1

تعریف نسبت دادن جنسیت اشتباه Misgendering

مترجم: سعید.ش

پذیرفته شدن جنسیت حقیقی افراد ترنسجندر، غیرباینری، یا جنسیت نامنطبق و محترم شمرده شدن آن، قدمی مهم در زندگی این افراد محسوب می‌شود. گاهی اوقات مردم افراد ترنسجندر، غیرباینری، یا جنسیت نامنطبق را مدام با واژه‌هایی خطاب می‌کنند که به دوره قبل از تطبیق جنسیت آنها بازمی‌گردد. به این مسئله، نسبت دادن جنسیت اشتباه یا Misgendering گفته می‌شود.

نسبت دادن جنسیت اشتباه زمانی اتفاق می‌افتد که فردی عمدا یا سهوا، فرد دیگری را به گونه‌ای خطاب یا توصیف می‌کند که با جنسیت وی همخوانی ندارد. مثلا این که یک زن را با ضمائر مخصوص به مردان خطاب کنیم یا او را «آقا» صدا بزنیم، نوعی نسبت دادن جنسیت اشتباه محسوب می‌شود.

🔳چرا افراد با جنسیت اشتباه خطاب می‌شوند؟

نسبت دادن جنسیت اشتباه به دلایل متعددی رخ می‌دهد. مثلا مردم ممکن است به صفات اولیه یا ثانویه جنسی فرد توجه کنند و از روی این صفات درمورد جنسیت او به حدس و گمان بپردازند. از جمله صفات اولیه یا ثانویه جنسی می‌توان به داشتن یا نداشتن موی صورت، صدای زیر یا بم، داشتن یا نداشتن بافت پستان، و شکل ناحیه تناسلی اشاره نمود.

نسبت دادن جنسیت اشتباه در موقعیت‌هایی که ارائه کارت شناسایی الزامی است نیز رخ می‌دهد. طبق گزارش مرکز قوانین افراد ترنسجندر، تغییر عنوان جنسیت در مدارک شناسایی نظیر گواهینامه رانندگی و شناسنامه در بعضی از ایالت‌های امریکا امکان‌پذیر نیست. در بعضی از ایالت‌ها نیز برای این کار لازم است جراحی‌های مشخصی صورت گرفته باشد.

طبق پژوهش مرکز ملی برابری افراد ترنسجندر در سال 2015 در ایالات متحده، تنها 11 نفر از افرادی که در این پژوهش شرکت کرده بودند موفق شده بودند عنوان جنسیت خود را در تمامی مدارک قانونی خود تغییر دهند. 67 تن از افراد هیچگونه مدارک شناسایی با عنوان جنسیت حقیقی خود نداشتند.

در شرایط و اماکنی مانند اداره‌جات دولتی، مدارس، بیمارستان‌ها و … که ارائه کارت شناسایی و مدارک قانونی الزامی است، افرادی که عنوان جنسیت خود را در مدارک قانونی خود تغییر نداده‌اند در معرض خطاب شدن با جنسیت اشتباه قرار می‌گیرند. در بسیاری از مواقع، مردم جنسیت فرد را همانی فرض می‌کنند که در مدارک شناسایی وی نوشته شده است.

البته نسبت دادن جنسیت اشتباه گاهی به عمد نیز صورت می‌گیرد. افرادی که باورهای ناعادلانه درباره جامعه ترنس دارند، نسبت دادن جنسیت اشتباه را به عنوان تاکتیکی برای آزار و اذیت افراد ترنس به کار می‌گیرند. طبق شواهد مربوط به پژوهشی که مرکز ملی برابری افراد ترنسجندر در سال 2015 در ایالات متحده برگزار نمود، 46% از پاسخ‌دهندگان بخاطر هویت خود با خشونت کلامی مواجه شده بودند، و 9% از پاسخ‌دهندگان نیز مورد آزار و اذیت جسمی قرار گرفته بودند.

🔳نسبت دادن جنسیت اشتباه چه تاثیری روی افراد ترنسجندر می‌گذارد؟

نسبت دادن جنسیت اشتباه تاثیرات منفی روی عزت نفس و سلامت روان افراد ترنسجندر می‌گذارد. در مطالعه‌ای که در سال 2014 در مجله نفس و هویت منتشر گردید، از افراد ترنسجندر درباره تجربیاتی که از خطاب شدن با جنسیت اشتباه داشتند سوال شده بود. پژوهشگران دریافتند که:

🔹32.8 درصد از شرکت‌کنندگان وقتی با جنسیت اشتباه خطاب شده‌اند، احساس بدنامی اجتماعی‌ شدیدی به آنها دست داده است.

🔹افراد جندرکوئیر و افرادی که اقدامات کمتری در پروسه تطبیق جنسیت خود انجام داده‌اند، بیشتر در معرض خطاب شدن با جنسیت اشتباه قرار دارند.

🔹افرادی که مکررا با جنسیت اشتباه خطاب شده بودند، احساس می‌کردند که هویت آنها اهمیت بسیاری داشته، اما درمورد ظاهر خود عزت نفس کمتری داشتند.

🔹این افراد احساس می‌کردند که شدت و دوام هویت‌شان نیز کاهش یافته است.

«الآن که در مدرسه درس می‌خوانم، افراد ترنس و غیرباینری بسیار کمی در مدرسه ما حضور دارند، اینجا هیچ اجتماع آشکاری مختص افراد ترنس وجود ندارد. البته ویدیویی درمورد ضمائر به ما نشان دادند، اما هیچکدام از معلمان و دانش‌آموزان هیچ‌وقت ضمائر صحیح مرا نپرسیدند. وقتی که فردی مرا در مدرسه با جنسیت اشتباه خطاب می‌کند، شوک دردناکی را از سر تا پایم احساس می‌کنم.» – N

وقتی فردی را با جنسیت اشتباه خطاب می‌کنید، وی را در معرض خطر آشکارسازی برای دیگران نیز قرار می‌دهید. هیچ فردی این حق یا وظیفه را ندارد که ترنسجندر بودن فردی را بدون رضایت صریح وی برای دیگران آشکار کند. فقط و فقط خود افراد ترنسجندر این حق را دارند که درمورد ترنسجندر بودن خود به دیگران بگویند، بسته به این که اصلا مایل به آشکارسازی باشند یا خیر.

آشکارسازی کردن به جای افراد ترنسجندر نه تنها تجاوز به حریم شخصی آنهاست، بلکه ممکن است افراد ترنسجندر را در معرض آزار و اذیت و تبعیض قرار دهد. تبعیض یکی از مشکلات اساسی جامعه ترنس است. در پژوهشی که مرکز ملی برابری افراد ترنسجندر در سال 2015 در امریکا برگزار نمود، آمارهای خیره‌کننده‌ای به شرح زیر به چشم می‌خورد:

🔸33% از افراد ترنسی که در این پژوهش شرکت کرده بودند، موقع دسترسی به خدمات پزشکی حداقل یک مرتبه با تبعیض مواجه شده بودند.

🔸27% از پاسخ‌دهندگان گزارش کردند که موقع استخدام با تبعیض مواجه شده‌اند؛ به این صورت که یا از کار اخراج شده‌اند، یا سر کار با آنها بدرفتاری شده است، و یا این که کارفرما از استخدام آنها خودداری ورزیده است، و همه این مسائل بخاطر هویت آنها بوده است.

🔸77% از افرادی که در مدرسه، و 24% از افرادی که در دانشکده یا هنرستان آشکارسازی کرده بودند با بدرفتاری مواجه شده بودند.

🔳چرا ضمائر مهم هستند؟

برای بسیاری از افراد ترنس (البته نه همه)، تغییر ضمائر یکی از اقداماتی‌ست که طی پروسه تطبیق جنسیت صورت می‌گیرد. تغییر ضمائر افراد ترنسجندر سبب می‌شود تا اطرافیان، آنها را با جنسیت حقیقی‌شان ببینند. به کار بردن ضمائر اشتباه برای خطاب کردن فرد یکی از موارد نسبتا رایج «نسبت دادن جنسیت اشتباه» به شمار می‌رود.

ضمیر واژه‌ای است که وفتی فردی را به عنوان سوم شخص خطاب می‌کنیم، آن را جایگزین نام وی می‌کنیم. ضمائر در زبان انگلیسی عبارت‌اند از:

➖ضمائر he/him/his مخصوص مردان
➖ضمائر she/her/hers مخصوص زنان
➖ضمائر جمع they/them/theirs
➖ضمائر خنثی‌جنسیتی مانند ze/hir/hirs

بعضی از افراد، مخالف استفاده از ضمائر خنثی‌جنسیتی – به خصوص استفاده از ضمائر جمع they/them/theirs به عنوان ضمیری مفرد برای اشاره به افراد – هستند، با این حال پذیرش اجتماع در استفاده از ضمیر جمع “they” (به معنی آنها/ایشان) به عنوان ضمیری مفرد طی چندین سال اخیر افزایش یافته است.

خوشبختانه سوال پرسیدن تنها کاری است که برای خطاب کردن افراد با ضمائر صحیح لازم است انجام دهید! یادتان باشد وقتی ضمائر مربوط به افراد دیگر را می‌پرسید، ضمائر صحیح خود را نیز به آنها بگویید.

💠یادداشت نویسنده: اغلب برایم دشوار است که از افراد دیگر بخواهم مرا با ضمائر صحیح خطاب کنند، به خصوص برای این که ترجیح می‌دهم با ضمائر they/them/theirs‌ خطاب شوم. افراد یا از انجام این کار امتناع می‌ورزند و یا به‌سختی می‌توانند خود را عادت دهند. اما وقتی که افرادی مرا با ضمائر صحیح خطاب می‌کنند، واقعا احساس می‌کنم هویت غیرباینری‌ام مورد پذیرش و احترام قرار گرفته است. احساس می‌کنم به چشم آمده‌ام.

🔳برای جلوگیری از نسبت دادن جنسیت اشتباه به افراد چه کار می‌توانید بکنید؟

روشی آسان و موثر برای حمایت از افراد ترنس این است که از نسبت دادن جنسیت اشتباه به دیگران خودداری ورزیده و افراد دیگر را نیز به خودداری از این کار تشویق کنید. در این جا به چند نمونه از کارهایی که می‌توانید برای جلوگیری از نسبت دادن جنسیت اشتباه به دیگران و تصدیق هویت افراد انجام دهید اشاره می‌کنیم:

✳️1. به حدس و گمان نپردازید.

شاید فکر می‌کنید که از هویت افراد آگاه هستید، اما تا وقتی که نپرسید هرگز نمی‌توانید از این بابت مطمئن شوید.

✳️2. همیشه بپرسید که بهتر است چه نوع واژه‌هایی را به کار ببرید!

می‌توانید مستقیما از افراد بپرسید، یا در این مورد از افراد دیگری که با فرد مورد نظرتان آشنایی دارند سوال کنید. همچنین می‌توانید به راحتی این عادت را در خود ایجاد کنید که هر موقع فردی را دیدید، ضمائر مربوط به او و عباراتی را که برای معرفی کردن خود به کار می‌برد را بپرسید.

✳️3. افراد ترنس را با نام و ضمیر صحیح خطاب کنید.

افراد ترنس را همیشه و در هر حال با نام و ضمیر صحیح خطاب کنید، و اینگونه نباشد که فقط وقتی که حضور دارند آنها را با نام و ضمیر صحیح خطاب کنید. با این کار، دیگران نیز یاد می‌گیرند که چگونه فرد ترنس را به درستی خطاب کنند. همینطور با تکرار این کار عادت می‌کنید که فرد ترنس را همیشه به درستی خطاب کنید.

✳️4. وقتی که با افرادی صحبت می‌کنید یا می‌خواهید در وصف آنها چیزی بگویید، ادبیات جنسیتی به کار نبرید، مگر این که از قبل بدانید که فرد موردنظر این نوع ادبیات را ترجیح می‌دهد.

چند مثال از ادبیات جنسیتی:

▪️واژه‌های احترام آمیز نظیر «جناب آقا» یا «سرکار خانم»

▪️واژه‌هایی مانند «خانم‌ها»، «آقایان»، یا «خانم‌ها و آقایان» برای خطاب کردن دسته‌ای از افراد

▪️صفات جنسیتی مانند «خوشتیپ» که برای توصیف پسران به کار می‌رود و «خوشگل» که برای توصیف دختران به کار می‌رود

به جای بیان موارد فوق، واژه‌های خنثی جنسیتی را تمرین کنید. مثلا می‌توانید به جای «جناب آقا» یا «سرکار خانم» بگویید «دوست من»، و برای خطاب کردن دسته‌ای افراد نیز می‌توانید واژه‌هایی مانند «دوستان»، «حضار محترم»، «میهمانان عزیز» و … را به کار ببرید.

✳️5. اگر می‌دانید که فرد مقابل مایل است چگونه خطاب شود، برای اشاره به او مدام ادبیات خنثی‌جنسیتی را به کار نبرید.

هرچند که به نظر می‌رسد استفاده از ضمیر «آنها/ایشان» در فرم مفرد برای توصیف افراد مختلف و [جلوگیری از نسبت دادن جنسیت اشتباه به آنها] اقدام مناسبی باشد، و گاهی در مواقعی که از هویت فرد مطمئن نیستید روش پسندیده‌ای محسوب می‌شود؛ اما حائز اهمیت است که خواسته افرادی را که مایل هستند با ادبیات جنسیتی مشخصی خطاب شوند نیز محترم شمارید.

✳️6. جملات مجهول به کار نبرید.

به جای این که بگویید «ایکس خود را زن می‌داند» یا «ایگرگ ترجیح می‌دهد با ضمائر مخصوص مردان (he/him/his) خطاب شود»، بگویید «ایکس زن است» یا «ضمائر صحیح ایگرگ، ضمائر مخصوص مردان (he/him/his) است.»

در پایان لازم به ذکر است که اشکالی ندارد اگر گهگاهی اینجا و آنجا اشتباه کنید. مدتی به طول می‌انجامد تا به این شیوه عادت کنید. اگر اشتباه کردید، عذرخواهی کنید و از آن بگذرید.

لویس، فردی غیرباینری و 29 ساله می‌گوید: «اگر لازم است خود را اصلاح کنید، این کار را انجام دهید و از آن بگذرید. زیاد عذرخواهی نکنید، مگر این که احساس کنید فرد مقابل نیاز به شنیدن عذرخواهی شما دارد. این وظیفه افراد ترنس نیست که عذرخواهی شما را بپذیرند یا به خاطر این که آنها را با جنسیت اشتباه خطاب کرده [و از اشتباه خود احساس بدی پیدا کرده‌اید]، تلاش کنند تا حال شما را خوب کنند.»

🔻سخن پایانی

نسبت دادن جنسیت اشتباه یکی از مسائل دشواری است که افراد ترنس با آن مواجه هستند. با هوشیاری و آگاهی از نقشی که در این زمینه ایفا می‌کنید و عمل به چند توصیه ساده‌ای که در این مقاله برای جلوگیری از نسبت دادن جنسیت اشتباه عنوان گردید، می‌توانید حمایت و مهربانی خود را نسبت به افراد ترنسجندر عضو خانواده و جامعه‌تان ابراز نمایید.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://www.healthline.com/health/transgender/misgendering

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved