1

آمادگی برای جراحی فالوپلاستی

مترجم: سعید.ش

تبریک! شما در مسیر فالوپلاستی قرار گرفته‌اید! از الان تا روز جراحی کارهای زیادی است که باید انجام دهید، از تدارکات اولیه گرفته تا آماده‌سازی کامل بدن/ذهن. پس کمربند ایمنی خود را ببندید و برای برنامه‌ریزی یکی از بزرگترین اتفاقات زندگی‌تان آماده شوید!

🔰توصیه: اگر تا روز جراحی مسیری طولانی در پیش دارید و از انتظار کشیدن دچار استرس شده‌اید، می‌تواند هر روز یکی از کارهای لیست آمادگی قبل از عمل خود را انجام دهید. به این صورت با دستاوردهای روزانه‌تان به روز جراحی نزدیک‌تر می‌شوید. هر بار فقط یکی از کارهای لیست‌تان را انجام دهید.

دکتر ریچارد سنتوچی (به انگلیسی: Dr. Richard Santucci) اورولوژیست ترمیمی که در آستین تگزاس عمل فالوپلاستی انجام می‌دهند، در این ویدیو درمورد مراحل مهمی که نیاز است برای آمادگی قبل از عمل انجام دهید صحبت می‌کنند. ایشان در این ویدیو به موارد زیر می‌پردازند:

🔹هیسترکتومی (تخلیه رحم): اگر قصد دارید عمل واژینکتومی (تخلیه و بستن واژن) انجام دهید، لازم است عمل تخلیه رحم را نیز انجام دهید. با توجه به این که فالوپلاستی به‌خودی‌خود عمل سنگینی است، عمل تخلیه رحم همزمان با فالوپلاستی صورت نمی‌گیرد. بنابراین لازم است عمل تخلیه رحم را حداقل سه ماه قبل از عمل فالوپلاستی انجام داده باشید.

🔸مشاوره تلفنی با جراح: دکتر Crane طی مشاوره تلفنی جزئیات عمل را برایتان شرح می‌دهند، به تمامی سوالاتی که دارید پاسخ می‌دهند، و اطلاعات لازم را در‌ اختیارتان قرار می‌دهند.

🔹انتخاب ناحیه اهداکننده و سایز آلت تناسلی مردانه

🔸حذف مو: حذف مو به روش الکترولیز یا لیزر حداقل باید 9 ماه قبل از عمل آغاز گردد. قبل از حذف مو حتما باید مطمئن شوید که می‌خواهید فالوپلاستی ساعد دست RFF انجام دهید یا فالوپلاستی ران پا ALT. حتما بررسی کنید و ببینید که آیا بیمه هزینه حذف مو را پوشش می‌دهد یا خیر. گاهی لازم است بیمه‌تان را تغییر دهید تا هزینه‌ها پوشش داده شود.

🔹توصیه‌نامه: طبق استانداردهای مراقبتی WPATH و همینطور درخواست بیشتر کمپانی‌های بیمه، لازم است دو توصیه‌نامه از طرف متخصص بهداشت روان و یک توصیه‌نامه از طرف پزشکی که هورمون‌درمانی شما را برعهده دارد (پزشک عمومی یا فوق تخصص هورمون و غدد) ارائه نمایید. بدون این توصیه‌نامه‌ها نوبت جراحی برایتان تعیین نمی‌کنیم. بعد از این که توصیه‌نامه‌ها تایید شدند، حداقل سه ماه دیگر طول می‌کشد تا بیمه تایید کند که هزینه‌های عمل را پوشش می‌دهد.

🔸آمادگی پزشکی: لازم است یک ماه قبل از عمل آزمایش خون بدهید و نامه‌ای از طرف پزشک مراقبت اولیه (پزشک عمومی) خود ارائه کنید که در آن آمادگی شما برای انجام عمل قید شده باشد.

🔹مشاوره حضوری: مشاوره حضوری با جراح و معاینه بدنی را می‌توانید در مرکز دکتر Crane در همان هفته‌ای که عمل دارید انجام دهید.

🔻توجه: خدمات جراحی Brownstein & Crane که در این ویدیو ذکر گردید، در حال حاضر با عنوان «مرکز ویژه جراحی ترنسجندر دکتر Crane» شناخته می‌شود.

🔳آماده‌سازی بدن پیش از عمل فالوپلاستی

▪️کاهش وزن: بیشتر جراحان لازم می‌دانند متقاضیان عمل فالوپلاستی بی‌ام‌آی (شاخص توده بدنی) کمتر از 35 داشته باشند. بعضی از جراحان محدوده بی‌ام‌آی پایین‌تری را الزامی می‌دانند. حال فرصت خوبی است که تا جایی که می‌توانید روی تناسب اندام خود کار کنید!

▫️رژیم غذایی: پروتئین نقش بلوک ساختمانی را برای عضلات، استخوان‌ها، و سیستم ایمنی ایفا می‌کند. ماه قبل از عمل از رژیم غذایی سرشار از پروتئین همراه با سبزیجات غنی از ویتامین سی، ویتامین کا و منیزیم پیروی کنید. غلات کامل منبع خوبی از ویتامین‌های گروه ب هستند و در مقابله با استرس به یاری بدن می‌شتابند. از مصرف قند و شکر، کافئین، و الکل خودداری کنید چرا که سبب دفع مواد مغذی از بدن می‌شوند. از رژیم غذایی ضدالتهابی پیروی کنید.

▪️ترک سیگار: همه جراحان ترک استعمال تنباکو را قبل از عمل برای تمامی متقاضیان الزامی می‌دانند. بسیاری از جراحان آزمایش می‌گیرند تا مطمئن شوند که متقاضی واقعا سیگار را ترک کرده است یا خیر، و اگر ترک نکرده باشد جراحی را کنسل می‌کنند. اجازه ندهید سیگار کشیدن مانع از انجام عملی شود که اینقدر برایش جنگیده‌اید!

🔳آماده‌سازی ذهن پیش از عمل فالوپلاستی

▪️مراقبه: محدود شدن به بستر، عدم توانایی برای ورزش کردن، اجبار به خوابیدن روی کمر، دست و پنجه نرم کردن با سوند، درد کشیدن و … به طور جدی با خود فکر کنید: چگونه می‌توانید به خوبی بهبود پیدا کنید وقتی که از محدوده راحتی خود بسیار فاصله گرفته‌اید؟ طبیعی است که قبل از عمل و طی دوره ریکاوری اضطراب داشته باشید یا دیگر احساسات ناخوشآیند را تجربه کنید، اما مطالعات متعددی نشان داده که اضطراب سبب افزایش درد پس از عمل، آهسته شدن روند بهبودی، و افزایش ریسک بروز عفونت می‌شود. به عبارت دیگر، خلق‌وخو و نگرشی که قبل و بعد از عمل دارید روی عملتان تاثیرات مثبت یا منفی می‌گذارد. با انجام تمرینات مدیتیشن و ریلکسیشن طی دوره ریکاوری از آرامش بیشتری برخوردار می‌شوید.

▫️مراجعه به روانشناس: می‌توانید طی مدتی که دارید خود را برای عمل فالوپلاستی آماده می‌کنید، به روانشناس مراجعه کنید. روانشناس خوب مکانیسم‌های سازگاری با شرایط و تکنیک‌های آرام‌سازی را به شما آموزش می‌دهد تا هنگام مواجهه با استرس بتوانید از آنها بهره جویید. همچنین به شما آموزش می‌دهد که چگونه با عزیزانتان درباره عمل صحبت کنید، و فضای امنی در اختیارتان می‌گذارد تا بتوانید کل احساسات و هیجانات خود را از ترس گرفته تا شادی بروز دهید.

▪️شبکه حمایتی ایجاد کنید: اگر فردی اجتماعی هستید، فوق‌العاده عالی است که طی دوره ریکاوری پس از جراحی فالوپلاستی، شبکه‌ای از افرادی که به آنها اعتماد دارید و می‌توانید به آنها اتکا کنید را در کنار خود داشته باشید. اگر بیشتر فردی درونگرا هستید نیز می‌توانید از حمایت دوستان مکاتبه‌ای در فضای مجازی بهره جویید.

▫️انتظار بروز عوارض و مشکلات را داشته باشید: فالوپلاستی عملی بسیار پیچیده است و معمولا با عوارضی همراه است. لازم است که هم شما و هم افرادی که مراقب شما هستند از ریسک‌ها و عوارض جراحی فالوپلاستی آگاه باشید. البته تمرکز روی عوارض احتمالی عمل تا جایی که سبب افزایش اضطراب‌تان شود مفید نیست. حائز اهمیت است که به یاد داشته باشید: 1) طی دوره ریکاوری بعضی چیزها ترسناک به نظر می‌رسند اما حقیقتا نشانه مشکل نیستند؛ 2) بسیاری از عوارض خودبه‌خود بهبود پیدا می‌کنند؛ 3) بیشتر عوارضی که خودبه‌خود بهبود پیدا نمی‌کنند قابل ترمیم هستند. انتظار عوارض را داشته باشید و تلاش کنید تا از بروز عوارض جلوگیری کنید.

🔳تدارکات مهم

▪️برنامه سفر را تدارک ببینید: اگر لازم است مسافتی را تا مطب جراحتان سفر کنید، لازم است درباره این که چگونه خود را به آنجا برسانید (و همینطور از آنجا بازگردید) و کجا اقامت داشته باشید بیاندیشید. اگر می‌خواهید بلیط پرواز داخلی رزرو کنید، می‌توانید بلیط را سه هفته الی چهار ماه قبل از سفرتان با نازل‌ترین قیمت رزرو کنید. جمعیت شهر و همینطور فصلی که قرار است جراحی کنید را نیز در نظر داشته باشید، چرا که ممکن است هزینه خدمات اقامت و هتل در بعضی از فصول سال بیشتر باشد.

▫️حمل و نقل را تدارک ببینید: بعد از عمل لازم است از بیمارستان به محل دیگری برای ریکاوری منتقل شوید، و بعضی از جراحان لازم می‌دانند با حمل و نقل پزشکی (مثلا با آمبولانس غیر اورژانسی) جابه‌جا شوید. (در این صورت حتما ببینید بیمه هزینه جابه‌جایی با آمبولانس را پوشش می‌دهد یا نه، چرا که اصلا ارزان نیست!) همچنین لازم است برنامه‌ای برای رساندن خود به ملاقات‌های بعد از عمل داشته باشید. همینطور شاید لازم شود که پس از بازگشت به خانه خود را به اورژانس نزدیک به محل سکونت خود برسانید، بنابراین برنامه‌ای برای جابه‌جایی‌های اورژانسی نیز داشته باشید.

▪️با فردی که قرار است از شما مراقبت کند هماهنگ کنید: طی دوره ریکاوری به حضور فردی در کنارتان نیاز خواهید داشت. بیشتر افرادی که جراحی فالوپلاستی انجام می‌دهند برای مراقبت از زخم، و همینطور انجام کارهای ساده روزانه طی ماه نخست پس از عمل به کمک‌های فراوانی نیاز خواهند داشت.

▫️کارفرما/انستیتوی آموزشی خود را در جریان مدت زمانی که به مرخصی نیاز دارید قرار دهید. اگر در امریکا زندگی می کنید می‌توانید از طریق FMLA (مرخصی خانوادگی و پزشکی) اقدام کنید.

▪️با پزشک عمومی خود درباره مواردی که نیاز است قبل از عمل انجام گیرد، از جمله نوشتن نامه، آزمایش خون قبل از عمل، تجویز داروها، و ارجاع به پزشکان دیگر در صورتی که بعد از عمل دچار عوارض شدید صحبت کنید.

▫️متخصصانی که نزدیک به محل سکونت‌تان هستند را بشناسید تا اگر بعد از عمل دچار عوارض شدید بتوانید به آنها مراجعه کنید. اگر عمل افزایش طول پیشابراه انجام داده‌اید، فکر خوبی است که با اورولوژیست نزدیک به محل سکونت خود ارتباط داشته باشید. اگر اورولوژیست از فالوپلاستی مردان ترنس آگاهی داشته باشد بسیار عالی است، اما حتی اورولوژیست‌هایی که چنین تخصصی ندارند نیز می‌توانند عضوی ارزشمند از تیمتان باشند، بطوریکه آزمایش‌های لازم را برایتان انجام دهند و اگر دچار عوارض مربوط به پیشابراه شدید، نقش رابط را بین جراح و پزشک عمومی‌تان ایفا کنند.

▪️در پایان، لازم به ذکر است که برای خودتان وقت بگذارید. طبیعی است که قبل از عمل استرس شدیدی داشته باشید، بنابراین واقعا مهم است که برای خودتان وقت بگذارید و از چند هفته قبل از عمل به خوبی استراحت کنید.

🔻جهت کسب اطلاعات بیشتر:

💠چک لیست آمادگی پیش از جراحی فالوپلاستی در مردان ترنس (FTM)
https://helptranscenter.org/2018/06/15/322/

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://www.phallo.net

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved