخاب کنید. مثلا می‌توانید کاراکتری از شو تلویزیونی، کامیک، کتاب، یا فیلم مورد علاقه‌تان انتخاب کنید.

2

✳️2. ببینید چطور می‌توانید جنسیت کاراکتر منتخب خود را تغییر دهید

وقتی دارید کازپلی انجام می‌دهید، می‌توانید کاراکتر منتخب خود را به هر روشی که دوست دارید تغییر دهید. علاوه بر این‌که می‌توانید دوره زمانی زندگی کاراکتر و لباس‌هایش را دستخوش تغییر کنید، می‌توانید جنسیت او را نیز تغییر دهید.

🔹مثلا چه کسی گفته دارث ویدر حتما باید مرد باشد؟ سعی کنید لباسی برای کازپلی درست کنید که دارث ویدر را در هیبت یک زن نشان دهد.

🔸به عنوان مثالی دیگر، می‌توانید سفیدبرفی را نیز در نظر بگیرید. ببینید چگونه می‌توانید لباسی درست کنید که کاراکتر سفیدبرفی را در هیبت یک مرد نشان دهد؟

3

✳️3. به جای تغییر دادن جنسیت کاراکتر، می‌توانید جنسیت خود را تغییر دهید

برای این که خلاف کلیشه‌های جنسیتی کازپلی انجام دهید، لازم نیست همیشه جنسیت کاراکتر را تغییر دهید. به جای این کار می‌توانید کاراکتری را انتخاب کنید که هم‌جنس شما نیست.

🔹مثلا اگر خود را زن می‌دانید، می‌توانید لباسی در نقش لوک اسکای‌واکر بپوشید. افراد مبدل‌پوش طبیعتا کلیشه‌های جنسیتی را در هم می‌شکنند.

🔰توصیه‌ها

▪️لذت ببرید! لازم نیست بیش از حد به این فکر کنید که آیا کاری که دارید انجام می‌دهید، چیزی که دارید می‌گویید یا لباسی که دارید می‌پوشید درست است یا نه. کافی است که فقط خودتان باشید و هر کاری می‌خواهید انجام دهید.

▫️خلاف کلیشه‌های جنسیتی در جامعه حضور پیدا کردن یا به اصلاح «Gender-bender» بودن را تبدیل به کلیشه‌هایی مثل «مرد» بودن و «زن» بودن نکنید. هر چیزی که دوست دارید بپوشید. اگر یک روز دوست دارید طبق کلیشه‌های جنسیتی منتسب به جنس خود لباس بپوشید، این کار را انجام دهید. تنها چیزی که مهم است خواسته خود شماست.

🔻هشدار

▪️ممکن است در هم شکستن کلیشه‌های جنسیتی با خطراتی همراه باشد، بسته به این‌که کجا زندگی می‌کنید و با چه کسانی در ارتباط هستید. هنجارهای جنسیتی در وجود بعضی از افراد عمیقا ریشه دوانده بطوریکه اگر با فردی مواجه شوند که این هنجارها و کلیشه‌ها را نقض می‌کند، ممکن است واکنش‌های خشمگینانه یا خشونت‌آمیز از خود بروز دهند. چنین برخوردها و عکس‌العمل هایی به هیچ وجه صحیح یا قابل قبول نیست، اما لازم است پیش از این‌که خلاف کلیشه‌های جنسیتی در جامعه حضور پیدا کنید، از احتمال بروز چنین مسائلی نیز آگاه باشید.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://www.wikihow.com/Gender-Bend

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved