1

چگونه خود را به عنوان فردی ترنسجندر باور داشته باشیم؟ (ویژه نوجوانان ترنسجندر)

مترجم: سعید.ش

شاید پذیرش هویت ترنسجندر برایتان بسیار چالش‌برانگیز باشد، اما کاری نشدنی نیست. با مطالعه این مقاله می‌توانید هویت ترنسجندر خود را بپذیرید، و در همان حال که دارید به کشف و شناخت دنیا می‌پردازید، هویت خود را نیز به عنوان یک نوجوان شکل دهید.

1

✳️1. بپذیرید

با کسب تجربه احتمالا تا الان از هویت جنسیتی خود آگاه شده‌اید و می‌دانید که زن هستید یا مرد، یا شاید هم هویت جنسیتی دیگری خارج از باینری جنسیت (چیزی به جز مرد یا زن بودن) دارید. شما بهتر از هر کس دیگری از هویت جنسیتی خود آگاه هستید. اجازه ندهید هیچ کسی به شما بگوید که ترنسجندر نیستید یا هویت‌تان فقط دوره‌ای زودگذر است.

2

✳️2. بدانید که تنها نیستید

فرقی ندارد کجا زندگی می‌کنید، هر جا که باشید می‌توانید افراد ترنسجندر دیگری را پیدا کنید. می‌توانید با یک مرکز LGBT، سازمان حامی و مدافع حقوق افراد ترنس یا گروه حامی تماس بگیرید. اگر چنین مراکز یا گروه‌هایی را پیدا نمی‌کنید، می‌توانید در صورتی که احساس امنیت می‌کنید از دیگران بپرسید. شاید مراکز مختلف بدانند که از کجا می‌توانید درخواست حمایت کنید.

3

✳️3. مطالعه کنید

به دنبال کتاب‌هایی با موضوع ترنسجندر باشید. جمیسون گرین، کیت بورنستین، لسلی فینبرگ، جولیا سرنو، متیلدا، و لویس سالیوان کتاب‌های فوق‌العاده و آموزنده‌ای را در این زمینه نوشته‌اند. تا جایی که می‌توانید به کسب دانش و اطلاعات بپردازید.

🔹از طریق اینترنت نیز به کسب علم و آگاهی در این زمینه بپردازید. روایت‌های فردی، وبسایت‌های آموزنده و مفید، و توصیه‌های دیگر افراد ترنسجندر را از طریق اینترنت مطالعه نمایید.

4

✳️4. اگر احساس امنیت می‌کنید درباره ترنسجندر بودن‌تان با کسی صحبت کنید

ترنسجندر بودن‌تان را پنهان نکنید؛ با این کار بار سنگینی را بر دوش خود احساس کرده و احساس آزردگی می‌کنید. برای فردی که با همه وجودتان به او اعتماد دارید آشکارسازی کنید. قبل از این که آشکارسازی کنید، نامه، یادداشت، یا نحوه باز کردن سر صحبت را روی کاغذ بنویسید، مگر این که حافظه خیلی خوبی داشته باشید و نیازی به نوشتن از قبل نداشته باشید. اقدام کنید و حتی اگر نیاز به گریه کردن دارید، راحت باشید و جلوی اشک‌هایتان را نگیرید.

🔹آمادگی پاسخگویی به سوالات ابتدایی درباره خودتان و معنای ترنسجندر بودن‌تان را داشته باشید. با مطالعه تجربیات آشکارسازی بقیه افراد بهتر می‌توانید خود را آماده کنید.

🔸خوب است که برای سوالات بی‌ادبانه و متجاوزانه، از قبل پاسخ‌هایی آماده داشته باشید.

🔹گاهی بعضی از افراد وقتی غافلگیر می‌شوند، واکنش‌های ناگهانی، ناباوری یا سردی از خود بروز می‌دهند. اگر چنین اتفاقی افتاد، به آنها زمان بدهید تا موضوع را هضم کنند، و بدانید که احتمالا یک – دو روز طول می‌کشد تا بتوانند احساسات حقیقی خود را به شما نشان دهند. اگر نمی‌خواهید با چنین مسائلی مواجه شوید، می‌توانید به جای آشکارسازی رودر‌رو،‌ نامه‌ای بنویسید. بدین‌ترتیب با عکس‌العملی مواجه می‌شوید که از قبل درباره‌اش اندیشیده شده است.

5

✳️5. خودتان باشید

از این که بخواهید خودتان باشید خجالت نکشید. اگر مایل هستید تطبیق جنسیت دهید، این کار را انجام دهید. هویت جنسیتی شما کاملا معتبر و پذیرفتنی است، و به هیچ عنوان شرم و خجالتی ندارد که می‌خواهید در مسیر سلامت روان و شادی خودتان گام بردارید.

6

✳️6. به دنبال منابع و مراجع باشید

اگر در منطقه‌ای که زندگی می‌کنید مرکز حمایت از افراد ترنسجندر یا گروهی بدین‌منظور وجود دارد، به آنجا مراجعه کنید. بسیاری از این مراکز خط تماس ناشناس دارند و اگر با مراجعه حضوری راحت نیستید می‌توانید به صورت ناشناس تماس بگیرید و سوالات‌تان را بپرسید. اگر برایتان ممکن است، با فردی ملاقات کنید که زمانی را صرف پرسشگری و کشف جنسیت حقیقی خود کرده و حال در پروسه تطبیق جنسیت قرار دارد؛ ملاقات با این افراد برایتان فوق‌العاده مفید است. اگر در منطقه‌ای که زندگی می‌کنید هیچکدام از این امکانات وجود ندارد، می‌توانید به گروه‌های حامی آنلاینی که می‌توانند به شما کمک کنند، توصیه‌ها و نکات مفیدی در اختیارتان قرار می‌دهند، و گوش شنوایی برای شنیدن صحبت‌هایتان دارند بپیوندید.

7

✳️7. بنویسید

احساسات‌تان را با نوشتن دفترچه خاطرات، نوشتن موسیقی، شعر، وبلاگ و … تخلیه کنید و اینگونه احساسات منفی خود را بیرون بریزید.

8

✳️8. به پزشک رجوع کنید

درباره این موضوع با پزشک مجرب در این زمینه گفتگو کنید. اگر پزشکی شما را باور ندارد یا شما را جدی نمی‌گیرد، به پزشک دیگری مراجعه کنید. اجازه ندهید پزشکان و متخصصان ناآگاه هویت شما را زیر سوال ببرند.

9

✳️9. درمورد هورمون‌درمانی، عمل‌های جراحی، و دیگر مراحل تغییر جسمی تحقیق کنید

اگر از آمادگی خودتان مطمئن هستید، دیگر دست‌دست نکنید. سفر خود واقعی بودن‌تان به‌تازگی آغاز شده است.

🔰توصیه‌ها

▪️این پروسه احساسات شما را بسیار درگیر می‌کند و انرژی روانی بسیاری را از شما می‌گیرد.

▫️ببینید آیا می‌خواهید هورمون‌درمانی یا جراحی کنید یا این که خیر. بسته به تجربه‌ای که از ملال جنسیتی خود دارید، ممکن است نیازی به هورمون‌درمانی یا جراحی نداشته باشید. بعضی از افراد فقط با پوشش مردانه/زنانه‌تر به شادی حقیقی دست می‌یابند؛ بعضی دیگر نیز تا وقتی که جراحی نکرده‌اند با بدنشان احساس راحتی نمی‌کنند. این فقط خود شما هستید که می‌دانید چه چیزی برایتان بهترین است، اما درمانگر یا پزشک خوب نیز می‌تواند شما را در تصمیم‌گیری آگاهانه‌تر یاری دهد.

▪️از سلامت روانی و جسمی خود به خوبی مراقبت کنید. تطبیق جنسیت دشوار است، و دست و پنجه نرم کردن با افراد ترنس‌ستیز دشوارتر. مراقب سلامتی‌تان باشید تا قوی و متمرکز بمانید.

▫️حتما به خانواده‌تان آگاهی بدهید که هویت جنسیتی‌تان دوره‌ای زودگذر نیست، بلکه خود شماست!

▪️ترنسجندر بودن فراتر از تطبیق جنسیت دادن است، و تطبیق جنسیت دادن نیز فراتر از طی کردن پروسه پزشکی است. به خاطر این که مردم به شما می‌گویند باید به پزشک مراجعه کنید، خود واقعی‌تان را از یاد نبرید.

▫️شما تنها نیستید. افراد دیگری مانند شما وجود دارند که مسائل مشابه بسیاری را از سر گذرانده‌اند (هرچند تجربه هر شخص منحصر به فرد است.) شما آدم عجیب و غریبی نیستید.

▪️اگر برایتان ممکن است، هر چه زودتر با یک درمانگر یا مشاور حامی افراد ترنس صحبت کنید. اگر هورمون‌درمانی و مصرف مسدودکننده‌های هورمون را زود شروع کنید، می‌توانید مانع از بروز تغییرات مربوط به دوران بلوغ شوید و ظاهری بیشتر شبیه به جنسیت مدنظرتان پیدا کنید. هر چه زودتر شروع کنید، برایتان آسان‌تر است. اما یادتان باشد که بعضی از افراد نیز روند تطبیق جنسیت خود را بعد از دوره بلوغ انجام می‌دهند و ظاهری عالی پیدا می‌کنند.

▫️حتما نشان دهید که از این حقیقت که بیشتر مردم با شما متفاوت هستند آگاهید و آن را محترم می‌شمارید. شاید خیلی واقع‌بینانه نباشد که از همه انتظار داشته باشید به طور خودکار شما را در همه حال با ضمائر صحیح خطاب کنند. مردان/پسران سیسجندر (غیرترنس) معمولا در دستشویی‌های سرپایی ادرار می‌کنند، و قابل درک است که بسیاری از زنان/دختران سیسجندر (غیرترنس) درباره دستشویی‌های همه‌جنسیتی نگرانی‌هایی داشته باشند. هر چه بیشتر دیدگاه‌های افراد غیرترنس را محترم شمارید، آنها هم بیشتر شما و نیازهایتان را می‌پذیرند.

▪️پس‌انداز کنید. تطبیق جنسیت گاهی بسیار هزینه‌بر است.

▫️گرایش جنسی با جنسیت یکی نیست. شما ممکن است هم ترنسجندر باشید و هم گی (مرد همجنسگرا)، یا هم ترنسجندر باشید و هم پن‌سکشوال (همه‌جنسگرا)، یا هم ترنسجندر باشید و هم استریت (دگرجنسگرا)، و غیره. هر گرایش جنسی که داشته باشید، سازمان‌های فعال در زمینه لزبین/گی/بایسکشوال اغلب منابع و مراجعی برای افراد ترنسجندر دراختیار دارند، و خوب است سری به آنها بزنید.

🔻هشدارها

▪️بدون نسخه پزشک هورمون تهیه نکنید (مگر این که در غیر این صورت تهیه هورمون برایتان کاملا غیرممکن باشد). مراجعه به پزشک و تهیه هورمون‌ها با نسخه پزشک مزایای بسیار زیادی دارد. بسیاری از پزشکان از استانداردهای جدیدی پیروی کرده و تلاش می‌کنند تا داروهای هورمونی بیشتر در دسترس متقاضیان قرار گیرند.

▫️موقعی که می‌خواهید از سرویس بهداشتی عمومی استفاده کنید بسیار مراقب باشید. می‌توانید دوستتان را نیز همراه خود بیاورید تا مراقبتان باشد، از سرویس بهداشتی خانوادگی استفاده کنید، یا قبل از این که از خانه خارج شوید دستشویی بروید. ادرارتان را زیاد نگه ندارید، چرا که ممکن است به عفونت ادراری مبتلا شوید.

▪️یادتان باشد اگر مورد حمله، آزار و اذیت، تحت تعقیب، یا خشونت فیزیکی قرار گرفتید، شما مقصر نیستید. توصیه‌های دفاع شخصی هر چقدر هم که مفید باشند نمی‌توانند فرد متعصب و خشن را به فردی دوست‌داشتنی تبدیل کنند. مسئولیت این دست برخوردها فقط و فقط بر دوش خود این افراد است.

▫️می‌توانید نظر مردم را درباره حقوق مردان همجنسگرا بپرسید؛ بدین ترتیب در حالت کلی متوجه می‌شوید که در کنار آنها امنیت خواهید داشت یا خیر. مثلا می‌توانید درباره Trevor Project یا حق ازدواج همجنسگرایان بپرسید. بدین‌صورت بدون این که لازم باشد درمورد افراد ترنسجندر صحبت کنید، متوجه می‌شوید که افراد مختلف چقدر در این زمینه درک و پذیرش دارند، و افراد متعصب نیز کمتر احتمال دارد به ترنس بودن شما پی ببرند.

▪️مراقب افرادی که با آنها ارتباط برقرار می‌کنید باشید. افراد نفرت‌انگیزی هم وجود دارند که می‌توانند به شما آسیب برسانند. همیشه دوستان حامی خود را در کنارتان داشته باشید.

▫️حواستان باشد که اول برای چه کسی آشکارسازی می‌کنید! بهترین کار این است که برای یکی از اعضای خانواده مورد اعتماد خود آشکارسازی کنید. بدین‌ترتیب حتی اگر بقیه اعضای خانواده‌تان مشکلی با این موضوع داشته باشند نیز، فردی را در کنارتان دارید که از شما حمایت کند. اگر مردم با شما بدرفتاری می‌کنند یا اگر احساس افسردگی می‌کنید درخواست کمک کنید. بسیاری از افراد LGBT درست مانند افراد استریت (دگرجنسگرا) با افسردگی یا دیگر بیماری‌های روانی دست و پنجه نرم می‌کنند. اگر نیاز به کمک دارید، هیچ اشکالی ندارد که کمک بخواهید.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://www.wikihow.com/Come-to-Terms-with-Being-Transgender-As-a-Teen

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved