1

پاسخ به چند پرسش پرتکرار درمورد بارداری مردان ترنس (FTM)

مترجم: سعید.ش

افرادی که تستسترون‌درمانی می‌کنند ممکن است تغییراتی در صفات ثانویه جنسی نظیر توزیع مجدد چربی بدن، بم شدن صدا، افزایش توده عضلانی، و طاسی با الگوی مردانه را تجربه کنند و دچار توقف سیکل قاعگی (توقف پریود) شوند. هر چند بعضی از افراد ترنس‌مردانه در حین تستسترون‌درمانی نیز باردار می‌شوند.

🔳افراد ترنس‌مردانه چطور باردار می‌شوند؟

اگر فردی عمل پایین‌تنه (تخلیه رحم/فالوپلاستی) انجام نداده باشد، توانایی باردار شدن را دارد. بعضی از افراد تستسترون‌درمانی را متوقف می‌کنند و صبر می‌کنند تا سیکل قاعدگی‌شان مجددا شروع شود، سپس برای بارداری اقدام می‌کنند.

🔳آیا برای باردار شدن لازم است تستسترون‌درمانی متوقف شود؟

توجه به این نکته حائز اهمیت است که بعضی از افراد در حین تستسترون‌درمانی نیز باردار شده‌اند. اگر می‌خواهید اقدام به بارداری کنید، موفقیت‌آمیزترین حالت این است که ابتدا تستسترون‌درمانی را متوقف کنید. تستسترون در عرض 10 روز از بدن خارج می‌شود، و حدود دو هفته طول می‌کشد تا سیکل قاعدگی آغاز گردد. وقتی سیکل قاعدگی‌تان شروع شد، فرصت مناسبی است که برای بارداری اقدام کنید.

🔳آیا برای باردار شدن لازم است روش‌های کمک باروری صورت گیرد؟

توانایی بارداری هر فردی با فرد دیگر متفاوت بوده و به آرایش ژنتیکی هر فرد بستگی دارد. اما در حال حاضر هیچگونه مدرکی وجود ندارد که نشان دهد تستسترون‌درمانی مسائل و مشکلاتی را برای باردار شدن به وجود می‌آورد.

🔳آیا می‌توانم شیردهی کنم؟

🔻جهت کسب اطلاعات در این زمینه مقاله زیر را مطالعه نمایید.

✳️راهنمای تصمیم‌گیری آگاهانه پیش از انجام جراحی تخلیه سینه براساس توانایی شیردهی در مردان ترنس (FTM) و افراد غیرباینری (FTN)
https://helptranscenter.org/2019/09/01/863/

🔳اگر عمل بالاتنه انجام داده باشم و بعد باردار شوم، آیا سینه‌هایم بزرگ می‌شوند؟

وقتی شیر در سینه‌هایتان تولید می‌شود، احتمال دارد سینه‌هایتان متورم شوند. اما این ورم به اندازه‌ای نیست که اگر کل بافت پستان برجای مانده بود ایجاد می‌شد. شدت ورم به مقدار بافت پستانی که در سینه‌تان باقی‌ مانده بستگی دارد که در تکنیک‌های مختلف جراحی متفاوت است، اما معمولا بعد از جراحی بالاتنه کمتر از 10% از کل بافت پستان برجای می‌ماند.

🔻مطلب مرتبط:

💠آیا مردان می‌توانند باردار ‌شوند؟
https://helptranscenter.org/2019/07/05/791/

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://www.genderconfirmation.com

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved