1

چگونه در محل کار خود به عنوان ترنسجندر آشکارسازی کنیم؟

مترجم: سعید.ش

آشکارسازی کردن صرف‌نظر از مکان، زمان، فرد یا افرادی که می‌خواهید برایشان آشکارسازی کنید امری چالش‌برانگیز است. در این مقاله راهکارهایی ارائه شده که با به‌کار‌گیری آنها می‌توانید در محل کار خود آشکارسازی امن و خوشآیندی را تجربه کنید.

1

✳️1. از سیاست‌ها و چشم‌اندازهای کلی شرکت محل کار خود آگاه باشید

با رئیس یا بالادست خود درمورد سیاست‌های پذیرش کارمندان متفاوت صحبت کنید. سعی کنید اطلاعات لازم را درمورد سیاست‌هایی که شرکت محل کارتان درمورد افراد LGBT دارد کسب کنید و از قوانین ضدتبعیض کشور محل سکونت‌تان آگاه شوید.

2

✳️2. سطح اطلاعات خود را بالا ببرید و خود را آماده کنید

درمورد نحوه آشکارسازی مطالبی بخوانید و از قبل برای این کار برنامه‌ریزی کنید؛ بدین‌ترتیب خود را برای گفتگوی مهمی که پیش رو دارید آماده کنید.

🔹مقالاتی را که افراد ترنسجندر نوشته‌اند مطالعه نمایید. روایت‌های آشکارسازی کردن دیگران را بشنوید، و ببینید چه توصیه‌ای برای شما دارند.

🔸برای پاسخگویی به سوالات ساده‌ای که درمورد هویت‌تان از شما پرسیده می‌شود آماده باشید. سوالات احتمالی که از شما پرسیده می‌شود را بدانید و از قبل پاسخی برای آنها آماده کنید. گاهی شاید بخواهید پاسخی دقیق و صادقانه به سوالات بدهید (مثلا بگویید «بله، من همیشه خودم را پسر می‌دانستم. این‌که از شما می‌خواهم مرا آقا صدا بزنید به این دلیل است که می‌خواهم خود واقعی‌ام را به رسمیت بشناسید.»). گاهی نیز شاید بخواهید سوالی را نادیده بگیرید (مثلا بگویید «ترجیح می‌دهم درمورد ناحیه تناسلی‌ام صحبت نکنم. خوب، آخر هفته‌تان چطور بود؟»). گاهی نیز ممکن است پاسخ سوالی را ندانید.

🔹عنوان چند عدد از مقاله‌های مورد علاقه‌تان را بنویسید. می‌توانید این مقالات را به افرادی که مایلند اطلاعات بیشتری کسب کنند معرفی کنید.

3

✳️3. ببینید ابتدا می‌خواهید با چه کسی صحبت کنید

تصمیم آسانی نیست، و هیچ روش درست یا غلطی برای انتخاب افراد مطرح نیست. ابتدا با افرادی صحبت کنید که می‌دانید حامی هستند، و به‌تدریج برای همه افرادی که در محل کارتان هستند آشکارسازی کنید.

🔹اگر قبل از آشکارسازی، به‌صورت کلی می‌خواهید بدانید که چه کسی پذیرای شما خواهد بود، می‌توانید درمورد مسائل مشابه از آنها سوال بپرسید. مثلا می‌توانید بپرسید: «نظرتان درمورد مناظره‌ای که در زمینه ازدواج با همجنس صورت گرفته چیست؟» به این صورت بدون این که خودتان را در معرض آشکارسازی قرار داده باشید، متوجه می‌شوید که چقدر پذیرای شما خواهند بود.

🔸اگر نگران گفتگویی هستید که پیش رو دارید، می‌توانید از یکی از همکاران مورد اعتمادتان بخواهید که طی گفتگو شما را همراهی کند.

🔹می‌توانید به انتخاب خودتان برای رئیس یا هر فرد دیگری که مدیریت محل کارتان را برعهده دارد آشکارسازی کنید. می‌توانید از آنها درخواست کنید که شخصا موضوع آشکارسازی شما را با بقیه همکاران‌تان درمیان بگذارند و با افراد بی‌ادب مقابله کنند.

5

✳️4. ببینید چگونه می‌خواهید برای همکاران‌تان آشکارسازی کنید

می‌توانید تک‌به‌تک با آنها گفتگو کنید یا این که به صورت جمعی برایشان آشکارسازی کنید.

🔹اگر می‌خواهید به صورت جمعی برای همکاران‌تان آشکارسازی کنید، ابتدا با رئیس‌تان هماهنگ کنید تا وقت تعیین کند و این موضوع را به اطلاع همکاران برساند.

🔸هیچ اشکالی ندارد اگر هر دفعه فقط برای یک نفر آشکارسازی کنید. اما حواستان باشد که حرف‌ها خیلی زود در محیط کار می‌پیچد. اگر فکر می‌کنید این مسئله در انتظار شماست، از چندتا از دوستان صمیمی خود بخواهید که شما را در مدیریت و کنترل شرایط یاری دهند.

5

✳️5. از آموزش کمک بگیرید

اگر مردم شما را بفهمند و درک کنند، احتمالش بیشتر است که پذیرای شما باشند. یادتان باشد که حتی اگر مردم در اولین واکنش خود غافلگیر به نظر برسند نیز، به‌مرور زمان که در این زمینه اطلاعات خود را بالاتر می‌برند و موضوع را هضم می‌کنند، کم‌کم شما را با ضمائر صحیح خطاب می‌کنند و اوضاع به حالت عادی بازمی‌گردد.

6

✳️6. خود را برای عکس‌العمل دیگران آماده کنید

آشکارسازی کردن به هیچ عنوان کار اشتباهی نیست، با این حال احتمال دارد با پیامدهای منفی مواجه شوید. قوی بمانید و بهترینِ خودتان باشید.

🔹اگر کشور محل سکونت‌تان قوانینی دارد که از کارمندان ترنسجندر دربرابر آزار و اذیت و تبعیض محافظت می‌کند، می‌توانید از این قوانین بهره جویید. اگر فکر می‌کنید که آشکارسازی کردن‌تان روی مسیر شغلی شما تاثیر گذاشته و در محل کار خود مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرید یا پذیرش نمی‌شوید، می‌توانید اقدامی قانونی انجام دهید.

🔸اگر در کشور محل سکونت‌تان هیچ قانونی در جهت حفاظت از افراد ترنسجندر وجود ندارد، سعی کنید گروه‌های حامی نزدیک به محل سکونت خود را بیابید و از آنها یاری بخواهید. اگر هیچ گروه حامی وجود ندارد که بتوانید از آنها یاری بجویید، سعی کنید با افرادی مثل خودتان که نزدیک به محل سکونت شما زندگی می‌کنند متحد شوید و همه باهم آشکارسازی کنید. همیشه یادتان باشد که قدرت ما در اتحاد ماست. اگر باهم متحد شویم پیروز میدانیم، و اگر از هم دوری کنیم سرنوشت‌مان چیزی جز شکست نیست.

🔹می‌توانید محل کار خود را تعویض کنید. هزاران جای دیگر وجود دارد که مردمانش شما را درک می‌کنند و می‌پذیرند. (بعلاوه اگر محل کار خود را عوض کنید، می‌توانید از همان ابتدا خود را با نام واقعی‌تان معرفی کنید و نامی را که در بدو تولد به شما نسبت داده شده بر زبان نیاورید. همچنین می‌توانید ضمائر صحیح خود را به دیگران بگویید. شما اصلا مجبور نیستید موضوع ترنسجندر بودن خود را با دیگران در میان بگذارید.)

7

✳️7. یادتان باشد که شما مقصر نیستید

ترنسجندر بودن به‌هیچ‌عنوان پست‌تر و پایین‌تر از سیسجندر (غیرترنس) بودن نیست، و سزاوار نیست که به خاطر ترنسجندر بودن‌تان نفرت دیگران را تحمل کنید. حرف‌های ناراحت‌کننده مردم به‌هیچ‌عنوان درباره شخص شما نیست، بلکه در اصل معرف شخصیت خود این افراد است.

🔹زمان کافی را به مراقبت از خود اختصاص دهید. خوب بخوابید، خوب بخورید، و کارهایی که مسبب شادی شماست انجام دهید. چیزی پیدا کنید که وقتی استرس دارید به شما آرامش دهد، مثل حمام حباب گرم، مکانی ساکت و آرام، کتاب‌های کتابخانه، قدم زدن در جنگل، لوسیون، عکس‌های خنده‌دار گربه‌ها، و … مرتبا این کارها را انجام دهید.

🔸وقتی برای پرداختن به سرگرمی‌هایتان درنظر بگیرید. مهارت‌هایتان را پرورش دهید، و به کارهایی که از پسِ انجام دادن‌شان برمی‌آیید افتخار کنید. این کارها عزت نفس‌تان را بالا می‌برند.

🔹دوستان ترنسجندر پیدا کنید. می‌توانید همدیگر را در پروسه تطبیق جنسیت، دست و پنجه نرم کردن با افراد متعصب، و به‌طورکلی در زندگی یاری دهید و حامی یکدیگر باشید.

🔸با افرادی که برایتان به همین صورتی که هستید ارزش قائل هستند وقت بگذرانید. شما لایق بهترین‌ها هستید.

🔰توصیه‌ها

▪️از چند نفر از دوستان‌تان که شما را پذیرفته‌اند بخواهید که موقع آشکارسازی کردن‌تان حضور داشته باشند؛ مردم در شرایطی که برایشان ناشناخته است از دیگران پیروی می‌کنند و با حضور دوستان‌تان احتمالا شما را بهتر درک می‌کنند.

▫️افرادی که به نیابت از شما صحبت می‌کنند نقش به‌سزایی در پذیرش شما ایفا می‌کنند، بنابراین فردی را همراه خود داشته باشید که در جامعه جایگاه محترمانه‌ای داشته باشد و شانس پذیرش شما را در جلسه‌ای که پیش رو دارید بالاتر ببرد.

▪️هیچ اشکالی ندارد اگر محل کار جدیدی را برای خود برگزینید و بخواهید که از صفر شروع کنید. می‌توانید جایی مشغول به کار شوید که در آنجا هیچ‌کسی از دوران قبل از تطبیق جنسیت‌تان اطلاعی ندارد یا اصلا نمی‌دانند تطبیق جنسیت داده‌اید. این اصلا نشانه ترسو بودن شما نبوده و کار غلطی نیست.

▫️برای خودتان حد و مرز تعیین کنید. اگر مردم سوالاتی پرسیدند که از نظرتان شخصی و خصوصی هستند، هیچ اشکالی ندارد اگر پاسخ ندهید.

▪️سعی کنید هر چقدر هم که سخت باشد، در برخورد با همکاران‌تان صبوری به خرج دهید، مگر این که رفتارهای آزاردهنده‌ای از خود بروز دهند.

🔻هشدارها

▪️اگر نگران این هستید که کسی رفتار خشونت‌آمیزی علیه شما بروز دهد یا شما را آزار و اذیت کند، درخواست کمک کنید.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://www.wikihow.com/Come-Out-as-Transgender-at-Work

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.orghttps://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved