1

تعریف بوچ Butch و فَم Femme

مترجم: سعید.ش

🔳بوچ Butch

لفظ بوچ به نقش جنسیتی مردانه گفته می‌شود. این لفظ گاهی به عنوان هویت جنسیتی نیز به کار می‌رود. ریشه واژه بوچ به جوامع زنان همجنسگرا (لزبین) و دوجنسگرا (بای‌سکشوال) در دهه 1940 میلادی بازمی‌گردد و مربوط به قبل از دوره‌ای است که در این جوامع زنانی که نسبت به زنان دیگر کشش جنسی داشتند تفکیک و دسته‌بندی شوند. در این جوامع بوچ‌های مردانه‌تر معمولا با فم‌های زنانه‌تر رابطه برقرار می‌کردند. به همین دلیل، اغلب تصور می‌شود که بوچ‌ها نسبت به زنان و/یا زنانگی کشش جنسی دارند، درحالی‌که همواره اینگونه نیست.

لفظ بوچ در اصل توسط افرادی به کار می‌رفت که با جسم منتسب به زنان متولد شده بودند، اما بعدا زنان ترنس و سایر افراد ترنسجندر نیز به طور فزاینده‌ای از این لفظ استفاده کردند. اگر چه لفظ بوچ را نباید با هویت‌یابی به عنوان مرد ترنس اشتباه گرفت.

افرادی که خود را بوچ می‌دانند ممکن است هویت جنسیتی خود را زن دانسته اما ابراز جنسیتی مردانه‌ای داشته باشند، یا ممکن است بوچ را نوعی هویت جنسیتی غیرباینری بدانند که بیشتر متمایل به مردانگی است.

به طور کلیشه‌ای، بوچ‌ها نقش غالب را در روابط با فم‌ها ایفا می‌کنند. بسیاری از لزبین‌ها رابطه پیچیده‌ای با جنسیت خود دارند، و ممکن است خود را بوچ هویت‌یابی کنند. بوچ هویتی است که افرادی با گرایش‌های جنسی متنوع کوئیر نیز می‌توانند برای خود برگزینند، و هم افراد سیسجندر و هم ترنس می‌توانند آن را به کار ببرند، هر چند که در این زمینه اختلافاتی وجود دارد.

🔘تفاوت بین بوچ و مرد

هر چند بوچ هویتی مردانه است، اما با مرد بودن یا مردانگی مرسوم یکی نیست. ابراز جنسیتی بوچ با پوشیدن لباس‌های مردانه از هنجارهای مرسوم پوشش مردانه پیروی نمی‌کند، و از بعضی جهات خودخواسته با پوشش مرسوم مردان تفاوت‌هایی دارد. به‌طورکلی، پوشش بوچ شبیه به پوشش مرسوم مردان نیست.

مردان ترنسجندر لزبین‌های بوچ نیستند. اگر چه گاهی مردان ترنسی که با جسم منتسب به زنان (یا گاهی بیناجنسی) متولد شده‌اند، قبل از این که متوجه شوند مرد ترنس هستند، خود را لزبین می‌دانسته اند. با این حال تفاوت در این است که لزبین‌ها خود را زن می‌دانند، و مردان ترنس خود را مرد می‌دانند. مردانگی با مرد بودن متفاوت است.

🔘بوچ‌های ترنسجندر

لفظ «بوچ ترنسجندر» برای اشاره به افراد ترنسی که مردانه هستند نیز به کار می‌رود، صرف‌نظر از این که با چه جسمی متولد شده ‌اند. با این حال این واژه اغلب به طور مشخص برای توصیف فردی به کار می‌رود که با جسم منتسب به زنان متولد شده است، ابراز جنسیتی مردانه‌ای دارد، و ملال جنسیتی را تجربه می‌کند و در عین حال به جای این که خود را مرد یا جنسیت دیگری بداند، خود را بوچ هویت‌یابی می‌کند.

بوچ‌های ترنسجندر ممکن است خود را جندرکوئیر یا غیرباینری بدانند؛ بعضی از افراد، لفظ بوچ را هویت غیرباینری مشخصی می‌دانند. بوچ‌های ترنسجندر ممکن است صرف‌نظر از هویت جنسیتی‌شان خود را لزبین یا دایک (زن همجنسگرا) بدانند. لفظ بوچ سنگی یا «Stone butch» نیز در توصیف بوچ‌هایی به کار می‌رود که گاهی بدلیل ملال جنسیتی ترجیح می‌دهند ناحیه تناسلی‌شان در حین رابطه جنسی تحریک نشود.

🔳فَم Femme

لفظ فم به نقش جنسیتی زنانه گفته می‌شود. این لفظ گاهی به عنوان هویت جنسیتی نیز به کار می‌رود. ریشه این واژه به جوامع زنان لزبین بازمی‌گردد (دوره‌ای که لفظ لزبین به همه زنانی که به زنان دیگر علاقه داشتند، از جمله دسته‌ای از افرادی که امروزه آنها را زنان دوجنسگرا می‌نامیم اطلاق می‌گردید). این واژه به لزبین‌هایی اطلاق می‌شود که اغلب ظاهر زنانه‌ای دارند و نقش کلیشه‌ای زنانه‌ای را برمی‌گزینند. اغلب تصور می‌شود که فم‌ها نسبت به بوچ‌ها و/یا زنان مردانه کشش جنسی دارند، درحالی‌که همواره اینگونه نیست.

لازم به ذکر است که با توجه به ریشه واژه فم، بسیاری از زنان لزبین استفاده از واژه فم توسط افراد دیگری که لزبین نیستند را اقدام تصرف‌گرانه‌ای می‌دانند. به همین دلیل، بسیاری از افرادی که هویت جنسیتی خود را فم می‌دانند، به جای این که این واژه را به صورت «فَم» تلفظ کنند، آن را به صورت «فِم» تلفظ می‌کنند.

لفظ فم در اصل توسط افرادی به کار می‌رفت که با جسم منتسب به زنان متولد شده بودند، اما بعدا زنان ترنس و سایر افراد ترنسجندر نیز به طور فزاینده‌ای از این لفظ استفاده کردند.

افرادی که خود را فم می‌دانند ممکن است هویت جنسیتی خود را زن بدانند و ابراز جنسیتی بسیار زنانه‌ای داشته باشند، یا ممکن است فم را نوعی هویت جنسیتی غیرباینری بدانند که بیشتر متمایل به زنانگی است.

فم به افراد کوئیری گفته می‌شود که ابراز جنسیتی‌شان منتسب به زنانه است. این واژه در اصل برای تفکیک زنان بوچ از لزبین‌های زنانه و زنان بای‌سکشوال (دوجنسگرا) مورد استفاده قرار می‌گرفت، که هنوز هم یکی از کاربردهای اصلی این واژه محسوب می‌شود. افراد ترنس و غیرباینری نیز معمولا از این واژه برای اشاره به هویت جنسیتی یا ابراز جنسیتی خود استفاده می‌کنند حتی اگر خود را لزبین یا زن بای‌سکشوال ندانند. اگر چه در این مورد اختلافاتی نیز وجود دارد.

🔘تفاوت بین فم و زنانه

واژه فم را فقط افراد طیف LGBTQ+ می‌توانند برای معرفی خود به کار ببرند. این واژه از جهاتی با لفظ لزبین لیپستیک Lipstick lesbian نیز هم‌معنی است. زنان سیسجندر (غیرترنس) استریت (دگرجنسگرا) بهتر است از این واژه برای توصیف خود استفاده نکنند، چرا که این واژه جنبه اختصاصی دارد.

با توجه به این‌که کلیشه‌های بسیاری حول زنانگی شکل گرفته است، واژه فم اغلب در جهت برچیدن انتظارات فرهنگی از ظاهر زنان مورد استفاده قرار می‌گیرد. به همین دلیل بسیار از افرادی که خود را فم می‌دانند (البته نه همه) تلاش می‌کنند تا طبق این کلیشه‌ها رفتار نکنند.

🔘کاربرد واژه فم در جامعه افراد غیرباینری

هر چند واژه فم در اصل برای توصیف زنان به کار می‌رفته است، با این حال کاربرد این واژه به جامعه افراد غیرباینری نیز گسترش یافته است. این واژه ندرتا به عنوان هویتی مستقل مورد استفاده قرار می‌گیرد، و معمولا برای توصیف افراد غیرباینری با ابراز جنسیتی زنانه به کار می‌رود. این ممکن است برای افرادی که هویت خود را فم می‌دانند مشکلاتی ایجاد کند که ناشی از این باور غلط است که تمامی افراد غیرباینری ابراز جنسیتی آندروجین‌گونه دارند.

🔘مباحثه

استفاده از لفظ فم توسط افرادی که خود را زن نمی‌دانند کمی بحث‌برانگیز است. بعضی از افراد همینطور که ادعا می‌شود هیچ‌کس به جز مردان همجنسگرا نباید واژه‌های خرس bear یا توینک twink را به کار ببرد، ادعا می‌کنند که هیچ‌کس به جز زنان نباید واژه‌های فم یا بوچ را به کار ببرد و این واژه‌ها را اختصاصی می‌دانند.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مراجع:
https://nonbinary.wiki
https://gender.wikia.org

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved