1

تعریف خطاب کردن افراد ترنس با نام سابق Deadnaming

مترجم: سعید.ش

برای بسیاری از افراد ترنس (البته نه همه)، تغییر نام یکی از اقداماتی‌ست که طی پروسه تطبیق جنسیت صورت می‌گیرد. تغییر نام افراد ترنسجندر سبب می‌شود تا اطرافیان، آنها را با جنسیت حقیقی‌شان ببینند. تغییر نام، احساس ناراحتی مربوط به نام سابق را نیز می‌زداید. متاسفانه گاهی بسیاری از افراد به‌سختی می‌توانند به نام جدید و صحیح فرد ترنس عادت کنند و فرد را به درستی خطاب کنند. گاهی نیز ممکن است بعضی از افراد به‌طورکلی از پذیرش این تغییر سرباز زنند. گاهی در موقعیت‌هایی که لازم است فرد ترنس مدارک شناسایی قانونی خود را ارائه کند نیز، اگر نام قانونی فرد با نام جدید و صحیح او یکی نباشد، کارکنان و پرسنل اداره ممکن است سهوا فرد ترنس را با نام اشتباه سابق خطاب کنند. به این مسئله، خطاب کردن فرد ترنس با نام سابق یا اصطلاحا Deadnaming گفته می‌شود.

خطاب کردن فرد ترنس با نام سابق یا Deadnaming، موقعی است که فردی عمدا یا سهوا، فرد ترنسجندر را با نامی که مربوط به قبل از تطبیق جنسیت او بوده (یا همان «نام تولد» یا «نام نسبت داده شده») خطاب می‌کند. خطاب کردن فرد ترنس با نام سابق ممکن است در هر زمان و مکانی، از روابط شخصی گرفته تا کلاس درس یا محل کار رخ دهد.

🔳خطاب کردن افراد ترنسجندر با نام سابق چه تاثیری روی این افراد می‌گذارد؟

وقتی که شما فرد ترنسجندر را با نام اشتباه خطاب می‌کنید، اینگونه برداشت می‌شود که شما ترنسجندر بودن وی را قبول ندارید. فرد ترنسجندر احساس می‌کند که هویت وی را محترم نمی‌شمارید، از تطبیق جنسیت او حمایت نمی‌کنید، و این که مایل نیستید تلاش کنید تا به این تغییر ضروری عادت کنید.

اگر شما در مقابل یکی از دوستانتان که آشنایی با فرد ترنس ندارد، فرد ترنس را با نام سابق خطاب کنید، عملا برای فرد ترنس «آشکارسازی» کرده‌اید، یا حداقل به دوستتان علامتی از ترنسجندر بودن فرد فرستاده‌اید. شاید فرد ترنسجندر مایل نباشد افراد دیگر به ترنسجندر بودن او پی ببرند! گاهی آشکارسازی کردن برای فرد ترنسجندر او را تحت استرس و فشار قرار می‌دهد، و گاهی او را حتی در معرض آزار و اذیت و تبعیض قرار می‌دهد. افراد ترنسجندر در تمامی زمینه‌ها با تبعیض مواجه هستند، به خصوص اگر به عنوان ترنسجندر شناخته شده باشند یا ترنسجندر بودنشان آشکار شده باشد.

پژوهشی که در سال 2015 در مرکز ملی برابری افراد ترنسجندر در امریکا صورت پذیرفت، نشان می‌دهد که 46% از افراد ترنسجندر مورد خشونت کلامی قرار گرفته، و 9% از این افراد با آزار و اذیت جسمی روبه‌رو شده اند – آن هم فقط به‌خاطر ترنسجندر بودنشان!

بدلیل تبعیضی که افراد ترنسجندر هم در زمینه مسکن و سرپناه و هم در زمینه استخدام شغلی مواجه هستند، 30% از افراد گزارش کردند که در برهه‌ای از زندگی خویش بی‌خانمان شده‌اند. 30% دیگر نیز گزارش کردند که در محل کار یا دربرخورد با کارمندان شاهد برخوردهای تبعیض‌آمیز بوده‌اند.

🔳خطاب کردن فرد ترنس با نام سابق و مسائل مربوط به کارت شناسایی

تکمیل روند تغییر نام قانونی سبب می‌شود تا وقتی افراد ترنسجندر کارت شناسایی خود را چه در بیمارستان، چه در مدرسه، و چه در بار ارائه می‌کنند، با نام سابق خطاب نشوند. اما اقدام به تغییر نام قانونی، هم زمان‌بر است و هم هزینه‌بر، و هم افراد ترنس را با تبعیض بیشتری روبه‌رو می‌کند. و نکته دیگر این که حتی موقعی که پروسه تغییر نام قانونی تکمیل می‌شود نیز، همچنان مدارکی با نام سابق فرد ترنسجندر در اسناد و مدارک و دیتابیس مراکز مختلف موجود است.

مثلا تجربه دیلن را در نظر بگیرید. روزی دیلن فورا به بیمارستانی که در آنجا متولد شده بود مراجعه کرد. وقتی خود را به بیمارستان رساند، کادر بیمارستان شماره تامین اجتماعی او را با مدارک تولدش تطبیق دادند، و علارغم این که نام قانونی‌اش را تغییر داده بود، کادر بیمارستان او را با سردرگمی خطاب می‌کردند.

طبق پژوهشی که در سال 2015 توسط مرکز ملی برابری افراد ترنسجندر در امریکا برگزار گردید، تنها 11% از شرکت‌کنندگان در این پژوهش نام خود را در تمامی مدارک شناسایی قانونی خود تغییر داده بودند. 35% از شرکت‌کنندگان نیز نتوانسته بودند دنباله تغییر نام قانونی را بدلیل هزینه بالای این پروسه بگیرند. از افرادی که نام خود را به‌لحاظ قانونی تغییر داده بودند نیز، 34% گزارش کردند که بیش از 250$ دلار امریکا در این پروسه هزینه کرده‌اند.

با توجه به هزینه بالای تغییر نام قانونی، عدم دسترسی همه افراد به انجام این پروسه، و آشکار شدن نام قبلی در اسناد و مدارک بعضی از سازمان‌ها با وجود تغییر نام قانونی، حائز اهمیت است که سازمان‌ها و انستیتوهای مختلف در جهت حمایت از افراد ترنس دست به کار شوند.

✳️سازمان‌ها، اداره‌جات، نهادها، و اماکن آموزشی یا درمانی مانند مدارس و بیمارستان‌ها چه اقداماتی می‌توانند در جلوگیری از خطاب کردن افراد ترنس با نام سابق انجام دهند؟

🔻توصیه‌هایی از انجمن پزشکی گی و لزبین:

🔹سازمان‌ها می‌توانند بدون نیاز به تغییر نام قانونی، اسناد و مدارک را با نام صحیح فرد ترنس به‌روزرسانی کنند. در این پروسه بهتر است اسناد و مدارک را به‌طور یکپارچه در تمامی دیتابیس‌ها به‌روزرسانی کنند تا با مراجعه به اسناد، نام سابق فرد ترنس مشخص نشود و از سردرگمی کارکنان و خطاب کردن فرد ترنس با نام سابق جلوگیری به عمل آید.

🔸اگر درج نام قانونی در فرم‌ها و کاغذهای اداری الزامی است، سازمان‌ها می‌توانند در قسمتی از فرم جایی برای نوشتن نامی که افراد در زندگی روزمره با آن خطاب می‌شوند باز کنند تا افراد ترنس بتوانند نام صحیح خود را در آنجا بنویسند.

🔹سازمان‌ها می‌توانند با انجمن‌های متشکل از افراد ترنس همکاری کنند تا آنها موارد مهم و حساس را به کارکنان و پرسنل سازمان آموزش دهند.

🔳رسانه‌ها و خطاب کردن افراد ترنس با نام سابق

خطاب کردن افراد ترنس با نام سابق یکی از اشتباهات رایج رسانه‌ها است که در رسانه‌های چاپی، روی آنتن تلویزیون، یا بصورت آنلاین و در وبسایت‌ها به چشم می‌خورد. خطاب شدن با نام سابق برای افرادی اتفاق می‌افتد که تطبیق جنسیت خود را در دیده عموم انجام داده‌اند، مثل لارا جین گریس نوازنده. این مسئله برای افرادی که با آزار و اذیت و تبعیض برجسته‌ای مواجه شده‌اند نیز اتفاق می‌افتد، مثل افرادی که به قتل رسیده‌اند.

طبق گزارش ائتلاف ملی طرح‌های ضد خشونت، آمار قتل‌های ضد LGBTQIA از سال 2016 تا 2017 به‌طور باورنکردنی 29% افزایش داشته است. حدود 75% از افرادی که در سال 2017 به قتل رسیده‌اند، از افراد ترنسجندر رنگین‌پوست بوده‌اند.

در تقریبا تمامی موارد، حداقل یکی از رسانه‌ها به نام سابق این قربانیان اشاره کرده است. گاهی بعضی از رسانه‌ها هم نام صحیح فرد ترنسجندر را بیان کرده‌اند و هم نام سابق او را. راهنمای خبرگزاری اسوشیتد پرس به گزارشگران توصیه می‌کند که «نام کنونی افراد ترنسجندر را بیان کنند، مگر این که نام سابق آنها به روایتی مربوط شود». درحالی‌که خبرگزاری رویترز به گزارشگران توصیه می‌کند که «همواره نام انتخابی افراد ترنس را بیان کنند.»

هرچند که بسیاری از افراد ترنس ترجیح می‌دهند که نام سابق آنها اصلا بیان نشود، و همینطور بیان واژه «انتخابی» برای نام افراد ترنس جنبه ایده‌آل ندارد، با این حال دو راهنمای فوق، الگویی را بنا نهاده‌اند تا به موجب آن فعالان رسانه نام صحیح افراد ترنسجندر را محترم شمارند.

✳️رسانه‌ها چه اقدامات دیگری می‌توانند در جلوگیری از خطاب کردن افراد ترنس با نام سابق انجام دهند؟

🔻توصیه‌های رایج در ادامه ذکر گردیده است:

🔹اگر به فردی که دارید گزارشی درباره او تهیه می‌کنید دسترسی دارید، نام صحیح را مستقیما از او بپرسید. اگر به حساب کاربری اصلی آن فرد، مصاحبه‌ها یا مقالات او دسترسی دارید نیز، می‌توانید نام صحیحی که فرد برای معرفی خود به کار برده است را متوجه شوید و در گزارشتان نیز همان نام را برای خطاب کردن فرد به کار ببرید.

🔸اگر فردی حضور نداشته باشد تا بتواند درمورد خودش صحبت کند، می‌توانید نزدیک‌ترین افراد به او را بیابید و نام و ضمائر صحیح فرد را از آنها بپرسید. یادتان باشد که اعضای خانواده همیشه حامی نیستند، و بنابراین امکان دارد بهترین مرجع برای شما نباشند.

🔹در مقاله مفیدی که سازمان GLAAD با موضوع مرجع راهنمای رسانه‌ها منتشر کرده است، به گزارشگران توصیه شده که موقع بیان نام افراد ترنس، از جملات معلوم استفاده کنند. مثلا به جای این که بنویسند «فرد نام X را برای خود انتخاب کرده» یا «فرد ترجیح می‌دهد X خطاب شود»، به شیوه صحیح بنویسند که «نام فرد X است».

🔸اگر فردی را با نام اشتباه مخاطب قرار دادید، مسئولیت اشتباهتان را بپذیرید و در اسرع وقت گزارش خود را اصلاح و به‌روزرسانی کنید.

🔳برای جلوگیری از خطاب کردن فرد ترنس با نام سابق چه کمکی می‌توانید بکنید؟

خوشبختانه فراموش کردن نام سابق فرد ترنس نسبتا ساده است، و روشی عالی برای نشان دادن حمایتتان نسبت به افراد ترنس عضو خانواده و جامعه محسوب می‌شود. شما می‌توانید:

▪️همانطور که از افراد دیگر نام کوچک آنها را سوال می‌کنید، از عضو ترنس خانواده‌تان نیز نام او و روشی که مایل است خطاب شود را بپرسید.

▫️فرد ترنس را همیشه و در همه جا با همان نامی که به شما گفته است خطاب کنید. با این کار به نام صحیح فرد ترنس عادت می‌کنید، و به اطرافیان نیز علامت می‌دهید که چگونه فرد ترنس را به شیوه صحیح خطاب کنند.

▪️هرگز نام سابق افراد ترنس را نپرسید.

▫️یادتان باشد اشتباه کردن اشکالی ندارد. همه ما اشتباه می‌کنیم. در همین حال که دارید به نام جدید فرد ترنس عادت می‌کنید، احتمال دارد گاهی اشتباه کنید. اگر فرد ترنس را با نام اشتباه خطاب کردید، بهترین کاری که می‌توانید بکنید این است که خودتان را اصلاح و نام جدید فرد را بر زبان آورید، سپس فورا از این موضوع بگذرید.

🔳اگر با نام سابق مخاطب قرار گرفتید چه کار می‌توانید بکنید؟

شما شایسته رفتاری توأم با عزت و احترام هستید، و این حق شماست که با نام صحیح خطاب شوید. اگر در موقعیتی قرار گرفته‌اید که امکان دارد نام سابقتان آشکار شود، از یکی از دوستان حامی خود بخواهید همراه شما بیاید. اگر فردی شما را با نام اشتباه خطاب کرد، در صورتی که مایل باشید دوستتان می‌تواند با آن فرد صحبت کند و از شما دفاع کند.

همچنین در صورت تمایل می‌توانید برای تغییر مدارک شناسایی خود از خدمات دستیاری حقوقی بهره‌مند گردید. سازمان‌های متعددی خدمات مشاوره و کمک رایگان یا ارزان در زمینه تغییر مدارک شناسایی ارائه می‌کنند. تعدادی از مراجع عالی در این زمینه عبارت‌اند از:

مرجع تغییر مدارک شناسایی مرکز ملی برابری افراد ترنسجندر
مرجع تغییر مدارک شناسایی مرکز قوانین ترنسجندر
مرجع تغییر مدارک شناسایی سلویا ریورا

🔻سخن پایانی

پزشکان متخصص! گزارشگران! معلمان! دوستان! اعضای خانواده! همیشه یادتان باشد خطاب کردن فرد ترنس با نام صحیح روشی مهم و آسان در جهت ابراز حمایتتان نسبت به افراد ترنس عضو خانواده و جامعه است. با انجام این کار الگوی برجسته‌ای برای اطرافیان می‌شوید و فضایی ایمن و پذیرا برای افراد ترنس پدید می‌آورید.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://www.healthline.com/health/transgender/deadnaming

Copyright © 2019 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved