1

بررسی باورهای نادرست رایج درمورد جراحی تخلیه و مردانه‌سازی سینه در مردان ترنس (FTM) و افراد غیرباینری (FTN)

مترجم: سعید.ش

در این مقاله به بررسی باورهای نادرست رایج درمورد جراحی بالاتنه FTM/N می‌پردازیم. ریشه شکل‌گیری این باورهای نادرست مشخص نیست. عوامل مختلفی دست به دست هم داده و باور نادرستی را شکل می‌دهند. شاید از دیدگاه‌تان بعضی از باورهای نادرست حقایقی را دربرداشته باشند. وقتی که درمورد علم جراحی مطالعه می‌کنید، بهترین کار این است که هم از حقیقت آگاه باشید و هم از [باورهای نادرست رایج].

🔳❌باور نادرست: از انجام عمل بالاتنه FTM/N پشیمان خواهید شد

پشیمانی بعد از جراحی بالاتنه فوق‌العاده نادر است، و تقریبا هرگز ربطی به پشیمانی از تطبیق جنسیت ندارد، بلکه دلیل آن بیشتر به خاطر بروز عوارض پس از جراحی یا نامطلوب بودن نتیجه جراحی است. جراحی بالاتنه کیفیت زندگی بیشتر متقاضیان را بهبود می‌بخشد. در بسیاری از مطالعات نشان داده شده که عمل بالاتنه FTM/N عزت نفس، دیدی که افراد نسبت به بدن خود دارند، روابط، سلامت روان، و رضایت از زندگی را بهبود می‌بخشد. نرخ پشیمانی بعد از عمل تطبیق جنسیت بسیار پایین‌تر از نرخ پشیمانی بعد از بسیاری از عمل‌های دیگری است که انجام می‌شوند.

🔻در مواقع نادر، پشیمانی بعد از عمل بالاتنه به دلایل زیر رخ می‌دهد:

➖انتظارات غیرواقع‌بینانه متقاضی
➖عدم انتخاب نوع جراحی مطلوب
➖بروز عوارض نادر پس از عمل
➖نتیجه نامطلوب عمل بدلیل بی‌تجربه بودن جراح

✅چگونه می‌توانیم احتمال پشیمانی بعد از عمل بالاتنه را به حداقل برسانیم؟

🔹تحقیق و پژوهش: به تحقیق و مطالعه بپردازید تا انتظاراتی واقع‌بینانه داشته باشید و بدانید که احتمال دارد دچار عوارض شوید و هیچ تضمینی وجود ندارد که نتیجه عملتان فوق‌العاده عالی شود.

🔹جراح: حتی اگر جراحی که انتخاب کرده‌اید یکی از برجسته‌ترین جراحان در زمینه جراحی بالاتنه FTM/N بوده و عکس‌های قبل و بعد از عمل ایشان نیز فوق‌العاده است، ضرورتا بدین معنا نیست که نتیجه عمل شما هم قرار است مانند نمونه‌کارهای ایشان شود، نه به خاطر این که جراح مهارت کافی را نداشته باشد، نه، بلکه به این دلیل که بدن هر فرد و روند بهبودی هر فرد با افراد دیگر متفاوت است.

🔳❌باور نادرست: تستسترون درمانی برای انجام عمل بالاتنه FTM/N الزامی است

دکتر اسکات ماسر (به انگلیسی: Dr. Scott Mosser) متقاضیان جراحی بالاتنه را ملزم به هورمون‌ درمانی یا هویت‌یابی با هویت جنسیتی مشخصی نمی‌دانند. طبق مدل مراقبت بهداشتی شمول جنسیتی این مرکز، بسیاری از مراجعه‌کنندگان ما بدون این که تستسترون درمانی کرده باشند عمل بالاتنه خود را انجام می‌دهند.

کلینیک‌های دیگری که در سن‌فرنسیسکو عمل جراحی افراد ترنسجندر را انجام می‌دهند نیز سیاست‌های مشابهی دارند. علاوه بر جراحانی که عمل تطبیق جنسیت را در سن‌فرنسیسکو انجام می‌دهند، جراحان دیگری نیز در سراسر امریکا از استانداردهای مشابهی پیروی می‌کنند.

هر چه پژوهش‌های بیشتری در زمینه مراقبت از افراد ترنس منتشر می‌شود، جراحان بیشتری متوجه می‌شوند که تستسترون درمانی نباید پیشنیاز جراحی بالاتنه در نظر گرفته شود.

🔻باور نادرست «تستسترون درمانی برای انجام عمل بالاتنه FTM/N الزامی است» ریشه در مواردی دارد که در ادامه ذکر شده است:

▪️دانش قدیمی و منسوخ: در نسخه‌های قبلی استانداردهای مراقبتی (SOC) که توسط انجمن تخصصی جهانی بهداشت افراد ترنسجندر (WPATH) انتشار یافته بود، عنوان شده بود که متقاضیان جراحی باید به عنوان هویت جنسیتی مشخصی زندگی کنند یا این که مدت زمان مشخصی را هورمون درمانی کنند تا واجد شرایط انجام عمل جراحی شناخته شوند. خوشبختانه در نسخه هشتم استانداردهای مراقبتی، این موارد دیگر پیشنیاز عمل جراحی محسوب نمی‌شوند.

▪️رشد بافت پستان: باور نادرست رایجی که در این زمینه وجود دارد، این است که بدون تستسترون درمانی، بافت پستانی که تخلیه شده دوباره رشد می‌کند. طی عمل جراحی بالاتنه کمی از بافت پستان برای حفظ فرم سینه‌ها برجای می‌ماند، اما 93 تا 95 درصد تخلیه می‌گردد. بافت پستان مجددا رشد نخواهد کرد.

▪️تایید یا عدم تایید بیمه: این باور نادرست ممکن است از عدم تایید تقاضای پوشش هزینه عمل بالاتنه بعضی از افراد توسط کمپانی‌های بیمه نشأت گرفته باشد. همه کمپانی‌های بیمه چنین برخوردی ندارند، و بیمه‌ها بیشتر بدلیل سن متقاضی از پوشش هزینه عمل سرباز می‌زنند، نه به خاطر این که متقاضی با هویت جنسیتی مشخصی زندگی نمی‌کند، یا روند جراحی را از لحاظ پزشکی غیرضروری می‌دانند، یا متقاضی هورمون درمانی نمی‌کند (یا ترکیبی از همه این موارد). از این مسائل نمی‌توان اینطور نتیجه گرفت که هورمون درمانی برای انجام عمل بالاتنه الزامی است، ما افراد بسیاری را دیده‌ایم که صرف‌نظر از این فاکتور موفق شده‌اند تایید بیمه را برای پوشش هزینه‌های عمل بالاتنه خود بدست آورند.

🔳❌باور نادرست: بیمه تقاضای پوشش هزینه عمل بالاتنه FTM/N را رد می‌کند

انجمن پزشکی امریکا، انجمن تخصصی جهانی بهداشت افراد ترنسجندر (WPATH)، و بسیاری از مراکز دیگر، جراحی تطبیق جنسیت را از لحاظ پزشکی ضروری دانسته و جزء عمل‌های زیبایی به حساب نمی‌آورند. روزبه‌روز به تعداد کمپانی‌های بیمه موجود در ایالات متحده که ضرورت پزشکی عمل تطبیق جنسیت را پذیرفته و هزینه عمل بالاتنه را پوشش می‌دهند افزوده می‌گردد. هر چند گاهی هم پیش می‌آید که بیمه تقاضای افراد برای پوشش هزینه عمل را رد می‌کند، اما در بیشتر مواقع بیمه درخواست پوشش هزینه عمل را تایید می‌کند.

اگر بیمه تقاضای شما برای پوشش هزینه عمل بالاتنه را رد کرده است، همیشه روند تجدیدنظر مقابل شماست که گاهی ممکن است حتی تصمیم اولیه بیمه را به کل دگرگون سازد. بهترین کار این است که روحیه مثبت خود را حفظ کنید، اگر بیمه دارید همیشه تلاش کنید تا تایید بیمه را برای پوشش هزینه‌های عمل خود بدست آورید، و اگر بیمه درخواست شما را تایید نکرد، درخواست تجدیدنظر کنید.

✅چگونه تایید بیمه برای پوشش هزینه عمل بالاتنه را بدست آوریم و احتمال رد درخواست را به حداقل برسانیم؟

پیش از این که پروسه تایید بیمه را شروع کنید، درمورد کمپانی بیمه‌تان تحقیق کنید و سیاست‌ها و قوانین آن را مطالعه کنید تا شرایط را تحت کنترل خود داشته باشید. مثلا اگر کمپانی بیمه، شما را ملزم می‌داند که به مدت مشخصی با هویت جنسیتی مشخصی زندگی کنید، حتما درمانگرتان را از این موضوع آگاه کنید تا ایشان بتوانند توصیه‌نامه مناسبی برایتان بنویسند.

🔹برای انجام عمل بالاتنه خود در جستجوی جراح‌هایی باشید که بیمه قبول می‌کنند: همه جراح‌هایی که عمل بالاتنه FTM/N را انجام می‌دهند، بیمه قبول نمی‌کنند. لازم به ذکر است دکتر ماسر بیمه قبول می‌کنند. افرادی که می‌خواهند عمل بالاتنه خود را از طریق بیمه انجام دهند، بهتر است در جستجوی پزشکانی باشند که بیمه قبول می‌کنند. کمپانی‌های بیمه‌ای که در ادامه ذکر شده‌اند بسیاری از درخواست‌های پوشش هزینه عمل را تایید کرده‌اند. اگر هر یک از این بیمه‌ها را دارید، می‌توانید عبارات زیر را در گوگل جستجو نمایید:

Anthem BC top surgeon
Anthem Blue Cross top surgeon
Aetna top surgeon
Blue Shield top surgeon
Cigna top surgeon
United top surgeon

🔹بیمه‌هایی که تقاضای انجام عمل بالاتنه توسط دکتر ماسر را با موفقیت تایید کرده‌اند: توجه داشته باشید اگر نام بیمه شما در این لیست وجود ندارد، ما اینجا یک رابط بیمه داریم که می‌تواند با سایر کمپانی‌های بیمه ارتباط برقرار کند و تایید آنها را برای پوشش هزینه عمل جلب کند.

Anthem BC (Anthem Blue Cross), Blue Shield, Blue Cross, Aetna, Aetna (Student Services for University of California System), Cigna, United Health Care, Brown & Toland HMO, LA Care, Health Net, Health Plan of San Joaquin, Hills Physicians (HMO), Hill Physicians IPA, Medi-Cal, Medicaid (some plans), Mercy Medical Group, Meritage IPA (“WHA Medical Groups”), Northbay Medical Group, Western Health Advantage (“WHA”), UC Davis Medical Group.

🔳❌باور نادرست: برای انجام عمل بالاتنه FTM/N، ارائه توصیه‌نامه الزامی است

پیش از این که در مسیر عمل بالاتنه گام بردارید، دو نکته مهم درمورد جراح‌هایی که عمل بالاتنه انجام می‌دهند وجود دارد که لازم است آنها را بدانید. بعضی از جراح‌هایی که عمل بالاتنه انجام می‌دهند به رضایت آگاهانه متقاضی اکتفا می‌کنند، اما بعضی دیگر از جراح‌ها چنین نیستند. دکتر ماسر از مدل رضایت آگاهانه پیروی می‌کنند. خوب حالا رضایت آگاهانه‌ای که بعضی از جراح‌ها طبق آن عمل می‌کنند به چه معناست؟

◾️رضایت آگاهانه: اساسا بدین معناست که جراح‌تان گفتگوی مفصلی با شما انجام داده و اطمینان حاصل کرده است که شما از توانایی اخذ تصمیم آگاهانه برای انجام یا عدم انجام عمل جراحی برخوردار هستید. این گفته بدین معناست که نیازی به مداخله درمانگر نیست و شما برای انجام عمل بالاتنه نیازی به نامه تایید درمانگر ندارید.

در نسخه هشتم استانداردهای مراقبتی WPATH، متقاضیان عمل بالاتنه دیگر ملزم به ارائه توصیه‌نامه از طرف درمانگر نیستند. با این حال بعضی از جراح‌هایی که عمل بالاتنه را انجام می‌دهند، ارائه توصیه‌نامه از طرف درمانگر را الزامی دانسته، و همه کمپانی‌های بیمه نیز برای پوشش هزینه‌های عمل، ارائه نامه را الزامی می‌دانند. بنابراین اگر می‌خواهید بیمه هزینه عمل بالاتنه شما را پوشش دهد، اولین قدمی که باید بردارید این است که برای دریافت نامه به یک روانپزشک یا درمانگر مراجعه کنید.

🔳❌باور نادرست: برای انجام عمل بالاتنه FTM/N لازم است وزن یا بی‌ام‌آی مشخصی داشته باشید

بعضی از جراح‌هایی که عمل بالاتنه را انجام می‌دهند، وزن یا شاخص توده بدنی (BMI) مشخصی را برای مراجعه‌کنندگان خود الزامی می‌دانند و بعضی دیگر چنین الزاماتی برای مراجعه‌کنندگان خود تعیین نمی‌کنند. چرا دیدگاه/تجربه پزشکان مختلف در این زمینه باهم متفاوت است؟ بعضی از جراحانی که عمل بالاتنه را انجام می‌دهند وزن یا بی‌ام‌آی مشخصی را الزامی می‌دانند چون در متن مطالعات صورت گرفته آمده است که مراجعه‌کنندگانی که وزن یا شاخص بی‌ام‌آی بالاتری دارند، بیشتر در معرض خطر عوارض و مشکلات جراحی‌های کوچک کردن شکم یا کوچک کردن پستان قرار دارند.

دکتر ماسر طبق تجربیات خود چنین ریسک‌هایی را بازدارنده نمی‌دانند و از همین رو وزن یا بی‌ام‌آی مشخصی را نیز برای مراجعه‌کنندگان خویش الزامی نمی‌داند. ایشان جراحی بالاتنه را برای افرادی که بی‌ام‌آی‌شان در محدوده 40 و حتی 60 قرار داشته نیز انجام داده‌اند و نتیجه عمل رضایت‌بخش بوده است.

🔳❌باور نادرست: با انجام عمل بالاتنه FTM/N دیگر ریسک ابتلا به سرطان پستان وجود ندارد

به نظر می‌رسد این یکی از باورهای نادرستی است که درمورد همه روندهای بازسازی سینه، به‌خصوص درمورد روند تخلیه هر دو سینه به روش برش دبل مطرح است. طی عمل بالاتنه FTM/N، کل بافت پستان تخلیه نمی‌گردد. عمل بالاتنه ریسک ابتلا به سرطان پستان را به اندازه قابل توجهی کاهش می‌دهد، با این حال لازم است وضعیت ابتلا به سرطان پستان به طور مرتب توسط پزشک مراقبت اولیه (پزشک عمومی) مورد بررسی قرار گیرد.

🔰جمع‌بندی باورهای نادرست درمورد عمل بالاتنه FTM/N

باورهای نادرست دیگری نیز درمورد جراحی بالاتنه وجود دارد، با این حال در این مقاله فقط به موارد فوق که به نظر می‌رسد رایج‌ترین باورهای نادرست در این زمینه هستند پرداختیم. یادتان باشد وقتی که منبع اطلاعاتی شما ادعای «مطلق» بودن دارد و به هیچ منبع دیگری ارجاع نمی‌دهد، [برای تشخیص اطلاعات درست از نادرست] از مهارت تفکر انتقادی خود بهره جویید.

🔹افرادی که عمل بالاتنه FTM/N را پشت سر گذاشته‌اند، به ندرت پیش آمده که از عمل خود پشیمان شوند.

🔸اگر وزن زیاد یا بی‌ام‌آی بالایی داشته باشید اجازه ندارید عمل بالاتنه را انجام دهید.
➖همیشه این چنین نیست. جراح‌هایی هستند که افرادی که وزن زیاد یا بی‌ام‌آی بالایی دارند را نیز جراحی می‌کنند.

🔹تستسترون درمانی پیشنیاز عمل بالاتنه نیست.
➖هرچند بعضی از جراح‌ها یا کمپانی‌های بیمه تستسترون درمانی را برای متقاضیان عمل بالاتنه الزامی می‌دانند.

🔸بیمه همیشه تقاضای پوشش هزینه عمل بالاتنه را رد نمی‌کند.
➖هرچند گاهی اوقات نیز بیمه تقاضای پوشش هزینه عمل بالاتنه را رد می‌کند، که در این صورت می‌توانید درخواست تجدیدنظر کنید.

🔹برای انجام عمل بالاتنه نیازی به ارائه توصیه‌نامه از طرف درمانگر ندارید. اگر جراح‌تان از مدل رضایت آگاهانه پیروی می‌کند، بدین معناست که ارائه توصیه‌نامه را لازم نمی‌داند.
➖اگر به دنبال جلب تایید بیمه برای پوشش هزینه عمل بالاتنه خود هستید، به توصیه‌نامه درمانگر نیاز پیدا می‌کنید.

🔸انجام عمل بالاتنه ریسک ابتلا به سرطان را برطرف نمی‌کند.
➖با توجه به این که طی عمل بالاتنه کل بافت پستان تخلیه نمی‌گردد، ریسک ابتلا به سرطان پستان حتی بعد از عمل نیز همچنان پابرجاست.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://www.genderconfirmation.com

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved