1

چگونه به عنوان فردی ای‌جندر (بی‌جنسیت) زندگی کنیم؟

مترجم: سعید.ش

ای‌جندر (بی‌جنسیت) به فردی گفته می‌شود که خود را نه مرد می‌داند و نه زن، بلکه بی‌جنسیت می‌داند. بعضی از افراد برای توصیف بی‌جنسیت بودن از واژه «نوتوا Neutrois«، یا واژه گسترده‌تر «غیرباینری» استفاده می‌کنند. این مقاله به افرادی که فکر می‌کنند شاید ای‌جندر باشند کمک می‌کند تا درک کامل‌تری از هویت خویش داشته و بتوانند به عنوان فردی ای‌جندر به زندگی خود ادامه دهند.

🔳بخش اول. پذیرش هویت ای‌جندر خود

1

✳️1. درمورد هویت جنسیتی تحقیق کنید

جنسیت بخش مهمی از هویت شما را تشکیل می‌دهد، و از همین رو اهمیت شناخت جنسیت بر کسی پوشیده نیست. درک و پذیرش کامل جنسیت‌تان به شما کمک می‌کند تا بتوانید به خودپذیری بیشتری برسید. شناخت کامل جنسیت برای افرادی که به امنیت و اطمینان بیشتری در زندگی خود نیازمندند نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

🔹بعضی از افراد جنسیت خود را سیال می‌بینند. اگر الان احساس می کنید بی‌جنسیت هستید، هیچ اشکالی ندارد که الان خودتان را بی‌جنسیت بدانید و بعدا نیز با جنسیت دیگری هویت‌یابی کنید. شما مجبور نیستید که همیشه حتما فقط با یک جنسیت (یا بی‌جنسیتی) هویت‌یابی کنید.

🔸به نقطه نظرات افراد ای‌جندر بنگرید، و ببینید آنها چگونه خود را توصیف می‌کنند.

2

✳️2. پوشش خود را هر طور که راحت هستید انتخاب کنید

بسیاری از افراد ای‌جندر ترجیح می‌دهند بیشتر پوشش آندروجین‌گونه داشته باشند تا زنانه یا مردانه، اما این کار الزامی نیست. هر چیزی که با پوشیدن آن بیشتر با بدن‌تان احساس راحتی می‌کنید را بپوشید.

🔹همین توصیه برای موهایتان نیز صدق می‌کند. موهایتان را هر طور که دوست دارید درست کنید. لطفا توجه داشته باشید افرادی که با جسم منتسب به زنان متولد شده‌اند اگر موهایشان را بلند بگذارند اغلب در جامعه به چشم زن دیده می‌شوند، و افرادی که با جسم مردانه متولد شده‌اند اغلب به چشم مرد دیده می‌شوند.

3

✳️3. در صورت تمایل نامی برای خودتان انتخاب کنید

اگر نام کنونی‌تان مردانه یا زنانه است، در صورت تمایل می‌توانید نامی آندروجین‌گونه‌تر برای خود برگزینید. اگر در حال حاضر نیز نام‌تان آندروجین‌گونه است، می‌توانید آن را تغییر ندهید. همه‌چیز به انتخاب خودتان بستگی دارد و تصمیم کاملا با شماست. اگر ای‌جندر هستید و نام زنانه‌تان را دوست می‌دارید، هیچ لزومی ندارد که تغییرش دهید.

4

✳️4. ضمائر مناسب خود را برگزینید

بعضی از افراد ای‌جندر با داشتن ضمائر جنسیتی (مثلا ضمیر He مخصوص مردان و ضمیر She مخصوص زنان) راحت هستند، اما بعضی از افراد ای‌جندر نیز ترجیح می‌دهند ضمائر مناسب خود را برگزینند. بسیاری از افراد ای‌جندر ضمیر اشاره به جمع «They – آنها/ایشان» را برمی‌گزینند، اما بعضی از افراد ای‌جندر نیز از ضمائری چون «Zie» یا «Xie» استفاده می‌کنند.

🔹اگر ضمائر خنثی‌جنسیتی را ترجیح می‌دهید، ضمائر صحیح‌تان را از روش‌های مختلفی به مردم بگویید. مثلا وقتی دارید خود را معرفی می‌کنید، می‌توانید بگویید که: «سلام، من هِیدن هستم. لطفا مرا با ضمیر «They – آنها/ایشان» خطاب کنید.

5

✳️5. ببینید که آیا می‌خواهید عمل جراحی کنید یا خیر

اگر فکر می‌کنید جراحی کردن سبب می‌شود تا با بدن‌تان راحت‌تر باشید و همینطور به سن قانونی رسیده‌اید، درباره کارهایی که می‌توانید برای تطبیق با هویت ای‌جندرتان انجام دهید، مراکز جراحی نزدیک به شما، و حتی نحوه انجام جراحی این مراکز تحقیق کنید. یادتان باشد برای این که خودتان را ای‌جندر هویت‌یابی کنید، هیچ لزومی ندارد که تحت عمل جراحی قرار گیرید؛ تنها اگر فکر می‌کنید عمل جراحی کمک‌تان می‌کند، می‌توانید عمل کنید.

🔹افراد ای‌جندری که با جسم منتسب به زنان متولد شده‌اند اغلب جراحی کوچک کردن پستان انجام می‌دهند، و افراد ای‌جندری که با جسم منتسب به مردان متولد شده‌اند نیز اغلب تمایل به الکترولیز (یا لیزر کردن موهای صورت) دارند.

🔳بخش دوم. آشکارسازی

6

✳️1. ببینید اگر برای چه کسی آشکارسازی کنید ایمن‌تر است

متاسفانه اینگونه نیست که همه مردم افراد ای‌جندر را بپذیرند، و بعضی از افراد ممکن است واکنش‌های مختلفی از انکار کردن هویت و ضمائرتان گرفته تا برخوردهای خشونت‌آمیز از خود بروز دهند. اگر بنا به دلایلی چنین واکنش‌هایی را از طرف افراد دیگر پیش‌بینی می‌کنید، قبول کنید که آشکارسازی کردن شاید ایمن نباشد. اگر آشکارسازی کردن بی‌خطر نیست، لازم است به دنبال روش‌های دیگری برای ابراز احساسات خود باشید.

🔹هر چه مردم منطقه‌ای که در آن سکونت دارید آزادی‌خواه‌تر باشند، شانس این که اطرافیان‌تان پذیرای شما باشند نیز بیشتر است.

7

✳️2. با والدین و دوستان‌تان صحبت کنید

والدین و دوستان ممکن است افراد سخت‌گیری باشند، اما اگر فکر می‌کنید آشکارسازی کردن برای آنها خطری در پی ندارد، می‌توانید با آشکارسازی کردن برای آنها احساس آسودگی خاطر و اطمینان به هویت خود را تجربه کنید. نترسید، شما تنها حقیقت را بیان می‌کنید و نباید به این خاطر تنبیه شوید. اگر آنها سوالاتی داشتند، به صادقانه‌ترین صورت ممکن به آنها پاسخ دهید. توجه داشته باشید که بسیاری از افراد هیچ‌گونه آموزشی درمورد ای‌جندر بودن ندیده‌اند، اما رفتار خاصمانه‌ای نیز از خود بروز نمی‌دهند. به بهترین صورت ممکن برایشان توضیح بدهید. اگر همچنان هویت جنسیتی شما را باور ندارند و از نظرشان واقعی نیست، یادتان باشد که شما نمی‌توانید در هر نبردی پیروز شوید، و صبور باشید. اگر واقعا برایشان اهمیت داشته باشید، شما را خواهند پذیرفت.

8

✳️3. به شریک عاطفی خود بگویید

بیان این موضوع به شریک عاطفی‌تان شاید چندان آسان نباشد، به خصوص اگر ایشان آشنایی چندانی با جامعه LGBTQA+ نداشته باشند. با این حال بهترین کار این است که هر چه سریع‌تر به او بگویید تا [با رفتار ناخواسته خود] مسائل غیرضروری مانند ملال جنسیتی برایتان ایجاد نکند. اگر شریک عاطفی‌تان عاشق شما باشد، عشق او بی‌قیدوشرط خواهد بود، اما غافلگیر نشوید اگر هضم این موضوع زمان ببرد.

9

✳️4. از دیگران بخواهید شما را با ضمائر صحیح خطاب کنند

مودبانه و محترمانه از دیگران بخواهید که شما را با ضمائر صحیح خطاب کنند، و برایشان شفاف‌سازی کنید که قرار نیست تصمیم‌تان را تغییر دهید. هدف و نیت خود را از پیش به طور واضح و شفاف بیان کنید. اگر دیگران احیانا ضمائر صحیح شما را فراموش کردند خیلی ناراحت نشوید؛ تنها با مهربانی به آنها یادآوری کنید. شاید زمان ببرد، اما صبور باشید.

🔹اگر ضمیر اشاره به جمع «They – آنها/ایشان» را برای اشاره به خودتان درخواست می‌کنید و دیگران از به کار بردن آن امتناع ورزیده و می‌گویند این کاربرد از لحاظ دستور زبان غلط است، به آنها یادآوری کنید که ضمیر «They – آنها/ایشان» قرن‌هاست که در زمینه‌های مختلف به صورت مفرد مورد‌ استفاده قرار می‌گیرد.

10

✳️5. دفترچه خاطرات داشته باشید

شاید عجیب به نظر برسد، اما اگر سن کمی دارید و به خاطر شرایط‌تان نمی‌توانید برای هر کسی آشکارسازی کنید، نوشتن در دفترچه خاطرات بسیار کمک‌کننده است. خیلی خوب است که اندیشه‌هایتان را روی کاغذ آورید، چرا که این کار به شما کمک می‌کند تا درک و شناخت بهتری از خودتان داشته باشید و کمابیش برای خودتان «آشکارسازی» کنید. دفترچه خاطرات‌تان را جایی مخفی کنید و مرتب در آن بنویسید.

🔳بخش سوم. پیوستن به جامعه

11

✳️1. به گروه حامی آنلاین بپیوندید

وقتی اطراف خود هیچ مرجعی سراغ ندارید که از آن یاری بخواهید، با پیوستن به تالار گفتگوی آنلاین می‌توانید از افراد دیگر کمک بگیرید. جوامع آنلاین متعددی برای حمایت از افراد جنسیت نامنطبق وجود دارند. همین که با دیگران در اینترنت در تماس باشید کمک بزرگی به خود می‌کنید، و احساس تعلق به جامعه LGBTQA+ می‌کنید.

12

✳️2. به مرکز حمایت از افراد LGBTQA+ نزدیک محل سکونت خود رجوع کنید

امروزه در بسیاری از مدارس و مراکز مختلف، مرکز حمایت از افراد LGBTQA+ وجود دارد.

13

✳️3. در رژه افتخار شرکت کنید

اگر برایتان امکان‌پذیر است، در رژه افتخار شرکت کنید. رژه افتخار از جمله مناسبت‌های شگفت‌انگیز است که سبب افزایش درک و شناخت مردم شده و در بسیاری از کشورها برگزار می‌شود. در رژه افتخار می‌توانید با دیگر افراد عضو جامعه LGBTQA+ ملاقات کنید، و فقط خود را محدود به دوستان ای‌جندرتان نکنید. این موضوع حائز اهمیت است، چرا که همه ما باید تلاش کنیم تا تبعیض موجود در خود جامعه LGBTQA+ را برچینیم.

14

✳️4. در مناسبت‌ها شرکت کنید

منظور از «مناسبت»، هم روزهای گرامی‌داشت است و هم روزهای به رسمیت شناختن. اگر برایتان مقدور است، می‌توانید در مناسبت «روز سکوت» شرکت کنید، یا کمی وقت بگذارید و قربانیان جنایات نفرت‌آمیز علیه جامعه LGBTQA+ را بشناسید. همین کارهای کوچک تفاوت بزرگی را در دنیا‌یتان ایجاد می‌کند و دیدتان را تغییر می‌دهد.

🔰توصیه‌ها

▪️یادتان باشد درخواست کردن از مردم برای به کار بردن ضمائر صحیح‌تان کاری بی‌ادبانه نیست، و درست مانند این است که از دیگران بخواهید هویت شما را محترم شمارند.

▫️اگر شرایط‌تان به گونه‌ای است که محدودیت‌هایی را برای گرامی‌داشت هویت‌تان ایجاد می‌کند، می‌توانید به تنهایی هویت خود را گرامی بدارید. مثلا هفته افتخار شده است؟ از خودتان با شکلات‌بار پذیرایی کنید، نوشیدنی مورد علاقه‌تان را بنوشید، یا پیراهن جدیدی که مدتی برای خریدش پس‌انداز کرده بودید را بر تن کنید. همین چیزهای کوچک تاثیرات بسیار بزرگی را به ارمغان می‌آورد و احساس خوددوستی‌تان را تقویت می‌کند.

🔻هشدارها

▪️اگر پس از آشکارسازی از طرف هر فردی با رفتار خشونت‌آمیز یا تهدید‌آمیز مواجه شدید، فورا درخواست کمک کنید.

▫️بستن و پنهان کردن سینه‌ها برای هر فردی با هر هویت جنسیتی می‌تواند خطرناک باشد. اگر کم‌سن‌وسال هستید بطوریکه نمی‌توانید جراحی کنید و همینطور استطاعت مالی برای خرید بایندر ندارید، به دنبال روش‌های دیگری برای بستن و پنهان کردن بی‌خطر سینه‌هایتان باشید.

▪️اجازه ندهید کسی باور نادرست «افراد ای‌جندر ملال جنسیتی را تجربه نمی‌کنند» را به شما تحمیل کند. هرچند اینگونه نیست که همه افراد ای‌جندر ملال جنسیتی را تجربه کنند، اما ملال جنسیتی بین افراد ای‌جندر نیز شایع است.

▫️تنها در صورتی به گروه‌های آنلاین بپیوندید که سن و سال‌تان مناسب عضویت در این گروه‌ها باشد. هرگز به وبسایتی که در آن احساس امنیت نمی‌کنید مراجعه نکنید.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://www.wikihow.com/Live-As-an-Agender-Person

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved