1

دستورالعمل‌های مراقبت پس از جراحی مردانه‌سازی/زنانه‌سازی صدا در مردان ترنس (FTM) و زنان ترنس (MTF) به قلم Dr. C. Michael Haben

مترجم: سعید.ش

💠روز اول تا هفتم

طی هفته اول تا جایی که ممکن است یخ روی برش جراحی‌تان قرار دهید و این کار را تا وقتی که بخیه بیرونی برداشته شود ادامه دهید.

تایلنول (استامینوفن) قوی یا ژنریک را همراه با ایبوپروفن به‌صورت همزمان برای تسکین درد پس از عمل مصرف کنید. دوز و فاصله بین مصرف دو دوز را طبق دستورالعمل‌هایی که روی جعبه قرص‌ها نوشته شده رعایت نمایید.

همه مراجعه‌کنندگان ابتدا استروئید دریافت می‌کنند و سپس مرخص می‌شوند. مصرف استروئید الزامی است و اگر مصرف نشود خطر جانی در پی خواهد داشت. اگر شب در بیمارستان بستری هستید، استروئید به‌صورت درون وریدی به شما تزریق می‌شود، و بعد از ظهر روز پس از جراحی نیز می‌توانید مصرف استروئیدهای خوراکی را آغاز کنید. اگر همان روزی که عمل کردید مرخص شدید، مصرف استروئیدها را باید بعد از ظهر همان روزی که عمل کردید شروع کنید. به هر صورت، کل استروئیدهایی که برای یک روزتان هست را یکجا مصرف کنید. اولین دوز استروئید شما شش قرص کوچک است. اگر دچار تنگی نفس شدید فورا با مطب پزشک تماس بگیرید.

اگر همان روزی که عمل کردید مرخص شدید، یک ویفر ضدتهوع جذبی در اختیارتان قرار می‌گیرد تا شب بعد از عمل اگر حالت تهوع داشتید استفاده کنید. اگر حالت تهوع نداشتید لازم نیست استفاده کنید. حالت تهوع پس از گذشت 24-36 ساعت از بیهوشی عمومی برطرف می‌شود.

اولین یا دومین وعده غذایی‌تان پس از جراحی باید کوچک، نرم و سبک (مانند ماست، سوپ، برنج) باشد تا استفراغ نکنید. هر موقع حالت تهوع‌تان کنترل شد، می‌توانید رژیم غذایی سالم و طبیعی خود را از سر بگیرید و از مصرف الکل، نوشیدنی‌های گازدار یا شکردار، و غذاهای فاقد ارزش غذایی خودداری کنید.

پس از عمل برایتان آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کنیم. اگر همان روزی که عمل کردید مرخص شدید، بعد از ظهر همان روز مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها را طبق توصیه پزشک شروع کنید. اگر شب را در بیمارستان بستری بودید نیز می‌توانید بعد از ظهر همان روزی که عمل کردید، مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها را طبق توصیه پزشک شروع کنید. اگر دچار افزایش قرمزی، ورم، درد یا ترشح از ناحیه برش جراحی، یا تب بالاتر از 101 درجه فارنهایت (38.3 درجه سلسیوس) شدید فورا با مطب پزشک تماس بگیرید. ورم جعبه صدا و برش جراحی معمولا پس از شش الی دوازده ماه برطرف می‌شود. صبور باشید!

اشکالی ندارد اگر به‌آرامی گلویتان را صاف کنید، اما نباید سرفه شدید کنید. چای گرم همراه با لیمو و عسل خلط را برطرف و گلو را صاف می‌کند. می‌توانید داروی Plain Mucinex را نیز امتحان کنید، اما معمولا آن‌چنان سودمند یا ضروری نیست. وقتی می‌خواهید به خانه بروید، داروی ضدسرفه بر پایه کدئین در اختیارتان قرار می‌دهیم تا در صورت لزوم مصرف کنید.

پس از این که جراحی شدید، برش دو اینچی روی گردن‌تان را با بخیه‌های آبی‌رنگ و چسب بخیه «استری‌استریپ» (بانداژهای کوچک) می‌بندیم؛ اینها را باید به حال خود بگذارید و خشک نگه دارید. هشت روز بعد از عمل بخیه و استری‌استریپ‌ها را خودم یا پزشک متخصص دیگری نزدیک به محل سکونت‌تان برمی‌داریم. تا وقتی که هنوز بخیه‌هایتان برداشته نشده، لازم است از سینه به پایین حمام کنید و موهایتان را نیز در سینک بشویید و نباید دوش بگیرید یا برش جراحی را خیس کنید.

کار و فعالیت: هر فردی واکنش متفاوتی نسبت به بیهوشی از خود نشان می‌دهد. بعضی از افراد بعد از عمل فقط احساس ضعف و خستگی می‌کنند، اما بعضی از افراد تا 4-5 روز از پا می‌افتند. بدن و مغزتان به شما خواهد گفت که چه موقع می‌توانید کارهای بدون صدا و فعالیت‌های بدنی سبک را از سر بگیرید. تا وقتی که هنوز بخیه بیرونی‌تان برداشته نشده است، از بلند کردن اشیاء سنگین‌تر از یک گالن شیر خودداری کنید.*

💠روز اول تا سی‌ام

پس از جراحی لازم است به مدت سی روز به صدای خود استراحت مطلق دهید. یعنی این‌که نه زمزمه کنید، نه با حرکات لب‌ها بدون صدا صحبت کنید، نه ناله کنید، نه آه بکشید، نه خرخر کنید (مثل موقعی که دارید ورزش هوازی انجام می‌دهید)، و نه برای حرف زدن به خودتان فشار بیاورید. اگر زودهنگام از صدایتان استفاده کنید، بخیه‌هایتان پاره می‌شوند و عمل جراحی‌تان نتیجه موفقیت‌آمیزی نخواهد داشت. نگران چیزهایی که کنترلی روی آنها ندارید (مثل حرف زدن در خواب، خمیازه کشیدن، اشتباهات جزئی و …) نباشید. به جای نگرانی درباره این مسائل، تمرکز خود را روی مسائلی بگذارید که روی آنها کنترل دارید.

وقتی که در حال استراحت دادن به صدایتان هستید، اگر سوالات غیراورژانسی برایتان پیش آمد می‌توانید به من ایمیل بزنید.

پس از این‌که هشت روز بعد از عمل بخیه‌هایتان کشیده شد، تا روز سی‌ام بعد از عمل روزی چهار – پنج بار از کمپرس گرم استفاده کنید. وقتی بخیه برداشته شد می‌توانید طبق معمول دوش بگیرید، فقط برش جراحی را با ملایمت خشک کنید (دست روی جای برش نمالید)، و تا سه ماه بعد از عمل وقتی که از خانه بیرون می‌روید برش جراحی‌تان را با روسری و/یا کرم ضدآفتاب اس‌پی‌اف بالا از تابش مستقیم نور خورشید به دور نگه دارید.

برای هر مراجعه‌کننده به مدت یک تا سه ماه داروی کاهنده اسید معده تجویز می‌شود تا از ریفلاکس خاموش که باعث زود جذب شدن بخیه‌ها می‌شود جلوگیری به عمل‌ آید. مصرف این دارو را از صبح روز بعد از ترخیص‌تان شروع کنید. بعد از جراحی تا موقعی که دارید داروهای ضدریفلاکس مصرف می‌کنید لازم است که از مصرف الکل/نوشابه گازدار/غذاهای فاقد ارزش غذایی که سبب ریفلاکس معده می‌شوند خودداری ورزید. رژیم غذایی سالم = بهبودی بهتر. هیچ محدودیت غذایی دیگری ندارید.

گاهی‌اوقات تا یک ماه بعد از عمل یا حتی به مدت بیشتری ممکن است ذائقه‌تان تغییر پیدا کند. این مسئله بدلیل فشاری که ابزار جراحی روی زبان وارد می‌کند و تاثیری که روی عصب ذائقه می‌گذارد پدید می‌آید. این مسئله ناخوشآیند بوده، اما انتظار می‌رود که به‌مرور زمان کاملا برطرف شود. لطفا صبور باشید.

💠روز 31 تا 90

وقتی 31 روز بعد از عمل به‌آرامی شروع به استفاده از صدای خود کردید، تا چهار الی هشت هفته نخست انتظار ورم شدید جعبه صدا در اثر جراحی را داشته باشید. در ابتدا صدایتان بسیار بسیار بدتر به‌نظر می‌رسد، اما به‌مرور زمان بهتر و بهتر می‌شود. صبور باشید! برای این‌که نتیجه نهایی را ببینید، لازم است سه الی شش ماه صبر کنید تا ورم‌های ناشی از جراحی کاملا برطرف شود.

اگر دستورالعمل‌های مراقبت بعد از عمل را موبه‌مو اجرا کنید، بعید است که بخیه‌های تارهای صوتی‌تان پاره شود. تنها راهی که می‌توانید متوجه شوید که آیا بخیه‌های جراحی‌تان پاره شده است یا نه، این است که حضوری برای معاینه تشریف بیاورید. هر مراجعه‌کننده‌ای که نگران این مسئله است، می‌تواند برای معاینه حضوری تشریف بیاورد، اما این کار واقعا ضرورتی ندارد.

*از همه ورزش‌های تماسی که با خطر آسیب یا تماس با گردن (حتی در حد خفیف) همراهند اجتناب کنید.

پس از گذشت سی روز از عمل جراحی می‌توانید به انتخاب خودتان از ژل سیلیکن، نوار اسکار، روغن ویتامین E، یا دیگر محصولات مراقبت از اسکار موجود در بازار استفاده کنید.

تا حداقل شش ماه بعد از عمل به هیچ عنوان تحت هیچ عمل جراحی انتخابی که با بیهوشی عمومی صورت گیرد قرار نگیرید، مگر این‌که از قبل حضوری به کلینیک ما مراجعه کرده باشید و پس از معاینه، اجازه انجام عمل جراحی را به شما داده باشیم. همیشه درمورد این جراحی به جراح‌ها و متخصصان هوشبری بعدی‌تان بگویید تا بتوانند درمورد احتیاط‌های ویژه با من در تماس باشند.

💠پس از سه ماه

اگر در حال انجام گفتاردرمانی هستید، تا حداقل سه ماه بعد از عمل گفتاردرمانی را شروع نکنید. اگر قبل از سه ماه گفتاردرمانی را شروع کنید، به نتیجه نهایی عمل خود آسیب می‌رسانید.

بعضی از مراجعه‌کنندگان دچار بافت اسکار توپی‌شکل کوچکی روی بخیه‌های تارهای صوتی خود می‌شوند. این مسئله فقط با معاینه تشخیص داده می‌شود، و در بیش از 90% مواقع خودبه‌خود بهبود پیدا می‌کند، اما روند بهبودی آن ممکن است تا دوازده ماه طول بکشد. وقتی این مسئله برطرف گردید، کیفیت صدا و ارتفاع صدا بهتر می‌شود. به همین دلیل است که می‌گوییم نتیجه نهایی عمل، خود را بعد از شش الی دوازده ماه نشان می‌دهد.

پیش از گذشت یک سال از عمل‌تان، هرگز جراحی ترمیم اسکار (جای برش عمل) را انجام ندهید. اگر صبور باشید به‌ندرت اتفاق می‌افتد که انجام چنین عملی ضرورت پیدا کند، و اگر صبر نداشته باشید و قبل از گذشت یک سال این عمل را انجام دهید، اوضاع از اینی که هست بسیار بدتر خواهد شد.

هیچ مراجعه‌کننده‌ای تا قبل از این‌که کل داروهایش را تحویل نگرفته، اجازه ترخیص از بیمارستان را ندارد.

1

برای افرادی که نگران هستند: از عمل این مراجعه‌کننده که به روش لارینگوپلاستی گردنی باز انجام شده هشت روز می‌گذرد. عمل ایشان در راچستر نیویورک صورت گرفته و در حال حاضر نیز در مرحله استراحت مطلق صدا به سر می‌برند، و طبق توصیه اینجانب برای کشیدن بخیه گردنی مراجعه کرده‌اند. دستورالعمل‌های مربوطه در ادامه ذکر گردیده است. لطفا در ساعات اداری با شماره (585) 442-1110 با مطب تماس بگیرید یا بعد از ساعات اداری به شماره (888) 549-2261 فکس بفرستید و درخواست گفتگو با Dr. Haben را داشته باشید و هر سوال یا نگرانی که دارید مطرح کنید.

بعد از این‌که بانداژهای کوچک استری‌استریپ برداشته شد، زیر این قسمت یک نخ بخیه آبی‌رنگ به نام پرولن هست که باید برداشته شود. نخ پرولن آبی‌رنگ از هر دو طرف برش جراحی بیرون می‌زند. یک انتهایش را نزدیک سطح پوست‌تان بچینید.

انتهای دیگر نخ بخیه را با دست‌تان بگیرید و از دست دیگرتان که آزاد است برای جلوگیری از کشیده شدن برش جراحی کمک بگیرید. نخ بخیه را به آرامی بیرون بکشید و حواستان باشد آن را نشکنید. طول این نخ بخیه سه – چهار اینچ است. برش جراحی نیازی به پانسمان ندارد.

⚠️[توجه داشته باشید این مقاله جایگزینی برای دستورالعمل‌های ارائه شده توسط پزشک جراحی که عمل مردانه‌سازی/زنانه‌سازی صدای خود را توسط ایشان انجام داده‌اید نمی‌باشد؛ دستورالعمل‌های مراقبت پس از جراحی را فقط از پزشک جراح خود جویا شوید و همواره فقط از دستورالعمل‌های ارائه شده توسط پزشک جراح خود پیروی کنید. /مترجم]

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
http://www.professionalvoice.org

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved