1

مصاحبه تجربه اشتغال ترنس مرد FTM، در ارگان دولتی، در حین پروسه تغییرجنس و پس از آن

⚫️مصاحبه کننده: محمدبهامین آسمانی
⚪️⚠️هویت مصاحبه شونده محفوظ است و با نام مستعار شایان خطاب میشوند.

⚫️محمد بهامین آسمانی: لطفا تجربه تان را به عنوان یک ترنس شاغل در ارگان دولتی در حین پروسه ترنزیشن و عمل های تغییرجنس تا تغییر مدارک شناسایی و کماکان شاعل در همان ارگان دولتی به صورت مبسوط و با جزییات بیان نمایید.
➖ نحوه برخورد همکاران و ریِس سازمان با شما در حین پروسه ترنزیشن و تغییرجنس و بعد از تغییر مدارک شناسایی و ادامه اشتغال با هویت و جنس جدید چگونه بوده است؟

⚪️شایان: باسلام، من از سال ۹۰ کارمند قراردادی در یک سازمان دولتی هستم، از خرداد سال ۹۵ دنبال کارهای تغییر جنسیتم افتادم و آذر ۹۵ مجوزمو گرفتم.

از زمانی که استخدام شدم با تیپ دخترونه سرکار میرفتم. بخاطر شرایطم خیلی تو سازمان رفت و امد نداشتم ولی چون تو بخش روابط عمومی بودم تقریبا خیلی ها منو میشناختن. تو محیط کار فقط به یکی از همکارانم گفتم که دارم این کارو انجام میدم و هیچکس نمیدونست که من ترنس هستم.

شرایط خیلی سختی بود فکر کنید یه دختر با ابروهای پر پشت، صورت پرمو و … در یک محیط اداری کار میکنه. هرکس منو میدید یه چیزی میگفت و تیکه مینداخت و من فقط با لبخند میگفتم اینجوری راحتترم.

زمانی که دنبال کارهای مجوزم بودم با رییس سازمان که میشد مشاور وزیر کشور و خودش قبلا قاضی بود صحبت کردم و گفتم اگر بشه کمک کنید تا زودتر بتونم مجوزمو بگیرم، خیلی خوب باهام رفتار کرد و گفت هرکمکی بتونه بهم میکنه، حتی گفت اگر بخوام بعد از تغییرم هرجای که بخوام انتقالم میده، اون موقع ها به خاطر شرایطم بیشتر به فکر این بودم که از سازمان برم بیرون و کار ازاد داشته باشم چون احساس میکردم نمیتونم بعد تغییراتم اونجا بمونم،

آذر مجوزمو گرفتم و دی ماه سینه هامو عمل کردم و بعد از برگشت به کار به همه گفتم سینم تومور داشت مجبور به عمل شدم. بعدش فریز تخمک کردم و متاسفانه آمبولی ریه کردم و یک هفته تو ای سی یو بستری داشتم. در اون زمان واحد ما مدیر نداشت و یک معاون داشتیم که خیلی ادم بدی بود، نمیدونم از کجا فهمیده بود من میخوام تغییر جنسیت بدم، زمانی که من بیمارستان بودم نامه ی منو به امور اداری زده بود و گفته بود من این نیرو رو نمیخوام.

خلاصه بعد مدتی این شخص بخاطر رفتارهای ناشایسته با همکاران به یکی از ادارات استان تهران فرستاده شد و یک مدیرجدبد برای ما اومد که خیلی انسان شریفی بود که درخصوص ترنس ها هم اطلاعات زیادی داشت. من موضوع خودمو با مدیرم مطرح کردم خیلی از من حمایت کرد و روحیه بهم داد، گفت هرکاری از دستش بر بیاد برای من انجام میده. خیلی باهام صحبت کرد و گفت میدونم شرایط سختی داری ولی اگر من جای شما بودم شغلمو رها نمیکردم، همینجا میمونم و خیلی قوی به کارم ادامه میدم،

خلاصه خیلی حمایت کرد و حتی بهم پیشنهاد کرد تا با معاون منابع انسانی سازمان هم صحبت کنم چراکه ایشون مسئول تمامی قراردادها و … و درعین حال انسان شریفی بود، من با ایشون هم صحبت کرد شرایط کامل براشون توضیح دادم و گفت هرکاری از دستش بربیاد برم انجام میده.

خلاصه شرایط خیلی سختی بود. نمیدونم چطور توی سازمان این موضوع پیچید که من میخوام تغییر جنسیت بدم بطوری که حراست سازمان منو صدا کرد و گفت میخوای تغییر جنسیت بدی، گفتم بله، گفت بعدش چی؟! میری یا میمونی؟ گفتم من تصمیم دارم بمونم ، گفت اگر بمونی خیلی اذیتت میکنن بخصوص اقایون، میدونی که چه جوری هستن و … منم با قاطعیت گفتم این مشکل اوناس نه من، اونا باید شعورشونو بالا ببرن و کمی تحقیق کنن و متوجه بشن که چه بسا ممکن بچه خودشونم در اینده یک ترنس به دنیا بیاد، خلاصه کلی حرف زدیم و درنهایت من گفتم تصمیمم من این هست که همینجا میمونم.

خلاصه اسفند ۹۶ رفتم تخلیه رحم و تخمدان و بعد از هفت سال، فروردین ۹۷ با پوشش پسرونه سرکار رفتم، مدیرم خیلی انسان شریفی بود و توی این مدت با تمام همکارانم صحبت کرده بود و برای حضور من امادشون کرده بود، حتی با امام جماعت سازمان هم صحبت کرده بود. خداروشکر رفتار همه به نسبت خوب بود،

ولی خب بالاخره شرایط خیلی برای من سخت بود، فکر کنید تو یک سازمانی که ۵۰۰ نفر کارمند داره همه نگاه میکردن، وقتی راه میرفتم همه پچ پچ میکردن، بالاخره یه سری حرفای ناشایست هم ادم میشنوه و در کنار تمام این سختی ها خیلی ها هم بهم تبریک گفتن و تحسینم کردن،

از نگاه های سنگین و … تا مدتها وقتی تو اداره راه میرفتم عرق تمام بدنمو فرا میگرفت، ولی با تمام این وجود الان یکسال و نیم هست که با پوشش پسرونه سرکار میرم، خیلی راضی هستم، همیشه خداوند متعال شاکر هستم به خاطر تمام محبتهایی که به من داشته. از بچه ها میخوام قوی باشن با وجود تمام سختی هایی که هست تحمل کنن تا به چیزی که میخوان برسن.

⚫️محمد بهامین آسمانی: در چه سالی مدارک شناسایی خودتان را تغییر دادید؟

⚪️شایان: فروردین ۹۷

⚫️محمد بهامین آسمانی: کارت معافیت سربازی را با چه بندی گرفتید؟ و مشکلی برای ادامه کار شما در ارگان دولتی ایجاد نکرد؟

⚪️شایان: هنوز کارت پایان خدمت نگرفتم
مدرک کارشناسیمم تغییر دادم ولی اونم هنوز تحویل ندادم
هیچ مشکلی پیش نیومد
همکارانم با سازمان اداری و استخدامی کشور مکاتبه کردن و مشخصات منو تو سیستم به نام جدید تغییر دادن و سال ۹۷ با نام و هویت جدید، قرارداد با سازمان امضا کردم.

⚫️محمد بهامین آسمانی: مایلند چه قوانینی برای جلوگیری از تبعیض جنسیتی و برخوردهای توهین‌آمیز با افراد ترنس در سطح اداره‌جات وضع شود و جای چه قوانینی در این زمینه خالی است و چه نوع اطلاع رسانی هایی در سطح اداره جات لازم است صورت گیرد؟

⚪️شایان: اولا باید اطلاع رسانی بشه که ترنس چی هست و با دوجنسه و یا همجنسگرا اشتباه گرفته نشه، دوم اینکه مثل یک شخص عادی کارهای ماهم انجام بشه و در خلالش سوالات غیرمرتبط از طرف پرسیده نشه.

⚫️محمد بهامین آسمانی: شرایط و قوانین جاری در ایران چه ناراحتی هایی از نظر روانی جسمی و اجتماعی برایتان بوجود اورده است؟
➖پیش از عمل و بعد از عمل تغییرجنس با چه دغدغه ها و مشکلاتی به عنوان ترنس دست به گریبان بودید و هستید و آیا هیچ کمک یا راهی برای حل یا کاستن این معظلات در زندگی تان وجود دارد؟

⚪️شایان: شرایط که خب سخته دیگه، همون طور که گفتم من صورتمو اصلاح نمیکردم و با ابرو و صورت پر ازمو و با لباس زنانه مجبور بودم سرکار برم، همزمان با این مساله هورمون تراپی هم میکردم و صدام هم کلفت شده بود،خیلی وقتا پشت تلفن به من میگفتم آقا ولیمجبور بودم بگم من خانم فلانی هستم
درصورتی که اگر این مشکلات نبود خیلی راحت ترمیتونستم تو جامعه و محیط کار قرار بگیرم.
بعد از تغییر خیلی مشکل نداشتم خداروشکر

من تو روابط عمومی و بخش ارتباط با رسانه بودم و بعد از تغییر مجبور شدم به خبرنگارها بگم من برادر خانم فلانی هستم و از این به بعدجای ایشون کار میکنم
من دقیقا همون جای قبلیم هستم

⚫️محمد بهامین آسمانی: به عنوان عضوی از جامعه ترس، خواستار چه تغییرات و وضع چه قوانینی برای ترنس ها در ایران هستید و چه تاثیراتی در ابعاد مختلف زندگی شما و جامعه ترنس خواهد گذاشت؟
➖از ارگان های بهزیستی
وزرات بهداشت
ثبت احوال
آموزش و پرورش
صدا و سیما
نیروی انتظامی
دادگستری
نظام وظیفه و…
چه انتظارات و درخواست هایی دارید؟

⚪️شایان: بنظرم ارگانهای دولتی به خصوص صداوسیما میتونن خیلی کمک کنن با فیلمها و یا کلیپهای اموزشی
دادگستری هم اگر یک همه جا یک قانون یکسان داشته باشه خیلی بهتره و قاضی ها اشنایی بیشتری با این میئله پیدا کنن.
نظام وظیفه ام که ماشاءالله تو بدبختی ها و اذیت کردنها تیر خلاص میزنه.

من ۳۲ سالگی فهمیدم ترنس هستم و توی ۳۳ سالگی تغییر جنسیت دادم، درصورتی که اگر مدرسه، تلوزیون و یا از رسانه ای به این موضوع پرداخته میشد و اطلاع رسانی میکردن واااااقعا توی این سالها زندگی من حروم نمیشد، خییییلی روزهای بد و دردناکی بودن.

⚫️محمد بهامین آسمانی: سپاسگزارم برای مصاحبه و زمانی که برای اشتراک تجربیات و دیدگاه هایتان اختصاص دادید. آیا برای کلام آخر، صحبتی دارید؟

⚪️شایان: فقط اینکه بچه ها نترسن و خجالت نکشن
و برای چیزی که میخوان تلاش کنن

مصاحبه کننده: محمدبهامین آسمانی
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org

Copyright © 2019 محمدبهامین آسمانی https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved