مروری بر تکنیک‌های مختلف جراحی تخلیه سینه در مردان ترنس (FTM) و افراد غیرباینری (FTN)

مترجم: سعید.ش

جراحی بالاتنه FTM/N به همه روندهایی گفته می‌شود که طی آن بافت پستان مردان ترنس یا افراد غیرباینری ترنس‌مردانه تخلیه گردیده و مردانه‌سازی سینه صورت می‌گیرد. «مستکتومی ترنسجندر» اصطلاحی پزشکی است که به جراحی بالاتنه FTM/N اطلاق می‌گردد. این عمل در دسته عمل‌های جراحی بازسازی سینه قرار می‌گیرد. وقتی که وجود بافت پستان سبب ملال جنسیتی می‌شود، جراحی بالاتنه FTM/N در جهت تسکین ملال جنسیتی نقش موثری را ایفا می‌کند. طی جراحی بالاتنه FTM/N بافت پستان تخلیه می‌گردد؛ این امر سبب می‌شود تا افراد متقاضی این عمل با جسم خود بیشتر احساس راحتی کنند و صفات جسمی آنها با خود واقعی درونی‌شان مطابقت بیشتری پیدا کند.

روندهای جراحی بسیاری در دسته جراحی بالاتنه FTM/N قرار می‌گیرند، که از آن جمله می‌توان به روند برش دبل که رایج‌ترین و قدرتمندترین روند جراحی تخلیه سینه محسوب می‌شود، و همینطور به تکنیک‌هایی که کمترین اسکار ممکن را بر جای می‌گذارند نظیر روند برش سوراخ‌کلید یا برش دورهاله، روندهای مختلفی که طی آنها پوست اضافی برداشته می‌شود، و روندهایی که طی آنها عصب‌هایی که وظیفه ایجاد حس جنسی در نوک سینه را برعهده دارند تا درجاتی حفظ می‌گردند نظیر روند T معکوس، سوراخ‌دکمه، آب‌نبات‌چوبی، و دهان‌ماهی اشاره نمود. هر یک از این روندها مزایا و معایبی دارند. بهترین کار این است که با جراحی که از پس انجام همه روندهای موجود برمی‌آید گفتگوی عمیق و دقیقی داشته باشید تا بتوانید بهترین روندی را که با خواسته‌ها، اولویت‌ها و آناتومی شما تطابق دارد انتخاب کنید.

🔳انواع برش‌های جراحی بالاتنه FTM/N

وقتی سخن از مکان برش جراحی می‌شود، می‌توانیم بگوییم که گزینه‌های متعددی وجود دارد که لازم است طی جلسه مشاوره با جراح بادقت مورد بحث و گفتگو قرار گیرند. برشی که طی عمل جراحی زده می‌شود به سایز سینه، میزان سفتی یا کشسانی پوست بستگی دارد. انواع برش‌های جراحی در ادامه ذکر گردیده است:

💠برش لیپوساکشن

لیپوساکشن به‌ندرت به‌تنهایی صورت می‌گیرد (آن هم فقط به شرط این که متقاضی سینه‌های بسیار کوچک و بدون هیچگونه افتادگی داشته باشد). لیپوساکشن بیشتر همراه با دیگر الگوهای برش جراحی (که برای برداشتن پوست اضافی ایجاد می‌گردد) انجام می‌گیرد. برای لیپوساکشن نیاز است برش بسیار کوچکی (حدودا 4 میلی‌متر) ایجاد شود تا جراح به بافت زیرین دسترسی پیدا کند. برای بیشتر متقاضیان لازم است که بافت بیشتری تخلیه گردد تا بتوانند به نتیجه دلخواه خود دست یابند.

💠برش سوراخ‌کلید (Keyhole incision)

1

برش سوراخ‌کلید برای متقاضیانی که پستان‌های کوچکی دارند و از پوست کشسانی برخوردار هستند ایده‌آل است. طی روند برش سوراخ‌کلید، برش کوچکی زیر مرز پایینی هاله (پوست رنگی دور نوک سینه) یا روی مرز پایینی هاله زده می‌شود. طی روند سوراخ‌کلید، جراح می‌تواند بافت پستان را تخلیه کند، اما قادر نیست پوست اضافی را جمع کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر درمورد روش برش سوراخ‌کلید، مقاله مرتبط را در اینجا مطالعه نمایید.

💠برش دورهاله (Circumareolar/Periareolar incision)

2

برش دورهاله برای متقاضیانی که بافت پستان متوسطی دارند و از پوست کشسانی برخوردار هستند ایده‌آل است. طی روند برش دورهاله، برشی دایره‌ای شکلی دورتادور مرز هاله سینه زده می‌شود و بافت پستان از این طریق تخلیه می‌گردد. دایره نسبتا بزرگتری نیز زده می‌شود و پوست اضافی سینه از این طریق برداشته می‌شود. سپس جراح پوست سینه را محکم جمع می‌کند و نوک سینه‌ها را نیز دوباره سر جای خود متصل می‌کند. برای این که تصور بهتری از انجام این کار پیدا کنید، می‌توانید به شیوه‌ای که درب کیف کیسه‌ای را با کشیدن بندهای آن می‌بندیم بیاندیشید. گاهی اوقات لازم می‌شود برش عمودی دیگری نیز از هاله به سمت پایین زده شود تا پوست اضافی سینه از این طریق برداشته شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر درمورد روش برش دورهاله، مقاله مرتبط را در اینجا مطالعه نمایید.

💠برش دبل (Double incision)

3

متقاضیانی که پستان‌های بزرگی دارند، یا این که پستان‌هایشان کمی افتادگی پیدا کرده است، معمولا لازم است که جراحی خود را به روش برش دبل انجام دهند. در روش برش دبل، برشی افقی یا U شکل زیر عضله پکتورال (عضله سینه‌ای بزرگ) زده می‌شود. جراح پوست سینه را عقب می‌کشد تا بتواند بافت پستان و چربی را تخلیه کند. سپس جراح برش دیگری می‌زند و نوک سینه را برمی‌دارد. جراح نوک سینه را در صورت لزوم کوچک می‌کند و طی روندی به نام گرافت آزاد نوک سینه مجددا آن را روی سینه قرار می‌دهد. نوک سینه در مکانی روی سینه قرار می‌گیرد که سینه ظاهر مردانه‌تری پیدا کند. اگر شکل پستان‌هایتان به گونه‌ای است که نوک سینه‌تان پایین‌تر از شیار زیر پستان قرار می‌گیرد، احتمالا لازم است عمل جراحی‌تان از روش برش دبل یا T معکوس (برش لنگری‌شکل) انجام گیرد. جهت کسب اطلاعات بیشتر درمورد روش برش دبل، مقاله مرتبط را در اینجا مطالعه نمایید.

💠برش T معکوس (برش لنگری‌شکل)

4

الگوی برش T معکوس (برش لنگری‌شکل) گزینه‌ای مناسب برای متقاضیانی است که پستان‌های بزرگ و پوست اضافی دارند. طی این روند، هاله و نوک سینه متصل به بدن باقی می‌ماند و لذا دیگر نیازی به گرافت آزاد نوک سینه وجود ندارد. هرچند که جراح طی این روند می‌تواند حجم پستان را به خوبی مدیریت کند، اما این احتمال نیز وجود دارد که حس نوک سینه به طرز قابل توجهی کاهش پیدا کند یا این که نوک سینه پس از جراحی کاملا بیحس شود و حس آن به تدریج بازگردد. از جمله مزایای این روند می‌توان به عدم نیاز به گرافت آزاد نوک سینه (و بنابراین ریسک پایین‌تر از بین رفتن کامل نوک سینه) و داشتن هاله و نوک سینه‌ای با ظاهری تمام و کمال اشاره نمود. عیب این روند نیز وجود برش عمودی اضافه است، و این که نتیجه حاصل از این روند به اندازه نتیجه حاصل از روند برش دبل تخت نمی‌شود (چرا که طی این روند بخشی از بافت پستان برجای می‌ماند تا خون‌رسانی به نوک سینه صورت گیرد). جهت کسب اطلاعات بیشتر درمورد روش برش T معکوس و سوراخ‌دکمه، مقاله مرتبط را در اینجا مطالعه نمایید.

💠برش دهان‌ماهی (Fishmouth incision)

5

طی روند برش دهان‌ماهی، برشی در مکان بالاتری روی سینه زده می‌شود بطوریکه برش حاصل از جراحی فاصله بیشتری از مرز عضله سینه دارد. پس از این عمل، هاله سینه وسط خط اسکار قرار می‌گیرد؛ بدین معنا که بین هاله و سایه زیر عضله سینه نسبت طبیعی برقرار نیست و خط اسکار حاصل از عمل نیز زیر عضله سینه پنهان نمی‌شود. به همین دلیل برش دهان‌ماهی به‌ندرت مورد استفاده قرار می‌گیرد، مگر این که متقاضی فردی غیرباینری ترنس‌مردانه باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر درمورد روش برش دهان‌ماهی، مقاله مرتبط را در اینجا مطالعه نمایید.

💠سایر انواع برش‌ها

از جمله انواع برش‌هایی که کمتر رایج هستند می‌توان به برش آب‌نبات‌چوبی که شبیه به برش دورهاله است بعلاوه یک برش عمودی که از هاله به طرف پایین زده می‌شود، و برش دو مرحله‌ای دورهاله اشاره نمود. در روند برش دو مرحله‌ای دورهاله، مرحله اول همان روند سوراخ‌کلید است که طی آن کل بافت پستان تخلیه می‌گردد. سپس جراح عکس‌العمل پوست سینه را می‌سنجد تا مطمئن شود که آیا در مرحله دوم جراحی می‌شود جراحی دورهاله را به انجام رساند، یا این که لازم است برای تخلیه بیشتر بافت مثلا روش برش دبل انجام گیرد. جهت کسب اطلاعات بیشتر درمورد روش برش آب‌نبات‌چوبی، مقاله مرتبط را در اینجا مطالعه نمایید.

🔳ظاهر هاله و نوک سینه

دکتر ماسر طبیعی‌ترین ظاهر ممکن را برای نوک سینه‌ها ایجاد می‌کنند. گاهی برای دستیابی به این هدف لازم است که گرافت نوک سینه صورت گیرد. طی روند گرافت نوک سینه، نوک سینه جداسازی و سپس کوچک می‌شود و در مکان مردانه‌تری روی سینه قرار می‌گیرد. هر چند نادر، اما احتمال دارد که گرافت نوک سینه بدلیل مرگ بافت از بین برود، که در این صورت لازم است روند FTM/N دیگری برای ساخت هاله و نوک سینه یا تتو کردن هاله و نوک سینه صورت گیرد، البته اگر فرد متقاضی مایل به انجام این کار باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر درمورد گرافت نوک سینه و نحوه مراقبت از آن، مقالات مرتبط را در اینجا، اینجا و اینجا مطالعه نمایید.

احتمال ضعیفی وجود دارد که فرد متقاضی از مکان قرارگیری نوک سینه‌ها ناراضی باشد. چندین ماه طول می‌کشد تا نتیجه نهایی عمل خود را نشان دهد. اگر فرد متقاضی حتی پس از گذشت مدت زمان کافی همچنان از نوک سینه‌ها احساس نارضایتی کند، این مسئله را می‌توان طی عمل جراحی ترمیمی اصلاح نمود. جهت کسب اطلاعات بیشتر درمورد تکنیک‌های جراحی نوک سینه و سایر جراحی‌های مردانه‌سازی سینه، مقالات مرتبط را در اینجا و اینجا مطالعه نمایید.

🔳اسکار (جای برش) حاصل از جراحی

حائز اهمیت است که قبل از این که تحت عمل جراحی قرار گیرید، انتظارات واقع‌بینانه‌ای داشته باشید. دکتر ماسر تمام تلاش خود را می‌کنند تا اسکار (جای برش) تا جای ممکن کوچک باشد. بعد از عمل سینه احتمالا اسکاری دائمی روی بدنتان برجای خواهد ماند.

میزان شکل‌گیری بافت اسکار به نوع روند جراحی و نوع پوست (و استعداد پوست در جهت شکل‌گیری اسکار) بستگی دارد. بعلاوه، بدن افراد سیگاری دیرتر از حد معمول بهبود پیدا می‌کند و لذا اسکارهای این افراد شکل بدتری به خود می‌گیرد. به تمامی متقاضیان توصیه می‌شود که سیگار کشیدن را از قبل از عمل کنار بگذارند.

بعد از عمل دستورالعمل‌های مشخصی درمورد نحوه به حداقل رساندن اسکار حاصل از جراحی در اختیارتان قرار می‌گیرد. اسکارهایتان تا چند ماه اول بعد از عمل حالت تیره‌رنگ و برآمده به خود می‌گیرند، اما پس از 12-18 ماه به‌مرور زمان محو می‌شوند، تخت می‌شوند، و کمتر از قبل جلب توجه می‌کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر درمورد روش‌های مراقبت از اسکار، مقالات مرتبط را در اینجا، اینجا، اینجا، اینجا، اینجا و اینجا مطالعه نمایید.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://www.genderconfirmation.com

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved