1

بررسی علت و روش درمان گرفتگی عضلات و درد پس از جراحی تخلیه سینه در مردان ترنس (FTM) و افراد غیرباینری (FTN)

مترجم: سعید.ش

بعضی از افرادی که عمل بالاتنه انجام می‌دهند، پس از عمل احساس می‌کنند ناحیه عمل‌شان خیلی خشک شده است، گویا پوست آنها جمع‌تر از حالتی شده که انتظار می‌رفت. این افراد وضعیتی را که تجربه می‌کنند اینگونه توصیف می‌کنند که مجبور هستند کمی به سمت جلو حالت خمیده پیدا کنند و وقتی می‌خواهند صاف بایستند احساس ناراحتی می‌کنند. بخشی از این حالت ممکن است بدلیل فشاری که به پوست وارد آمده ایجاد شده باشد، اما دلیل دیگر این مسئله «گرفتگی عضلانی» است. گرفتگی عضلانی به وضعیتی گفته می‌شود که عضلات بعد از بعضی از عمل‌های جراحی به طور غیرارادی منقبض می‌شوند.

واکنشی که مغز بعضی از افراد نسبت به آسیب بافت پس از جراحی از خود نشان می‌دهد اینگونه است که به عضلات اطراف ناحیه عمل فرمان می‌دهد تا منقبض شوند. بنابراین احساس خشک بودن یا قفل شدن در حالت خمیده به نوعی تلاش بدن برای جلوگیری از درد و آسیب بیشتر است. به این مکانیسم دفاعی، گرفتگی عضلانی (یا اسپاسم عضلانی محافظ) گفته می‌شود و ممکن است با درد همراه باشد. بعضی از افراد درد قابل توجهی را در ناحیه شانه‌ها، کتف، و ناحیه بالاتنه قسمت کمر گزارش کرده‌اند. این وضعیت موقتی، طبیعی، و قابل درمان است.

🔳گرفتگی عضلانی پس از عمل بالاتنه FTM/N چگونه درمان می‌شود؟

طی دوره ریکاوری داروهایی برایتان تجویز می‌شود. از جمله داروهایی که برایتان تجویز می‌شود، داروهای مسکن هستند که کبودی، ورم، و ناراحتی‌های اجتناب‌ناپذیر را تسکین می‌بخشند. استفاده از یخ، بالاتر قرار دادن سر موقعی که دراز کشیده‌اید، و خودداری از تحرک بیش از حد سبب می‌شود تا گرفتگی عضلانی از اینی که هست بدتر نشود. تا جایی که می‌توانید ریلکس و راحت باشید تا عضلات‌تان نیز ریلکس شوند. تجویز دارو برای درمان این وضعیت معمولا ضرورتی ندارد، اما پزشک می‌تواند داروی شل‌کننده عضلات مانند فلکسریل نیز برایتان تجویز کند.

اگر گرفتگی عضلانی تا بیش از دو – سه ماه بعد از عمل ادامه یافت، ماساژدرمانی و حرکات کششی منظم عضلات را آرام می‌کند و به حالت طبیعی خود بازمی‌گرداند.

🔳گرفتگی عضلانی و درد بعد از عمل؛ درک احساسی علائم بعد از جراحی بالاتنه FTM/N

ناراحتی جسمانی طولانی‌مدت تاثیری منفی بر روان فرد می‌گذارد. هر کسی به شیوه خودش این وضعیت را درک می‌کند، با آن کنار می‌آید، و از خود مراقبت می‌کند. در ادامه توصیه‌هایی ذکر گردیده است که با به‌کارگیری آنها می‌توانید طی دوره ریکاوری تا جای ممکن راحت و مثبت‌اندیش باشید:

🔹چیزهایی که باید از قبل آماده کنید: غذای حاضری و سبک، وعده‌های غذایی مغذی، مکانی راحت برای استراحت

🔸کارهایی که باید انجام دهید: چیزهایی خلاقانه، امیدبخش، یا چیزهایی که حواستان را از مسائل ناخوشآیند پرت می‌کنند مانند کتاب طراحی، دفترچه خاطرات‌تان، کتاب، یا فیلم را آماده داشته باشید.

🔹اندیشه‌های مثبت: برنامه‌ای منظم برای تایید خود یا قدردانی از خودتان داشته باشید.

🔸طبیعت‌گردی: هر موقع توانستید از هوای تازه لذت ببرید.

🔹حلقه افراد حامی: افراد حامی که آنچه نیاز دارید در اختیارتان قرار می‌دهند و به شما فرصت استراحت کردن می‌دهند را در کنار خود داشته باشید.

واکنشی که بدن‌تان نسبت به عمل جراحی برای مراقبت از خود نشان می‌دهد ممکن است به صورت انقباضی دردناک بروز کند. دکتر ماسر (به انگلیسی: Dr. Mosser) دستورالعمل‌هایی با ذکر جزئیات درمورد آمادگی برای عمل جراحی و مراقبت پس از عمل در اختیارتان قرار می‌دهند که این مسئله نیز در این دستورالعمل‌ها عنوان شده است، با این حال توصیه می‌کنیم اقدامات بیشتری (مانند آنچه که بالاتر ذکر گردید) را نیز انجام دهید تا طی دوره بهبودی راحت‌تر و مثبت‌اندیش‌تر باشید.

🔳جمع‌بندی گرفتگی عضلانی

گرفتگی عضلانی واکنشی است که بدن انسان نسبت به زخمی شدن از خود نشان می‌دهد. هرچند احتمال دارد دردهای «عجیب» بعد از عمل بدلیل مسائل نگران‌کننده‌ای رخ داده باشد، با این حال نباید از احتمال گرفتگی عضلانی که مورد بحث قرار گرفت نیز غافل بود.

اینگونه تصور نکنید که هر دردی که تجربه می‌کنید از عوارض جانبی گرفتگی عضلانی است. با جراح‌تان در تماس باشید و اگر دچار درد شدید یا احساسات عجیبی شده‌اید حتما ایشان را در جریان بگذارید.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://www.genderconfirmation.com

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved