1

چگونه با افراد اینترسکس (بیناجنسی) رابطه عاشقانه برقرار کنیم؟

مترجم: سعید.ش

افراد اینترسکس با صفات جنسی (ناحیه تناسلی، غدد جنسی، و آرایش کروموزومی) خاصی متولد می‌شوند که در کلیشه‌های باینری تعریف شده برای جسم منتسب به مردان یا زنان نمی‌گنجد. چترواژه اینترسکس در توصیف تنوعات جسمی بسیار گسترده‌ای به کار می‌رود. حائز اهمیت است که سطح آگاهی و اطلاعات خود را بالا ببرید، به‌خصوص اگر می‌خواهید با فردی اینترسکس رابطه عاشقانه برقرار کنید. برای این که راحت‌تر و بهتر بتوانید رابطه عاشقانه برقرار کنید، می‌توانید از توصیه‌های مختلفی که در این مقاله آمده بهره جویید.

🔳بخش اول. طرز فکر و دیدگاه صحیح

1

✳️1. روشن فکر باشید

گاهی با شروع رابطه عاشقانه جدید حس عجیبی به آدم دست می‌دهد. اگر با فردی اینترسکس رابطه عاشقانه برقرار می‌کنید ممکن است اوضاع برایتان پیچیده‌تر نیز بشود. ممکن است تجربه جدیدی برایتان باشد، اما اگر طرز دیدگاه صحیحی نسبت به این موضوع داشته باشید، می‌بینید که می‌توانید خود را نسبت به رابطه جدیدتان تمام و کمال متعهد کنید.

🔹روشن فکر باشید. کلیشه‌ها را به‌عنوان حقایق نپذیرید.

🔸برای یادگیری چیزهای جدید از خود آمادگی نشان دهید. شاید تجربه چندانی درمورد نحوه ارتباط با افراد اینترسکس نداشته باشید. هیچ اشکالی ندارد. فقط کافی است که سعی کنید اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید.

🔹از سوال پرسیدن نترسید. اگر چیزی را متوجه نمی‌شوید، بپرسید.

2

✳️2. تحقیق کنید

هر چه سطح اطلاعات خود را بالاتر ببرید، بهتر می‌توانید افراد اینترسکس را درک کنید. هر چه بیشتر بدانید، بهتر می‌توانید رابطه برقرار کنید. وقتی رابطه عاشقانه‌ای را با فردی اینترسکس شروع می‌کنید، کمی وقت بگذاربد و درمورد معنای اینترسکس بودن اطلاعات کسب کنید.

🔹از اینترنت بهره جویید. وبسایت‌های بسیاری مانند InterACT و OII وجود دارند که در این زمینه اطلاعات بسیار مفیدی را در اختیار مخاطبین قرار می‌دهند.

🔸حتما به سایت‌هایی مراجعه کنید که اطلاعات صحیح برمبنای حقایق ارائه می‌کنند.

🔹شروع به مطالعه کنید. درمورد موضوعات مختلف مطالعه کنید و دایره دانش خود را گسترده‌تر کنید.

3

✳️3. درمورد تاریخچه جامعه اینترسکس اطلاعات کسب کنید

افراد اینترسکس سالیان سال در جامعه مورد تبعیض واقع شده‌اند. بعضی از افراد اینترسکس نیز قربانی مداخلات پزشکی دردناک و اغلب غیرضروری شده‌اند تا صفات جنسی آنها را «عادی‌سازی» کنند. وقت بگذارید و درمورد تاریخچه کشمکش‌هایی که افراد اینترسکس برای دستیابی به حق و حقوق خود و برچیدن تبعیض از سر گذرانده‌اند بیشتر بیاموزید.

🔹گروه‌های مدافع اینترسکس طی دهه 1990 روند روبه‌رشدی را در پیش گرفته و روزبه‌روز بر تعداد آنها افزوده گردید. تلاش‌های این گروه‌ها سبب شد تا به افراد اینترسکس اجازه داده شود که شخصا در مورد خود تصمیم‌گیری کنند.

🔸از جمله اهداف گروه‌های مدافع این بود که سطح اطلاعات و آگاهی مردم را درمورد معنای اینترسکس بودن بالا ببرند. این گروه‌ها جنگیدند تا صدای خود را به گوش جامعه پزشکی برسانند، تا به عنوان نمونه از انجام مداخلات پزشکی غیرضروری روی کودکان اینترسکس جلوگیری به عمل آورند.

🔹از فردی که با او رابطه عاشقانه برقرار کرده‌اید درمورد تجربیات شخصی‌اش به‌عنوان فردی اینترسکس بپرسید. داستان و روایت هر فرد اینترسکس با افراد اینترسکس دیگر متفاوت است.

4

✳️4. واژه‌های مناسب را به کار ببرید

حائز اهمیت است که از واژه‌های صحیح استفاده کنید. قبلا به افراد اینترسکس «هرمافرودیت» گفته می‌شد. متاسفانه این واژه ناصحیح هنوز تا هنوزه گاهی به کار می‌رود.

🔹یادتان باشد که زبان و ادبیات با تغییر جامعه تغییر می‌یابد. اینترسکس (بیناجنسی) واژه مناسبی است، بنابراین سعی کنید واژه‌های منسوخی را که سبب ناراحتی دیگران می‌شوند به کار نبرید.

🔸افراد اینترسکس گاهی اوقات (اما نه همیشه) با جامعه LGBT چالش های مشترکی دارند. گاهی اوقات عبارت مخفف LGBT به صورت LGBTI نوشته می‌شود؛ حروف این عبارت به ترتیب از چپ به راست مخفف لزبین (زن همجنسگرا)، گی (مرد همجنسگرا)، بایسکشوال (دوجنسگرا)، ترنسجندر/ترنسکشوال، و اینترسکس است.

🔹همیشه برای خطاب کردن افراد مختلف از واژه‌های صحیح استفاده کنید. اگر به کمک نیاز دارید، از افراد بپرسید که ترجیح می‌دهند با چه ادبیاتی خطاب شوند.

🔳بخش دوم. سازگاری با چالش‌ها و مشکلات

1

✳️1. صبور باشید

افراد اینترسکس اغلب با چالش‌های منحصر به فردی دست به گریبان هستند. مثلا ممکن است از طرف خانواده یا حتی پزشکان خود مورد تبعیض قرار گیرند. وقتی با افراد اینترسکس رابطه عاشقانه برقرار می‌کنید، باید صبور باشید.

🔹یادتان باشد مشکلات و چالش‌های افراد اینترسکس ممکن است تغییرات احساسی شدیدی را در آنها به وجود آورد. اگر پارتنرتان گاهی عصبانی یا غمگین به نظر می‌رسد، مهربانی و صبوری خود را نسبت به او ابراز نمایید.

🔸همه‌چیز را به خودتان نگیرید. اگر پارتنرتان ناراحت است، احتمالا تقصیر شما نیست. از او بپرسید که چطور می‌توانید کمکش کنید.

🔹می‌توانید بگویید که: «می‌فهمم که الان ناراحت و ناامید هستی. من همیشه در کنارت هستم.» به این صورت نشان می‌دهید که صبور و حامی هستید.

2

✳️2. ارتباطی موثر برقرار کنید

صرف‌نظر از این که با چه کسی رابطه عاشقانه برقرار کنید، ارتباط همیشه کلید هر رابطه‌ای است. حتما روی ارتباط موثر با پارتنرتان سرمایه‌گذاری کنید.

🔹وقتی را به گفتگو اختصاص دهید. اگر باهم ناسازگاری دارید، می‌توانید مسائل‌تان را با گفتگو حل کنید. مثلا می‌توانید بگویید که: «اوضاع اخیرا تنش‌زا شده است. این هفته وقت داری باهم صحبت کنیم؟»

🔸به‌طور موثر گوش کنید. گوش کردن نشانه احترام است. با بیان جملات مناسب، برقراری ارتباط چشمی، و تغییر حالت احساسی چهره‌تان نشان دهید که دارید به صحبت‌های پارتنرتان گوش می‌دهید.

🔹سوال بپرسید. در هر رابطه‌ای حائز اهمیت است که مسائل را از زاویه‌دید فرد مقابل‌تان بنگرید و او را درک کنید.

🔸از پارتنرتان سوال بپرسید تا متوجه شوید چه احساسی دارد. می‌توانید بپرسید: «درمورد رابطه‌مان چه احساسی داری؟».

3

✳️3. مدافع حقوق افراد اینترسکس شوید

لازم نیست خودتان را فقط محدود به حمایت از پارتنرتان کنید. می‌توانید مدافع حقوق افراد اینترسکس شوید و از افراد بیشتری حمایت کنید. با این کار خود به پارتنرتان نیز نشان می‌دهید که این موضوع برایتان اهمیت دارد.

🔹دربرابر هرنوع رفتار تبعیض‌آمیزی سکوت نکنید. می‌توانید با قانون‌گذاران محل سکونت خود تماس بگیرید و ببینید آیا قانونی در جهت جلوگیری از این قبیل برخوردها وجود دارد یا خیر.

🔸همچنین می‌توانید افرادی را که می‌شناسید آموزش دهید. مثلا اگر می‌بینید فردی دارد اطلاعات غلطی را درمورد فردی که عضو جامعه LGBTI است بیان می‌کند، سکوت نکنید.

🔹می‌توانید بگویید که: «در واقع، این موضوع خیلی فراتر از افسانه‌های محلی است. اگر از دیدگاه پزشکی بخواهیم صحبت کنیم …». با استفاده از دانش و آگاهی خود به دیگران کمک کنید تا نسبت به جامعه LGBTI آزاداندیشانه‌تر برخورد کنند.

4

✳️4. رابطه جنسی برقرار کنید

گاهی افراد اینترسکس برای برقراری رابطه جنسی با چالش‌هایی مواجه هستند. رابطه جنسی برای بعضی از افراد اینترسکس دردناک است. این مسائل ممکن است به دلیل جراحی‌هایی که جهت «اصلاح» وضعیت افراد اینترسکس در دوران کودکی روی بدن آنها صورت گرفته است ایجاد شده باشد.

🔹بعضی از افراد اینترسکس ممکن است نسبت به ناحیه تناسلی خود احساس ناراحتی یا حتی احساس شرم و خجالت کنند. این مسائل برقراری رابطه جنسی را دشوار می‌سازد.

🔸رابطه جنسی در هر ارتباطی مهم است. حتما توجه لازم و کافی را نسبت به این جنبه از ارتباط‌تان داشته باشید.

🔹لازم نیست فورا به این فکر کنید که چطور می‌توانید با پارتنرتان رابطه دخول جنسی برقرار کنید. به جای این موضوع، می‌توانید از انواع دیگر روابط جنسی لذت ببرید.

🔸مثلا می‌توانید نوازش کنید یا ماساژ دهید. می‌توانید پارتنرتان را غرق در بوسه کنید، دستش را بگیرید، و او را در آغوش بکشید.

🔳بخش سوم. لذت بردن از رابطه

1

✳️1. روی پارتنرتان شناخت پیدا کنید

درست است که برقراری رابطه عاشقانه با فردی اینترسکس با چالش‌های مشخصی همراه است، اما رابطه عاشقانه با فرد اینترسکس از بیشتر جهات تفاوت چندانی با روابط عاشقانه دیگر ندارد. یادتان باشد فرد اینترسکس یک انسان است.

🔹با پارتنرتان به چشم یک انسان رفتار کنید. یا خودتان اینطور فکر نکنید که «من با فردی اینترسکس رابطه عاشقانه دارم». به جای این طرز تفکر، همیشه با خود بگویید که: «من با رابین (نام پارتنرتان) رابطه عاشقانه دارم.»

🔸صفات شخصیتی منحصر به فرد پارتنرتان را بشناسید. ببینید چه چیزی او را می‌خنداند، غذاهای مورد علاقه او چیست، و به مطالعه چه مطالبی علاقه‌مند است.

🔹علایق مشترک‌تان را کشف کنید. با یافتن نقاط مشترک‌تان می‌توانید هر جای رابطه که هستید باهم ارتباطی صمیمی برقرار کنید.

2

✳️2. خوش بگذرانید

رابطه عاشقانه باید لذت‌بخش نیز باشد. فرقی نمی‌کند که دارید برای دومین قرار ملاقات عاشقانه‌تان آماده می‌شوید یا برای پنجاهمین قرار ملاقات عاشقانه‌تان، همیشه خوش بگذرانید. تلاش کنید فعالیت‌های لذت‌بخشی را بیابید که هر دوی شما بتوانید باهم انجامش دهید.

🔹به ماجراجویی بپردازید. در سفر جاده‌ای آخر هفته‌تان می‌توانید از مسیر جدیدی پیاده‌روی کنید یا در شهر جدیدی به گشت‌وگذار بپردازید.

🔸نوبتی ملاقات‌های عاشقانه شبانه ترتیب دهید. حتی اگر طی ملاقات عاشقانه‌تان در خانه باشید و درحالی‌که روی مبل نشسته‌اید فیلم تماشا کنید نیز، همین که یکی از شما برنامه‌ریزی کرده که کل بعد از ظهر را بتوانید باهم تنها باشید بسیار مسرت‌بخش و عاشقانه است.

🔹باهم بخندید. فیلمی خنده‌دار تماشا کنید یا به پارک سگ‌ها بروید و بازی کردن سگ‌ها را تماشا کنید.

3

✳️3. ریلکس باشید

برقراری رابطه عاشقانه ممکن است چندان آسان نباشد. اگر اولین باری است که با فردی اینترسکس رابطه عاشقانه برقرار می‌کنید، ممکن است اوضاع برایتان پیچیده‌تر نیز باشد. سعی کنید بعضی از فشارها را از روی خودتان بردارید.

🔹ممکن است در مسیر رابطه‌تان با فرازونشیب‌هایی مواجه شوید. اگر رابطه‌تان فوق‌العاده و تمام و کمال نیست ناراحت نباشید – رابطه هیچ کسی فوق‌العاده و تمام و کمال نیست.

🔸زیاد نگران آینده نباشید. لازم نیست فورا (یا حتی در اولین سال رابطه‌تان) تشخیص بدهید که فردی که دارید با او رابطه عاشقانه برقرار می‌کنید همان فرد مدنظر شما برای ادامه زندگی است یا نه.

🔹به خودتان یادآوری کنید که شناخت افراد زمان می‌برد. ریلکس باشید و برای شناخت یکدیگر زمان بگذارید.

🔸با خودتان مهربان باشید. اگر دارید رابطه جدیدی را تجربه می‌کنید، صبوری به خرج دهید؛ همانطور که دارید پیش می‌روید اشکالی ندارد که تجربه کسب کنید.

🔰توصیه‌ها

▪️درمورد نگرانی‌هایتان صحبت کنید. صداقت بهترین سیاست است.

▫️آماده شنیدن باشید. همیشه موقعیت را از زاویه دید فرد مقابل‌تان بنگرید.

▪️فشارها را از روی خودتان بردارید. آهسته پیش بروید و روی یکدیگر شناخت پیدا کنید.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://www.wikihow.com/Date-an-Intersex-Person

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved