1

ویدیو جراحی تخلیه و مردانه‌سازی سینه به روش برش دورهاله در مردان ترنس (FTM) و افراد غیرباینری (FTN) توسط Dr. Scott Mosser

مترجم: سعید.ش

⚠️توجه: ویدیو حاوی صحنه‌های جراحی در اتاق عمل است.

امروز می‌خواهیم جراحی بالاتنه به روش دورهاله انجام دهیم. طی این روند برشی دورتادور هاله زده می‌شود. خوب الان سینه مراجعه‌کننده را علامت‌گذاری می‌کنیم و او را برای اتاق عمل آماده می‌کنیم، سپس بازمی‌گردیم و عمل جراحی را انجام می‌دهیم. در این ویدیو نحوه انجام این عمل را به شما نشان می‌دهیم.

خوب برای جراحی دورهاله، ما کمی پوست از قسمت دور هاله برمی‌داریم. علامت‌گذاری این قسمت را وقتی که در اتاق عمل هستیم انجام می‌دهیم. الان علامت‌گذاری‌های مربوط به فرم‌دهی بدن را انجام می‌دهیم. خوب ما قسمت‌هایی که مربوط به فرم‌دهی سینه می‌شوند، قسمت‌هایی که بافت اضافی دارند و جاهایی که لازم است با بقیه قسمت‌های سینه یکنواخت و یکدست شوند را علامت‌گذاری می‌کنیم.

روش دورهاله وقتی انجام می‌شود که مراجعه‌کننده تا حد مشخصی پوست اضافی دارد، اما پوست اضافی‌اش به اندازه‌ای نیست که لازم شود عمل جراحی به روش برش دبل صورت گیرد، اما از طرفی پوست اضافی‌اش مانع از این می‌شود که بتوان عمل جراحی را به روش برش سوراخ‌کلید انجام داد.

وقتی عمل جراحی به روش سوراخ‌کلید انجام می‌شود که هاله سینه شخص آنقدر کوچک باشد که نیازی به کوچکتر شدن نداشته باشد و سینه هیچگونه پوست اضافی نداشته باشد. برش سوراخ‌کلید دور مرز هاله سینه زده می‌شود. اما عمل جراحی که امروز می‌خواهیم انجام دهیم به روش برش دور هاله است و برش جراحی دور هاله زده می‌شود [نه دور مرز هاله].

خوب ما این قسمت‌ها را فرم‌دهی می‌کنیم و بافت‌های اضافی را تخلیه می‌کنیم بطوریکه سینه کاملا یکدست و یکنواخت شود و هیچگونه فرورفتی و برآمدگی ایجاد نگردد. خوب این همه کاری بود که الان لازم بود انجام دهیم. علامت‌گذاری‌های خیلی بیشتری باید صورت گیرد، اما وقتی که در اتاق عمل بیهوش هستید این کار را انجام می‌دهیم.

یک جای خوب برای تفریح و گردش انتخاب کن، بسیار خوب؟ ما حدود ده دقیقه دیگر دوباره شما را می‌بینیم، بسیار خوب؟

بیشترین قسمتی که علامت‌گذاری کردم مربوط به پوستی است که می‌خواهم بردارم، و همینطور مربوط به قسمتی از هاله سینه است که می‌خواهم آن را کوچک کنم. من از این ابزار استفاده می‌کنم و سایز هاله را 22 میلی‌متر تعیین می‌کنم. این ابزار در سایزهای مختلفی عرضه می‌گردد. من از مهندسان سازنده این ابزار درخواست کردم تا یکی از اینها را دقیقا به قطر 22 میلی‌متر بسازند، چرا که 22 میلی‌متر سایز متوسط هاله سینه مردان سیسجندر (غیرترنس) است. گاهی اوقات متقاضیان غیرباینری می‌خواهند که هاله سینه‌شان از این کمی بزرگتر باشد، اما 22 میلی‌متر سایزی است که بیشتر متقاضیان می‌خواهند.

اگر سینه متقاضی پوست اضافی بیشتری داشته باشد، بعد از عمل در ناحیه دور هاله چین و چروک می‌افتد. اگر پوست بیشتری را بخواهیم از سینه برداریم، در حقیقت داریم دایره بزرگی را به دایره بسیار بسیار کوچکی می‌رسانیم که اگر قبلا این کار را با پارچه انجام داده باشید متوجه می‌شوید که عدم تطابق بین این دو دایره سبب ایجاد چین و چروک می‌شود. جالب است که برای این مراجعه‌کننده نیز لازم است قدری از پوست سینه برداشته شود، اما دایره‌ای که برای برداشتن پوست سینه ایشان علامت‌گذاری کردم بزرگترین دایره پوستی نیست که تا به حال از سینه افراد متقاضی برداشته‌ام. فکر می‌کنم ایشان نیز بعد از عمل کمی چین و چروک داشته باشند که به‌مرور زمان بدون هیچ مشکلی برطرف می‌شود.

الان پوست فرد را با تیغ جراحی بادقت برش می‌زنم. در جراحی تخلیه سینه به روش برش دبل، قرار دادن درین‌ها (لوله‌های مکنده) در بدن اختیاری است. اما در جراحی تخلیه سینه به روش دور هاله، قرار دادن درین‌ها در بدن الزامی است، لذا همیشه بعد از جراحی دور هاله از درین استفاده می‌شود. چرا که طی جراحی دور هاله، پس از تخلیه بافت سینه فضای خالی بزرگی در سینه پدید می‌آید و با توجه به این که پوست سینه هم آنقدر سفت و سخت نیست، فضای خالی ایجاد شده مکانی می‌شود برای جمع شدن مایعات. لذا ما همیشه بعد از این نوع عمل از درین استفاده می‌کنیم.

هاله سینه بعد از عمل معمولا بزرگ‌تر و پهن‌تر می‌شود، لذا من با در نظر داشتن این موضوع، سایز نهایی هاله سینه را کمی کوچکتر درمی‌آورم، چون بعد از عمل هم هاله کمی بزرگ‌تر می‌شود و هم برجستگی نوک سینه کمی کاهش پیدا می‌کند.

خوب دوباره اینجا را برش می‌زنیم. نکته کلیدی این است که ضخامت بافتی که برجای می‌گذاریم نازک باشد، اما نه خیلی نازک. این روند دقت زیادی را می‌طلبد. می‌خواهم بافت سینه را بیرون بکشم، اما الان کل بافت سینه را خارج نمی‌کنم، فقط می‌خواهم که راحت‌تر بتوانم زیر بافت را ببینم. اینجا خیلی سریع عمل می‌کنیم. خوب نمی‌دانم که آیا می‌توانم بافت را به اندازه کافی خارج کنم یا نه، خواهیم دید.

وقتی که جوان‌تر بودم و ویدیوهای جراحی را تماشا می‌کردم، از این‌که جراح‌ها اینقدر خشن با بافت برخورد می‌کنند تعجب می‌کردم. اما وقتی خودم جراح شدم، متوجه شدم که اینگونه توصیف کردن عمل جراحی کمی مسخره است و حقیقت این است که جراح با بافت رابطه‌ای هنرمندانه برقرار می‌کند. مثلا اگر هنرمندی را ببینید که دارد سنگ مرمری را چکش‌کاری می‌کند، شاید از نظرتان خشن به نظر برسد، اما حقیقت این است که چون او هنر را می‌شناسد دارد این کار را می‌کند. و من الان می‌فهمم جراح‌هایی که بافت‌ها را به جاهای مختلف جابه‌جا می‌کنند، درک می‌کنند که این بافت‌ها از چه ساخته شده‌اند و لازم است چه کاری با آنها انجام شود. الان می‌فهمم که چرا در ویدیوهای جراحی بعضی چیزها کمی خشن به نظر می‌رسد.

خوب این پستان برای روند جراحی دورهاله نسبتا بزرگ است. در اینجا بزرگی بافت پستان را مشاهده می‌نمایید. این بافت تا زیربغل ادامه پیدا کرده بود. خوب این بافت را به دست دستیارم می‌دهم. خوب الان تلاش می‌کنیم بافت پستان دیگر را خارج کنیم. بافت این یکی پستان نیز بزرگتر از حد معمول بوده و لذا این مرحله از عمل چالش‌برانگیزتر از حد معمول است. امیدوارم بتوانیم کل بافت پستان را یکجا خارج کنیم، اما اگر نشد هم این بافت را به دو قسمت تقسیم می‌کنیم و به تخلیه بافت‌ها ادامه می‌دهیم. بسیار خوب، کار دارد انجام می‌شود. خوب اینجا لازم است آخرین [برش] را هم بزنم. کمی بافت اینجا مانده، الان می‌توانم ببینم چی به چی است. کار انجام شد.

نوک سینه‌های این مراجعه‌کننده تقریبا در مکان مناسب قرار می‌گیرد، درست مانند روش برش دبل. این اتفاق شانسی است، چرا که طی روند دورهاله ما نمی‌توانیم مکان نوک سینه را تغییر دهیم. نوک سینه در روند دورهاله همان جایی قرار خواهد گرفت که دو دایره را به هم می‌رسانیم. ممکن است توجه کنید که نوک سینه‌ها بخاطر جمع شدن پوست کمی بیش از اندازه برجسته شده است، اما این مسئله قطعا به‌مرور زمان برطرف می‌شود؛ نوک سینه‌ها پس از گذشت چند ماه از عمل جراحی، بیشتر حالت تخت به خود می‌گیرند.

این قسمت را بخیه می‌زنیم تا فشاری به آن وارد نشود و دایره دورهاله تا چندین ماه کوچک بماند. این بخیه پرس‌استرینگ است و اگر آن را بکشیم، می‌بینیم که پوست کمی جمع می‌شود. در اینجا پوست کمی چین و چروک پیدا کرده، اما خیلی جای نگرانی نیست چرا که احتمالا 70% چین و چروک‌ها به‌مرور زمان برطرف می‌شوند. چین و چروک در حد خیلی کم هیچ مشکلی ندارد. خوب الان آخرین بخیه را هم می‌زنم. این بخیه‌ها جذبی هستند. با این بخیه‌ها لبه پوست سینه را به لبه نوک سینه متصل می‌کنم. خوب ما اینجا دایره را کمی کوچکتر از آنچه که هست بخیه می‌زنیم، چرا که می‌دانیم هاله سینه پس از عمل به‌مرور زمان پهن‌تر می‌شود. از فرم‌دهی سینه واقعا راضی هستم. این کیس کمی بیشتر از حد معمول چالش‌برانگیز بود، با این حال بسیار خوشحالم که توانستیم کار را با موفقیت پیش ببریم.

روند جراحی دور هاله مناسب افرادی است که پوست اضافی زیادی ندارند، یعنی این که بافت پستان‌شان حالت آویزان به خود نگرفته است. زاویه زیر پستان این افراد باید 90 درجه یا بیشتر باشد. افرادی که پوست واقعا کشسانی دارند، بافت پستان خیلی زیادی ندارند، و از همه‌چیز مهم‌تر این که پوست اضافی زیادی ندارند، کاندیدای مناسبی برای عمل تخلیه سینه با حداقل اسکار (جای برش جراحی) هستند.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://www.genderconfirmation.com

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved