1

ویدیو جراحی تخلیه و مردانه‌سازی سینه به روش برش دبل در مردان ترنس (FTM) و افراد غیرباینری (FTN) توسط Dr. Scott Mosser

مترجم: سعید.ش

⚠️توجه: ویدیو حاوی صحنه‌های جراحی در اتاق عمل است.

من دکتر اسکات ماسر (به انگلیسی: Dr. Scott Mosser)، جراح پلاستیک و جراح تطبیق جنسیت در سن‌فرنسیسکو کالیفرنیا هستم. امروز می‌خواهیم عمل بالاتنه به روش برش دبل یا همان مستکتومی ترنسجندر همراه با گرافت آزاد نوک سینه انجام دهیم. به طبقه بالا می‌رویم، سینه متقاضی را علامت‌گذاری می‌کنیم و به شما نحوه انجام این عمل را نشان می‌دهیم.

الان سینه شما را علامت‌گذاری می‌کنم. این علامت‌ها جای برش جراحی را مشخص نمی‌کنند، و فقط راهنمایی برای من هستند تا بتوانم بقیه علامت‌گذاری‌ها را در اتاق عمل انجام دهم. کار بعدی که می‌خواهم انجام دهم این است که قسمت‌هایی از سینه که بافت آنجا ضخیم‌تر از حد مطلوب ماست را علامت‌گذاری می‌کنم. این خطوط چیزی شبیه به نقشه توپوگرافی هستند.

خوب بقیه کار اینگونه است که به اتاقی که شاید ترسناک به نظر برسد می روید. این اتاق عمل بسیار مجهزی است. سپس روی میز جراحی دراز می‌کشید. از قبل برایتان سرم زده‌اند و بنابراین هیچ‌چیز ناراحت‌کننده‌ای وجود ندارد. متخصصان هوشبری از شما می‌خواهند که از طریق ماسک کمی اکسیژن تنفس کنید و بعد به شما می‌گویند که بسیار خوب، حالا کم‌کم به خواب می‌روید. داروها را از طریق سرم به شما تزریق می‌کنند و 15 ثانیه بعد به سرعت به خواب می‌روید.

خوب الان سینه مراجعه‌کننده را خیلی دقیق علامت‌گذاری می‌کنم، دایره‌ای با مرکزیت نوک سینه را علامت می‌زنم تا طی عمل جراحی آن را بردارم. سپس نوک سینه را برمی‌داریم. نوک سینه‌ها کمی ضخیم هستند، لذا آنها را تا حدی که به عنوان گرافت نوک سینه زنده بمانند نازک می‌کنم. بسیار خوب. ما همیشه نوک سینه سمت چپ و سمت راست را در ظروف جداگانه‌ای قرار می‌دهیم.

خوب من الان کارم را شروع می‌کنم و بادقت بسیاری بافت پستان را تخلیه می‌کنم. گاهی لازم است بافت اطراف سینه را نیز تخلیه کنیم تا بعد از عمل فرورفتگی و برآمدگی یا بی‌نظمی در این ناحیه پدید نیاید. ما بافت پستان را از عضله سینه‌ای بزرگ جدا می‌کنیم. در اینجا می‌توانید کل رشته‌های عضله سینه‌ای بزرگ را مشاهده کنید. پایین‌ترین قسمت عضله سینه درست اینجاست، و همین جایی است که برش جراحی را زده‌ایم.

خوب این نمونه بافت پستان است. بافت پستان اضافی را تخلیه کردیم و بافتی که وجود آن لازمۀ یکدستی و یکپارچگی ضخامت ناحیه سینه است را باقی گذاشتیم. بافت پستان را به پاتولوژیست می‌فرستیم تا جهت تشخیص سرطان مورد بررسی قرار گیرد.

بسیار حائز اهمیت است که از ابتدا تا انتهای کار تطبیق جنسیت را فوق‌العاده عالی انجام دهیم. بخشی از این کار خطاب کردن مراجعه‌کنندگان با ضمائر صحیح است که موضوع بسیار بسیار مهمی است. باید کاری کنیم که همان از لحظه‌ای که مراجعه‌کننده قدم به داخل اتاق می گذارد، احساس کند که به اینجا تعلق دارد. بخشی از این موضوع به خطاب کردن مراجعه‌کنندگان با ضمائر صحیح برمی‌گردد و بخش مهمی از آن نیز محترم شمردن مراجعه‌کنندگان از همان لحظه اول ورودشان به اینجا است.

ناحیه عمل را موقتا با گیره جراحی از جنس استیل ضدزنگ می‌بندیم. این‌ها گیره جراحی هستند و بعد از عمل همراه فرد نمی‌مانند. این گیره‌ها به ما کمک می‌کنند تا لبه‌های برش را درست به‌هم آوریم.

جا دارد به رسم ادب از اهمیت تلاش کل تیم نیز صحبت کنم. می‌دانید من به کاری که دارم انجام می‌دهم عمیقا باور دارم، اما افراد دیگری که در تیم من و در مرکز تطبیق جنسیت مشغول به کار هستند نیز عمیقا به این کار باور دارند. سه نفر [ترنس/غیرباینری] در تیم ما حضور دارند و همه افراد سیسجندر (غیرترنس) تیم درباره هدف و مقصود کار آنها صحبت می‌کنند. واقعا عالی است که شغلی داشته باشیم و در کنار افرادی باشیم که به کاری که داریم انجام می‌دهیم اهمیت می‌دهند. فکر می‌کنم مردم به جدیتی که ما در انجام کار خود داریم پی برده باشند.

خوب کار مربوط به این سمت انجام شد. بافت پستان این سمت تا بالا و همینطور تا زیربغل گسترده بود. گاهی اوقات این قسمت را لیپوساکشن می‌کنیم و گاهی نیز بافت این قسمت را مستقیما تخلیه می‌کنیم. خوب، بافت پستان را کنار می‌گذاریم.

من درین‌ها را از طریق برش‌های جراحی در بدن قرار می‌دهم تا درد خیلی کمتری داشته باشد و همینطور اسکار بیشتری برای جایگذاری آنها برجای نماند. اگر لازم شود حفره‌ای که از طریق آن درین را وارد بدن کرده‌ایم را به هر دلیلی – مثلا به این دلیل که به زیبایی بهبود نیافته است – ترمیم کنیم، کار خیلی راحت است چون این حفره در راستای برش جراحی موجود قرار گرفته است.

خوب الان می‌خواهم جایی را که قرار است گرافت نوک سینه را قرار دهم علامت‌گذاری کنم. این کار دقت بسیاری را می‌طلبد و لازم است دو بار آن را چک کنم. بیشتر کاری بصری است و باید با چشم مکان نهایی و مناسب را تشخیص دهیم. دارم تلاش می‌کنم که فقط بیرونی‌ترین لایه پوست را بردارم، چرا که می‌خواهم گیرنده‌های حسی پوست تا جای ممکن باقی بمانند، بنابراین فقط بیرونی‌ترین لایه پوست را برمی‌دارم و بدین‌ترتیب بستری برای قرار دادن گرافت نوک سینه ایجاد می‌کنم.

الان نوک سینه سمت راست را قرار می‌دهم. الان گرافت نوک سینه را سر جای خود محکم می‌کنم. بیشتر افراد حس نوک سینه خود را بازمی‌یابند، اما حس نوک سینه بعضی از افراد باز نمی‌گردد. حس نوک سینه بعضی از افراد به طور دائمی کاهش پیدا می‌کند، اما بیشتر افراد پس از یک الی دو سال بعد از عمل حس طبیعی پوست را در نوک سینه‌های خود احساس می‌کنند. مراجعه‌کنندگان معمولا حس جنسی نوک سینه را بازنمی‌یابند، اما حس طبیعی پوست در نوک سینه‌هایشان ایجاد می‌شود.

این پانسمان بولستر است و آن را مستقیما روی گرافت نوک سینه قرار می‌دهیم تا آن را تخت نگه دارد. این پانسمان به پروسه بهبودی گرافت کمک می‌کند.

خوب به عنوان جمع‌بندی این عمل جراحی؛ متقاضی حدود یک ساعت و نیم تحت بیهوشی عمومی قرار گرفت، اما ایشان احساس می‌کنند که گویا فقط ده دقیقه گذشته است. ایشان سریعا به هوش آمده و هوشیار می‌شوند. پُرمعنی‌ترین چیزها برای ما، لبخندهایی است که در اتاق ریکاوری می‌بینیم و اشک‌های شادی است که در اولین ملاقات بعد از عمل که حدود یک هفته بعد از عمل برگزار می‌شود می‌بینیم. این کار عمیقا تاثیرگذار و پُرمعنا است، و ما می‌خواهیم همه کاری که از دستمان برمی‌آید را به درستی انجام دهیم.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://www.genderconfirmation.com

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved