1

چرا قبل و بعد از عمل تخلیه و مردانه‌سازی سینه باید سیگار را ترک کرد؟

مترجم: سعید.ش

اگر فردی سیگاری هستید و قدم‌های اول را برای انجام جراحی بالاتنه برمی‌دارید، احتمالا برایتان جای سوال است که چرا ترک سیگار بسیار مهم است. بسیار پیش می‌آید که افراد سیگاری به پزشکی مراجعه می‌کنند و پزشک به آنها می‌گوید که سیگار را به خاطر سلامت عمومی خود کنار بگذارند. اما وقتی جراحی که عمل بالاتنه در مردان ترنس (FTM) و افراد غیرباینری (FTN) انجام می‌دهد به شما می‌گوید که سیگار را ترک کنید، دلیلش این است که سیگار کشیدن منجر به از بین رفتن گرافت نوک سینه و تاخیر در روند بهبودی شما می‌شود. هر چه زودتر نسبت به ترک سیگار اقدام کنید بهتر است، چرا که اگر نیکوتین در بدن‌تان وجود داشته باشد روی پروسه بهبودی و سایر چیزها تاثیر می‌گذارد. در این مقاله به بررسی این موارد می‌پردازیم.

🔳چرا سیگار کشیدن تاثیر منفی روی نتیجه جراحی بالاتنه FTM/N می‌گذارد؟

پاسخ شماره یک به این پرسش این است که اگر سیگار بکشید گرافت نوک سینه‌تان از بین می‌رود؛ این عارضه بسیار جدی است و هزینه عمل ترمیمی نیز بالا است.

🔹سیگار کشیدن بقای گرافت نوک سینه را تهدید می‌کند: سیگار کشیدن سبب می‌شود تا عروق خونی نتوانند به سرعت و به اندازه کافی رشد کنند تا خود را به‌موقع به گرافت نوک سینه برسانند. اگر عروق خونی به‌موقع به گرافت نوک سینه نرسند، گرافت نوک سینه از بین می‌رود که مسئله‌ای بسیار جدی است.

🔸سیگار کشیدن روند بهبودی زخم را به درازا می‌کشاند: نیکوتین موجود در سیگار عروق خونی را منقبض می‌کند و بدین‌ترتیب حجم اکسیژنی که به ناحیه جراحی می‌رسد را کاهش می‌دهد. وقتی می‌گوییم روند بهبودی به درازا می‌کشد، معنی‌اش این است که روند بهبودی ناراحت‌کننده‌ای خواهید داشت، و دیرتر می‌توانید شغل خود را از سر بگیرید که در نتیجه ضرر مالی می‌کنید.

🔹سیگار کشیدن ریسک بروز عوارض و مشکلات پس از عمل بالاتنه FTM/N را افزایش می‌دهد: شکل‌گیری اسکار نامطلوب، از بین رفتن گرافت نوک سینه، و بی‌رنگی نوک سینه از جمله عوارضی هستند که با سیگار کشیدن تشدید می‌شوند. هیچ‌کس دوست ندارد دچار این عوارض شود، اما لحظه‌ای که دل‌تان می‌خواهد سیگار بکشید همه این‌ها را برای خود توجیه می‌کنید. در برابر میلی که نسبت به سیگار کشیدن دارید مقاومت کنید چرا که به عوارض بلندمدتش نمی‌ارزد.

🔸سیگار کشیدن ریسک‌های مربوط به بیهوشی را افزایش می‌دهد: قبل از این که عمل بالاتنه شما را شروع کنند، ابتدا شما را بیهوش می‌کنند. با بیهوشی شما و بدنتان به خواب فرو می‌روید تا موقع عمل دردی را احساس نکنید. بیهوشی در افرادی که سیگار نمی‌کشند قابل پیش‌بینی‌تر است، چرا که این افراد از عملکرد قلب، عروق خونی، ریه، و سیستم عصبی بهتری برخوردارند.

🔳چه مدت قبل از عمل بالاتنه FTM/N باید سیگار را ترک کنم؟

جراحان مختلف دیدگاه‌های متفاوتی در این خصوص دارند، اما پاسخ کوتاه این است که هر چه زودتر ترک کنید بهتر است. دکتر ماسر (به انگلیسی: Dr. Mosser) در این خصوص قانون سفت و سختی دارند و ترک سیگار و نیکوتین از سه هفته قبل از تاریخ عمل بالاتنه تا سه هفته بعد از عمل را برای تمامی مراجعه‌کنندگان خود الزامی می‌دانند. یعنی طی این مدت اصلا اجازه ندارید که حتی یک پاف سیگار بکشید و قانون محکمی است که الزاما باید به آن پایبند باشید. عمل افرادی که از قانون ترک سیگار سه هفته قبل از عمل پیروی نکرده‌اند کنسل شده است، بنابراین این قانون را باید جدی بگیرید.

🔳آیا قبل و بعد از عمل بالاتنه FTM/N می‌توانم ماریجوانا بکشم؟

بسیاری از افراد از ماریجوانای پزشکی برای تسکین درد مزمن، اضطراب، استرس، افسردگی، و درد کوتاه مدت مثلا در دوره بهبودی پس از عمل بالاتنه بهره می‌جویند. نیکوتین عامل مخرب اصلی است که در تشدید عوارض ناشی از عمل بالاتنه دخالت دارد، با این حال استعمال ماریجوانا نیز ممکن است مشکلاتی را در روند بهبودی ایجاد کند. بنابراین قانون فوق برای ماریجوانا نیز صادق است، یعنی سه هفته قبل و سه هفته بعد از عمل نباید ماریجوانا بکشید. به مراجعه‌کنندگانی که ماریجوانا می‌کشند پیشنهاد می‌کنیم که اگر مصرف ماریجوانا برای‌شان ضرورت دارد، به جای استنشاق ماریجوانا از مواد خوراکی حاوی ماریجوانا یا روغن CBD بهره جویند. هنوز مشخص نیست که کشیدن ماریجوانا چه مشکلاتی را ممکن است به همراه داشته باشد، اما کار از محکم‌کاری عیب نمی‌کند و لازم است از استنشاق دود یا بخار ماریجوانا خودداری کنید.

🔳تاثیرات ترک سیگار در کوتاه‌مدت و بلندمدت

از جمله تاثیرات ترک سیگار در کوتاه‌مدت می‌توان به افزایش وزن، میل شدید [به سیگار]، تحریک‌پذیری، و اضطراب اشاره نمود. ترک سیگار علاوه بر این که نتیجه عمل‌تان را بهتر می‌کند، سلامتی و کیفیت زندگی‌تان را نیز با بهبود مواردی که در ادامه آمده بهبود می‌بخشد:

➖بهبود گردش خون
➖رسیدن فشار خون به حد طبیعی
➖کاهش ریسک ابتلا به سرطان و بیماری‌های قلبی و ریوی
➖افزایش امید به زندگی
➖بهبود حس بویایی و چشایی
➖کاهش علائم مربوط به دستگاه تنفسی
➖کاهش سرعت روند پیری پوست

🔻بیشتر مراجعه‌کنندگان انگیزه دارند سیگار را حتی در کوتاه‌مدت هم که شده ترک کنند تا:

➖بتوانند عمل بالاتنه انجام دهند
➖سریع‌تر بهبود پیدا کنند
➖نتیجه عمل‌شان سالم‌تر به نظر برسد
➖احتمال از بین رفتن نوک سینه‌شان به میزان چشمگیری کاهش پیدا کند
➖بیهوشی آنها به طور ایمن و موثر صورت گیرد

🔳آمادگی برای ترک سیگار جهت انجام عمل بالاتنه FTM/N

ترک کردن هر چیزی که به عادت سرگرم‌کننده‌ای در زندگی روزمره‌تان تبدیل شده است چندان آسان نیست، بنابراین درک می‌کنیم که ترک سیگار به مدت شش هفته (سه هفته قبل و سه هفته بعد از عمل بالاتنه) چالش‌برانگیز است. هر موقع تصمیم گرفتید که عمل بالاتنه FTM/N انجام دهید، میزان سیگار کشیدن خود را به‌تدریج و با برداشتن قدم‌های کوچک کاهش دهید. می‌توانید از برنامه زمانی زیر پیروی کنید:

▪️پس از جلسه مشاوره با جراح (یا قبل از آن) شروع کنید و کم‌کم سیگار کشیدن‌تان را کاهش دهید. مثلا اگر هر روز معمولا سه نخ سیگار می‌کشید، از این موقع به بعد فقط دو نخ سیگار بکشید.

▫️برای خودتان مشخص کنید که می‌خواهید سیگار کشیدن خود را در هر روز چقدر کاهش دهید، و این هدف را جهت یادآوری برای خودتان روی کاغذی بنویسید و در جایی از خانه قرار دهید که مرتبا چشم‌تان به آن بیفتد.

▪️هر موقع میل به سیگار کشیدن داشتید، به جای استعمال سیگار از خلال‌دندان طعم‌دار یا آدامس استفاده کنید.

▫️برنامه‌ای برای دنبال کردن اهداف‌تان روی موبایل خود نصب کنید تا مثلا بدانید که چند روز پیاپی موفق شده‌اید سیگار نکشید.

▪️بیشتر آب بنوشید.

▫️به سرگرمی جدیدی روی آورید. اگر مرخصی شغلی گرفته‌اید شاید برایتان دشوار باشد که بدانید در‌ اوقات فراغت خود چه کارهایی می‌توانید انجام دهید. می‌توانید برنامه بازی روی موبایل خود نصب کنید یا این که مطالعه کنید و بدین‌ترتیب وقت خود را سپری کنید.

🔳مراجعی برای ترک سیگار

افراد سیگاری که قصد انجام عمل بالاتنه را دارند باید سیگار را حداقل یک ماه (دقیقه سه هفته) قبل از جراحی به طور کامل ترک کنند (یعنی طی این مدت حتی یک نخ یا یک پاف سیگار نیز نباید بکشند). هر چه زودتر سیگار را کنار بگذارید، احتمال این که به عوارض بعد از عمل دچار شوید کمتر می‌شود. همچنین توصیه می‌کنیم که طی سه هفته بعد از عمل نیز سیگار نکشید.

ترک سیگار آسان نیست. روش‌های بسیاری برای ترک سیگار وجود دارد. از جمله روش‌های اثبات شده و موثر در جهت ترک سیگار می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

➖مشاوره
➖رفتاردرمانی
➖داروهای تجویزی فاقد نیکوتین مانند زیبان (Zyban) و چانتیکس (Chantix).

ترکیب کردن مشاوره و دارو بسیار موثرتر از به کارگیری فقط یکی از این دو روش است. بعضی از افراد سیگار را به یکباره کنار می‌گذارند، بعضی از افراد قدم‌به‌قدم پیش می‌روند، و بعضی از افراد نیز از محصولات دیگری بهره می‌جویند. با پزشک‌تان مشورت کنید تا بهترین استراتژی مناسب خود را دریابید. برای یاری بیشتر نیز می‌توانید با شماره 1-800-QUIT-NOW (1-800-784-8669) به رایگان تماس بگیرید. همچنین می‌توانید در صفحه مراجع وبسایت CDC به نام Smoking & Tobacco Use از خدمات آنلاین به رایگان بهره‌مند شوید، یا داستان‌های الهام‌بخش افرادی که قبلا سیگاری بوده‌اند را در صفحه Tips from Former Smokers در همین وبسایت مطالعه نمایید.

🔰جمع‌بندی ترک سیگار

🔹سیگار کشیدن قبل و بعد از جراحی بالاتنه به طرز باورنکردنی مضر است.

🔸اگر قصد دارید عمل بالاتنه انجام دهید، همین حالا روند ترک سیکار را شروع کنید.

🔹شما باید حداقل یک ماه قبل از عمل بالاتنه سیگار را کنار بگذارید، اما هر چه زودتر بهتر.

🔸ترک سیگار قبل از عمل بالاتنه سبب می‌شود تا: سریع‌تر بهبود پیدا کنید، نتیجه عمل‌تان سالم‌تر به نظر برسد، احتمال از بین رفتن نوک سینه‌تان به میزان چشمگیری کاهش پیدا کند، و روند بیهوشی‌تان به طور ایمن و موثر صورت گیرد.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://www.genderconfirmation.com

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved