1

چگونه به عنوان یک مرد در جامعه حضور پیدا کنیم؟ (ویژه مردان ترنس FTM)

مترجم: سعید.ش

اگر در حال گذراندن مراحل تطبیق جنسیت از زن به مرد (FTM) هستید، حضور در جامعه به عنوان یک مرد یکی از دغدغه‌های مهم شماست. خوشبختانه روش‌های مختلفی وجود دارد که با انجام دادن آنها می‌توانید شانس خود را برای حضور در جامعه به عنوان یک مرد افزایش دهید. می‌توانید از تغییرات ساده‌ای در ظاهر خود، مثل کوتاه کردن مو به مدل مردانه، اصلاح کردن صورت، یا بستن و پنهان کردن سینه‌ها شروع کنید، سپس لباس‌های مردانه‌تری برای خود خریداری کنید. آداب معاشرت نیز در این زمینه نقش مهمی ایفا می‌کند، بنابراین لازم است چیزهایی مثل صاف نشستن، دست دادن، و صحبت کردن به صورت یکنواخت و بدون طنین را تمرین کنید. اگر این استراتژی‌ها را باهم به کار ببندید، شانس خود را برای حضور در جامعه به عنوان یک مرد افزایش می‌دهید.

🔳بخش اول. تغییر ظاهر و پوشش

1

✳️1. به آرایشگاه مردانه رجوع کنید و موهایتان را مدل مردانه کوتاه کنید

با توجه به این که زنان بسیاری نیز موهای خود را مدل اسپورت کوتاه می‌کنند، صرفا با داشتن موهای کوتاه نمی‌توانید به عنوان یک مرد د‌ر جامعه حضور پیدا کنید. حائز اهمیت است که برای کوتاهی موهایتان به آرایشگاه مردانه یا آرایشگری که اغلب موهای مردان را کوتاه می‌کند مراجعه کنید. به آرایشگرهایی که موهای مردان را کوتاه نمی‌کنند مراجعه نکنید چون ممکن است موهایتان را مدل زنانه کوتاه کنند. وقتی برای کوتاه کردن موهایتان مراجعه می‌کنید، مدل مویی که مدنظرتان است را به آرایشگر بگویید. چند عدد عکس از مدل موهای مورد علاقه‌تان ذخیره کنید و آنها را به آرایشگر نشان دهید.

🔹از آرایشگر بخواهید که خط ریش‌تان را نیز اصلاح کند. بلند بودن موهای قسمت خط ریش ممکن است در جامعه زنانه تلقی شود.

🔸آرایشگر احتمالا سوالاتی را درمورد این که دوست دارید موهایتان چگونه کوتاه شود از شما خواهد پرسید. نترسید و هر چیزی را که می‌خواهید دقیقا به آرایشگر بگویید و اجازه ندهید شما را منصرف کند. این کاملا حق شماست که هر طور دوست دارید موهایتان کوتاه شود!

2

✳️2. موهایتان را به کمک ژل مو، پماد مو یا دیگر محصولات حالت‌دهنده موی مردان مدل دهید

اگر موهایتان را به سمت عقب مدل دهید و از روی صورت‌تان کنار بزنید ظاهر مردانه‌تری پیدا می‌کنید. با استفاده از ژل یا پماد مو می‌توانید موهایتان را به سمت عقب مدل دهید. اگر مدل موهایتان بلند است، انجام این کار از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، چون چتری یا آویزان شدن مو از یک سمت صورت‌تان از دید افرادی که شما را نمی‌شناسند زنانه تلقی می‌شود.

🔹یک روش ساده اینگونه است که موهای خود را به مقدار کافی ژل بزنید و به عقب شانه کنید تا روی صورت‌تان نیایند.

3

✳️3. صورت‌تان را اصلاح کنید تا موهای کرکی نداشته باشد

اگر موی آشکاری روی صورت‌تان ندارید، شاید اصلاح کردن صورت برایتان کار بی‌اهمیتی باشد، اما باید توجه داشته باشید که انجام این کار مهم است چون زنان معمولا موهای کرکی‌شکل نازکی روی صورت خود دارند ولی مردان این موها را ندارند. مردان یا ریش بلند می‌گذارند یا صورت خود را مرتب اصلاح می‌کنند. با توجه به این‌که نمی‌توانید به دلخواه خود موی صورت‌تان را رشد دهید، بنابراین حائز اهمیت است که هر چند روز یکبار موهای کرکی صورت‌تان را اصلاح کنید.

🔹هر موقع می‌خواهید اصلاح کنید، از کرم اصلاح و تیغ جدید استفاده کنید تا صورت‌تان زخمی نشود.

🔸می‌توانید از افترشیو نیز استفاده کنید تا هم از عفونت کردن پوست‌تان جلوگیری شود و هم این‌که‌ صورت‌تان عطر مردانه‌ای به خود بگیرد.

4

✳️4. به هیچ عنوان آرایش نکنید و ابروهایتان را اصلاح نکنید

اگر آرایش کنید صورت‌تان زنانه‌تر به نظر می‌رسد، بنابراین با آرایش نکردن به صورت خودکار ظاهر مردانه‌تری پیدا می‌کنید. مردان معمولا ابروهای پرپشت‌تری دارند، بنابراین اگر ابروهایتان را اصلاح نکنید صورت‌تان ظاهر مردانه‌تری پیدا می‌کند.

5

✳️5. سینه‌هایتان را ببندید و نمای عضلات سینه‌ای بزرگ را ایجاد کنید

اگر سینه‌های کوچکی دارید، می‌توانید با پوشیدن سینه‌بند ورزشی تنگ و چسبان، سینه‌هایتان را پنهان کنید. اما اگر سینه‌های متوسط یا بزرگی دارید، لازم است سینه‌هایتان را ببندید تا بتوانید به عنوان یک مرد در جامعه حضور پیدا کنید. می‌توانید بایندر خریداری کنید و زیر پیراهن‌تان آن را بپوشید و ظاهر سینه‌تان را مردانه کنید.

🔹بیشتر از هشت ساعت در روز بایندر نپوشید.

🔸بایندری با سایز مناسب بپوشید. پوشیدن بایندر بسیار تنگ، تنفس شما را محدود می‌کند و به بافت پستان آسیب می‌رساند.

🔹هدف از بستن و پنهان کردن سینه این نیست که سینه‌تان کاملا تخت شود، بلکه هدف این است که ظاهر عضلات سینه‌ای بزرگ (عضلات پکتورال) زیر لباس‌تان ایجاد شود.

🔸برای بستن سینه‌تان هرگز از بانداژ استفاده نکنید. بانداژ به سمت پایین سُر می‌خورد، نسبتا تنگ است و تنفس‌تان را محدود می‌کند.

▪️توصیه: اگر پستان‌های بسیار بزرگی دارید و مایل به انجام عمل کوچک کردن پستان هستید، می‌توانید ببینید که آیا بیمه هزینه این عمل را پوشش می‌دهد یا نه. بعضی از بیمه‌ها هزینه این عمل را پوشش می‌دهند، به خصوص اگر پستان‌هایتان آنقدر بزرگ باشند که باعث کمردرد شما شوند.

6

✳️6. زیر شلوارتان برجستگی طبیعی ایجاد کنید

می‌توانید پروتز خریداری کنید یا این‌که پروتز زیرشلوار مخصوص به خود را با استفاده از کاندوم، ژل موی فاقد الکل، و جوراب نایلونی درست کنید. کاندوم را تا نیمه با ژل مو پُر کنید، سر آن را گره بزنید، سپس کاندوم دیگری روی آن بکشید تا از نشت ژل مو جلوگیری شود. سپس جوراب نایلونی را روی کاندوم بکشید و سر آن را گره بزنید تا کاندوم را محکم دربرگیرد.

🔹بسیاری از مردان وقتی آلت تناسلی‌شان در حالت نعوظ قرار ندارد، برجستگی مشخصی روی شلوار خود ندارند، بنابراین وقتی می‌خواهید برجستگی طبیعی زیرشلوار خود ایجاد کنید، این نکته را مدنظر داشته باشید.

🔸اگر می‌خواهید پروتز آلت تناسلی مردانه مخصوص سکس داشته باشید، می‌توانید آن را از فروشگاه‌های بزرگسال خریداری کنید.

7

✳️7. با پزشک‌تان راجع به هورمون درمانی صحبت کنید

اگر می‌خواهید ظاهر خود را در سطح بیولوژیکی تغییر دهید، می‌توانید تستسترون درمانی کنید. تستسترون درمانی صفات مردانه‌ای را در بدن شما ایجاد می‌کند که از آن جمله می‌توان به رویش ریش و عضلانی‌تر شدن بدن اشاره نمود. تستسترون درمانی سیکل قاعدگی‌تان را نیز متوقف می‌کند. تستسترون را می‌توانید تزریق کنید، می‌توانید به صورت برچسب روی پوست خود استعمال کنید، یا این‌که به صورت قرص مصرف کنید.

🔳بخش دوم. پوشش مردانه

1

✳️1. پیراهن‌هایی خریداری کنید که سینه‌تان را می‌پوشانند

لباس‌های گشاد خریداری کنید تا سینه‌تان را بهتر بپوشانند. پیراهن‌های دکمه‌دار مردانه گزینه‌های مناسبی برای شما هستند. از پوشیدن لباس‌هایی که از جنس ابریشم یا الیاف مصنوعی بوده و به بدن‌تان می‌چسبند خودداری کنید. به جای اینها لباس‌های پنبه‌ای و کتانی بپوشید.

🔹می‌توانید ابتدا تی‌شرت بپوشید و سپس روی آن پیراهن دکمه‌دار آستین‌بلند یا تی‌شرت مردانه دکمه‌دار بپوشید.

▪️توصیه: اگر لباس‌هایتان را به خشک‌شویی می‌دهید، از آنها بخواهید که لباس‌هایتان را به خوبی آهار بزنند. به این صورت لباس‌هایتان حالت خود را بیشتر حفظ کرده و قوس‌های بدنتان را بهتر می‌پوشانند.

2

✳️2. شلوار جین راسته و شورت مردانه بخرید

الگوی برش شلوارهای مردانه و زنانه باهم متفاوت است، بنابراین برای این‌که بتوانید به عنوان یک مرد در جامعه حضور پیدا کنید، بهتر است فقط شلوارهای مردانه بپوشید. شلوار پارچه‌ای مردانه انتخابی عالی برای داشتن ظاهری مردانه است. اگر شلوار جین را ترجیح می‌دهید، می‌توانید شلوار جین راسته گشاد تهیه کنید.

🔹از پوشیدن شلوار جین‌های اسکینی و بوت‌کات خودداری کنید، چون قوس‌های بدن‌تان را بیشتر نشان می‌دهند.

▪️توصیه: شلوارهای مردانه در طرح‌ها و رنگ‌های مختلفی عرضه می‌گردند. می‌توانید طرح‌ها و رنگ‌های مختلفی را که متناسب با استایل شماست و از پوشیدن آنها لذت می‌برید امتحان کنید، اما پوشیدن شلوارهای ساده و رایج بیشتر به شما کمک می‌کند که بتوانید به عنوان یک مرد در جامعه حضور پیدا کنید. شلوارهای سرمه‌ای، مشکی، خاکستری، و خاکی‌رنگ بپوشید تا مردانه‌تر به نظر برسید.

3

✳️3. کفش و جوراب‌های مردانه بپوشید

کفش‌هایتان را از فروشگاه‌های کفش مردانه خریداری کنید و رنگ‌های مردانه مثل خاکستری، مشکی، آبی، قهوه‌ای و … را انتخاب کنید. یک جفت کفش رسمی برای مناسبت‌های خاص، و یک جفت کفش راحتی مثل کفش اسپورت خریداری کنید. اگر سایز پاهایتان کوچک است، به فروشگاه‌های کفش پسرانه مراجعه کنید و کفش اندازه پاهای خود را پیدا کنید.

🔹کفش‌هایتان را هم می‌توانید از فروشگاه کفش خریداری کنید و هم می‌توانید اینترنتی سفارش دهید تا موقع انتخاب کفش، تنوع سایز، مدل و رنگ بیشتری پیش روی خود داشته باشید.

4

✳️4. لباس شنای مخصوصی برای‌ موقعی که به ساحل یا استخر می‌روید تهیه کنید

حضور به عنوان یک مرد در محیط استخر یا ساحل با چالش‌ها و سختی‌های بیشتری همراه است، اما اگر لباس شنای مناسبی انتخاب کنید برایتان امکان‌پذیر می‌شود. مردان در ساحل یا استخر عموما فقط شورت مایو مردانه می‌پوشند. شما برای پوشاندن سینه‌هایتان می‌توانید لباس غواصی یا جلیقه شنا خریداری کنید؛ یا این‌که می‌توانید همراه با شورت مایو مردانه، تی‌شرت نیز بپوشید.

🔹سینه خود را به صورتی ایمن ببندید و جانب احتیاط را رعایت نمایید. معمولا توصیه می‌شود که اگر تصمیم دارید ورزش یا شنا کنید، بایندر یک سایز بزرگتر از سایز معمول‌تان بپوشید. همچنین بررسی کنید و ببینید که آیا جنس بایندر به گونه‌ای است که موقع تماس با آب خراب نشود یا خیر.

5

✳️5. از لوازم تزئینی مردانه مثل کراوات و ساعت مچی استفاده کنید

با پوشیدن ساعت مچی مردانه شیک، کراوات، یا لوازم تزئینی مردانه دیگر بهتر می‌توانید به عنوان یک مرد در جامعه حضور پیدا کنید. عینک آفتابی مردانه بخرید، جواهرات مردانه به خود آویزان کنید (البته اگر جواهرات دوست دارید)، و از ادکلن مردانه به عنوان عطر منحصر به فردتان استفاده کنید.

🔹اگر مچ دست‌تان باریک است، از بستن ساعت مچی‌های خیلی بزرگ خودداری کنید، چون مچ دست‌تان را حتی باریک‌تر از چیزی که هست نشان می‌دهند.

🔳بخش سوم. بروز رفتارهای مردانه

1

✳️1. به جای جمع‌وجور نشستن، باز و راحت بنشینید

زنان معمولا خودشان را کوچکتر و جمع‌وجورتر جلوه می‌دهند، مثلا پای خود را روی پای دیگرشان می‌اندازند، به یک سمت تکیه می‌کنند، یا دست‌به‌سینه می‌نشینند. برای این که مردانه‌تر به نظر برسید، خلاف این کارها را انجام دهید. با پاهای باز بنشینید، صاف بنشینید و صاف و کشیده بایستید، و با دست‌هایتان فضای اطراف‌تان را اشغال کنید.

🔹مثلا اگر ایستاده‌اید، پاهایتان را به اندازه عرض شانه‌هایتان از هم باز کنید، راست و کشیده بایستید، و اجازه دهید دست‌هایتان در دو طرف بدن‌تان آویزان باشد.

🔸اگر نشسته‌اید، کف پاهایتان را روی زمین قرار دهید و زانوهایتان را حدود 12 اینچ (30 سانتی‌متر) از هم باز نگه دارید، یک یا هر دو دست‌تان را روی صندلی بغلی دراز کنید و به عقب لم دهید.

2

✳️2. تمرین کنید تا وقتی با افراد ملاقات می‌کنید بتوانید محکم و با اعتمادبه‌نفس به آنها دست بدهید

محکم دست دادن نشانه مهم مردانگی است. وقتی می‌خواهید به کسی دست بدهید، یا بایستید یا کمی خم شوید تا روبه‌روی چشم‌های او قرار گیرید. سپس به چشم‌های فرد مقابل‌تان نگاه کنید، دست وی را محکم بگیرید و دو تا سه بار بالا و پایین کنید. بعد از این‌که دست دادید، دست طرف مقابل‌تان را رها می‌کنید و مثل قبل ریلکس می‌ایستید یا می‌نشینید.

🔹دست طرف مقابل‌تان را بیشتر از پنج ثانیه نگه ندارید. اگر دست دادن‌تان طولانی شود، ممکن است عجیب به نظر برسد.

▪️توصیه: مردان اغلب کمتر از زنان لبخند می‌زنند. خوب است که وقتی با کسی ملاقات می‌کنید به او لبخند بزنید، اما بیش از حد این کار را نکنید و خنده عصبی نیز نکنید. سعی کنید آرام بمانید و به شیوه‌ای طبیعی و دوستانه لبخند بزنید.

3

✳️3. تا جای ممکن صدا و لحن صحبت یکنواخت و بدون طنین داشته باشید

زنان موقعی که صحبت می‌کنند معمولا ارتفاع صدای خود را تغییر می‌دهند. سعی کنید با صدا و لحنی یکنواخت و بدون طنین صحبت کنید تا مردانه‌تر به نظر برسید. تون صدای‌تان به اندازه یکنواخت بودن صدا و محکم صحبت کردن شما اهمیت ندارد. مردان تون صدای مختلفی دارند، بنابرابن نازک بودن صدای‌تان لزوما مانعی برای حضور شما به عنوان یک مرد در جامعه ایجاد نمی‌کند.

🔹ببینید مردان چگونه در فیلم‌ها، پادکست‌ها، و شوهای تلویزیونی صحبت می‌کنند و سعی کنید صدا و لحن صحبت کردن آنها را تقلید کنید.

4

✳️4. اگر دوست ندارید نشسته ادرار کنید، وسیله ایستاده ادرار کردن را تهیه کنید

هیچ اشکالی ندارد اگر در دستشویی مردانه نشسته ادرار کنید. حتی بعضی از مردان نیز طبق ترجیح شخصی یا اجباراً نشسته ادرار می‌کنند. اما اگر می‌خواهید ایستاده ادرار کنید، می‌توانید به روش‌های مختلفی این کار را انجام دهید. بهترین روش این است که از وسیله ایستاده ادرار کردن استفاده کنید. می‌توانید یکی برای خودتان درست کنید یا یکی بخرید.

🔹ابتدا در خانه از این وسیله استفاده کنید تا حرفه‌ای شوید. می‌توانید ابتدا زیر دوش حمام تمرین کنید و بعدا هر موقع که خواستید دستشویی بروید از آن استفاده کنید. هر موقع راحت بودید، وسیله را با خودتان بیرون ببرید.

🔸معمولا وسیله ایستاده ادرار کردن نسبتا کوچک بوده و به راحتی در جیب جا می‌شود.

🔰توصیه‌ها

▪️یادتان باشد که هر مردی خصوصیات غیرمردانه نیز دارد، بنابراین چیزی که شاید شما را نگران کند و فکر کنید انجام دادنش برای حضور در جامعه به عنوان یک مرد مناسب نبوده است، کمتر آنچه که فکر می‌کنید اهمیت دارد.

▫️اگر بدن‌تان عضلانی‌تر باشد مردانه‌تر به نظر می رسید، اما رشد و پرورش عضلات به زمان و تلاش نیاز دارد. برای عضلانی‌تر کردن بدن‌تان، به‌خصوص برای رشد عضلات بازوها، شانه و سینه‌تان، طبق برنامه تمرین با وزنه را شروع کنید.

🔻هشدار

▪️اگر بایندر می‌پوشید به بدن‌تان گوش سپارید. اگر درد خفیفی در ناحیه سینه دارید مسئله‌ای نیست، اما اگر قفسه‌سینه‌تان درد می‌کند، دچار تنگی‌نفس شده‌اید، یا مبتلا به بیماری‌های تنفسی (حتی بیماری‌هایی که از نظرتان نامرتبط به بستن سینه‌هاست) شده‌اید، بایندر را از تن خود درآورید و تا موقعی که 100% بهبود نیافته‌اید، از پوشیدن مجدد آن خودداری کنید.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://www.wikihow.com/Pass-As-a-Male-(For-FTMs)

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved