1

راهنمای تصمیم‌گیری آگاهانه پیش از انجام جراحی تخلیه سینه براساس توانایی شیردهی در مردان ترنس (FTM) و افراد غیرباینری (FTN)

مترجم: سعید.ش

می‌دانیم که جنسیت یک طیف است، و دیدی که هر فرد نسبت به بدن خود دارد متفاوت با افراد دیگر است. بعضی از افراد ترنس‌مردانه مایل نیستند هیچگونه جراحی تطبیق جنسیتی انجام دهند، بعضی دیگر همین الان می‌خواهند جراحی کنند، و بعضی دیگر نیز مایلند کمی دست نگه دارند تا موقعی که احساس کنند انجام عمل جراحی برایشان بهترین کار است.

هیچ روش درست یا غلطی برای تطبیق با خود واقعی‌تان وجود ندارد. برای این که بتوانید خواسته‌هایی که از روند تطبیق جنسیت دارید را مشخص کنید، حائز اهمیت است که از قبل آگاهی‌های لازم را داشته باشید تا بتوانید بهتر تصمیم‌گیری کنید.

توانایی شیردهی شاید یکی از مواردی باشد که روی آن حساب می‌کنید. واژه شیردهی از طریق سینه (به انگلیسی: Chestfeeding) را افراد ترنس‌مردانه، غیرباینری، یا جنسیت گسترده‌ای به کار می‌برند که از طریق سینه خود به کودک یا نوزاد شیر می‌دهند. در وبسایت‌های دیگر درمورد شیردهی مطالبی نوشته شده که بعضی از آنها از لحاظ علمی غلط یا گمراه‌کننده هستند.

مطالب این وبسایت تحت نظارت دکتر اسکات ماسر (به انگلیسی: Dr. Scott Mosser)، دارای بورد جراحی پلاستیک در مرکز تطبیق جنسیت سن‌فرنسیسکو منتشر می‌شود. هدف از این انتشار این مقاله، افزایش سطح آگاهی و همینطور مدیریت انتظارات متقاضیان جراحی بالاتنه است، چرا که انجام این عمل عملکرد سینه را دستخوش تغییر می‌کند.

🔳مقدمه‌ای بر شیردهی

افراد ترنس‌مردانه ممکن است برای اشاره به شیردهی، واژه‌های بسیار مختلفی را به کار ببرند. شاید واژه‌هایی چون «تغذیه کردن نوزاد»، «ترشح شیر»، «پرستاری کردن»، یا «شیردهی از طریق پستان» را شنیده باشید. در این مقاله ما واژه «شیردهی» را به کار می‌بریم، اما دقت داشته باشید تجربه هر فرد و ادبیاتی که به کار می‌برد با افراد دیگر متفاوت است و نباید اینجا اینطور برداشت شود که واژه «شیردهی» صحیح‌تر و برتر از سایر واژه‌ها است. ما افراد را تشویق می‌کنیم تا در مورد این موضوع واژه‌هایی را بیابند که با به کار بردن آنها احساس امنیت و راحتی کنند.

🔳به زبان ساده: آیا می‌توانم شیردهی کنم؟

قبل از عمل: اگر هنوز جراحی بالاتنه را انجام نداده‌اید، می‌توانید شیردهی کنید.

پس از عمل کوچک کردن پستان: شاید بتوانید شیردهی کنید، اما به احتمال قوی شاید مجبور شوید برای تغذیه کردن نوزاد از شیر کمکی نیز بهره جویید.

پس از عمل بالاتنه کامل (مستکتومی FTM/FTN): هر چند بعضی از افراد گفته‌اند که بعد از انجام بعضی از انواع عمل‌های بالاتنه قادر به شیردهی بوده‌اند، با این حال بدون شک شما نباید روی چنین تجربیاتی حساب باز کنید. اگر عمل بالاتنه خود را به روش‌هایی به‌جز عمل تهاجمی کوچک کردن پستان یا روش سوراخ‌دکمه/T معکوس انجام دهید، بدون شک هیچ شانسی برای شیردهی نخواهید داشت.

در ادامه به پرسش‌های پرتکرار درمورد شیردهی پاسخ داده می‌شود.

🔳آیا بعد از عمل بالاتنه شیردهی ممکن است؟

طی عمل جراحی، غدد و مجاری پستان که وظیفه تولید شیر را برعهده دارند تخلیه می‌گردند، یعنی سینه شما بعد از عمل دیگر قادر به تولید شیر نیست. شاید کمی بافت غددی برجای بماند، اما به اندازه‌ای نیست که بتواند شیر تولید کند.

ضمنا اگر گرافت آزاد هاله و نوک سینه (که برای بیشتر افرادی که سینه‌های متوسط تا بزرگ دارند انجام می‌شود) انجام داده باشید نیز، نوک سینه‌هایتان دیگر به هیچ‌یک از غدد شیری متصل نیست و بنابراین در این حالت تولید شیر غیرممکن است. اگر در آینده قصد بارداری دارید، این موضوع بسیار مهمی است که لازم است [قبل از عمل بالاتنه] مدنظر قرار دهید.

هر چند بعضی از افراد گفته‌اند که بعد از انجام بعضی از انواع عمل‌های بالاتنه قادر به شیردهی بوده‌اند، با این حال بدون شک شما نباید روی چنین تجربیاتی حساب باز کنید. اگر عمل بالاتنه خود را به روش‌هایی به جز عمل تهاجمی کوچک کرد پستان یا روش سوراخ‌دکمه/T معکوس انجام دهید، بدون شک هیچ شانسی برای شیردهی نخواهید داشت.

🔳آیا بعد از عمل کوچک کردن پستان می‌توانم شیردهی کنم؟

شاید بتوانید شیردهی کنید، اما به احتمال قوی شاید مجبور شوید برای تغذیه کردن نوزاد از شیر کمکی و وسائل کمک شیردهی نیز بهره جویید. اگر سینه‌هایتان شیر کافی برای تغذیه کودک یا نوزاد تولید نمی‌کند، می توانید از لوله کمک‌شیردهی استفاده کنید. استفاده از لوله کمک‌شیردهی روش شگفت‌انگیزی است و «رابطه پرستاری» را بین والد و کودک ایجاد می‌کند، چرا که با این روش دیگر نیازی نیست کودک را با بطری دارای پستانک مصنوعی تغذیه کنید.

🔳لوله کمک‌شیردهی چیست؟

لوله‌ای است که یک سر آن به بطری حاوی شیرخشک یا شیر پستان متصل می‌شود و سر دیگر آن کنار نوک سینه والد قرار می‌گیرد تا موقع شیردهی، کودک با مکیدن نوک سینه علاوه بر این که از شیر والد تغذیه می‌کند، همزمان از طریق این لوله نیز از شیر کمکی تغذیه کند. در ادامه عکسی از گردن‌آویز و لوله کمک‌شیردهی قرار داده شده است. برند «Lact-aid» یکی از برندهای معتبری است که متخصصان شیردهی و پزشکان آن را توصیه می‌کنند.

1

🔳آیا در دوران شیردهی می‌توانم تستسترون‌درمانی کنم؟

تستسترون مانع از ترشح هورمون‌هایی می‌شود که در تولید شیر نقش دارند. لطفا با پزشک هورمون و غدد مشورت نموده و درمورد این تصمیم به طور دقیق گفتگو نمایید، چرا که عوامل مختلفی وجود دارند که ممکن است روی شما و کودک تاثیر بگذارند. به طور خلاصه، بهترین کار این است که طی دوران بارداری و شیردهی، کل داروهایی که مصرف می‌کنید از جمله داروهای هورمونی را به حداقل برسانید.

🔳من هنوز جراحی بالاتنه انجام نداده‌ام، آیا می‌توانم موقعی که مشغول شیردهی نیستم سینه‌هایم را ببندم و پنهان کنم؟

بستن و پنهان کردن سینه‌ها در دوران پس از زایمان ریسک انسداد مجاری پستان و ماستیت (التهاب دردناک بافت پستان) را افزایش می‌دهد و ممکن است روی تولید شیر تاثیر منفی بگذارد. اگر چه بعضی از افراد پس از این که روند تولید شیرشان به خوبی و به طور منظم صورت گرفت، گهگاهی بادقت سینه‌های خود را می‌بندند و پنهان می‌کنند. اگر می‌خواهید طی دوران شیردهی سینه‌هایتان را ببندید، بهتر است با متخصص شیردهی مشورت کنید، و به سلامتی سینه‌هایتان توجه کافی داشته باشید.

🔳شیر اهدایی چیست؟

ارزش غذایی بالای شیر سینه بر کسی پوشیده نیست. افرادی که سینه‌شان شیر کافی تولید نمی‌کند، گزینه‌هایی را پیش روی خود دارند. یکی از این گزینه‌ها استفاده از شیر اهدایی است. شیر اهدایی چیست؟ به زبان ساده، شیر فرد دیگری است که با جسم منتسب به زنان متولد شده، توانایی تولید شیر کافی را دارد و شیر سینه خود را به بانک شیر اهدا می‌کند.

🔳شیر اهدایی را از کجا می‌توانم تهیه کنم؟

کمپانی‌ها و مراکز مختلفی بدین‌منظور وجود دارند. لیست جامع این مراکز را می‌توانید در این وبسایت مطالعه کنید: https://www.hmbana.org/locations
لطفا توجه داشته باشید که وبسایت فوق حاوی ادبیات جنسیتی است و افراد ترنس را لحاظ نکرده است، با این حال می‌توانید آدرس بانک‌های شیر را از این سایت پیدا کنید.

🔳چه منابع آنلاین دیگری درمورد شیردهی وجود دارد؟

وبلاگ یکی از مردان ترنس به آدرس http://www.milkjunkies.net روی موضوع شیردهی متمرکز بوده و یکی از روش‌های شگفت‌انگیز برای برقراری ارتباط با افراد ترنسی است که شیردهی می‌کنند. گروهی در فیسبوک نیز با نام «Birthing and Breastfeeding Transmen and Allies» وجود دارد که روش دیگری برای برقراری ارتباط با این افراد محسوب می‌شود.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://www.genderconfirmation.com

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved