1

چگونه نام جدید انتخاب کنیم؟ (ویژه افراد ترنسجندر)

مترجم: سعید.ش

بسیاری از افراد ترنسجندر طی دوره تطبیق جنسیت نامی جدید برای خود برمی‌گزینند. انتخاب نام جدید کار آسانی نیست، اما راهکارهایی که در این مقاله ارائه شده، این کار را برایتان آسان‌تر می‌کند. می‌توانید به وبسایت‌های نام‌گذاری کودک نگاهی بیاندازید، نسخه زنانه یا مردانه نام تولدتان را امتحان کنید، یا این که نامی غیرمرسوم بسازید. می‌توانید نامی را برگزینید که در خانواده یا مذهبتان اهمیت دارد. هرموقع نامی را یافتید که احساس کردید برایتان مناسب است، آن را امتحان کنید!

🔳متد اول: جستجو در نام‌ها

1

✳️1. به وبسایت‌های نام‌گذاری کودک نگاهی بیاندازید

در این وبسایت‌ها نام‌های مختلف بسیاری وجود دارد که می‌توانید برای انتخاب نام مناسب از آنها ایده بگیرید. اگر دوست دارید نامتان با حرف خاصی آغاز شود، می‌توانید به بخش نام‌های فراوانی که با آن حرف آغاز می‌شوند نگاهی بیاندازید. اگر حرف اول اسم برایتان مهم نیست، می‌توانید ببینید چه نام‌هایی در سالی که متولد شده‌اید محبوبیت داشته‌اند، یا این که چه نام‌هایی در میان افراد هم‌نژاد شما محبوب‌تر هستند.

🔹ببینید نام‌های مختلف چه احساسی به شما منتقل می‌کنند. نام‌ها معمولا حس آرامش، خبرگی، جدید و نامرسوم بودن، یا قدرتمند بودن را با خود دارند. نامی را بیابید که به شخصیت شما بخورد.

🔸به معنی نام دقت کنید تا مطمئن شوید که مناسب شما باشد.

2

✳️2. نسخه زنانه/مردانه نام تولدتان را امتحان کنید

یادآوری این نام و عادت کردن به آن هم برای خودتان آسان‌تر است و هم برای عزیزانتان. مثلا سامانتا را می‌توان به سموئل یا سمسون، جس را به جسیکا، و الیوت را به الن یا الا تبدیل نمود.

🔹تنها در صورتی نام خود را اینگونه تغییر دهید که این کار را مناسب خود می‌دانید. بعضی از افراد می‌خواهند که از نام تولدشان (که اغلب به آن نام سابق، نام مُرده یا Dead name گفته می‌شود) به کل فاصله بگیرند؛ به همین دلیل‌ نامی کاملا متفاوت را برمی‌گزینند.

3

✳️3. نام فردی را برگزینید که الهام‌بخش شماست

جانت ماک، فعال مشهور در زمینه حقوق افراد ترنسجندر، نام خود را از روی جانت جکسون انتخاب نمود. می‌توانید اسم کوچک فردی را که الهام‌بخش شماست برگزینید، چه این فرد موسیقیدان باشد، چه کنشگر، یا ستاره سینما، نویسنده، سیاستمدار، یا یکی از خویشاوندانتان.

🔹لازم نیست این فرد حتما وجود خارجی داشته باشد! می‌توانید نام خود را از روی یکی از شخصیت‌های کتاب یا فیلم مورد علاقه‌تان انتخاب کنید، مثلا نام «لونا» از کتاب هری پاتر، «نالا» از داستان شیر شاه، یا «ارلاندو» (شخصیت واقعی و بامزه ترنسجندر در کتاب ویرجینیا وولف).

🔸اگر به افسانه های یونان باستان علاقه‌مند هستید، می‌توانید خود را «آتنا» یا «آرتمیس» بنامید. یا اگر به تئاتر علاقه‌مند هستید، می‌توانید نامی از نمایش‌نامه شکسپیر مانند «رومئو» را برای خود برگزینید.

 

✳️4. نامی غیرمرسوم ایجاد کنید

اگر مایل نیستید، هیچ ضرورتی ندارد که حتما یکی از نام‌های رایج را برگزینید. بسیاری از افراد نامی غیرمرسوم را برای خویش برمی‌گزینند تا خلاقیت بیشتری به خرج داده باشند. می‌توانید نامی را براساس مکان مورد علاقه‌تان انتخاب کنید، مثلا «بروکلین». یا اگر عاشق طبیعت هستید، می‌توانید نام‌هایی از طبیعت انتخاب کنید. همچنین می‌توانید از نام خانوادگی به عنوان اسم کوچک استفاده کنید، یا این که نام خود را به شیوه‌ای خلاقانه تلفظ کنید.

🔹می‌توانید نامتان را از روی واژه‌های الهام‌بخش، مانند «امید»، «عدالت»، یا «سرنوشت» انتخاب کنید.

🔸می‌توانید نام خود را از روی مکانی که به آنجا احساس تعلق دارید انتخاب کنید، مثلا بروکلین، سیدنی، دنور، یا کنیا.

 

4

✳️5. اگر غیرباینری هستید نامی خنثی‌جنسیتی برگزینید

اگر غیرباینری هستید یا به دلایل دیگری نامی خنثی‌جنسیتی را ترجیح می‌دهید، نام‌های بسیاری وجود دارد که می‌توانید از بین آنها یکی را انتخاب کنید. نام‌های خنثی‌جنسیتی در بسیاری از فرهنگ‌ها و جوامع تعریف شده‌اند؛ برای نمونه: کمرون، کای، کوین، اسا، نور، انجل، سیج، رایلی، ولنتاین، جِیمی، کیسی، امور، و جس. نام‌های بسیار بیشتری نیز وجود دارد! می‌توانید در وبسایت‌های نام‌گذاری کودک، بخش نام‌های خنثی‌جنسیتی را بررسی کنید و ببینید که کدامیک از نام‌های خنثی‌جنسیتی در فرهنگ و جامعه شما رایج‌تر هستند.

🔹اگر می‌خواهید نامتان کاملا زنانه یا کاملا مردانه باشد، از انتخاب نام‌هایی که مبهم به‌نظر می‌رسند خودداری کنید.

🔸مردانه بودن یا زنانه بودن هر نام به فرهنگ و جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنید بستگی دارد. مثلا در ایالات متحده، نام اشلی بیشتر نامی زنانه محسوب می‌شود، درحالی‌که در بریتانیا این نام را بیشتر نامی مردانه می‌دانند.

🔳متد دوم: مشورت با عزیزان

5

✳️1. از عزیزانتان بپرسید که چه نام‌هایی را برایتان متصور می‌شوند

اگر با پدر و مادرتان صمیمی هستید، می‌توانید از آنها بپرسید که اگر با جسمی منطبق با هویت جنسیتی‌تان به دنیا می‌آمدید شما را چه می‌نامیدند. مثلا اگر مرد ترنسجندر هستید و با جسم منتسب به زنان متولد شده‌اید، از پدر و مادرتان بپرسید که قبل از تولدتان چه نام‌های مردانه‌ای را برایتان در نظر داشتند. یا این که می‌توانید از خواهر و برادرها یا دوستانتان بپرسید که فکر می‌کنند چه نام‌هایی به شما می‌آید. افرادی که شخصیت شما را به خوبی می‌شناسند شاید بتوانند نامی پیشنهاد دهند که احساس کنید برایتان مناسب است.

🔹نظرخواهی از عزیزانتان طی پروسه انتخاب نام جدید سبب افزایش صمیمیت در خانواده می‌شود. اما اگر آنها نام‌هایی را پیشنهاد کردند که احساس می‌کنید مناسب شما نیست، لزومی ندارد که خود را تحت فشار گذاشته و حتما از بین آنها یکی را انتخاب کنید.

6

✳️2. در جستجوی نام‌هایی در خانواده، فرهنگ و جامعه، یا مذهب خود باشید

به نام‌های محبوب در جامعه یا گروه نژادی خود فکر کنید. اگر فردی مذهبی هستید، می‌توانید نام شخصیت‌های مذهبی را که الهام‌بخش خود می‌دانید برگزینید. می‌توانید به نام شخصیت‌های داستان‌های مذهبی مورد علاقه‌تان بیاندیشید. به نام‌های رایج در کشوری که اصلیت خانواده‌تان بدانجا باز می‌گردد یا زبانی که خانواده‌تان بدان تکلم دارند نیز بیاندیشید.

🔹اگر مذهب شما کتابی مثل انجیل یا قرآن دارد، می‌توانید در کتاب مذهبی‌تان در جستجوی نام‌های مختلف باشید.

🔸می‌توانید در وبسایت‌های نام‌گذاری کودک، نام‌های مختلف را در بخش نام‌های مذهبی یا بومی جستجو کنید.

🔹همچنین می‌توانید نام خود را از روی نام یکی از نیاکان‌تان انتخاب کنید، مثلا از روی نام خاله بزرگتان که درباره‌اش داستان‌های شگفت‌انگیزی شنیده‌اید.

7

✳️3. ببینید که آیا می‌خواهید نام خانوادگی‌تان را نیز تغییر دهید یا خیر

بعضی از افراد طی پروسه تطبیق جنسیت نام خانوادگی خود را نیز تغییر می‌دهند که تا جای ممکن از اطلاعاتی که درباره نام سابقشان در اینترنت موجود است فاصله بگیرند. از طرفی دیگر، تغییر نام خانوادگی ممکن است خانواده‌تان را ناراحت کند، یا نیاز به ارائه توضیحاتی داشته باشد. هر اقدامی را که مناسب خود می‌دانید انجام دهید.

🔹می‌توانید نام وسط یکی از اعضای خانواده‌تان را به عنوان نام خانوادگی خود امتحان کنید.

🔸اگر ازدواج کرده‌اید یا رابطه‌ای جدی دارید، می‌توانید نام خانوادگی همسرتان را به عنوان نام خانوادگی خود برگزینید.

🔹می‌توانید نام خانوادگی فردی که الهام‌بخش شماست، یا نام خانوادگی که با آن احساس راحتی می‌کنید برگزینید.

🔳متد سوم: امتحان کردن نام‌های انتخابی

8

✳️1. نام‌های انتخابی‌تان را امضا کنید

همینطور که امضا می‌کنید، با خود فکر کنید که کدامیک از امضاها را درست و مناسب و معرف خود می‌بینید. نام‌هایی که انتخاب کرده‌اید را بنویسید و ببینید که از نظرتان کدامیک بهتر از بقیه است. اگر تصمیم ندارید نام خانوادگی‌تان را تغییر دهید، تلاش کنید تمامی اسم کوچک‌هایی که انتخاب کرده‌اید را همراه با نام خانوادگیتان امضا کنید.

🔹وقتی که از بابت یک نام نسبتا مطمئن شدید، آنقدر آن را امضا کنید تا بتوانید کل نام را بدون برداشتن دست امضا کنید. لازم نیست امضایتان ظاهر زیبایی داشته باشد، همین که می‌توانید نام خود را سریع امضا کنید و امضای واقعی خودتان را داشته باشید فوق‌العاده است.

🔸دقت داشته باشید شیوه نگارش نام‌هایی که انتخاب می‌کنید ساده باشد. این احتمال را بدهید که مجبور شوید مدام برای دیگران حرف‌به‌حرف نامتان را ادا کنید که واقعا خسته‌کننده خواهد بود. یا این امکان نیز وجود دارد که دیگران آدرس ایمیلتان را اشتباه بنویسند و این روند همینطور ادامه پیدا کند. بنابراین اگر دوست ندارید با این مسائل مواجه شوید، نامی را انتخاب کنید که شیوه نگارش ساده‌ای داشته باشد.

✳️2. به اسامی مخفف نام‌هایی که انتخاب می‌کنید توجه داشته باشید

بعضی از نام‌ها (مانند الیزابت، الکساندرا، رابرت، نیکلاس، و ویلیام) اسامی مخفف از پیش تعریف شده‌ای دارند. نام‌های کوتاه‌تر مانند پاول یا اما معمولا اسم مخفف از پیش تعریف‌شده‌ای ندارند، اما گاهی نیز بصورت مخفف ادا می‌شوند (پاولی، ام). اگر دوست ندارید نامی که انتخاب کرده‌اید بصورت مخفف ادا شود، شاید بهتر باشد نام دیگری را انتخاب کنید.

🔹بعضی از نام‌های زنانه بصورت نامی مردانه مخفف می‌شوند (مثلا مخفف الکساندرا می‌شود الکس، یا مخفف کریستینا می‌شود کریس). اگر این مدل را دوست ندارید، نامی را انتخاب کنید که اینگونه مخفف نشود.

9

✳️3. خودتان را با نامی که انتخاب کرده‌اید معرفی کنید

نامتان را با صدای بلند ادا کنید و ببینید که آیا آهنگ نامتان را می‌پسندید یا خیر، و این‌که آیا احساس می‌کنید این نام معرف شخصیت شما است یا خیر. از یکی از دوستانتان بخواهید شما را یاری دهد تا به نام و ضمائر جدیدتان عادت کنید. از او بخواهید شما را با نام انتخابی‌تان خطاب کند، و بعد ببینید چه احساسی پیدا می‌کنید.

🔹دقت داشته باشید که تلفظ نامتان ساده و روان باشد. آیا دیگران می‌توانند نامتان را به درستی متوجه شوند؟ اگر فردی هستید که آرام صحبت می‌کنید، آیا احتمال دارد دیگران نامتان را به اشتباه چیز دیگری بشنوند؟

10

✳️4. زمان بگذارید

انتخاب کردن نام پروسه دارد، و برای بعضی از افراد بیشتر از بعضی دیگر به طول می‌انجامد. برای انتخاب نام هیچ عجله‌ای نیست و هیچ روش درست یا غلطی برای انتخاب نام وجود ندارد. زمان بگذارید و نام‌های مختلف را امتحان کنید. اگر نامی را انتخاب کردید و بعد از مدتی دیگر آن نام را دوست نداشتید، می‌توانید نام دیگری را انتخاب کنید. به‌مرور زمان نام خوبی خواهید یافت.

✳️5. هر موقع آمادگی‌اش را داشتید نام خود را بصورت قانونی تغییر دهید

وقتی از بابت نام جدیدتان مطمئن شدید، می‌توانید نام خود را به لحاظ قانونی تغییر دهید. برای تغییر نام لازم است گواهینامه رانندگی، شناسنامه، و سند اقامت خود را همراه داشته باشید. درخواست تغییر نام پر می‌کنید و آن را به مسئول دادگاه شهرتان ارسال می‌کنید.

🔹در بعضی از ایالت‌ها لازم است که در جلسه استماع شرکت کنید تا به شما کپی مجوز تغییر نامتان را بدهند.

🔸با کپی مجوز تغییر نامتان می‌توانید نامی را که در شناسنامه و گواهینامه رانندگی‌تان درج شده است قانونا تغییر دهید.

🔹اگر زیر 18 سال هستید و حکم رشد ندارید، لازم است یکی از والدین یا سرپرست‌تان برای تغییر نام شما اقدام نماید. اگر با این کار موافقت نمی‌کنند، لازم است صبر کنید تا به سن 18 سالگی برسید.

🔰توصیه‌ها

▪️ممکن است طول بکشد تا به نام جدیدتان عادت کنید. این مسئله طبیعی است.

▫️می‌توانید نام خانوادگیتان را به تمامی نام‌هایی که لیست کرده‌اید اضافه کنید و ببینید از نظرتان چطور است.

▪️از دیگران بخواهید شما را با اسم‌های مختلفی که انتخاب کرده‌اید صدا کنند تا ببینید نسبت به هریک چه احساسی دارید.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://www.wikihow.com/Choose-a-New-Name-(Transgender)

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved