1

اطلاعات جراحی واژینکتومی (تخلیه و بستن واژن) در مردان ترنس (FTM)

مترجم: سعید.ش

⚠️این مقاله توسط Dr. Burt Webb مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته است.

طی روند جراحی واژینکتومی، واژن تخلیه می‌گردد و کانال واژن بسته می‌شود. بسیاری از مردان ترنسجندر عمل واژینکتومی را همزمان با دیگر جراحی‌های تطبیق جنسیت FTM انجام می‌دهند. تصور بر این بوده که واژینکتومی روندی بسیار پرخطر است، اما جراحانی که در زمینه این عمل تخصص و مهارت دارند بر این باور هستند که واژینکتومی ریسک عوارض و مشکلات مربوط به عمل افزایش طول پیشابراه را کاهش می‌دهد، و میزان رضایت متقاضیان این عمل بالا است.

واژینکتومی وقتی به عنوان یکی از جراحی‌های تطبیق جنسیت FTM انجام می‌گیرد، در اصل کولپکتومی (Colpectomy) همراه با کولپوکلیسس (Colpocleisis) است. کولپکتومی به معنای تخلیه بافت پوششی واژن و کولپوکلیسس به معنای به‌هم جوش دادن دیواره‌های واژن است، که بدین‌ترتیب از ارگان‌های لگنی نیز حمایت می‌شود. در بیشتر مواقع واژه عمومی «واژینکتومی» به جای کولپکتومی و کولپوکلیسس به کار می‌رود.

بعضی از جراحان همزمان با آزادسازی کلیتوریس و رینگ متودیوپلاستی، به متقاضی پیشنهاد می‌کنند که اگر مایل است طی عمل جراحی دهانه واژن را کوچک‌تر کنند، اما این عمل فقط در حد کوچک کردن دهانه واژن است و نباید با واژینکتومی به اشتباه گرفته شود.

🔳آیا واژینکتومی واقعا عملی پرخطر است؟

طی سال‌های بسیاری باور بر این بوده که واژینکتومی روندی بسیار پرخطر است – آنقدر پرخطر که بعضی از جراحان از انجام این عمل سرباز می‌زدند و حتی مردان ترنس را نیز از انجام این عمل منصرف می‌کردند. جراحان ریسک خونریزی شدید در حین عمل و سوراخ شدن مثانه را از جمله ریسک‌های بالای این عمل برمی‌شمردند.

هرچند داده‌های بسیار اندکی در زمینه ایمنی عمل واژینکتومی FTM انتشار یافته است، با این حال گزارش‌های جدیدی که از طرف جراح‌های مجرب در این زمینه منتشر شده حاکی از آن است که با تکنیک‌های مدرنی که پدید آمده، عمل واژینکتومی دیگر به آن اندازه که تصور می‌شد خطرناک نیست، و انجام این عمل حتی امکان دارد ریسک بروز عوارض و مشکلات مربوط به عمل افزایش طول پیشابراه را نیز کاهش دهد.

دکتر برت وب (به انگلیسی: Dr. Burt Webb) یکی از مجرب‌ترین جراح‌های ایالات متحده در زمینه جراحی دستگاه تناسلی منتسب به زنان FTM، تکنیک واژینکتومی بی‌عیب و نقصی را برای به حداقل رساندن خونریزی به کار می‌گیرد. ایشان همچنین نرخ بروز عوارض در افرادی که عمل واژینکتومی را همزمان با دیگر جراحی‌های پایین‌تنه همراه با افزایش طول پیشابراه انجام داده بودند را بسیار پایین گزارش می‌کنند. با از بین رفتن ترشحات واژینال و بهبود خونرسانی به پیشابراه که نتیجه حاصل از جوش دادن دیواره‌های واژن به هم است، ناحیه جراحی (به‌خصوص نقطه اتصال پیشابراه) بهتر بهبود پیدا می‌کند.

«نرخ طبیعی عوارض عمل افزایش طول پیشابراه اگر عمل واژینکتومی انجام نشود تقریبا 40-45% است، و اگر واژینکتومی همراه با این عمل‌ها انجام شود کمتر از 3% است.»

دکتر Curtis Crane اورولوژیست و جراح پلاستیک، نرخ عوارض عمل افزایش طول پیشابراه را در صورتی که همزمان با عمل واژینکتومی انجام نشود حداقل 25%، و در صورتی که همزمان با عمل واژینکتومی انجام شود 10-20% عنوان می‌کنند.

تیم جراحی مرکز پزشکی دانشگاه UV آمستردام هلند لازم می‌دانند که عمل واژینکتومی به عنوان روندی استاندارد پیش از فالوپلاستی و متودیوپلاستی همراه با افزایش طول پیشابراه صورت پذیرد، چرا که بر این باورند که واژینکتومی نرخ بروز فیستول را کاهش می‌دهد.

جراح‌های انستیتو ارولوژی لندن نیز گزارش کرده‌اند که عوارض عمل واژینکتومی اندک بوده و به آسانی می‌شود آنها را کنترل کرد، و میزان خونریزی این عمل ارتباط مستقیمی با عمق واژن دارد. ایشان همچنین عنوان کرده‌اند که نرخ رضایت متقاضیان این عمل بالا است.

🔻مردان ترنس و افراد غیرباینری به دلایل متعددی تصمیم به انجام عمل واژینکتومی می‌گیرند، که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

🔹میل به تخلیه و بستن واژن و مردانه شدن پرینیوم (حدفاصل مقعد و ناحیه تناسلی)

🔹از بین رفتن ترشحات واژن

🔹رفع نیاز به انجام معاینات اسپکولوم یا پاپ اسمیر

🔹تسکین درد ناشی از مشکلات مربوط به دستگاه تناسلی منتسب به زنان

🔹کاهش عوارض مربوط به عمل افزایش طول پیشابراه

🔳عمل واژینکتومی چگونه انجام می‌شود؟

🔸جراح داخل واژن را برش می‌زند و بافت مخاطی واژن را یا با کوتر و یا با لیزر به دقت تخلیه می‌کند.

🔸جراح دیواره‌های واژن را به هم بخیه می‌کند و ورودی واژن را می‌بندد.

🔸این عمل دو – سه ساعت به طول می‌انجامد.

🔸واژینکتومی به روش لاپراسکوپیک یا لاپراسکوپیک به کمک ربات از جمله متدهای جدید این عمل به شمار می‌روند.

واژینکتومی معمولا همزمان با عمل‌های دیگر (مثلا تخلیه رحم یا عمل ناحیه تناسلی) صورت می‌گیرد. انجام عمل واژینکتومی همزمان با دیگر جراحی‌های FTM با مزایای بسیاری همراه است که از آن جمله می‌توان به کاهش ریسک عوارض مربوط به عمل افزایش طول پیشابراه، و همچنین کاهش هزینه‌ها و مدت زمان مرخصی شغلی، و بی‌نیازی از زمان بیشتر برای ریکاوری اشاره نمود.

بعضی از جراح‌ها انجام عمل واژینکتومی را برای متقاضیانی که می‌خواهند عمل متودیوپلاستی یا فالوپلاستی همراه با افزایش طول پیشابراه انجام دهند الزامی می‌دانند، چرا که بر این باورند که واژینکتومی ریسک عوارض مربوط به عمل افزایش طول پیشابراه را کاهش می‌دهد. لازم به ذکر است که واژینکتومی پیشنیازی الزامی برای انجام جراحی ناحیه تناسلی نیست، با این حال بیشتر جراح‌ها این عمل را برای متقاضیانی که مایلند عمل افزایش طول پیشابراه انجام دهند الزامی می‌دانند. افرادی که می‌خواهند عمل افزایش طول پیشابراه بدون واژینکتومی انجام دهند لازم است نسبت به احتمال بروز عوارض و مشکلات مربوط به پیشابراه توجه کافی را داشته باشند.

لازم به ذکر است عمل واژینکتومی را می‌توان به تنهایی نیز انجام داد، اگرچه دکتر موریس گارسیا (به انگلیسی: Dr. Maurice Garcia) توصیه می‌کنند که وقتی عمل واژینکتومی انجام می‌شود، یوریتروپلاستی اولیه (تغییر مکان دهانه پیشابراه) نیز همزمان صورت گیرد تا ریسک عفونت ادراری کاهش پیدا کند.

انجام عمل هیسترکتومی (تخلیه رحم، نه تخمدان) برای همه افرادی که عمل واژینکتومی انجام می‌دهند الزامی است.

🔳ریکاوری پس از عمل واژینکتومی

مدت زمان بستری در بیمارستان، ریکاوری و مرخصی شغلی همه و همه به این بستگی دارد که عمل واژینکتومی همزمان با عمل‌های دیگری انجام شده باشد یا این‌که نه. همینطور محدودیت در نشستن به مدت طولانی، دوچرخه‌سواری، شنا، جکوزی، بلند کردن وزنه سنگین، و فعالیت جنسی نیز به عمل‌های جراحی صورت گرفته بستگی دارد.

افرادی که عمل واژینکتومی انجام می‌دهند تا حدودی درد دارند، اما معمولا طی دو هفته بعد از عمل از شدت درد به میزان چشمگیری کاسته می‌شود. البته اگر به مدت طولانی بنشینید و فعالیت‌هایی نظیر دوچرخه‌سواری یا اسب‌سواری انجام دهید ممکن است به مدت طولانی‌تری احساس درد کنید.

🔻مطالب مرتبط:

💠عمل واژینکتومی (Vaginectomy) در ترنس های زن به مرد
https://helptranscenter.org/2015/08/28/2/

💠اطلاعات جامع پروسه های گوناگون جراحی واژینال ترنس های مرد + تجربیات
https://helptranscenter.org/2016/11/16/52/

💠جراحی واژینکتومی (تخلیه و بستن واژن) ریسک فیستول پیش آبراه پس از جراحی فالوپلاستی در مردان ترنس (FTM) را کاهش می دهد
https://helptranscenter.org/2019/01/19/589/

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://www.hysto.net
https://www.ftmsurgery.net

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved