1

شش سوالی که نباید از افراد ترنسجندر باردار بپرسید

مترجم: سعید.ش

سوالاتی که در ادامه آمده است را نباید از افراد ترنسجندر باردار، یا هر فرد باردار دیگری که از هویت جنسیتی او کاملا مطمئن نیستید بپرسید. بنابراین به طور کلی این سوالات را از هیچ فرد بارداری نپرسید.

من به عنوان مردی ترنسجندر آشکارسازی کردم، و طی روند تطبیق جنسیت خویش مدارک شناسایی قانونی خود را تغییر دادم، تستسترون‌ درمانی کردم، و جراحی بالاتنه انجام دادم. برخورد دوستان و همکارانم فوق‌العاده بود و از من بسیار حمایت می‌کردند. تقریبا هر کسی را که می‌شناختم و از او درخواست کرده بودم مرا با ضمائر مخصوص مردان خطاب کند، مرا با ضمائر مخصوص مردان خطاب می‌کرد و بسیاری از افراد واقعا به من کمک می‌کردند تا احساس پذیرفته شدن بکنم.

اما چند سال بعد که تستسترون درمانی را متوقف کردم و باردار شدم، ورق برگشت. سوالاتی که در ادامه ذکر شده سوالاتی واقعی هستند که افراد واقعی از من پرسیده‌اند. در ادامه توضیح می‌دهم که چرا این سوالات آسیب‌زننده هستند، و بهتر است به جای این‌ها چه سوالاتی را مطرح کنید.

🔳1. آیا «پایین‌تنه»ات را جراحی کرده‌ای؟

این سوال نشانه این است که فرد پرسش‌کننده درمورد مسائل مختلف به خوبی نیاندیشیده است، و فکر می‌کنم از باور نادرستی که می‌گوید همه افراد ترنسجندر می‌خواهند «به طور کامل» تطبیق جنسیت دهند نشأت گرفته است. در روند تطبیق جنسیت زن به مرد، عمل هیسترکتومی (تخلیه رحم) حتما باید انجام شود، درست است؟ خیر، غلط است! ما تطبیق جنسیت خود را به روش‌های مختلفی انجام می‌دهیم، و تا جایی پیش می‌رویم که با بدن خود راحت باشیم (یا این که استطاعت مالی برای پرداخت هزینه مراحلی که می‌خواهیم انجام دهیم را داشته باشیم).

روند تطبیق جنسیت برای بعضی از افراد ترنس به صورت مسیری خطی و از پیش تعیین شده نیست. این به شما مربوط نیست که دوست ترنس باردارتان جراحی‌های پایین‌تنه نظیر آزادسازی کلیتوریس، افزایش طول پیشابراه، یا فالوپلاستی را انجام داده، می‌خواهد انجام دهد، تمایلی به انجامش دارد یا نه. کنجکاوی خود را می‌توانید با جستجوی این روندهای جراحی در گوگل ارضا کنید.

🔳2. می‌خواهی بچه‌ات را نگه داری؟

افرادی که این سوال را می پرسند می‌خواهند بدانند که آیا بارداری طبق برنامه قبلی بوده است یا خیر. بعضی از افراد ترنسجندر درست مانند بسیاری از افراد دیگر بدون این که قصد بارداری داشته باشند باردار می‌شوند؛ اما اینگونه نیست که هر فرد ترنسجندری که باردار شده، ناخواسته باردار شده باشد.

مفهوم این سوال اینگونه برداشت می‌شود که افراد ترنسجندر نباید بچه بخواهند یا نباید بچه‌دار شوند. سوال بسیار بهتری که می‌توانید به جای این سوال بپرسید، این است که: «چه احساسی داری؟» به این صورت دوست ترنس باردارتان تا جایی که راحت است درمورد خودش با شما صحبت می‌کند و ممکن است به شما بگوید که چگونه می‌توانید او را یاری دهید.

🔳3. مطمئنی این کار ایمن است؟

بسیاری از مردم تصور می‌کنند که چون من ریش دارم و صدایم بم است، پس طی دوران بارداری نیز هنوز دارم تستسترون درمانی می‌کنم. مردم جوری از من می‌پرسند که گویا من از قبل اصلا ملاحظه چنین مسائلی را نکرده‌ام. این سوال به من این مفهوم را می‌رساند که فردی سهل‌انگار هستم یا اهمیتی به بچه‌ام نمی‌دهم یا هر دو مورد. حتی پزشکان نیز مرتبا از من می‌پرسیدند که آیا هنوز دارم تستسترون درمانی می‌کنم یا نه، و به نظر می‌رسید پاسخم را باور نمی‌کردند.

من قبل از این که برای بارداری اقدام کنم، با پزشک هورمون و غدد و پزشک خانواده درباره خطرات قابل پیش‌بینی صحبت کردم. پزشک هورمون و غدد به من توصیه کردند که تستسترون درمانی را متوقف کنم و صبر کنم تا سیکل قاعدگی‌ام منظم شود. ایشان فرمودند با توجه به نوع تستسترون درمانی من، تستسترون به سرعت و طی حدود ده روز از بدنم خارج می‌شود. ایشان همچنین فرمودند که تستسترون درمانی روی تخمک‌هایم تاثیری نگذاشته است. پزشک خانواده نیز با بی‌تفاوتی به من یادآوری کردند که اسید فولیک مصرف کنم!

اگر دوست یا آشنای ترنسجندری دارید که باردار است، لازم نیست چنین سوالاتی را از او بپرسید. اما اگر پزشک هستید، لازم است بدانید که مراجعه‌کننده‌تان هنوز تستسترون درمانی می‌کند یا نه. همچنین لازم است درک کنید که ریش بعضی از ما افراد ترنس بعد از توقف تستسترون درمانی ناپدید نمی‌شود.

🔳4. آیا از پروسه باردار شدنت لذت بردی؟

این هم نوع دیگر پرسش از افراد ترنسجندر درمورد روابط جنسی آنها است. این پرسش واقعا عجیب و ناخوشآیند است. باردار شدن برای افرادی که خود یا شریک جنسی آنها دسترسی آسانی به اسپرم ندارند، ارتباطی با رابطه جنسی ندارد.

🔳5. می‌خواهی از سینه خودت به بچه شیر بدهی؟

از دیدگاه من شیردهی شگفت‌انگیز است، و من پنج سال از سینه خود به بچه‌هایم شیر داده‌ام. اما بچه‌دار شدن ارتباطی با شیردهی ندارد. وقتی باردار بودم درمورد شیردهی از من سوال می‌شد، با این منظور که اگر نمی‌توانم به بچه‌هایم شیر بدهم، پس شاید بهتر باشد که درمورد بارداری نیز تجدیدنظر کنم. این سوال به‌خودی‌خود فشار زیادی به من وارد می‌کرد. بعدا مشخص شد که با وجود این که جراحی سینه انجام داده‌ام، سینه‌هایم کمی شیر تولید می‌کنند. شیردهی به فرزندم برایم عمیقا ارزشمند است. با این حال بسیاری از مردم، چه ترنسجندر و چه غیر ترنسجندر، ترجیح می‌دهند از سینه خود به بچه شیر ندهند، و این انتخاب برعهده خود این افراد است.

دوستان و همینطور پزشکان بهتر است سوال کلی‌تری مانند «چه برنامه‌ای برای تغذیه کردن فرزندت داری؟» را مطرح کنند. اگر شیرده هستید و علاقه‌مندید کمک کنید، می‌توانید از دوست ترنسجندرتان بپرسید که آیا مایل است شیر اهدایی شما را بپذیرد یا این که خیر.

🔳6. جنسیت بچه‌ات را می‌دانی؟

موقعی که باردار بودم، مردم مرتبا این سوال را از من می‌پرسیدند. همیشه با خود می‌اندیشیدم که آیا متوجه هستید از چه کسی دارید این سوال را می‌پرسید؟ تعیین مذکر یا مونث بودن کودک براساس شکل ناحیه تناسلی‌اش ربطی به جنسیت کودک ندارد، بلکه فقط جنس کودک را مشخص می‌کند. علاوه بر این موضوع، به‌شخصه موقعی که باردار بودم هیچ‌وقت به شکل ناحیه تناسلی فرزندانم اهمیتی نمی‌دادم. برای من بیشتر مهم بود که فرزندانم سالم، شاد، خواب‌آلود، کنجکاو، مهربان و خونگرم، جدی، بازیگوش، و خوشبین باشند یا صفات دیگری را داشته باشند تا این که بخواهم به این فکر کنم که فرزندانم آلت تناسلی مردانه دارند یا ناحیه تناسلی زنانه.

سوال بهتری که می‌توانید به جای این سوال بپرسید این است که آیا دوست‌تان حرکات فرزندش را احساس کرده یا صدای قلبش را شنیده است؟ – هر دوی این لحظات به طرزی وصف‌ناشدنی زیبا هستند و ارتباطی صمیمی با موجود زنده‌ای که درون شکم در حال رشد و نمو است ایجاد می‌کنند.

در پایان، مایلم اشاره کنم که بعضی از دوستان طی دوره بارداری یا بعد از آن به عنوان ترنسجندر و جندرکوئیر برایم آشکارسازی کردند. دوستان، خانواده، و پزشکانی که با افراد باردار سروکار دارند ممکن است شناختی از هویت جنسیتی این افراد نداشته باشند. فرقی نمی‌کند مخاطب شما چه کسی است، همیشه و در همه حال مراقب تصورها و باورهایی که در پس مفهوم پرسش‌هایتان نهفته است باشید.

🔻جهت مطالعه بیشتر:

💠آیا مردان می‌توانند باردار ‌شوند؟
https://helptranscenter.org/2019/07/05/791/

💠بیست نکته مهمی که هر فرد ترنسجندری باید درمورد توانایی باروری و فرزندآوری بداند
https://helptranscenter.org/2019/10/08/919/

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
http://www.milkjunkies.net

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved