1

پنج نکته خطاب به افراد غیرباینری که تصمیم به انجام مراحل تغییر پزشکی دارند

مترجم: سعید.ش

🔳1. خود را برای انجام مراحل تغییر پزشکی تحت فشار نبینید

بیشتر دیده شدن افراد ترنس و تصویر مثبتی که در ذهن جامعه از افراد ترنس نقش بسته است از بعضی جنبه‌ها تاثیرات مفیدی را به همراه داشته است، اما از طرف دیگر نیز روایت‌ها و فرصت‌های ما را محدود ساخته است.

مدل‌های افراد ترنسجندری که آشکارا در رسانه‌های مختلف به نمایش درمی‌آیند، توجه افرادی را که آگاهی کمتری از مسائل و مشکلات جامعه ترنس دارند به نحوه تطبیق جنسیت افراد ترنس جلب می‌کنند، اما در بیشتر اوقات نیز کلیشه‌های بسته‌تری را از «معنای» ترنس بودن در ذهن مخاطبین پدید می‌آورند. (توجه داشته باشید که ترنس بودن معانی بسیار بسیار زیادی دارد.) از دیدگاه من، به نظر می‌رسد که افرادی که خود را با جنسیتی که در بدو تولد به آنها نسبت داده شده هویت‌یابی نمی‌کنند، بیش از پیش به سمت انجام اقدامات پزشکی سوق داده می‌شوند، حتی موقعی که واقعا خواستار انجام این مراحل نیستند. دیدگاه رایجی که منجر به پیدایش چنین مسائلی شده، این است که «ترنس» به کسی می‌گویند که روند تطبیق جنسیت خود را الزاما طبق چهارچوب باینری پیش می‌برد. یعنی تصور می‌شود که تطبیق جنسیت باید به نحوی صورت گیرد که فرد را از یک جنسیت باینری به جنسیت باینری دیگر برساند.

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که این نوع فشارها را از آنچه که عمیقا احساس می‌کنید برایتان بهترین است تفکیک کنید. تطبیق جنسیت پزشکی شاخصه «ترنس واقعی» بودن یا به اندازه کافی ترنس بودن شما نیست؛ به‌خصوص در دنیایی که دسترسی به خدمات تطبیق جنسیت پزشکی هنوز تا هنوزه با چالش‌هایی همراه است، و حتی برای بعضی از افراد امکان‌پذیر نیست.

و حقیقت این است که تطبیق جنسیت فیزیکی بسیار فراتر از هورمون‌درمانی و عمل جراحی کردن است؛ تغییر پوشش و آرایش، تغییر مدل مو، تغییر سبک ورزش و … اقداماتی هستند که درست به اندازه هورمون‌درمانی و عمل جراحی ارزش و اعتبار دارند و جزء مراحل تغییر فیزیکی محسوب می‌شوند. اگر احساس می‌کنید مجبورید مراحل تغییر پزشکی انجام دهید یا برای انجام این مراحل تحت فشار قرار گرفته‌اید، یک گام به عقب بردارید و با خودتان بیاندیشید که آیا این مراحل واقعا چیزی است که می‌خواهید و آیا با انجام این مراحل احساس خوشحالی می‌کنید یا این که خیر.

🔳2. خود را برای عدم انجام مراحل تغییر پزشکی نیز تحت فشار نبینید

از طرف دیگر نیز بحث دیگری وجود دارد با این مضمون که افراد غیرباینری برای این که بتوانند مراحل تغییر پزشکی را پشت سر بگذارند حتما باید خود را با یکی از هویت‌های باینری (مرد یا زن) هویت‌یابی کنند، یا این که مراحل تغییر پزشکی هویت جنسیتی افراد کوئیر یا غیرباینری را بی‌اعتبار می‌کند. بسیاری از پزشکان و متخصصان نیز حق تطبیق جنسیت را طبق این استانداردهای منسوخ از افراد متقاضی سلب کرده و می‌کنند – یعنی لازم می‌دانند که متقاضی تطبیق جنسیت یا حتما باید «MTF» باشند (مرد به زن) یا «FTM» (زن به مرد) تا «واجد شرایط» هورمون‌درمانی و/یا عمل جراحی شناخته شود.

اما یادتان باشد همانطور که جنس نسبت داده شده به ما ارتباطی با این که چه نوع ابراز جنسیتی را برای خود برمی‌گزینیم ندارد، تغییر جسم ما نیز مقوله‌ای مستقل از هویت جنسیتی ماست. لازم نیست که هویت جنسیتی شما حتما در راستای انتظاراتی که جامعه براساس ظاهر فیزیکی از شما دارد قرار داشته باشد.

به هیچ وجه لازم نیست درمورد اقداماتی که می‌خواهید در جهت تغییر جسم خود انجام دهید یا این که این اقدامات چه ارتباطی با هویت جنسیتی و ابراز جنسیتی‌تان دارد به کسی توضیحی بدهید یا بخواهید دیگران را توجیه کنید. همین که احساس می‌کنید مایلید یا نیاز دارید که هر نوع اقدامی را در جهت ترنزیشن (تطبیق جنسیت) فیزیکی خود انجام دهید کافی است.

🔳3. حقیقت این است که اگر با بدنتان راحت باشید، آزادانه‌تر می‌توانید هویت جنسیتی غیرباینری‌ خود را کاوش و ابراز کنید

متاسفانه جسم ما اولین چیزی است که بیشتر مردم تلاش می‌کنند از روی آن جنسیت ما را تشخیص دهند. اگر درمورد بعضی از اندام‌های بدن خود یا درمورد این که با توجه به داشتن این اندام‌ها جنسیت‌تان چگونه برداشت می‌شود یا با شما چگونه رفتار می‌شود، ملال جنسیتی (احساس ناراحتی شدید درمورد جسم خود) دارید، همین که مدام دیگران جنسیت اشتباهی را به شما نسبت می‌دهند، احساس ناامیدی و اضطراب عمیق و شدیدی را برایتان به بار می‌آورد.

ملال جنسیتی و اضطراب انرژی روانی و حتی جسمی بسیاری را از شما می‌گیرد؛ واقعا خسته‌کننده است که احساس کنید با جنسیتی که از درون به آن باور دارید دیده نمی‌شوید. و از همه‌چیز مهم‌تر این که ابراز هویت جنسیتی نامنطبق با هنجار جامعه نیز بسیار دشوار است.

اما هر موقع که با بدن و ابراز جنسیتی‌تان احساس راحتی کنید، صرف‌نظر از این که چه اقداماتی را در جهت تغییر فیزیکی خود انجام داده یا نداده‌اید، متوجه می‌شوید که فرصت و انرژی بیشتری برای کشف جنسیت خود در اختیار دارید. در واقع ممکن است تغییر جسم یا ابراز جنسیتی‌تان نقش بسیار مهمی در هویت غیرباینری‌تان داشته باشد. مهم‌ترین نکته این است که پروسه کشف و شناخت خود را محترم شمرده و به آن افتخار کنید.

🔳4. زندگی در دنیایی که چهارچوب باینری از پیش تعیین‌شده‌ای دارد همواره آسان نیست

هر چند که این روزها افراد ترنس بیشتر محترم شمرده شده و بیش از پیش دیده می‌شوند، اما اغلب توجه‌ها به سمت افرادی جلب می‌شود که هویت باینری‌تری دارند. جامعه ما هنوز برای پذیرش و احترام به ابرازهای جنسیتی خارج از چهارچوب مرد و زن با کشمکش مواجه است. گاهی اوقات شاید در موقعیت‌هایی قرار گیرید که به خاطر حفظ امنیت و آرامش‌تان مجبور شوید خلاف احساسی که نسبت به هویت خود دارید رفتار کنید.

یا این که ممکن است در شرایطی قرار گیرید که احساس کنید ابراز کردن خود واقعی‌تان سبب می‌شود تا مرتبا درباره هویت‌تان مورد سوال قرار گیرید، با جنسیت اشتباه خطاب شوید، و نگران امنیت و آرامش خود شوید. همه ما مجبوریم آسان‌ترین و ایمن‌ترین روش‌ها را برای زیستن در این جامعه دریابیم؛ چه آشکارسازی کنیم و در همه حال به خود افتخار کنیم یا این که ابراز جنسیتی خود را با شرایط و موقعیت‌های مختلف همسو سازیم. اما یادتان باشد تلاش برای زیستن در این دنیای باینری و سیس‌نرماتیو از ارزش و اعتبار هویت جنسیتی غیرباینری شما نمی‌کاهد.

🔳5. شما تنها فردی هستید که هویت جنسیتی خود را تشخیص داده و تعیین می‌کنید که می‌خواهید چه کسی باشید

زیبایی جامعه مدرن ما در این است که هر یک از ما صرف‌نظر از فشارهای اجتماعی، فرصتی بی‌بدیل در اختیار داریم که با استفاده از آن می‌توانیم هر مرحله از مراحل تغییر اجتماعی، جسمی، و پزشکی را که با انجام آن به خود حقیقی‌مان نزدیک‌تر می شویم برگزینیم.

بعضی از افراد برای رسیدن به خود واقعی‌شان فقط طی دوره‌ای کوتاه یا با دوز پایین هورمون‌درمانی می‌کنند. بعضی از افراد جراحی می‌کنند و هیچ هورمونی مصرف نمی‌کنند. بعضی از افراد نیز فقط خود واقعی و هویت جنسیتی‌شان را با دید جدیدی ابراز می‌کنند.

نکته اصلی این است که این شمایید که تعیین‌کننده هستید، و لازم است عمیقا با خود بیاندیشید که با توجه به دیدی که نسبت به خود دارید، چه کاری برایتان بهترین است که انجام دهید. البته فشارهای اجتماعی مدام عرصه را برای تعیین آزادانه جنسیت تنگ‌تر می‌کنند. اما در نهایت مهم‌ترین موضوع، انتخاب، تصمیمات، و حسی است که شما نسبت به خودتان دارید.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
http://www.trans.cafe

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved