1

تعریف نسبت داده شده در بدو تولد Assigned at birth

مترجم: سعید.ش

وقتی کودکی به دنیا می‌آید، برچسبی با عنوان زن یا مرد در شناسنامه او ثبت می‌گردد. برچسبی که به کودک نسبت داده می‌شود معمولا با نگاه دکتر یا پرستار به آناتومی کودک تعیین می‌گردد.

🔳خوب پس یعنی این دکتر است که کار «نسبت دادن» را انجام می‌دهد؟

نکته کلیدی که باید به توجه داشته باشید این است که هیچ اهمیتی ندارد که چه کسی کار نسبت دادن را انجام می‌دهد، بلکه مهم این است که از این نسبت دادن چه مفهومی برداشت می‌شود.

🔳من که گیج شدم!

بسیار خوب، در گذشته وقتی کودکی با اندام‌ها و کروموزوم‌های جنسی مشخصی متولد می‌شد، با توجه به این اندام‌ها و کروموزوم‌های جنسی او را مونث یا مذکر می‌دانستند. و تعیین مونث یا مذکر بودن کودک در بدو تولد وی صورت می‌گرفت (البته با توجه به پیشرفت‌های تکنولوژی پزشکی، حال مذکر یا مونث بودن قبل از تولد کودک هم تعیین می‌شود). اما همین که عنوان مونث یا مذکر به کودکی تخصیص می‌یافت (یا نسبت داده می‌شد)، پیامدهایی را با رشد کودک به همراه داشت.

🔳بدلیل تصورات، باورها و انتظاراتی که می‌رفت؟

بله. افرادی که جنس مذکر در بدو تولد به آنها نسبت داده شده بود معمولا به عنوان پسر و مرد تربیت می‌شدند، و افرادی که جنس مونث در بدو تولد به آنها نسبت داده شده بود به عنوان دختر و زن.

🔻در مقاله‌ای در وبسایت ایندیپندنت که توسط کاشمیرا گندر (به انگلیسی: Kashmira Gander) در سال 2017 نوشته شده، توضیح داده شده که چرا نسبت دادن در بدو تولد کار اشتباهی است:

«… جنسیت به آن صورتی که ما می‌اندیشیم چهارچوب سفت و سختی ندارد. جنسیت بیشتر حالت سیال دارد تا این که بخواهد فقط دربرگیرنده چهارچوب باینری «دختر» و «پسر» یا «زن» و «مرد» باشد. کم‌کم دارد برای مردم جا می‌افتد که جنسیتی که ماما با نگاه به ناحیه تناسلی در بدو تولد به ما نسبت داده است، همیشه با درک و برداشت درونی که از خود داریم مطابقت ندارد. به همین دلیل است که بعضی از افراد خود را ترنس، جنسیت غیرباینری و کوئیر هویت‌یابی می‌کنند.»

🔳خوب پس یعنی به همه افرادی که متولد می‌شوند عنوان خاصی نسبت داده می‌شود؟

قانون که اینطور بوده، اما طبق آنچه که در وبسایت هافینگتون پست نوشته شده، کودکی در سال 2016 در بریتیش‌کلمبیای کانادا متولد شد که به باور عموم اولین کودکی در دنیا بود که هیچ جنسیت خاصی در بدو تولد به او نسبت داده نشد.

🔳چطور این اتفاق افتاد؟

والد این کودک کوری دوتی (به انگلیسی: Kori Doty) نام داشت که فردی ترنسجندر و غیرباینری بود. دوتی نمی‌خواست که کودکش سیرل (به انگلیسی: Searyl) چیزی که خودش تجربه کرده بود را تجربه کند. در وبسایت هافینگتون پست چنین نوشته شده است که:

«وقتی من متولد شدم، دکترها به ناحیه تناسلی‌ام نگاهی انداخته و براساس آن درمورد خود واقعی‌ام به حدس و گمان پرداختند. چیزی که دکترها به من نسبت دادند در طول زندگی‌ام دست از تعقیب من و هویت‌یابی‌ام برنداشت.» دوتی که ترجیح می‌دهد با ضمیر اشاره به جمع «آنها/ایشان» خطاب شود، خطاب به سی‌بی‌سی گفت: «این تصورات و باورها اشتباه هستند، و مرا مجبور کردند تا با خیلی چیزها خودم را سازگار کنم.»

به همین دلیل، طبق گفته وبسایت هافینگتون پست، کارت سلامت سیرل به جای این که برچسب «مونث» یا «مذکر» بخورد، با برچسب «U» مشخص گردید. حرف «U» ابتدای واژه «تعیین‌نشده» یا «تخصیص‌نیافته» است، و بدین‌ترتیب سیرل حق انتخاب دارد تا وقتی که بزرگ شد خود جنس و جنسیت خویش را تعیین کند. کوری دوتی گفت:

«وقتی سیرل به اندازه کافی بزرگ شد و هویت جنسیتی‌اش شکل گرفت، خودش تصمیم می‌گیرد که چه هویتی داشته باشد. دلم نمی‌خواهد با تفتیش ناحیه تناسلی‌اش، حق انتخاب را از او سلب کرده و جنسیتی را مطابق میل خودم در بدو تولد به او نسبت دهم.»

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://lgbtqexperiment.com

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved